26 жовтня 2015 р.
м. Херсон
Справа № 821/3133/15-а
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Приватного підприємства "Поліекспо" до Державної податкова інспекція у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Управління Державної казначейської служби України у м.Херсоні Херсонської області про примусове бюджетне відшкодування податку на додану вартість,
встановив:
Приватне підприємство "Поліекспо" (далі - позивач, ПП "Поліекспо", Підприємство) звернулося до суду із позовом до Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області (далі - відповідач-1, ДПІ у м. Херсоні) та Управління Державної казначейської служби України в м. Херсоні Херсонської області (далі - відповідач-2, УДК у м. Херсоні), в якому просить стягнути з Державного бюджету України на користь позивача заборгованість з відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2008 року в сумі 73 272,00 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач задекларував за жовтень 2008 року до відшкодування суму податку на додану вартість в розмірі 845 084,00 грн. Податковим повідомленням-рішенням ДПІ у м. Херсоні від 21.12.2009р. №0005722301/0 позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2008 року на 73 272,00 грн. Це податкове повідомлення-рішення скасовано постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 25.05.2015р. у справі №821/1436/15-а, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.07.2015р. Всупереч положенням ст.200 Податкового кодексу України відповідачем-1 не надіслано до УДК у м. Херсоні висновку із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення за результатами судового оскарження, а відповідач-2, відповідно, не здійснив перерахування коштів на рахунки позивача.
Посилаючись на вказані обставини, позивач просить задовольнити позов.
Відповідачами заперечень на позовну заяву не подано.
Натомість відповідачем-1 подано пояснення, зміст яких зводиться до того, що передбачені Податковим кодексом України дії щодо відшкодування позивачу сум податку на додану вартість за жовтень 2008 року в розмірі 73 272,00 грн. будуть вчинені після отримання судового рішення про стягнення цієї суми.
Відповідач-2 взагалі обмежився проханням до суду прийняти законне і обґрунтоване рішення згідно чинного законодавства.
При цьому обидва відповідачі не спростували обставин, покладених позивачем в обґрунтування позовних вимог.
В судове засідання сторони не з'явились, будучі належним чином повідомленими про дату, час та місце судового розгляду справи, про причини неявки суд не повідомили.
Позивачем подано клопотання про розгляд справи без участі його представника в порядку письмового провадження.
Враховуючи наведене та положення ст.ст.122, 128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути дану справу в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи, дослідивши наявні докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, виходячи з наступного.
Як встановлено судом, ПП "Поліекспо" 13.11.2008р. подано до Державної податкової інспекції у м. Херсоні податкову декларацію з податку на додану вартість за жовтень 2008 року, відповідно до якої задекларувало суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість у розмірі 845 084,0 грн.
Державною податковою інспекцією у м. Херсоні проведено невиїзну документальну перевірку з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість ПП "Поліекспо" за період: жовтень 2008 року, за результатами якої складено акт від 18.12.2009 р. № 4034/23-2/19236745.
За змістом цього акту податковий орган прийшов до висновку про порушення позивачем пп.7.7.1, 7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України "Про податок на додану вартість", що призвело до завищення суми податку на додану вартість, що підлягає відшкодуванню з бюджету за жовтень 2008 року на суму 73 272,00 грн.
На підставі акту перевірки Державною податковою інспекцією у м. Херсоні винесено податкове повідомлення-рішення від 21.12.2009р. № 0005722301/0, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2008 року на 73 272,00 грн.
Не погодившись із зменшенням суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, ПП "Поліекспо" звернулось до суду і постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 25.05.2015р. у справі №821/1436/15-а, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.07.2015р., визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 21.12.2009р. № 0005722301/0 про зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2008 року на 73 272,00 грн.
На час декларування позивачем суми бюджетного відшкодування порядок визначення суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків визначались п.7.7 Закону України "Про податок на додану вартість" від 03.04.1997р. №168/97-ВР (далі - Закон №168/97-ВР).
