Постанова від 21.10.2015 по справі 826/13066/15

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

21 жовтня 2015 року № 826/13066/15

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Аблова Є.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до публічного акціонерного товариства «Укрнафта» про застосування заходів реагування, -

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області з позовом до публічного акціонерного товариства «Укрнафта» про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення подальшої роботи АЗС №09/034 ПАТ «Укрнафта» за адресою: смт. Ставище вул. Радянська, 3-д; визначення способу виконання судового рішення в порядку, передбаченому наказом МНС України від 21.10.2004 року №130 «Про затвердження Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів», зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 08.11.2004 року за №1416/10015, шляхом відключення джерела електроживлення, накладення печаток на розподільчі електрощити та вхідні двері АЗС №09/034 ПАТ «Укрнафта» за адресою: смт. Ставище вул. Радянська, 3-д. В разі задоволення даного адміністративного позову про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення роботи АЗС №09/034 ПАТ «Укрнафта» за адресою: смт. Ставище вул. Радянська, 3-д обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що під час проведення перевірки АЗС №09/034 ПАТ «Укрнафта» за адресою: смт. Ставище вул. Радянська, 3-д було виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Виявлені порушення, за переконанням уповноваженого представника позивача, свідчать про необхідність повного зупинення подальшої роботи АЗС, внаслідок чого позивач з метою попередження настання негативних наслідків, викликаних наявністю на об'єктах відповідача порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звернувся до суду із позовом про застосування заходів реагування.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 06.07.2015 відкрито скорочене провадження у справі та запропоновано відповідачу, в разі невизнання адміністративного позову, у десятиденний строк з дня одержання цієї ухвали надати суду письмові заперечення проти позову та докази на підтвердження цих заперечень або заяву про визнання позову.

В наданих суду письмових запереченнях ПАТ «Укрнафта» зазначив про те, що висновки акта перевірки нормативно та документально не підтверджуються. Зокрема, відповідач зауважив, що виявленні порушення не створюють реальну загрозу життю та здоров'ю людей, крім цього, на момент звернення позивача з даною позовною заявою більшість позовних вимог була виконана.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.07.2015 закінчено підготовче провадження у справі та дану справу призначено до судового розгляду у судовому засіданні.

В судовому засіданні, призначеному на 08.09.2015 р., представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі.

Представник відповідача в призначене судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи неприбуття представника відповідача в судове засідання, суд ухвалив розглядати справу у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

На виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 28 січня 2015 р. № 317-р «Про надання дозволу на проведення планових перевірок стану пожежної та техногенної безпеки» та доручення ДСНС України від 14 квітня 2015 року № 03-5505/262 «Про здійснення перевірок», на підставі статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», Ставищенським районним сектором Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області було видано наказ від 20.05.2015 №7, головному інспектору Ставищенського РС капітану служби цивільного захисту Гарбузенку Д.В. доручено в період з 08.06.2015 - 19.06.2015 провести планову перевірку АЗС №09/034 ПАТ «Укрнафта», за адресою: смт. Ставище, вул. Радянська, 3-Д, стосовно додержання (виконання) законодавства з питань пожежної і техногенної безпеки.

На підставі п.1 наказу від 20.05.2015 №7, провідному інспектору Ставищенського РС капітану служби цивільного захисту Гарбузенку Д.В. було видано посвідчення від 17.06.2015 №25 на проведення планової перевірки АЗС №09/034 ПАТ «Укрнафта», за адресою: смт. Ставище, вул. Радянська, 3-д щодо дотримання законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки.

Надалі, в період з 17.06.2015 р. по 19.06.2015 р. на виконання зазначеного наказу від 20.05.2015 №7 та на підставі посвідчення про проведення перевірки від 17.06.2015 №25 було здійснено планову перевірку АЗС №09/034 ПАТ Укрнафта», за адресою: смт. Ставище, вул. Радянська, 3-д.

Суд встановив, що повідомлення від 20.05.2015 №5 про проведення планової перевірки АЗС №09/034 ПАТ «Укрнафта», за адресою: смт. Ставище, вул. Радянська, 3-д, було надіслано телефонограмою та прийнято 29.05.2015 співробітником АЗС №09/034 ПАТ «Укрнафта», що також не заперечується відповідачем.

За результатами перевірки складений акт перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю за діяльністю аварійно-рятувальних служб від 19.06.2015 року №24 (надалі - акт перевірки), згідно тексту якого під час здійснення перевірки виявлено недотримання відповідачем вимог пожежної та техногенної безпеки.

Так, зі змісту цього акта перевірки вбачається, що дана перевірка була здійснена у присутності начальника дільниці ПАТ «Укрнафта» Маличенко А.В., що також не заперечується відповідачем.

Згідно акта перевірки позивач встановив такі порушення відповідачем вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки:

- не виконано ремонт автоматичної пожежної сигналізації на території підприємства;

- не влаштовані при в'їзді та виїзді з території АЗС похилі підвищення висотою не менше 0,2м або дренажні лотки для відведення забруднених нафтопродуктами атмосферних опадів в очисні споруди. Дренажні лотки повинні бути під'єднані до приймальної воронки. Лотки та воронки закрити металевими ґратами;

- на АЗС не розміщено буксирну штангу довжиною не менше 3 м для евакуації транспорту у випадку виникнення пожежі;

- АЗС не забезпечено набором інструменту з металу що не утворює іскор;

- АЗС не забезпечено дорожніми знаками, знаками щодо обмеження швидкості, знаками про обов'язкову висадку пасажирів, та знаками про заборону в'їзду на транспортних засобів з небезпечними та вибухонебезпечними вантажами на територію АЗС;

- не забезпечено АЗС розрахунковою кількістю плівкоутворювального піноутворювача для ліквідації можливих пожеж;

