10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(0412) 48-16-02
іменем України
"12" липня 2011 р. Справа № 2-а-127/11
номер рядка статистичного звіту 10.2.4
Колегія суддів Житомирського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді Мацького Є.М.
суддів: Котік Т.С.
ОСОБА_1,
при секретарі Лабунській Ю.В. ,
за участю позивача ОСОБА_2
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області на постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від "12" березня 2011 р. у справі № 2-а-127/11 за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії ,
У січні 2011 року ОСОБА_2 звернулася до суду з вказаним позовом. Просила зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі провести перерахунок з 01.01.2011 року, виходячи з затвердженого показника середньої заробітної плати за 2010 рік.
Постановою Коростишівського районного суду Житомирської області від 12 березня 2011 року позов задоволено.
Визнано діяльність управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області щодо неперерахування державної пенсії відповідно до ст. 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" - незаконною.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області провести перерахунок пенсії з 01 січня 2011 року , відповідно до ст.40-42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із урахуванням середнього заробітку по Україні для призначення і перерахунку пенсії , що передує року звернення за перерахунком пенсії.
Колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного.
Представник відповідача в засідання суду не з'явились, хоча про дату, час та місце проведення судового засідання були повідомлені належним чином, про що свідчать повідомлення про вручення сторонам рекомендованою кореспонденцією судової повістки та копій ухвал суду.
Згідно ч.4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час і місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Розглянувши справу та перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах, передбачених статті 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступного не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Встановлено, що позивач 05.01.2011 року звернулась до відповідача із заявою про перерахунок пенсії . Відповідач при розрахунку пенсії керується Постановою КМУ №530 від 28.05.2008 року
Відповідно до ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування ”під час обчислення пенсії застосовується показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за призначенням чи перерахунком пенсії.
Положеннями частини 4 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", передбачено, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_4 зверталась до управління Пенсійного фонду про перерахунок пенсії відповідно до вимог ст.ст.40,42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
При перерахунку пенсії в 2011 року, відповідачем взято показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007 рік .
Задовольняючи позов, суд першої інстанції дійшов висновку, що вказані дії відповідача є неправомірними та суперечить вимогам ст.ст. 40, 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, оскільки при проведенні перерахунку пенсії у 2011 році, на вимогу позивача, повинен бути застосований показник середньої заробітної плати працівників у галузях економіки України за 2010 рік.
Окрім того, суд правильно зазначив, що є безпідставними посилання відповідача на те, що рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року не відновлено дії попередніх норм ст.ст.40,42 вищезазначеного закону.
Рішенням Конституційного суду України №10-пр від 22.05.2008 року визнано неконституційними положення пункту 10 розділу ІІ "Внесення змін до деяких законодавчих актів України", Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України".
Відповідно до ст.152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
З урахуванням викладеного, коли внесення змін до Закону України "Про загальнообов'язкове пенсійне страхування" в редакції Закону №107-VI від 28.12.2007 року визнано неконституційною, на даний час діє норма зазначеної статті в редакції від 09.07.2007 року.
Згідно приписів ч.2 ст.40 Закону (у редакції чинній на момент проведення перерахунку) при обчисленні пенсії слід застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Проте, дійшовши висновків про неправомірність дій відповідача щодо застосування позивачу при перерахунку пенсії показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік, суд, дійшов помилкового висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії позивача із застосуванням цього показника за 2010 рік.
Починаючи з 28.05.2008 року діють два нормативно-правові акти (Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та постанова Кабінету Міністрів України № 530), які по різному регулюють розмір показника середньої заробітної плати, що враховується для обчислення пенсії.
ОСОБА_5 праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009 року від 11.03.2009 року було повідомлено, що до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році відповідно до п.п.3 п.11 постанови КМУ від 28.05.2008 року № 530 проводяться із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік.
Згідно з п.6 ч.1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту визначаються виключно законами. Статтею. 75 Конституції України встановлено, що єдиним органом законодавчої влади в Україні є Верховна Рада України.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами при вирішені спору застосуванню підлягають положення Закону України " "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", тобто при обчисленні пенсії слід застосовувати показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, встановлений частиною другою статті 40 Закону України.
Показник заробітної плати в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, для обчислення пенсії підлягав застосуванню тільки в період з 01.01.2008 року по 22.05.2008 року.
Частина четверта статті 42 Закону не встановлює обмеження для працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення.
З огляду на вищенаведене, постанову суду першої інстанції слід змінити, зобов'язавши управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області здійснити перерахунок пенсії позивачу у відповідності до приписів частини другої статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". У решті постанова підлягає залишенню без зміни.
Керуючись ст.ст.197,201,205,207,212 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,-
Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області задовольнити частково.
Постанову Коростишівського районного суду Житомирської області від "12"березня 2011 р. в частині зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі здійснити перерахунок ОСОБА_6 пенсії з 1 січня 2011 року у відповідності до ст.40-42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" із застосуванням показника середнього заробітку по Україні для призначення та перерахунку пенсії , що передує року звернення за перерахунком пенсії. заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, змінити.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_6 згідно приписів частини другою статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У решті постанову залишити без зміни.
Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Є.М. Мацький
судді: Т.С. Котік
ОСОБА_1
Роздруковано та надіслано:
1- в справу
2 - позивачу ОСОБА_2 АДРЕСА_1,12502
3- відповідачу ОСОБА_3 Пенсійного фонду України в Коростишівському районі Житомирської області вул.Гагаріна,2,м.Коростишів,Житомирська область,12504