про залишення позовної заяви без руху
Справа № 817/3271/15
29 жовтня 2015 року м. Рівне
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Кравчук Т.О., розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом
ОСОБА_1
доСтаршого державного виконавця Відділу Державної виконавчої служби Костопільського районного управління юстиції Ковальчук І.В.
провизнання протиправними дій та скасування постанов,
До Рівненського окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 з позовом до Старшого державного виконавця Відділу Державної виконавчої служби Костопільського районного управління юстиції Ковальчук І.В. про:
- визнання протиправними дій відповідача в частині винесення постанов про відкриття виконавчих проваджень про стягнення з позивача витрат на проведення оцінки арештованого майна ВП №48941877 від 07.10.2015 року, ВП №48942439 від 07.10.2015 року, ВП №48942154 від 07.10.2015 року, ВП №48942307 від 07.10.2015 року;
- скасування постанов про відкриття виконавчих проваджень про стягнення з позивача витрат на проведення оцінки арештованого майна ВП №48941877 від 07.10.2015 року, ВП №48942439 від 07.10.2015 року, ВП №48942154 від 07.10.2015 року, ВП №48942307 від 07.10.2015 року.
Відповідно до статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
У статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України наведені вимоги до позовної заяви. Зокрема, згідно з пунктом 3 частини першої цієї статті у позовній заяві зазначаються ім'я (найменування) відповідача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі.
Особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби визначені статтею 181 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачами у справах цієї категорії відповідно до частини третьої статті 181 КАС України є відповідний орган державної виконавчої служби.
Відповідно до статті 3 Закону України від 24.03.1998 року №202/98-ВР "Про державну виконавчу службу" органами державної виконавчої служби є: Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до складу якого входить відділ примусового виконання рішень; управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, до складу яких входять відділи примусового виконання рішень; районні, районні у містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних управлінь юстиції.
Отже, державний виконавець відділу Державної виконавчої служби районного управління юстиції не є органом державної виконавчої служби у розумінні статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України, тому не може бути відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства.
Такий висновок відповідає правовій позиції, зазначеній в постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 13.12.2010 року №3.
Крім того, згідно частини третьої статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Порядок справляння судового збору регламентований Законом України від 08.07.2011 року №3674-VI "Про судовий збір".
Зокрема, розміри ставок судового збору визначені частиною другою статті 4 Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI "Про судовий збір". Так, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано, зокрема, фізичною особою, розмір судового збору становить 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 5 розмірів мінімальної заробітної плати, а за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано, зокрема, фізичною особою, розмір судового збору становить 0,4 розміру мінімальної заробітної плати (у редакції Закону №484-VIII від 22.05.2015 року, що набув чинності з 01.09.2015 року).
Суд зазначає, що майновими вимогами є будь-які вимоги суб'єктів права, що пов'язані з володінням, користуванням, розпорядженням, обміном, розподілом майна, у тому числі нерухомими та рухомими речами, грошами (грошовими коштами).
За правилами частини першої статті 4 Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. Так, станом на 1 січня 2015 року розмір мінімальної заробітної плати становить 1218,00 грн. згідно із Законом України від 28.12.2014 року №80-VІІI.
За змістом позовної заяви позивач оскаржує дії суб'єкта владних повноважень щодо винесення постанов про відкриття виконавчих проваджень, що носять немайновий характер, оскільки не мають виразу у грошовому еквіваленті та економічного розрахунку, а також позивається про скасування вказаних постанов, на підставі яких з позивача може бути утримано загалом 9650,00 грн., що носить майновий характер, адже стосується зміни матеріальних активів позивача.
Таким чином, за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою, розмір судового збору наразі складає 487,20 грн. (9650,00 грн. х 1%, але не менше 0,4 розміру мінімальної заробітної плати, з розрахунку 1218,00 /10 х 4), а за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, розмір судового збору наразі складає 487,20 грн. (0,4 розміру мінімальної заробітної плати, з розрахунку 1218,00 /10 х 4).
