Постанова від 29.10.2015 по справі 742/3772/15-а

Провадження № 2-а/742/162/15

Єдиний унікальний № 742/3772/15-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 жовтня 2015 року Прилуцький міськрайонний суд Чернігівської області в складі : головуючого судді Гумен В.М.

при секретарі Харченко Л.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Прилуки адміністративний позов ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради до відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про визнання противоправними дій та скасування постанови по ВП № 46670409 ,

ВСТАНОВИВ:

Заявник ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради звернулося з позовом до Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області в якому просить суд визнати противоправними дії головного державного виконавця Петренко Є.В. відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області щодо виконання постанови про накладення штрафу в розмірі 1360 грн. по ВП № 46670409 та скасувати зазначену постанову.

В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги, відповідач в судове засідання двічі не з»явився,хоча про дату,час та місце судового розгляду був повідомлений судовою повісткою своєчасно,про поважність причин своєї такої неявки до суду суд не повідомив і його неявка не перешкоджає розгляду справи по суті в його відсутність на підставі наявних у ній доказів відповідно до положень ч. 4 ст.127 КАС України .

Заслухавши пояснення представника позивача,дослідивши інші докази по справі суд вважає ,що адміністративний позов позивача підлягає задоволенню з слідуючих підстав .

Відповідно до положень статті 1 Закону України « Про виконавче провадження « виконавче провадження,як завершальна стадія судового провадження та примусове виконання рішень органів (посадових осіб)-це сукупність дій органів і посадових осіб,визначених у цьому законі,що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб),які проводяться на підставах,в межах повноважень та у спосіб,визначених цим Законом,іншими нормативно-правовими актами,прийнятими відповідно до цього Закону,та інших законів,а також рішеннями,що відповідно до цього Закону,підлягають примусовому виконанню .

Відповідно до положень частини 2 статті 25 цього ж Закону ,державний виконавець протягом трьох робочих днів з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття провадження.У постанові державний виконавець вказує про необхідність боржнику самостійно виконати рішення в строк до семи днів з моменту винесення постанови ( у разі виконання рішення про примусове виселення боржника - у строк до п»ятнадцяти днів) та зазначає,що у разі ненадання боржником документального підтверження виконання рішення буде розпочате примусове виконання цього рішення із стягненням з боржника виконавчого збору і витрат,пов»язаних з організацією та проведенням виконавчих дій,передбачених цим Законом.

Відповідно до положень частини 1 статті 75 цього ж Закону ,після відкриття виконавчого провадження за виконавчим документом,що зобов»язує боржника вчинити певні дії або утриматись від їх вчинення,державний виконавець перевіряє виконання рішення не раніше ніж на наступний день після закінчення строку, встановленого частиною другою статті 25 цього Закону для самостійного виконання рішення.

Відповідно до положень частини 2 цієї ж статті цього ж Закону у разі невиконання зазначених вимог без поважних причин державний виконавець накладає на боржника штраф відповідно до статті 89 цього Закону і не пізніше п»яти робочих днів з дня його накладення повторно перевіряє стан виконання рішення.

Відповідно до положень частини 1 статті 89 цього ж Закону у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення,що зобов»язує боржника виконати певні дії,та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника-фізичну особу від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ; на посадових осіб - від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян ;на боржника - юридичну особу - від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює певний строк для виконання.

Відповідно до положень частини 1 цієї ж статті цього ж Закону у разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин,державний виконавець у тому ж порядку накладає штраф на боржника в подвійному розмірі та звертається до правоохоронних органів з поданням (повідомленням ) про притягнення боржника до кримінальної відповідальності відповідно до закону.

З наведених вище положень Закону вбачається,що постанова про накладення штрафу за невиконання судового рішення може бути винесена лише за умови,що судове рішення не виконано без поважних причин,тобто коли боржник мав реальну можливість,у тому числі і фінансову,виконати судове рішення проте не зробив цього. Постановою головного державного виконавця Петренко Є.В. відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області від 25 лютого 2015 року (а.с.17) було відкрито виконавче провадження з виконання рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області ,на виконання якого виданий 16.02.2015 року виконавчий лист № 742/2596/14 ВП № 46670409 ,за яким зобов»язано ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2, допомогу на оздоровлення за 2013 рік,як інваліду ІІ групи,учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в розмірі 4 мінімальних заробітних плат відповідно до ст. 48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « від 28 лютого 1992 року,

категорія 1 в розмірі п»яти мінімальних заробітних плат з врахуванням раніше виплачених сум .

