05 жовтня 2015 року Справа № 808/5187/15 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Калашник Ю.В., розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Південного районного центру зайнятості м. Запоріжжя до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
28.08.2015 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Південного районного центру зайнятості м. Запоріжжя до ОСОБА_1 про стягнення коштів у розмірі 661,38 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем порушено вимоги ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», у зв'язку з чим відповідач зобов'язана повернути незаконно отриману допомогу по безробіттю за період з 20.04.2015 по 04.05.2015 у розмірі 661,38 грн.
05.10.2015 представник відповідача надав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.
Відповідач у судове засідання також не з'явився, про дату, час та місце проведення судового розгляду справи повідомлений належним чином, про причини неявки суду не повідомив, клопотання про розгляд справи без його участі до суду не надсилались.
Частиною 4 статті 128 КАС України визначено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Відповідно до частини 6 статті 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Отже, оскільки відповідач не прибув у судове засідання без поважних причин, а представник позивача заявив клопотання про розгляд справи за його відсутності, суд не вбачає підстав для відкладення розгляду справи та вважає можливим розглянути справу у порядку письмового провадження.
У зв'язку із неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі приписів ч. 6 ст. 12 та ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Вивчивши матеріали адміністративного позову, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.
Статус безробітного громадянину ОСОБА_1 як незастрахованій особі з призначенням виплати допомоги по безробіттю без урахування страхового стажу був наданий з 23.10.2014 по 04.05.2015.
З 05.05.2015 відповідача знято з обліку відповідно до пп. 1 п.37 «Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 198 від 20.03.2013, у зв'язку із працевлаштуванням безробітного.
14.07.2015 Південним районним центром зайнятості м. Запоріжжя складено Акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 266, в якому зазначено, що відповідач виконував роботи: фрезерування авто доріг, ямковий ремонт авто доріг за трудовою угодою № 76 від 20.04.2015, укладеною з філією «Запорізька дорожньо-експлуатаційна дільниця» ДП «Запорізький облавтодор». Згідно акту приймання виконаних робіт від 30.04.2015 до трудової угоди № 76 від 20.04.2015, ОСОБА_1, виконав роботи в повному обсязі. На підставі трудової угоди № 76 від 20.04.2015, ОСОБА_1 нараховано винагороду у розмірі 1700 грн. З 05.05.2015 ОСОБА_1 прийнято на посаду машиніст дорожньо-транспортних машин до Філії «Запорізька дорожньо-експлуатаційна дільниця» ДП «Запорізький облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» та 19.06.2015 звільнено з посади за власним бажанням відповідно до ст. 38 КЗпП України.
Відповідно до п.1 ст.4 Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення серед інших належать громадяни, які забезпечують себе роботою самостійно.
На час набуття статусу безробітного та перебування на обліку у Південному районному центрі зайнятості м. Запоріжжя як безробітній, відповідач не повідомив спеціалістів центру зайнятості про те, що фактично є зайнятою особою та знаходиться у трудових відносинах з ДП «Запорізький облавтодор» ВАТ «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» та незаконно отримав допомогу по безробіттю, чим порушив вимоги п. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Згідно п.2 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 02.03.2000 №1533-ІІІ, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Згідно пп. б п. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» ОСОБА_1 відноситься до категорії зайнятого населення.
Згідно ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення» безробітні - це громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів.
Даний факт відповідачем приховано.
У зв'язку з тим, що відповідач був зареєстрований в установленому порядку, як безробітній у Південному районному центрі зайнятості м. Запоріжжя, то ОСОБА_1 відповідно до п.2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» зобов'язаний своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати йому матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 20 Постанови КМУ «Про затвердження порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних» № 219 від 14.02.2007, громадяни зареєстровані як такі, що шукають роботу та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування (самостійно або за направленням центру зайнятості), в тому числі на сезонні роботи, державної реєстрації фізичної особи підприємця, укладення договору цивільно-правового характеру, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг тощо. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначаються дата і номер наказу, дата видачі та номер реєстраційного свідоцтва, дата укладення договору цивільно - правового характеру.
Відповідно п.п. 5.5 п. 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України 20.11.2000 № 307 - виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю пов'язаною з одержання доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно - правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно - правовими угодами).
Листом-претензією № 1739/05-01 від 30.07.2015 відповідачу запропоновано протягом 15 календарних днів, з дня отримання претензії, добровільно повернути кошти у розмірі 661,38 грн. на рахунок Південного РЦЗ.
Пропозиція про добровільне відшкодування коштів відповідачем залишена без задоволення, на час розгляду справи кошти у добровільному порядку не повернуті.
Відповідно до розрахунку, наданого Південним районним центром зайнятості за період з 20.04.2015 по 04.05.2015 відповідачу виплачено допомогу по безробіттю у розмірі 661,38 грн.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Згідно п.3 ст.36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Оскільки на час розгляду справи відповідачем доказів сплати зазначених сум не надано, позовні вимоги позивача є законними та підтвердженими зібраними у справі доказами.
Згідно п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 94, 158, 161-163 КАС України, суд,
1.Адміністративного позов задовольнити.
2. Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) допомогу по безробіттю у розмірі 661,38 грн. (шістсот шістдесят одна гривня 38 копійок) на р/р 37170001004280, МФО 813015, одержувач: Південний районний центр зайнятості м. Запоріжжя, Банк одержувача: ГУДКСУ у Запорізькій області, код отримувача 35888544.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Ю.В. Калашник