За правилами частини третьої статті 6 Закону України від 08.07.2011 року №3674-VI "Про судовий збір" (із змінами, внесеними Законом України №484-VIII від 22.05.2015 року) за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Таким чином, за об'єднані в одній позовній заяві позовні вимоги немайнового характеру позивач наразі зобов'язаний сплатити судовий збір за кожну таку вимогу, а також сплатити судовий збір в частині позовної вимоги майнового характеру у встановленому розмірі.
Так, заявляючи у позовній заяві позовні вимоги щодо оскарження дій відповідача стосовно винесення постанов про відкриття виконавчого провадження, вказані вимоги є самостійними та окремими, оскільки дослідженню судом підлягають окремі обставини за кожним рішенням (постановою) суб'єкта владних повноважень.
Суд зазначає, що за подання 27.10.2015 року до суду позовної заяви (вх. №19306/15) позивачем сплачено судовий збір у сумі 487,20 грн. згідно квитанції від 26.10.2015 року №139206415, що наразі відповідає розміру судового збору або за подання до суду позовної заяви майнового характеру, або за подання до суду позовної заяви немайнового характеру за однією такою вимогою, враховуючи, що у реквізиті зазначеної квитанції не вказано конкретно призначення платежу.
Таким чином, позивач сплатив судовий збір у визначеній Законом України від 08.07.2011 року №3674-VI "Про судовий збір" сумі лише за одну з позовних вимог (майнового характеру), не внісши судовий збір за подання позовної заяви за чотирма іншими вимогами немайнового харектеру: 1) визнання протиправними дій відповідача в частині винесення постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №48941877 від 07.10.2015 року; 2) визнання протиправними дій відповідача в частині винесення постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №48942439 від 07.10.2015 року; 3) визнання протиправними дій відповідача в частині винесення постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №48942154 від 07.10.2015 року; 4) визнання протиправними дій відповідача в частині винесення постанови про відкриття виконавчого провадження ВП №48942307 від 07.10.2015 року, що за кожною вимогою становить окремо 487,20 грн. (0,4 розміру мінімальної заробітної плати) та разом 1948,80 грн. (487,20 грн, х 4).
Відповідно до статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначає недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлює строк, достатній для усунення недоліків.
Недоліки позовної заяви можуть бути усунуті шляхом подання до суду позовної заяви до відповідача - відповідного органу державної виконавчої служби із зазначенням найменування відповідача, поштової адреси, номера засобу зв'язку, адреси електронної пошти (якщо такі відомі), а також документа про доплату судового збору виходячи із заявлених позовних вимог (з урахуванням їх майнового та немайнового характеру) у розмірі, визначеному частиною другою статті 4 Закону України від 08.07.2011 року № 3674-VI "Про судовий збір", що наразі дорівнює 1948,80 грн.
Вказаний судовий збір слід перераховувати за наступними реквізитами: р/р 31211206784002; одержувач: УДКС у м. Рівне 22030001; банк одержувача: ГУ ДКСУ у Рівненськійобласті; код ЄДРПОУ одержувача: 38012714; МФО: 833017.
Детальна інформація по сплаті судового збору розміщена на офіційному веб-порталі "Судова влада України" за Інтернет адресою www.court.gov.ua/sud1770, а також на інформаційному стенді в Рівненському окружному адміністративному суді (33028, м. Рівне, вул.16 Липня, 87).
Для усунення недоліків судом встановлюється строк до 12 листопада 2015 року.
Керуючись статтею 108, 160, 165, 181 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Старшого державного виконавця Відділу Державної виконавчої служби Костопільського районного управління юстиції Ковальчук І.В. про визнання протиправними дій та скасування постанов ВП №48941877 від 07.10.2015 року, ВП №48942439 від 07.10.2015 року, ВП №48942154 від 07.10.2015 року, ВП №48942307 від 07.10.2015 року, - залишити без руху.
Встановити ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви - до 12 листопада 2015 року.
Копію ухвали невідкладно надіслати особі, що звернулась з позовом.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя Кравчук Т.О.