09 жовтня 2015 р. Справа №818/2867/15
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Опімах Л.М.,
за участю секретаря судового засідання - Шевченко В.М.,,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариста "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, Управління державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області про визнання бездіяльності протиправною, стягнення коштів,-
20 серпня 2015 року позивач, публічне акціонерне товариство «Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання», звернувся до суду з адміністративним позовом, який його представник підтримав та уточнив в ході судового розгляду, мотивуючи позовні вимоги тим, що позивач є платником податку на додану вартість. Відповідно до положень ст..200 Податкового кодексу України подав до Державної податкової інспекції у м.Сумах податкові декларації з податку на додану вартість з заявами про повернення бюджетного відшкодування та розрахунками суми бюджетного відшкодування за листопад 2014 року, грудень 2014 року, січень 2015 року. Проте, всупереч вимогам пунктів 200.12, 200.13 ст. 200 Податкового кодексу України суми, зазначені в деклараціях не відшкодовані, станом на 20 серпня 2015 року загальна сума заборгованості складала 36309664 грн. Тому позивач просить визнати протиправною бездіяльність податкового органу, що полягала в ненаданні до органу казначейської служби висновків про відшкодування податку на додану вартість та стягнути з Державного бюджету суму заборгованості.
Під час судового розгляду справи, позивачу частково було відшкодовано бюджетну заборгованість по податку на додану вартість, станом на 07 жовтня 2015 року її розмір становив 15507569 грн.
У відповідності до положень пункту 200.23 Податкового кодексу України позивач розрахував суму пені за період прострочення з 12.03.2015 року по день звернення до суду, яка склала 5701046,50 грн., та просить також стягнути її на свою користь з Державного бюджету.
Представник відповідача проти позову заперечив, пояснивши, що Державною податковою інспекцією у м.Сумах на виконання порядку формування та надсилання узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, суми бюджетного відшкодування по декларації за грудень 2014 в сумі 15349923 грн., січень 2015 року в сумі 7407551 грн. включені до Узагальнених матеріалів щодо можливих обсягів відшкодування грошовими коштами та направлені до 16.03.2015 р. та 15.04.2015 року до Головного управління ДФС у Сумській області, які в свою чергу були перенаправлені до ДФС України. Крім того, зазначив, що в ст..129 Податкового кодексу України відсутні положення , які регулюють порядок нарахування пені при несвоєчасному відшкодуванні бюджетної заборгованості по податку на додану вартість.
Представник відповідача Управління Державної казначейської служби України у м.Сумах Сумської області при вирішенні спору покладається на розсуд суду, пояснивши, що на час звернення до суду з даним позовом до Управління не надходили висновки контролюючого органу про здійснення бюджетного відшкодування податку на додану вартість позивачу, відповідно не було підстав для відшкодування.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши письмові матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач 20.12.2014р. подав до Державної податкової інспекції у м.Сумах Головного управління ДФС у Сумської області податку декларацію з податку на додану вартість за листопад 2014року з заявою про повернення бюджетного відшкодування та розрахунком суми бюджетного відшкодування у розмірі 13 394 544грн. ( а.с.31-39)
20.01.2015р. Позивачем подано податку декларацію з податку на додану вартість за грудень 2014року з заявою про повернення бюджетного відшкодування та розрахунком суми бюджетного відшкодування у розмірі 15 496 079грн. ( а.с.40-46).
З 13.02.2015 року по 20.02.2015 року ДПІ у м. Сумах проведено документальну позапланову виїзну перевірку правомірності нарахування позивачем від»ємного значення різниці між сумою податкового зобов'язання та сумою податкового кредиту та бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за листопад, грудень 2014 року, за результатами якої складено акт від 27.02.2015 року № 63/15- 02/ 05747991. В ході перевірки підтверджено заявлену позивачем суму до бюджетного відшкодування за листопад 2014 року у сумі 13 323 623грн. та за грудень 2014р. у сумі 15 349 923 грн. та зазначено про завищення суми бюджетного відшкодування за листопад 2014 року на 70921грн., за грудень 2014р. - на 146 156грн.( а.с.48-87)
Згідно із п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважається заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.