- електрощити не захищені автономними системами пожежогасіння та не оснащені схемою підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним значенням номінального струму апарату захисту;

- не пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки посадовим особам та працівникам згідно з порядком, встановленим постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 р. №444 «Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях»;

- наявні пожежні щити не укомплектовані згідно норм;

- не поновлені на території об'єкта, у будинках, спорудах, приміщеннях відповідні знаки безпеки, знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности»;

- у приміщеннях на видимих місцях біля телефонів не вивішено таблички із зазначенням номера телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;

- на пожежних щитах не вказано їх порядковий номер та номер виклику пожежної охорони, порядковий номер пожежного щита вказати після літерного індексу «ПІД»;

- на кожний резервуар не складено технологічну карту, в якій вказати номер резервуара, його тип, призначення, максимальний рівень наливання, мінімальний залишок, швидкість наповнення і випорожнення;

- не зазначено на корпусах наявних переносних порошкових вогнегасників облікові номери за прийнятою на об'єкті системою нумерації;

- не заповнено журнал обліку вогнегасників;

- на об'єкті підвищеної небезпеки з метою своєчасного виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та здійснення оповіщення персоналу та населення, яке потрапляє в зону можливого ураження не змонтовано автоматизовану систему раннього виявлення загрози виникнення надзвичайних ситуацій та оповіщення населення у разі їх виникнення;

- не розроблено річний графік накопичення матеріального резерву;

- не забезпечено наявність фінансування необхідного для повного і якісного забезпечення вимог цивільного захисту;

- не забезпечено працівників справними засобами органів дихання;

- не встановлено прямий телефонний зв'язок між об'єктом підвищеної небезпеки до відповідного територіального органу ДСНС, органом МВС;

- не розроблено номенклатуру і обсяги матеріального резерву (після розроблення погодити та затвердити і відповідно до вимог керівних документів);

- не розроблено та не погоджено з підрозділом ДСНС графік об'єктових тренувань на 2015 рік;

- не розроблено та не погоджено з підрозділом ДСНС програму підготовки працівників АЗС до дій у надзвичайних ситуаціях;

- не забезпечено наявність фінансування необхідного для повного і якісного забезпечення вимог цивільного захисту;

- не встановлено покажчики (попереджувальні знаки, інформаційні табло тощо) для інформування населення про небезпеку у будинках підприємства та на території, яка безпосередньо загрожує населенню, від потенційно небезпечних об'єктів, об'єктів підвищеної небезпеки та небезпечних територій;

- відповідальна особа з питань цивільного захисту та керівник підприємства не пройшли навчання на курсах цивільного захисту.

Таким чином, позивач в ході перевірки встановив, що зазначена АЗС ПАТ «Укрнафта» функціонує з порушенням правил та норм пожежної і техногенної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей.

Згідно зі статтею 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Статтею 55 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.2012 № 5403-VI передбачені заходи щодо забезпечення пожежної безпеки, відповідно до частини першої якої забезпечення пожежної безпеки на території України, регулювання відносин у цій сфері органів державної влади, органів місцевого самоврядування та суб'єктів господарювання і громадян здійснюються відповідно до цього Кодексу, законів та інших нормативно-правових актів.

Зокрема, діяльність із забезпечення пожежної безпеки є складовою виробничої та іншої діяльності посадових осіб і працівників підприємств, установ та організацій. Зазначена вимога відображається у трудових договорах (контрактах), статутах та положеннях (частина друга статті 55 Кодексу цивільного захисту України). Аналогічні положення містяться в Правилах пожежної безпеки України, що затверджені Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 30.12.2014 № 1417, та Правилах пожежної безпеки для об'єктів зберігання транспортування та реалізації нафтопродуктів, що затверджені Наказом Міністерства палива та енергетики 24.12.2008 № 658.

Положеннями частини 2 статті 51 та частини 3 статті 55 цього Кодексу передбачено, що забезпечення пожежної та техногенної безпеки суб'єкта господарювання покладено на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Частиною 4 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності встановлюється виключно законами.

Згідно абз. 1 ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами розгляду позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.

Частиною 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.

Частина 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України передбачає, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Як визначено у ч. 1 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України, підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів може бути недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання.

Відповідно до ч. 2 ст. 70 Кодексу цивільного захисту України повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Таким чином, вищенаведеними положеннями законодавства встановлено, що у разі встановлення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) застосовуються виключно за рішенням адміністративного суду, що свідчить про те, що позивач звернувся до суду у межах наданих йому повноважень та з дотриманням законодавства України.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем було подано клопотання заступнику начальника ГУ ДСНС України у Київській області про проведення позапланової перевірки виконання ПАТ «Укрнафта» вимог припису Ставищенського районного сектора ГУ ДСНС України у Київській області №24 про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 19.06.2015 року.

Так, з акту Ставищенського районного сектору ГУ ДСНС України у Київській області від 15.09.2015 року №40 додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, контролю аварійно-рятувальних служб вбачається, що перелік порушень вимог законодавства, виявлених органом ДСНС України під час здійснення перевірки АЗС №09/034 ПАТ «Укрнафта» за адресою: смт. Ставище, вул. Радянська 3-д відсутні.

Наведене в сукупності свідчить, що відповідачем вжито належних заходів щодо усунення всіх порушень вимог законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, що зазначені в акті перевірки від 19.06.2015 року №24, які були підставою для звернення позивача до суду, а відтак підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Частиною 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

За таких обставин, Окружний адміністративний суд міста Києва, за правилами, встановленими ст.86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 71, 86, 158-163 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позовних вимог Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області відмовити в повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Окружний адміністративний суд міста Києва апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня її проголошення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає до Київського апеляційного адміністративного суду.

Якщо апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку.

Суддя Є.В. Аблов