Ухвала від 29.10.2015 по справі 653/395/15-а

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 653/395/15-а

Категорія: 5.6.2 Головуючий в 1 інстанції: Крапівіна О.П.

Одеський апеляційний адміністративний суд в складі колегії:

судді - доповідача ОСОБА_1

суддів ОСОБА_2

ОСОБА_3

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу за апеляційною скаргою Комісії з припинення діяльності Комунального підприємства «Генічеське ВУВКГ» на постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 26 червня 2015 року по справі за адміністративним позовом уповноваженої найманими працівниками Комунального підприємства «Генічеське ВУВКГ» ОСОБА_4 до Генічеської міської ради, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору, Комісії з припинення діяльності Комунального підприємства «Генічеське ВУВКГ», ОСОБА_5, Національної служби посередництва і примирення, профспілкової організації Комісії з припинення діяльності Комунального підприємства «Генічеське ВУВКГ», Генічеської районної державної адміністрації про визнання рішення та дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії -,

ВСТАНОВИВ:

Уповноважена найманими працівниками Комунального підприємства «Генічеське ВУВКГ» ОСОБА_4 звернулася до суду з позовом в якому просила визнати бездіяльність Генічеської міської ради та зобов'язати вчинити певні дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем не надано соціально-економічного обґрунтування реорганізації КП «Генічеське ВУВКГ», не створено примирної комісії по вирішенню колективного спору, а також не надано стороні колективу інформації на їх запити, чим порушено Закон України «Про порядок вирішення колективних трудових спорів (конфліктів)».

Постановою Генічеського районного суду Херсонської області від 26 червня 2015 року позов задоволено частково. Визнано бездіяльністю дії Генічеської міської ради у ненаданні соціально-економічного обґрунтування реорганізації КП «Генічеське ВУВКГ» шляхом приєднання до комунального : Підприємства «Азовкомунсервіс» на підставі рішення №1060.

Визнано бездіяльністю нестворення Генічеською міською радою примирної комісії по вирішенню колективного спору, який зареєстрований Національною службою посередництва та примирення за № 008-15/21-В.

Визнано бездіяльністю ненадання стороні колективу найманих працівників КП «Генічеське ВУВКГ» інформації на запит про соціально економічне обґрунтування реорганізації (припинення) комунального підприємства «Генічеське ВУВКГ» шляхом приєднання до комунального підприємства «Азовкомунсервіс» на підставі рішення №1060 «Про реорганізацію комунальних підприємств міста та зміну поведінки учасника ринку надання житлово-комунальних послуг» від 22 грудня 2014 року.

Зобов'язано Генічеську міську раду визначити осіб для участі у примирній комісії по вирішенню колективного спору, який зареєстрований Національною службою посередництва та примирення за №008-15/21-В.

Зобов'язано надати стороні найманих працівників КП «Генічеське ВУВКГ» соціально-економічне обґрунтування реорганізації (припинення) комунального підприємства «Азовкомунсервіс» на підставі рішення №1060 «Про реорганізацію комунальних підприємств міста та заміну поведінки учасника ринку надання житлово-комунальних послуг» від 22 грудня 2014 року.

Визнано протиправним рішення №1060 «Про реорганізацію комунальних підприємств міста та заміну поведінки учасника ринку надання житлово-комунальних послуг» від 22 грудня 2014 року.

В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі Комісія з припинення діяльності Комунального підприємства «Генічеське ВУВКГ», посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі неприбуття жодної з осіб, які беруть участь у справі, у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

У зв'язку з неявкою сторін до судового засідання та з урахуванням положення п.2 ч.1 ст.197 КАС України справу розглянуто в порядку письмового провадження.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено, що предметом даного позову є бездіяльність Генічеської міської ради у вирішенні колективного трудового спору, що виник у КП «Генічеське ВУВКГ» на підставі реєстрації Національної службою посередництва і примирення вимоги найманих працівників цього підприємства (в т.ч. й тих працівників, яких мають звільнити 10.04.2015) вжити відповідно до чинного законодавства заходів щодо ініціювання перегляду Генічеською міською радою рішення від 22 грудня 2014 року №1060 «Про реорганізацію комунальних підприємств міста та зміну поведінки учасників ринку надання житлово-комунальних послуг», оскільки виконання і реалізація цього рішення призведе до істотної зміни існуючих умов праці та виробничого побуту (скорочення робочих місць, зменшення заробітної плати, погіршення умов виробничого побуту) найманих працівників комунального підприємства «Генічеське ВУВКГ».