Таким чином, з огляду на підтвердження заявлених позивачем сум до бюджетного шкодування за листопад 2014 року у сумі 13 323 623грн. та за грудень 2014р. у сумі 5 349 923 грн., заборгованість бюджету перед позивачем за вказаний період обліковується з 12.03.2015р.
На підставі акту перевірки від 27.02.2015 року податковим органом прийняте податкове повідомлення - рішення від 17.03.2015р. №0000131502/6032 про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за листопад, грудень 2014р. на 217 077грн. та застосування штрафних ( фінансових) санкцій у розмірі 108 539грн. ( а.с.86)
За наслідками судового оскарження постановою Сумського окружного адміністративного суду від 03.06.2015р., залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 29.07.2015р. по справі №818/1102/15, скасоване податкове повідомлення - рішення ДПІ у м.Сумах від 17.03.2015р. №0000131502/6032.( а.с.88-96)
Частиною другою п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України передбачено, що після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Судове рішення по справі по справі №818/1102/15, якою підтверджено правомірність вимог позивача щодо заявленого бюджетного відшкодування за листопад, грудень 2014р. у сумі 217077грн. з 29.07.2015р.
Таким чином, з огляду на визначені ст.254 КАС України загальні принципи набрання судовим рішенням законної сили та виходячи з конституційного принципу обов'язковості виконання судових рішень (ст.124 Конституції України) у податкового органу виник обов'язок подати органу державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету у строки, визначені частиною другою п.200.15 ст.200 Податкового кодексу України.
Отже, станом на 20.08.2015р. підтверджена сума заборгованості бюджету перед позивачем за листопад 2014року складає 13 394 544грн., за грудень 2014року - 15 496 079грн.
20.02.2014р. позивачем подано податку декларацію з податку на додану вартість за січень 2015 року з заявою про повернення бюджетного відшкодування та розрахунком суми бюджетного відшкодування у розмірі 7 419 041грн. (а.с.97-103)
Вказана сума підлягала відшкодуванню в автоматичному порядку.
Так, пунктом 200.18 ст. 200 Податкового кодексу України передбачено, що платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку.
Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.
Так, відповідно до п.203.1 ст. 203 Податкового кодексу України податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до пп.200.18.1 пункту 200.18 ст. 200 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний протягом трьох робочих днів після закінчення перевірки надати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає автоматичному відшкодуванню з бюджету.
Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, надає платнику податку суму автоматичного бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом трьох операційних днів після отримання висновку контролюючого органу (пп.200.18.2 пункту 200.18 ст. 200 Податкового кодексу України).
06.03.2015р. ДПІ у м.Сумах прийняте повідомлення від 06.03.2015р. №2/4635 про відмову в автоматичному бюджетному відшкодуванні податку на додану вартість відповідно до пункту 200.18 статті 200 Податкового кодексу України, оскільки позивач не відповідає критеріям на автоматичне бюджетне відшкодування, визначеним пунктом 200.19 цієї етапі. ( а.с.106)
Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 23.04.2015р., залишеною без змін ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 13.07.2015р. по справі № 818/1087/15, скасоване повідомлення ДПІ у м.Сумах від 06.03.2015р. №2/4635. (а.с.107-111).
Отже, в судовому порядку підтверджене право ПАТ "Сумське НВО ім. М.В. Фрунзе" на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку на додану вартість за січень 2015р.
Таким чином, заборгованість бюджету перед позивачем за січень 2015 року у розмірі 7419041грн. обліковується з 21.03.2015р. а загальна сума заборгованості станом на 20.08.2015 року ( день звернення до суду з даним позовом) складала 36309664 грн.
Оскільки ДПІ у м. Сумах у встановлений ст. 200 Податкового кодексу України строк, не виконала обов'язку щодо надання органу державного казначейства висновку із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету на користь позивача, а УДКС України в м.Сумах Сумської області не здійснило відповідних виплат, це призвело до порушення прав позивача, наданих них йому податковим законодавством.
