15 жовтня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/2338/15-а
15 год. 10 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Кисильової О.Й.,
при секретарі: Дудар Е.І.,
за участю: представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Злато Таврії" до Каланчацької районної державної адміністрації Херсонської області, голови Комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам ОСОБА_3, членів комісії: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, за участю третьої особи - ОСОБА_8
про визнання протиправними дій та рішення, скасування акту,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю сільськогосподарське підприємство "Злато Таврії" (далі - позивач, ТОВ) звернулося до суду з адміністративним позовом до Каланчацької районної державної адміністрації Херсонської області (далі - відповідач-1, Каланчацька РДА), голови Комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам ОСОБА_3 (далі - відповідач-2), членів комісії: ОСОБА_4 (далі - відповідач-3), ОСОБА_5 (далі - відповідач-4), ОСОБА_6 (далі - відповідач-5), ОСОБА_7 (далі - відповідач-6), за участю третьої особи - ОСОБА_8, в якому, з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 17.08.2015 р. позивач просить:
- визнати протиправними дії відповідачів 2-6 щодо проведення 16.06.2015 р. засідання Комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувача;
- визнати протиправним рішення Комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, оформлене протоколом від 16.06.2015 р. № 4 щодо затвердження розрахунків збитків, завданих землекористовачу ОСОБА_8;
- визнати протиправним та скасувати акт результату роботи Комісії від 19.06.2015 р.
У судовому засіданні представник позивача, підтримавши позовні вимоги, пояснив, що Комісія з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам створена з порушення норм діючого законодавства, а тому акт, який прийнято за результатом роботи комісії 19.06.2015 р. на підставі Протоколу від 16.06.2015 р. № 4, є недійсним, оскільки засідання комісії є неправомочним, так як на засіданні була присутня половина її членів, тобто менше більшості від загального складу, як цього вимагає Положення про комісію з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам. Крім того, до складу комісії не було включено власників землі та землекористувачів, яким заподіяні збитки. Тому позивач просить позовні вимоги задовольнити повному обсязі. Позивач вважає, що ОСОБА_2 результати роботи комісії від 19.06.2015 р. підлягає скасуванню, оскільки на підставі вказаного акта у ТОВ "Злато Таврії" протягом місяця виникає обов'язок відшкодування ОСОБА_8 збитків. Оскаржувані дії відповідачів 2-6, як стверджує позивач, призвели до прийняття ними незаконних рішень, а відтак - до порушення прав та інтересів Товариства, а тому зазначені дії слід визнати протиправними.
Представник Каланчацької РДА у судовому засіданні проти позову заперечила, зазначивши, що проводячи 16.06.2015 р. засідання комісії відповідачі-2-6 діяли у межах наданих їм повноважень. Рішення Комісії, які викладені протоколі № 4 від 16.06.2015 р. та акт результату роботи Комісії від 19.06.2015 р. не є тими рішеннями, що можуть бути скасовані, оскільки самі по собі не призводять до настання для позивача правових наслідків. Спірний акт від 19.06.2015 р. може бути звернений до виконання лише після його затвердження розпорядженням голови РДА.
Відповідачі ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 у судове засідання не прибули, надіславши заперечення проти позовну, в яких просили закрити провадження у справі, оскільки оскаржувані документи не породжують для позивача прав та обов'язків, так як не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, що можуть бути оскаржені до адміністративного суду. Просили розглянути справу без їх участі.
Будучи належним чином повідомлений про час та місце рогляду справи ОСОБА_8, у судове засідання не з'явився, не повідомивши суд про причини неприбуття.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши надані сторонами докази, суд встановив наступне.
17.03.2015 р. головою Каланчацької РДА прийнято розпорядження № 103 "Про комісію з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам", яким утворено Комісію з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (далі - Комісія) у складі семи осіб згідно з додатком 1.
