Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без розгляду
28 жовтня 2015 р. Справа № 805/4740/15-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Кошкош О.О., ознайомившись з позовною заявою ОСОБА_1 до Державної виконавчої служби Орджонікідзевського району м. Маріуполя про визнання дій неправомірними, -
26 жовтня 2015 року позивач звернувся до суду зі скаргою на Державну виконавчу службу Орджонікідзевського району м. Маріуполя про визнання дій неправомірними.
ОСОБА_1 в своїй позовній заяві просила:
1) визнати дії Державної виконавчої служби неправомірними по відкриттю виконавчого провадження по стягненню 170 грн. на 22.01.2015 року, по правопорушенню від 06.08.2014 року про стягнення 170 грн. у лютому 2015 року;
2) визнати дії державного виконавця Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції неправомірними в частині відкриття виконавчого провадження ВП 546/18 від 06.08.2014 року, ненадання документів;
3) визнати дії Державної виконавчої служби неправомірними по відкриттю виконавчого провадження по штрафу від 22.01.2015 року;
4) визнати дії Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції по стягненню штрафу;
5) стягнути з Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції судовий збір у розмірі 170 грн.;
6) визнати дії державного виконавця Орджонікідзевського відділу державної виконавчої служби Маріупольського міського управління юстиції Донецької області в частині ненадання постанови ВП №546/18 від 06.08.2014 року.
Частиною 1 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Вимогами статті 181 Кодексу адміністративного судочинства України встановлені особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державної виконавчої служби. Так, рішення, дії або бездіяльність державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби може бути оскаржена у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатись про порушення її прав, свобод чи інтересів, а щодо оскарження постанови про відкликання провадження виконавчих дій - у триденний строк.
Позивачем оскаржуються дії державного виконавця по відкриттю виконавчого провадження ВП №46112266 щодо стягнення 170 грн. штрафу.
При цьому, 25 серпня 2015 року позивач звернулась до Донецького окружного адміністративного суду із скаргою на Державну виконавчу службу Орджонікідзевського району м. Маріуполя про визнання дій неправомірними, стягнення судового збору по скарзі та 170 грн. штрафу (подано до поштового відділення 14 серпня 2015 року.
28 серпня 2015 року ухвалою Донецького окружного адміністративного суду №805/3496/15-а скаргу залишено без руху та заявнику надано строк для усунення недоліків до 25 вересня 2015 року, шляхом надання клопотання про визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, з обґрунтуванням підстав та наданням відповідних доказів; привести скаргу у відповідність до вимог ст.106 КАС України; надати позовну заяву з додаванням її копій та копій всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб у справі; документ про сплату судового збору в розмірі 255,78 грн.
29 вересня 2015 року Донецького окружного адміністративного суду №805/3496/15-а скаргу повернуто заявнику з огляду на те, що у встановлений судом термін заявником недоліки скарги не усунуті, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про необхідність повернення скарги. Копія зазначеної ухвали отримана позивачем 06.10.2015 року про що свідчить рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення.
12 жовтня 2015 року до поштового відділення ОСОБА_1 повторна подана позовна заява б/н від 12.10.2015 року в якій, зокрема, просила поновити строк звернення зі скаргою з огляду на дії робітників судів Донецької області та робітників ДВС Орджонікідзвського району м.Маріуполя.
При цьому, в позовній заяві ОСОБА_1 зазначила, що про відкриття виконавчого провадження ВП №46112266 від 22.01.2015 року вона дізналася з листа ДВС від 11.04.2015 року, який отримала 15.04.2015 року.
Згідно зі ст. 100 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Частиною 7 ст. 107 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що копія ухвали про залишення позовної заяви без розгляду невідкладно направляється особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
З урахуванням того, що позивачем пропущений строк звернення до суду, а із позовної заяви не вбачається поважних підстав щодо поновлення строку звернення, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Крім того, вважаю необхідним роз'яснити, що на підставі ч. 3 ст. 155 Кодексу адміністративного судочинства України, особа, позовна заява якої залишена без розгляду, після усунення підстав, з яких заява була залишена без розгляду, має право звернутись до адміністративного суду в загальному порядку.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 100, 107 КАС України,
Позовну заяву ОСОБА_1 до Державної виконавчої служби Орджонікідзевського району м. Маріуполя про визнання дій неправомірними залишити без розгляду.
Направити позивачу копію ухвали про залишення позовної заяви без розгляду, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали з подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.
Суддя Кошкош О.О.