Пунктом 2 резолютивної частини зазначеної постанови державний виконавець Петренко С.В. запропонував боржнику самостійно виконати рішення суду до 04.03.2015 року.

Своїм виходящим номером 02.1-25/399/6 від 25 лютого 2015 року ( а.с. 16) головний державний виконавець Петренко С.В. направив зазначену постанову ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області, яку ОСОБА_1 отримало 27 лютого 2015 року , входящий номер 5283.

Постановою головного державного виконавця Петренко Є.В. відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області від 11 вересня 2015 року (а.с.21) накладено на боржника ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області штраф в сумі 1360 грн. за те,що ОСОБА_1 не виконало самостійно рішення Прилуцького міськрайонного суду Чернігівської області ,на виконання якого виданий 16.02.2015 року виконавчий лист № 742/2596/14 ВП № 46670409 ,за яким зобов»язано ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2, допомогу на оздоровлення за 2013 рік,як інваліду ІІ групи,учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в розмірі 4 мінімальних заробітних плат відповідно до ст. 48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « від 28 лютого 1992 року ,категорія 1 в розмірі п»яти мінімальних заробітних плат з врахуванням раніше виплачених сум станом на 26.06.2015 року та про поважність невиконання рішення суду державного виконавця не повідомило.

Своїм виходящим номером 02.1-25/399/6 від 11 сепня 2015 року ( а.с. 3) головний державний виконавець Петренко С.В. направив зазначену постанову ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області, яку ОСОБА_1 отримало 16 вересня 2015 року , входящий номер 4641.

В судовому засіданні представник позивача ствержував ,що ОСОБА_1 не мало реальної можливості виконати зазначені постанову суду в частині виплати на користь ОСОБА_2 допомоги на оздоровлення за 2013 рік,як інваліду ІІ групи,учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в розмірі 4 мінімальних заробітних плат відповідно до ст. 48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « від 28 лютого 1992 року ,категорія 1 в розмірі п»яти мінімальних заробітних плат з врахуванням раніше виплачених сум через відсутність окремої бюдженої програми для забезпечення виконання рішення суду, яка законодавством не передбачена в ОСОБА_1 і про паважність такої причини невиконання рішенення суду повідомив державного виконавця.

Дані тверження представника позивача не знайшли свого спростування в судовому засіданні а навпаки підтвержуються слідуючими доказами. 02.03.2015 року виходящий номер 10-03/1902 ( а.с. 18 ) начальник ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради повідомив Відділ примусового виконання рішення управління ДВС Головного ОСОБА_1 юстиції у Чернігівській області проте,що ОСОБА_1 отримало 27 лютого 2015 постанову про відкриття ВП № 46670409 від 25 лютого 2015 року по виконанню виконавчого листа № 742/2596/14 від 16.02 .2015 року ,за яким зобов»язано ОСОБА_1 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 допомоги на оздоровлення за 2013 рік,як інваліду ІІ групи,учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в розмірі 4 мінімальних заробітних плат відповідно до ст. 48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « від 28 лютого 1992 року ,категорія 1 в розмірі п»яти мінімальних заробітних плат .

Одночасно, цією відповіддю начальник ОСОБА_1 повідомив Відділ проте,що розмір допомоги після перерахунку складає 5615,00 грн..

Разом з тим, цією відповіддю начальник ОСОБА_1 повідомив Відділ проте,що на даний час ОСОБА_1 не може,як добровільно,та і в інший спосіб,виконати постанову в частині виплати на користь ОСОБА_2 зазначеної допомоги ,через відсутність окремої бюдженої програми для забезпечення виконання рішення суду, яка законодавством не передбачена в ОСОБА_1.

Аналогічні повідомлення виходящі номери 10-03/6199 та 10-03/7804 (а.с. 19,22) начальник ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради направив у Відділ примусового виконання рішення управління ДВС Головного ОСОБА_1 юстиції у Чернігівській області відповідно 24 липня 2015 року та 18 вересня 2015 року.