03.06.2015 р. розпорядженням голови Каланчацької РДА № 192 "Про внесення змін до розпорядження голови Каланчацької РДА від 17 березня 2015 року № 103 "Про комісію з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувача" внесено зміни в розпорядження № 103, зокрема, до складу комісії включено ще трьох осіб, а тому загальний склад комісії станом на 03.06.2015 р. становить десять осіб. Згідно додатку 1 до вказаного розпорядження до складу комісії увійшли: голова Комісії ОСОБА_3, члени комісії: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13.
Додатком 2 до розпорядження голови РДА від 17.03.2015 р. № 103 затверджено Положення про комісію з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам (далі - Положенням).
Вказане Положення визначає порядок роботи комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, заподіяних вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості грунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведення їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Пунктом 7 Положення встановлено, що засідання комісії вважається правомочним, за умов присутності на засіданні більшості членів від загального складу комісії.
16.06.2015 р. о 10:00 год. відбулося засідання Комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, про що складено протокол № 4. Зі змісту вказаного протоколу слідує, що на засіданні Комісії були присутніми наступні члени Комісії: голова - ОСОБА_3, члени - ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, тобто п'ять осіб. Запрошеними на засідання були ПП ОСОБА_8 та представник ТОВ СП "Злато Таврії", які надали свої пояснення. Відповідачами 2-6 на засіданні Комісії прийнято рішення про затвердження розрахунків збитків, наданих ОСОБА_8, за що проголосували чотири члени.
19.06.2015 р. Комісією з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам складений та підписаний ОСОБА_2 про результати роботи комісії, який підписаний п'ятьма особами, а саме: головою Комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам ОСОБА_3, членами комісії: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7
Надаючи оцінку обґрунтованості вимог позивача про протиправність вчинених дій щодо проведення засідання Комісії, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Організація, повноваження та порядок діяльності місцевих державних адміністрацій регулюється Законом України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999 р. № 586-XIV (далі - Закон № 586-XIV).
За правилами статті 1 Закону № 586-XIV місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Частинами першою та другою статті 6 Закону № 586-XIV передбачено, що на виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, міністерств та інших центральних органів виконавчої влади, які відповідно до закону забезпечують нормативно-правове регулювання, власних і делегованих повноважень голова місцевої державної адміністрації в межах своїх повноважень видає розпорядження, а керівники структурних підрозділів - накази. Розпорядження голів місцевих державних адміністрацій, прийняті в межах їх компетенції, є обов'язковими для виконання на відповідній території всіма органами, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами та громадянами.
Відповідно до пункту 9 частини 1 статті 39 Закону № 586-XIV голови місцевих державних адміністрацій утворюють для сприяння здійсненню повноважень місцевих державних адміністрацій консультативні, дорадчі та інші допоміжні органи, служби та комісії, члени яких виконують свої функції на громадських засадах, а також визначають їх завдання, функції та персональний склад.
Пунктом 1 Порядку визначення та відшкодуваня збитків власникам землі та землекористувачам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.1993 р. № 284 (далі - Порядок № 284) встановлено, що власникам землі та землекористувачам відшкодовуються збитки, заподіяні вилученням (викупом) та тимчасовим зайняттям земельних ділянок, встановленням обмежень щодо їх використання, погіршенням якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей земельних ділянок або приведенням їх у непридатний для використання стан та неодержанням доходів у зв'язку з тимчасовим невикористанням земельних ділянок.
Згідно із пунктом 2 Порядку № 284 розміри збитків визначаються комісіями, створеними Київською та Севастопольською міськими, районними державними адміністраціями, виконавчими комітетами міських (міст обласного значення) рад. До складу комісій включаються представники Київської, Севастопольської міських, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських (міст обласного значення) рад (голови комісій), власники землі або землекористувачі (орендарі), яким заподіяні збитки, представники підприємств, установ, організацій та громадяни, які будуть їх відшкодовувати, представники державних органів земельних ресурсів і фінансових органів, органів у справах містобудування і архітектури та виконавчих комітетів сільських, селищних, міських (міст районного значення) рад, на території яких знаходяться земельні ділянки. У разі, коли збитки заподіяні погіршенням якості земель або приведенням їх у непридатність для використання за цільовим призначенням, до складу комісій включаються також представники територіальних органів Держсільгоспінспекції, санітарно-епідеміологічних і природоохоронних органів. Результати роботи комісій оформляються відповідними актами, що затверджуються органами, які створили ці комісії.