Так, положеннями пп.7.7.1 п.7.7 ст.7 Закону №168/97-ВР визначено, що сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного податкового періоду та сумою податкового кредиту такого звітного податкового періоду.
Відповідно пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону №168/97-ВР, якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то:
а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередньому податковому періоді постачальникам таких товарів (послуг);
б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду.
Приписами п.1.8 ст.1 Закону №168/97-ВР передбачено, що бюджетне відшкодування - це сума, що підлягає поверненню платнику податку з бюджету у зв'язку з надмірною сплатою податку у випадках, визначених цим Законом.
Згідно пп.7.7.3 - 7.7.8 п.7.7 ст.7 Закону №168/97-ВР, платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів.
Платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному податковому органу податкову декларацію та заяву про повернення такої повної суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. При цьому платник податку в п'ятиденний термін після подання декларації податковому органу подає органу Державного казначейства України копію декларації, з відміткою податкового органу про її прийняття, для ведення реєстру податкових декларацій у розрізі платників.
Протягом 30 днів, наступних за днем отримання податкової декларації, податковий орган проводить документальну невиїзну перевірку (камеральну) заявлених у ній даних. За наявності достатніх підстав вважати, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право протягом такого ж строку провести позапланову виїзну перевірку (документальну) платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування.
Податковий орган зобов'язаний у п'ятиденний термін після закінчення перевірки надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного податкового органу орган державного казначейства надає платнику податку зазначену у ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку податкового органу.
Якщо за наслідками документальної невиїзної (камеральної) або позапланової виїзної перевірки (документальної) податковий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий податковий орган:
а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної податковим органом унаслідок таких перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування та враховує її згідно з підпунктом 7.7.3 цього пункту у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів;
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною податковим органом внаслідок проведення таких перевірок, податковий орган надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з'ясування внаслідок проведення таких перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови у наданні бюджетного відшкодування.
У разі, коли за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або податковий орган розпочинає процедуру адміністративного оскарження, податковий орган не пізніше наступного робочого дня за днем отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення справи зобов'язаний повідомити про це орган державного казначейства. Орган державного казначейства призупиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до прийняття остаточного рішення з адміністративного або судового оскарження.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження податковий орган протягом п'яти робочих днів, наступних за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний надати органу державного казначейства висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Процедура судового оскарження позивачем результатів перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, тривала до липня 2015 року.
Закон №168/97-ВР втратив чинність з 01.01.2011р. у зв'язку з набуттям чинності Податковим кодексом України.
Слід зазначити, що на даний час спірні правовідносини регулює Податковий кодекс України і він містить аналогічні Закону №168/97-ВР положення щодо порядку та умов бюджетного відшкодування сум податку на додану вартість.
Зокрема, пп.пп. 200.7 - 200.15 ст.200 Податкового кодексу України передбачено, що платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному контролюючому органу податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, контролюючий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
За наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, контролюючий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірку платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.
Контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
На підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
Якщо за результатами камеральної або документальної позапланової виїзної перевірки контролюючий орган виявляє невідповідність суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації, то такий орган:
а) у разі заниження заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування щодо суми, визначеної контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого заниження та підстави для її вирахування. У цьому випадку вважається, що платник податку добровільно відмовляється від отримання такої суми заниження як бюджетного відшкодування у звітному (податковому) періоді, та зараховує таку суму заниження до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду;
б) у разі перевищення заявленої платником податку суми бюджетного відшкодування над сумою, визначеною контролюючим органом за результатами перевірок, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються сума такого перевищення та підстави для її вирахування;
в) у разі з'ясування за результатами проведення перевірок факту, за яким платник податку не має права на отримання бюджетного відшкодування, надсилає платнику податку податкове повідомлення, в якому зазначаються підстави відмови в наданні бюджетного відшкодування.
У разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням.
Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Згідно із п.9 "Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.01.2011р. №39, на підставі висновку та узагальненої інформації про обсяги сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість, визначені у висновках, орган державної казначейської служби перераховує платникові податку зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку, протягом:
трьох операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку має право на автоматичне бюджетне відшкодування податку на додану вартість;
п'яти операційних днів після отримання висновку в разі, коли платник податку не має права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Зі змісту правових норм ст.7 Закону №168/97-ВР та ст.200 Податкового кодексу України слідує, що в разі коли контролюючий орган за результатами перевірки приймає рішення про зменшення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість, платник податку має право оскаржити таке рішення в адміністративному або судовому порядку; якщо за наслідками процедури адміністративного або судового оскарження рішення про зменшення суми бюджетного відшкодування буде визнано протиправним чи скасовано, то контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету. При цьому ані наведені положення Закону України "Про податок на додану вартість", ані норми Податкового кодексу України не обумовлюють реалізацію платником податку свого права на отримання відшкодування з бюджету наявністю в органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, відповідного висновку податкового органу.
Як видно з матеріалів справи, податкове повідомлення-рішення від 21.12.2009р. № 0005722301/0 про зменшення позивачу суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2008 року на 73 272,00 грн. - визнано протиправним та скасовано постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 25.05.2015р. у справі №821/1436/15-а, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 30.07.2015р.
Вказаними судовими рішеннями встановлені обставини щодо правомірності декларування ПП "Поліекспо" до відшкодування з бюджету суми податку на додану вартість за жовтень 2008 року у розмірі 845 084,00 грн., до якої входить і сума бюджетного відшкодування в розмірі 73 272,00 грн., заявлена до стягнення у даній справі.
В силу приписів ч.1 ст.72 КАС України ці обставини не підлягають доказуванню, а відтак суд вважає доведеним наявність у позивача права на відшкодування з Державного бюджету податку на додану вартість в сумі 73 272,00 грн. за жовтень 2008 року.
Відповідно до п. 200.23 ст.200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість.
Постанова Херсонського окружного адміністративного суду від 25.05.2015р. у справі №821/1436/15-а набрала законної сили 09.08.2015р., отже відповідач-1 протягом 5 днів з цієї дати був зобов'язаний надати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету, а відповідач-2 був зобов'язаний перерахувати позивачу зазначену у висновку суму бюджетного відшкодування податку на додану вартість з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку, відкритий в обслуговуючому банку.
Однак жодних дій, спрямованих на реалізацію права позивача на отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за жовтень 2008 року відповідачами не вчинено.
Відповідачами як суб'єктами владних повноважень не виконано свого обов'язку, визначеного ст.71 КАС України та не надано доказів відшкодування позивачу суми податку на додану вартість за жовтень 2008 року у розмірі 73 272,00 грн. або доказів правомірності не здійснення такого відшкодування.
З огляду на викладене, суд приходить до висновків, що відповідачами не спростовано доводів позивача, покладених в обґрунтування позову щодо порушення його права на отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість, а також про те, що належним способом захисту цього права є саме стягнення з Державного бюджету на користь позивача коштів.
Таким чином, позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню в повному обсязі.
Оскільки позов задоволено в повному обсязі, то за клопотанням позивача розподіл судових витрат слід здійснити в порядку, визначеному ст.94 КАС України, зважаючи також на те, що порушення прав позивача допустив відповідач-1.
Керуючись ст. ст. 158-163, 167 КАС України, суд, -
постановив:
Адміністративний позов задовольнити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Приватного підприємства "Поліекспо" (ідентифікаційний код юридичної особи 19236745) бюджетну заборгованість з відшкодування податку на додану вартість за жовтень 2008 року в сумі 73272 (сімдесят три тисячі двісті сімдесят дві) грн. 00 (нуль) коп.
Стягнути на користь Приватного підприємства "Поліекспо" (ідентифікаційний код юридичної особи 19236745) судові витрати в сумі 1218 (одна тисяча двісті вісімнадцять) грн. за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової інспекції у м. Херсоні Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області (ідентифікаційний код юридичної особи 39473382) шляхом безспірного списання з рахунків органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Пекний А.С.
кат. 9.3