Вирішуючи справу по суті, суд першої інстанції виходив з того, що Генічеською міською радою прийнято рішення від 22 грудня 2014 року № 1060 без надання професійній спілці інформації щодо реорганізації підприємства, включаючи інформацію про причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про строки проведення звільнення, ніяких консультацій з професійними спілками щодо запобігання звільненню не проводив.

Але колегія суддів такий висновок суду першої інстанції вважає неправильним, з огляду на наступне.

З матеріалів справи вбачається, що 22 грудня 2014 року Генічеською міською радою було прийнято рішення №1060 «Про реорганізацію комунальних підприємств міста та заміну поведінки учасника ринку житлово-комунальних послуг». Вказаним рішенням, вирішено реорганізувати комунальне підприємство «Генічеське ВУВКГ» шляхом його приєднання до комунального підприємства «Азовкомунсервіс», яке є його (правонаступником; затверджено склад ліквідаційної комісії; встановлено двомісячний термін припинення підприємства).

Колективний трудовий спір між Генічеською міською радою та найманими працівниками зазначеного комунального підприємства зареєстрований 30.01.2015 року в установленому порядку Національною службою посередництва і примирення.

Представники трудового колективу комунального підприємства «Генічеське ВУВКГ» своїми листами запропонували Генічеській міській раді підписати угоду для вирішення конфлікту та визначити відповідних осіб - представників до примирної комісії для врегулювання колективного спору.

Секретар виконкому Генічеської міської ради надав відповідь на такі звернення , що підстави для перегляду рішення Генічеської міської ради № 1060 від 22 грудня 2014 року " відсутні. Зобов'язання щодо доведення економічного обґрунтування доцільності реорганізації підприємств при здійсненні власником компетенції щодо управління, розпорядження майном чинним законодавством не передбачено. Також листом від 12.02.2015 року заступником міського голови повідомлено уповноважених членів колективу, що Генічеська міська рада як орган місцевого самоврядування не є стороною трудового колективу, тому не може приймати участь у вирішенні такого спору.

З огляду на те, що предметом у даній справі є колективний трудовий спір, який має цивільно-правову природу, що виключає оцінку відносин сторін у даній справі як таких, що засновані на управлінських чи контролюючих функціях однієї сторони стосовно іншої, справа не має визначених статтею 3 КАС України ознак адміністративної справи.

Згідно з пунктом 1 частини 1 ст. 157 цього Кодексу суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Зміст позовних вимог по суті виходить з норм корпоративного права, розгляд яких відноситься до компетенції господарських судів.

Відповідно до ч. 1 ст. 203 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції скасовується і провадження у справі закривається з підстав, встановлених відповідно до ст. 157 цього кодексу.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку, що вирішуючи справу по суті, судом першої інстанції було порушено норми процесуального права, у зв'язку з чим постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню, а провадження у справі - закриттю.

Керуючись ст.ст. 157, 195, 197, п.4 ч.1 ст. 198, ч.1 ст.203, п.4 ч.1 ст.205, ст.ст. 206, 254 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Комісії з припинення діяльності Комунального підприємства «Генічеське ВУВКГ» - задовольнити.

Постанову Генічеського районного суду Херсонської області від 26 червня 2015 року по справі за адміністративним позовом уповноваженої найманими працівниками Комунального підприємства «Генічеське ВУВКГ» ОСОБА_4 до Генічеської міської ради, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійні вимоги на предмет спору, Комісії з припинення діяльності Комунального підприємства «Генічеське ВУВКГ», ОСОБА_5, Національної служби посередництва і примирення, профспілкової організації Комісії з припинення діяльності Комунального підприємства «Генічеське ВУВКГ», Генічеської районної державної адміністрації про визнання рішення та дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.

Провадження у справі закрити.

Роз'яснити особі, яка подала позовну заяву, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлено ухвалу про закриття провадження, не допускається, також роз'яснити про можливість звернення з таким позовом до суду в порядку господарського судочинства.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, однак може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Суддя - доповідач: /підпис/ОСОБА_1

Судді: /підпис/ОСОБА_2

/підпис/ОСОБА_3