21 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 496/658/14-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Калінюк Р.Б.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді -ОСОБА_1
судді -ОСОБА_2
судді - за участю секретаря ОСОБА_3 ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області на постанову Біляївського районного суду Одеської області від 18 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_5 до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
17.02.2014 року ОСОБА_5 звернувся до суду із позовом до Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області та після уточнення позовних вимог просив визнати дії відповідача протиправними в частині не врахування страхового стажу ОСОБА_5 з липня 2011 року по листопад 2011 року та в частині перерахунку пенсії на підставі заяви про перерахунок пенсії від 05.07.2011 року, зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії.
Постановою Біляївського районного суду Одеської області від 18 лютого 2015 року позов задоволений.
Не погоджуючись з вказаною постановою, Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на те, що постанова суду першої інстанції винесена з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 12 травня 2015 року справа призначена до слухання у порядку письмового провадження.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2015 року справа призначена у відкритому судовому засіданні за клопотанням ОСОБА_5.
Особи, що беруть участь у справі, про час і місце судового розгляду були сповіщені належним чином відповідно до ст.34 -39 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що ОСОБА_5, 11.06.2009 року був прийнятий на роботу на посаду охоронника в ТОВ "Охоронне товариство "Супер-Кентавр" та 01.09.2010 року був переведений на посаду начальника караулу; 01.05.2011 року переведений на посаду охоронника; 30.11.2011 року звільнений за власним бажанням, на підставі ст.38 КЗпП України, що підтверджується трудовою книжкою.
На підставі заяви від 05.07.2011 року ОСОБА_5 УПФ у Біляївському району Одеської області було прийняте розпорядження від 05.07.2011 року за № 153449 та зроблено перерахунок пенсії без врахування періоду трудового стажу з липня по листопад місяці 2011 року .
Згідно із висновком додаткової судово-почеркознавчої експертизи від 12.12.2014 року підпис від імені ОСОБА_5, заяви про призначення/перерахунок пенсії від 05.07.2011 року виконаний іншою особою.
Відповідно до ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Згідно ст.66 Закону України, від 05.11.1991, № 1788-XII "Про пенсійне забезпечення» у заробіток для обчислення пенсій включається всі види оплати праці, на які за діючими правилами нараховуються страхові внески, крім виплат одноразового характеру, не обумовлених діючою системою оплати праці (компенсація за невикористану відпустку, вихідна допомога та інші), перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України
Згідно п.2) ст.41 Закону ВР України, від 09.07.2003, № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"( в ред. згідно із Закону України від 13.01.2005 р. N 2343-I) до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються : суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а за періоди до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися зазначені внески (збір), - у межах сум, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні на день отримання зазначених сум;
Для осіб, які у період до запровадження обмеження максимального розміру заробітної плати (доходу), з якої сплачувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, отримували заробітну плату (дохід) за результатами роботи, термін виконання якої перевищував календарний місяць, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), які відповідно до законодавства, що діяло раніше, включалися до заробітної плати, з якої обчислювалася пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення", і не перевищують 5,6 розміру середньої заробітної плати в Україні, у розрахунку на кожний місяць виконання роботи. Перелік таких осіб, а також порядок визначення для них заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії встановлюється Кабінетом Міністрів України.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Згідно з Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року №22-1 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 28.12.2005 року за № 1566/11846, до заяви про призначення (перерахунку) пенсій додається, зокрема, довідка про заробітну плату особи (за затвердженою цим Порядком), яка містить відомості ,що на всі виплати були нараховані страхові внескі до Пенсійного Фонду України .
Згідно п.1.7. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування,затвердженого Постановою ПФУ № 22-1 від 25.11.2005 р., днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.
Якщо заява пересилається поштою (крім випадків призначення (поновлення) пенсій), днем звернення за пенсією вважається дата, що зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
У разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.
Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону.
Апеляційним судом було встановлено ,що 17 .11. 2011 року ОСОБА_6 звернувся із заявою до начальника Біляївського УПФУ та просив перевести його з одного виду пенсії на інший .
Таким чином , апеляційний суд частково погоджується з висновком суду першої інстанції, щодо неправомірності перерахунку пенсії на підставі заяви про перерахунок пенсії від 05.07.2011 року, але вважає ,що обов'язок здійснити перерахунок пенсії із врахуванням періоду трудового стажу з липня по листопад місяці 2011 року виник у Біляївського УПФУ з 17 .11. 2011 року
Відповідно до ст.159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Згідно п.3 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Відповідно до п. 3. ч.1. ст. 202 КАС України, підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є невідповідність висновків суду обставинам справи.
На підставі викладеного, у зв'язку із порушенням норм матеріального права та невідповідності висновків суду 1-ої інстанції обставинам справи, апеляційний суд вважає постанова суду 1-ої інстанції підлягає скасуванню із прийняттям нової про задоволення позову із виходом за межі позовних вимогв порядку ст.11 КАС України .
Відповідно до ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
Апеляційним судом встановлено , що позивачем ,у зв'язку зі сплатою витрат на проведення судових експертиз , понесені судові витрати у розмірі 2 745,00 грн ,за виключенням переплати у розмірі 907,8 грн.
Керуючись: 94,ч. 1 ст. 195,196,п. 3 ч.1 ст. 198, п. 3 ,4ч. 1 ст. 202, п. 3 ч. 1 ст. 205, ст. 207 КАС України суд,
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області - задовольнити частково , постанову Біляївського районного суду Одеської області від 18 лютого 2015 року - скасувати
Прийняти нову постанову :
Адміністративний позов ОСОБА_5 - задовольнити .
Визнати протиправним розпорядження Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області від 05.07.2011 року за № 153449, прийняте на підставі заяви про перерахунок пенсії від 05.07.2011 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_5 із врахуванням періоду трудового стажу з липня по листопад місяці 2011 року з 17 .11. 2011 року .
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України у Біляївському районі Одеської області на користь ОСОБА_5 судові витрати у розмірі 2 745,00 грн.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили після її проголошення ,та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20-ти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції
Головуючий: ОСОБА_1
Суддя: ОСОБА_2
Суддя: ОСОБА_3