Приписами пункту 5 Порядку № 284 встановлено, що збитки відшкодовуються власникам землі і землекористувачам, у тому числі орендарям, підприємствами, установами, організаціями та громадянами, що їх заподіяли, за рахунок власних коштів не пізніше одного місяця після затвердження актів комісій.
Із аналізує навелених вище приписів Порядку № 284 слідує, що голова РДА наділений повноваженнями створення Комісій та визначення їх персонального складу, до якої повинні бути включені представники районної державної адміністрації, а також власники землі або землекористувачі, яким заподіяні збитки, представники підприємств та громадяни, які будуть їх відшкодовувати та представники інших державних органів.
Таким чином судом встановлено, що головою та членами Комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, а саме: відповідачами 2 - 6 порушено пункт 7 Положення, затвердженого розпорядження голови РДА від 17.03.2015 р. № 103, оскільки проведено засідання та прийнято рішення неповноважним складом комісії. Так, відповідно до Положення засідання комісії вважається правомочним, за умов присутності на засіданні більшості членів від загального складу комісії. Загальний склад комісії, затверджений розпорядженнями № 103 (зі змінами, внесеними розпорядженням від 03.06.2015 р. № 192) - 10 осіб, тобто більшість - це 6 (5 + 1), а спірні рішення прийняті Комісією у присутності 5 осіб.
Отже, неправомочність засідання Комісії (відсутність кворуму) зумовлює незаконність прийнятих рішень.
Також суд відмічає, що голова Каланчацької РДА при створенні Комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, не включив до її складу власника землі або землекористувача, якому заподіяно збитки ( у даному випадку ПП ОСОБА_8Б.) та представника підприємства, яке буде їх відшкодовувати - ТОВ "Злато Таврії".
Таким чином, Комісія з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам створена без врахування вимог пунку 2 Порядку № 284.
Як встановлено судом, за результатами роботи Комісії, відповідачами 2-6 затверджені розрахунки збитків, завданих позивачем третій особі - ПП ОСОБА_8, зазначене рішення оформлене протоколом від 16.06.2015 р. № 4. На підставі цього протоколу складений акт від 19.06.2015р. б/н, який, відповідно до пункту 2 Порядку № 284 та п. 13 Положення затверджується розпорядженням голови РДА.
Суд погоджується із доводами відповідачів, що акт призводить до виникнення у позивача обов'язку по відшкодуванню коштів лише після затвердження його розпорядженням голови РДА, відтак, оскільки таке розпорядження не є предметом спору, суд відмовляє у скасуванні зазначеного акту, як рішення суб'єкта владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Частиною другою статті 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
В даному випадку відповідачі не довели правомірність прийнятих ними рішень, вчинених дій, з приводу яких подано позов. Разом із тим, позивачем обґрунтовано позовні вимоги та надано докази наявності ознак порушення відповідачами його прав та законних інтересів у сфері публічно-правових відносин.
Суд вважає, що належним способом захисту порушених прав позивача є визнання неправомірними дій відповідачів та визнання протиправним рішення комісії, оформленого протоколом № 4 від 16.06.2015 р.
Таким чином, суд перевіривши матеріали справи, оцінивши наявні докази, дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст. 160-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії голови Комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам ОСОБА_3, членів комісії: ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 щодо проведення 16.06.2015 р. засідання Комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам.
Визнати протиправним рішення Комісії з визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, оформлене протоколом від 16.06.2015 р. № 4 щодо затвердження розрахунків збитків, завданих землекористовачу ОСОБА_8
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 20 жовтня 2015 р.
Суддя Кисильова О.Й.
кат. 6.2