Справа № 815/3335/14
27 жовтня 2015 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого по справі судді - Бжассо Н.В.
при секретарях: Музики І.О., Торубка М.А., Музика А.О.,
за участю сторін:
представника позивача: Клочко С.І. (згідно довіреності),
представника відповідача: Мальцевої О.І. (згідно довіреності),
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одеса справу за адміністративним позовом Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «А.С.П.О.» про вжиття заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи
До суду надійшов адміністративний позов Головного управління ДСНС України в Одеській області, за результатом якого позивач просить: застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) до ТОВ «А.С.П.О.» у вигляді повного зупинення роботи ТОВ «А.С.П.О.» за адресою: м. Одеса, вул. Новомосковська дорога, 23, шляхом опечатування (опломбування) всіх дверей (воріт) будівель, приміщень, територій та їх знеструмлення з опечатуванням (опломбуванням) пристроїв відключення джерел електропостачання (або інших електромереж, електроприладів, пристроїв, обладнання і установок) до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, вказаних в акті перевірки № 169 від 02.06.2014 року; звернути постанову суду до негайного виконання.
Позивач зазначає, що ТОВ «А.С.П.О.» здійснює діяльність за адресою: м. Одеса, вул. Новомосковська дорога, 23. З урахуванням затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.2012 року № 306 критеріїв розподілу суб'єктів господарювання за ступенями ризику, господарська діяльність товариства віднесена до високого ступеню ризику.
У період з 29.05.2014 року по 02.06.2014 року, відповідно до вимог Кодексу цивільного захисту України, статті 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», наказу ГУ ДСНС України в Одеській області від 28.05.2014 року № 268 «Про здійснення позапланової перевірки», посвідчення на проведення позапланової перевірки від 28.05.2014 року, здійснено позапланову перевірку відповідача ТОВ «А.С.П.О.», з метою виконання припису № 259 від 19.07.2013 року про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, виданого за результатами планового заходу.
За результатами позапланової перевірки складено Акт перевірки дотримання (виконання) законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту від 02.06.2014 року № 169.
Зазначеним актом перевірки встановлено невиконання пунктів припису № 259 від 19.07.2013 року, порушення вимог Кодексу цивільного захисту України, Правил пожежної безпеки України, затверджених Наказом МНС України № 126 від 19.10.2004 року, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 04.11.2004 року за № 1480/10009 (НАПБ А.01.001-2004) та інших діючих нормативно-правових актів, стандартів, норм і правил у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту.
Позивач зазначає, що відповідно до положень ч. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Позивач вказує, що подальша робота ТОВ «А.С.П.О.», за адресою: м. Одеса, вул.. Новомосковська дорога, 23, з виявленими порушеннями створює реальну загрозу життю та здоров'ю людей. Їх невиконання та неусунення прямою дією впливає на ризик виникнення надзвичайної ситуації, аварії чи пожежі, що спричинить загрозу життю та здоров'ю людей, що стало причиною звернення до суду з зазначеним адміністративним позовом.
В ході судового розгляду справи, представник позивача заявлені позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
Представник відповідача, заявлені позовні вимоги не визнав, в задоволенні їх просив відмовити, посилаючись, що товариство в позасудовому порядку, добровільно, усунуло більшість виявлених порушень за актом перевірки від 19.07.2013 року. В період 22-23 жовтня 2015 року, відповідачем була проведена позапланова перевірка виконання припису про усунення виявлених порушень, за результатом проведеної перевірки були виявлені 2 порушення, строк усунення яких встановлений до 20.04.2016 року, у зв'язку з чим, представник відповідача просив ще раз розглянути питання про зупинення провадження по справі, з метою позасудового вирішення спору.
Протокольною ухвалою суду у задоволенні заявленого клопотання було відмовлено, через створення штучних умов для затягування розгляду справи по суті, оскільки судом, за спільною заявою сторін провадження по справі зупинялось саме з метою позасудового вирішення спору.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, приходить до наступного висновку.
Як встановлено в ході судового розгляду справи, в період з 08.07.2013 року по 19.07.2013 року, Головним управлінням ДСНС України в Одеській області проведено перевірку, за результатом якої були встановлені порушення, викладені в акті від 17.07.2013 року № 301.
Під час перевірки виконання припису контролюючого органу, проведеної в період з 29.05.2014 року по 02.06.2014 року, Головним управлінням ДСНС України в Одеській області встановлено не виконання припису № 259 від 19.07.2013 року про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, виданого за результатами планового заходу, про що складений акт перевірки № 169 від 02.06.2014 року.