Пунктом 200.23 ст. 200 Податкового кодексу України передбачено, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Постановою НБУ №154 від 02.03.2015р. з 04.03.2015р. встановлена ставка на рівні 30%.
Сума пені на бюджетну заборгованість листопада 2014р. у сумі 13 323 623грн. за період прострочення з 12.03.2015року по 20.08.2015 року складає 2 128 859,40 грн.
Пеня на бюджетну заборгованість за грудень 2014р. у розмірі 15349923грн. за період прострочення з 12.03.2015р. по 20.08.2015 року складає 2 452 623,3грн.
Сума пені на бюджетну заборгованість за січень 2015р. у розмірі 7419 041грн. за період прострочення з 21.03.2014року по 20.08.2015 року складає 1 119 563,80 грн.
Загальна сума пені за листопад, грудень 2014року, січень 2015року складає 5 701 046,50 грн.
Відповідно до п 200.17 ст. 200 Податкового кодексу України джерелом сплати бюджетного відшкодування (у тому числі заборгованості бюджету) є доходи бюджету, до якого сплачується податок.
При цьому, правовідносини щодо повернення з бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів) з підстав, передбачених законом, виникають між платником податків, зборів (обов'язкових платежів) та державою в особі відповідного органу державної податкової служби, на який згідно із вимогами Податкового кодексу України покладені повноваження по здійсненню контролю за своєчасною та правильною сплатою до бюджету податків, зборів (обов'язкових платежів), та відповідного територіального органу Державного казначейства України з огляду на запроваджену Бюджетним кодексом України казначейську форму обслуговування Державного бюджету.
Статтею 48 Бюджетного кодексу України в Україні передбачено, що застосовується казначейська форма обслуговування Державного бюджету України, яка передбачає здійснення Державним казначейством України операцій з коштами державного бюджету. Зміст статті 25 Бюджетного кодексу України свідчить, що Державне казначейство здійснює безспірне списання з рахунків , на яких обліковуються гроші Державного бюджету та місцевих бюджетів, за рішенням, яке було прийнято державним органом, що відповідно до закону має право на його застосування.
Відповідно до п. 4 ч. 5 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого Указом Президента України від 13 квітня 2011 року N 460/2011, казначейство України відповідно до покладених завдань здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.
Отже, з Державного бюджету України підлягає стягненню на користь позивача бюджетну заборгованість з відшкодування податку на додану вартість, з врахуванням уточнень позивача станом на час розгляду справи, в сумі 15507569 грн. та пеня, нарахована на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість у вартість, в сумі 5 701 046,50 грн.
На підставі ч.1 ст. 94 КАС України на користь позивача належить стягнути за рахунок державного бюджету понесені ним витрати по сплаті судового збору в розмірі 487,20грн. ( а.с. 3).
Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання " до Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, Управління державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області про визнання бездіяльності протиправною, стягнення коштів - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Державної податкової інспекції у м. Сумах Головного управління ДФС у Сумській області, яка полягала в неподанні до Управління державної казначейської служби України у м. Сумах Сумської області висновків про відшкодування податку на додану вартість за листопад 2014 року, грудень 2014 року, січень 2015 року.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" бюджетну заборгованість з податку на додану вартість за грудень 2014 року та січень 2015 року в розмірі 15507569 ( п"ятнадцять мільйонів п"ятсот сім тисяч п"ятсот шістдесят дев"ять) грн. 00 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" пеню, нараховану на суму бюджетної заборгованості з відшкодування податку на додану вартість за листопад 2014 р., грудень 2014 року, січень 2015 року в сумі 5701046 ( п"ять мільйонів сімсот десять тисяч сорок шість) грн. 50 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства "Сумське машинобудівне науково-виробниче об'єднання" 487,20 грн. в рахунок повернення судових витрат.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя (підпис) Л.М. Опімах
Повний текст постанови складений 15 жовтня 2015 року.
З оригіналом згідно
Суддя Л.М.Опімах