Дані тверження представника позивача також підтвержуються відповідями Міністерства соціальної політики від 20 березня 2015 року виходящий номер 3809/0/14 64/79 та від 05 серпня 2015 року виходящий номер 791/04/67-15 та ( а.с. 4-5 ) з яких вбачається , що в зв»язку із складністю економічної ситуації і обмеженістю фінансових ресурсі держави виконання зазначених судових рішень буде здійснюватися із затверженим Кабінетом Міністрів України відповідним порядком реєструктизації зазначеної заборгованості .

Відповідно до положеньчастини 2 статті 19 Конституції України органи дердавної влади та органи місцевого самоврядування,їх посадові особи зобов»язані діяти лише на підставі в межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України .

Відповідно до положень частини 2 статті 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби,розмір і цільове призначення цих видатків.

ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради відповідно до положень статей 11,64 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні « від 21 травня 1997 року є виконавчим органом Прилуцької міської ради у системі регулювання праці та соціального захисту населення ,який утримується за рахунок коштів міського бюджету та здійснює виконання державних програм відповідного соціального спрямування за рахунок коштів державного бюджету та не наділене повноваженнями здійснювати розподіл бюджетних коштів.

Враховуючи викладене,невиконання позивачем судового рішення мало місце через відсутність відповідного фінансувого забезпечення для такого виконання,що виключає можливість накладення на ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради штрафу за невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк судового рішення.Також накладення штрафу в даному випадку жодним чином не захищає та не сприяє реалізації права особи на отримання належних бюджетних коштів,а лише покладає додаткові фінансові зобов»язання на позивача.

Позивач звернувся з даним позовом до суду 25 вересня 2015 року а тому десятиденний строк для оскарження спірної поставови визначений положеннями ч.2 ст. 181 КАС України не пропустив.

За таких обставин ,коли начальник ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради своїм повідомленням повідомив Відділ примусового виконання рішення управління ДВС Головного ОСОБА_1 юстиції у Чернігівській області проте,що на даний час ОСОБА_1 не може,як добровільно,та і в інший спосіб,виконати постанову в частині виплати на користь ОСОБА_2 допомоги на оздоровлення за 2013 рік,як інваліду ІІ групи,учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в розмірі 4 мінімальних заробітних плат відповідно до ст. 48 Закону України « Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи « від 28 лютого 1992 року,

категорія 1 в розмірі п»яти мінімальних заробітних плат з врахуванням раніше виплачених сум через відсутність окремої бюдженої програми для забезпечення виконання рішення суду, яка законодавством не передбачена в ОСОБА_1,коли в боржника дійсно відсутні бюджетні кошти на проведення зазначених виплат,коли боржник з поважних причин у встановлений державним виконавцем строк не виконав рішення суду про що повіломив державного виконавця ,коли боржник не мав реальну можливість,у тому числі і фінансову,виконати судове рішення, дії головного державного виконавця Петренко Є.В. відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області щодо прийняття ним постанов від 11 вересня 2015 року за якими накладено на боржника ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області штраф в сумі 1360 грн. по ВП № 46670409 є противоправними і дана постанова підлягає скасуванню.

Задовольняючи таким чином позовні вимоги суд вважає необхідним відповідно до положень ст. 94 КАС України стягнути з відповідача на користь держави судовий збір по справі в сумі 1218 грн. .

На підставі наведеного,ст. 19,95 Конституції України , ст.ст.1,25,75,89 Закону України “ Про виконавче провадження” ,ст.ст.11,64 Закону України « Про місцеве самоврядування в Україні «,керуючися ст.ст.94,100,181 КАС України,суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради до відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області про визнання противоправними дій та скасування постанови по ВП № 46670409 - задовольнити.

Визнати противоправними дії головного державного виконавця Петренко Є.В. відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області щодо прийняття ним постанови від 11 вересня 2015 року за якою накладено на боржника ОСОБА_1 праці та соціального захисту населення Прилуцької міської ради Чернігівської області штраф в сумі 1360 грн. по ВП № 46670409 та скасувати зазначену постанову.

Стягнути з Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області на користь держави судовий збір по справі в сумі 1218 грн..

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів через Прилуцький міськрайонний суд..

Головуючий Гумен В.М.