Зазначеним актом перевірки були встановлені наступні порушення вимог Кодексу цивільного захисту України та інших нормативно-правових актів у сфері пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту, а саме: ст. 20, 55 Кодексу цивільного захисту України, п. 6.1.2 НАПБ А.01.001-2004, п.4.1, п. 14.2 ДБН В.2.5 - 56:2010 - адміністративні та складські приміщення не обладнані автоматичною пожежною сигналізацією; ст. ст. 20, 55 Кодексу цивільного захисту України, п. 4.2.4, п. 4.13 НАПБ А.01.001-2004 ДБН В.1.1-7-2002 - в приміщенні топочної та електрощитової не встановлені протипожежні двері; ст.ст. 20, 55 Кодексу цивільного захисту України, п. 4.1.16 НАПБ А.01.001-2004 - тимчасові споруди (вагончики) розміщені ближче 10 м від інших будівель та споруд; ст.ст. 20, 55 Кодексу цивільного захисту України, п. 3.7 НАПБ А.01.001-2004 - на підприємстві не встановлений порядок (система) оповіщення людей про пожежу, з яким повинні бути ознайомлені всі працівники; ст.ст. 20, 55 Кодексу цивільного захисту України, п. 3.19 НАПБ А.01.001 -2004 - навчання та перевірка знань посадових осіб з питань пожежної безпеки не проводиться в порядку встановленому законодавством; ст.ст. 20, 55 Кодексу цивільного захисту України, п. 4.1.17 НАПБ А.01.001-2004 - на території підприємства на видних місцях не встановлені таблички із зазначенням порядку виклику пожежної охорони, знаки місць розміщення первинних засобів пожежогасіння, схеми руху транспорту; ст.ст. 20, 55 Кодексу цивільного захисту України, п. 4.2.7 НАПБ А 01.001-2004 - для будівель та приміщень складського призначення не проведено розрахунок визначення категорії щодо вибухопожежної та пожежної безпеки у відповідності з вимогами НАПБ Б.03.002-2007 «Норми визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», а також ступень захисту електрообладнання за ДНАОП 0.00-1-32-01 «Правила будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок» для складських та виробничих приміщень не визначена категорія щодо вибухопожежної та пожежної безпеки, а також клас зони; ст.ст. 20,55 Кодексу цивільного захисту України, п. 6.3.1.1. НАПБ А.01.001-2004 - територія підприємства не забезпечена необхідною кількістю води для здійснення пожежогасіння; ст. ст. 20, 55 Кодексу цивільного захисту України, п. 6.3.1.7 НАПБ А.01.001-2004 - резервуар з водою, розташований за адміністративно-побутовою будівлею не пристосований для забору води пожежним автомобілем; п.п. 6,7,10 Наказу МНС України від 18.12.2000 року № 338 «Про затвердження Положення про паспортизацію потенційно небезпечних об'єктів» - не проведено встановленим порядком ідентифікацію з урахуванням всіх джерел небезпеки.
Відповідно до положень ст. 68 Кодексу Цивільного захисту населення України, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Приписи, постанови, розпорядження центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, щодо усунення порушень встановлених законодавством вимог з питань техногенної та пожежної безпеки можуть бути оскаржені до суду в установлений законом строк.
За шкоду, заподіяну юридичним та фізичним особам внаслідок правомірного застосування санкцій, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, та його посадові особи відповідальності не несуть.
Згідно положень ст. 70 Кодексу Цивільного захисту населення України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту; 10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання; 11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Судом встановлено, що скарг до проведеного планового заходу чи заперечень до складеного акту перевірки з боку відповідача не надходили, разом з цим, ТОВ «А.С.П.О.» проведено заходи щодо усунення виявлених порушень.
На підтвердження усунення зазначених порушень суду представлений акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту від 23.10.2015 року № 231, згідно положень якого товариству необхідно: ввести в експлуатацію у відповідності до нормативно-правових актів з питань пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту другу чергу системи автоматичної пожежної сигналізації, змонтованої в складських приміщеннях №№ 2, 2/1, 2/2, 2/3, 2/4, 2/5, 3, 3/1, 3/2, 3/3, 4 побутового приміщення, гаражу на що наданий строк виконання до 20.04.2016 року; звільнити майданчик біля пожежної водойми від зберігання товару та в подальшому утримувати його вільним - строк виконання з моменту вручення припису; розробити план усунення виявлених порушень та виконання протипожежних заходів зазначених в цьому приписі з призначенням відповідальних осіб та надати до ГУ ДСНС в Одеській області - строк виконання - 30.10.2015 рік.
З урахуванням викладеного, судом встановлено, що порушення, які викладені в акті перевірки № 169 від 02.06.2014 року - виконані. Відносно порушення щодо введення в експлуатацію системи автоматичної пожежної сигналізації, судом встановлено, що зазначене порушення (саме не введення в експлуатацію) не встановлювалось при первинній перевірці та має строки виконання до 20.04.2016 року, відносно порушення щодо звільнення майданчика біля пожежної водойми від зберігання товару та в подальшому утримувати його вільним, судом встановлено, що виявлене захаращення має тимчасовий характер, та не є порушенням, що створюю загрозу життю та здоров'ю людей.
Відповідно до положень ч. 5 ст. 4 Закону України від 05.04.2007, № 877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування. Вжиття інших заходів реагування, передбачених законом, допускається за вмотивованим письмовим рішенням керівника органу державного нагляду (контролю) чи його заступника, а у випадках, передбачених законом, - із наступним підтвердженням обґрунтованості вжиття таких заходів адміністративним судом.
З урахуванням викладеного, за результатом розгляду справи та оцінки всіх обставин, суд дійшов висновку, що виявлені перевіркою порушення відповідачем усунуті, у зв'язку з чим, підстави для зупинення роботи ТОВ «А.С.П.О.» - відсутні, а позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 7, 8, 9, 11, 70, 71, 86, 159-164 КАС України, суд,-
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «А.С.П.О.» про вжиття заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи.
Постанову може бути оскаржено до Одеського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги через Одеський окружний адміністративний суд протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Н.В. Бжассо
Відмовити у задоволенні адміністративного позову Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій в Одеській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «А.С.П.О.» про вжиття заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи.
29 жовтня 2015 року.