Постанова від 07.12.2012 по справі 2-а/1970/3955/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/3955/12

"07" грудня 2012 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Данилевич Н.А.

при секретарі Стасюк А.В.

за участю:

представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2,

представників відповідача ОСОБА_3, ОСОБА_4

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом управління Держкомзему в Чортківському районі Тернопільської області до Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання незаконними дій,суд-

ВСТАНОВИВ:

Управління Держкомзему в Чортківському районі Тернопільської області (далі-позивач, Управління) звернулась до суду з адміністративним позовом до Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі-відповідач) про визнання незаконними дій щодо проведення перевірки.

Позовні вимоги мотивовані тим, що 04 жовтня 2012 року Тернопільським обласним територіальним відділенням Антимонопольного комітету України було прийнято розпорядження за №71 «Про початок розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції»у зв'язку із порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом 16 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції»у вигляді створення перешкод працівникам Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у проведенні перевірки, з яким позивач не погоджується та вважає, що дана перевірка проводилась з порушенням норм чинного законодавства, а тому просить визнати дії відповідача незаконними щодо проведення перевірки управління Держкомзему в Чортківському районі Тернопільської області згідно план - завдання, затвердженого головою територіального відділення Антимонопольного комітету України від 02.08.2012 року. В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що відповідач своїм листом від 08.08.2012 року повідомив позивача про проведення планової перевірки з 03.09.2012 року та витребував перелік документів. Однак 03.09.2012 року працівники територіального відділення Антимонопольного комітету України для проведення перевірки не прибув, а прибули лише 20.09.2012 року. 20.09.2012 року представниками відповідача представлено План-завдання перевірки та зобов»язано надати необхідні матеріали. Однак, перелік питань, включених у план- завдання, не відповідало повноваженням Управління згідно Положення про порядок проведення перевірок додержання законодавства про захист економічної конкуренції. Цього ж числа працівниками Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України складено акт від 20.09.2012 року про створення перешкод у проведенні планової перевірки Управління Держкомзему у Чортківському районі.

В судовому засіданні представники позивача позов підтримали з мотивів, викладених у позовній заяві та просили позов задовольнити.

Представники відповідача, в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, проти їх задоволення заперечили, та пояснили, що розпорядження №71 від 04.10.2012 року «Про початок розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції»було прийнято у зв'язку з тим, що позивачем було створено перешкоди працівникам Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у здійсненні перевірки, яка проводилась згідно плану-графіку та про яку позивач був повідомлений заздалегідь належним чином. Відтак, дії відповідача щодо проведення перевірки та прийняття розпорядження №71 від 04.10.2012 року відповідають нормам чинного законодавства.

Заслухавши в судовому засіданні учасників процесу, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов не підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

Згідно довідки АБ №137076 з єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.72) -управління Держкомзему в Чортківському районі Тернопільської області зареєстроване, як юридична особа 19.10.1991 року Чортківською районною державною адміністрацією Тернопільської області.

Управління Держкомзему в Чортківському районі Тернопільської області включене до Переліку суб'єктів господарювання та органів державної влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно -господарського управління та контролю, що підлягають перевірці дотримання законодавства про захист економічної конкуренції у 2012 році (плани - графіки перевірок), затвердженого Головою Антимонопольного комітету України 30 грудня 2011 року (а.с.61-62).

02 серпня 2012 року головою Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України було винесено Наказ №19 «Про проведення планової перевірки»(а.с.25) управління Держкомзему в Чортківському районі Тернопільської області на предмет дотримання вимог законодавства про захист економічної конкуренції за період діяльності 2010 рік -6 місяців 2012 року, а також затверджено план -завдання даної перевірки (а.с.26), в якому зазначено перелік питань, які необхідно з'ясувати, а також строки проведення перевірки -з 03.09.2012 року по 28.09.2012 року.

Згідно повідомлення №2306/13 від 08.08.2012 року управління Держкомзему в Чортківському районі Тернопільської області повідомлене про проведення вищезазначеної перевірки. В даному повідомленні, також, зазначена інформація, яку позивачу слід надати до Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України в термін до 20.08.2012 року.

Листом №2077 від 20.08.2012 року (а.с.14-22) управлінням Держкомзему в Чортківському районі Тернопільської області відповідачу була надана запитувана інформація.

20 вересня 2012 року працівники Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України прибули до управління Держкомзему в Чортківському районі Тернопільської області для проведення перевірки. З метою підтвердження дотримання уповноваженими працівниками чинного законодавства України було складено Протокол від 20.09.2012 року (а.с.13), в якому зазначено, що під час підписання цього протоколу, уповноважені працівники Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, що підписали цей протокол, повідомили про мету і термін планової перевірки, надали керівникові (особі, що його заміщує) управління Держкомзему в Чортківському районі Тернопільської області документи про повноваження, перелік питань, які слід з'ясувати, а також запропонували керівникові (особі, що його заміщує), створити належні умови для забезпечення роботи працівників Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України та надати повну, всебічну та об'єктивну інформацію з усіх питань.

Як вбачається з ОСОБА_1 від 20 вересня 2012 року про створення перешкод працівникам Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у проведенні планової перевірки управління Держкомзему в Чортківському районі Тернопільської області (а.с.11-12), - в.о. начальника управління Держкомзему в Чортківському районі Тернопільської області відмовився підписувати вищезазначений Протокол від 20.09.2012 року. На подальші вимоги Голови та члена комісії щодо надання необхідних документів та іншої інформації, в тому числі з обмеженим доступом, з усіх питань, які містить у собі план проведення перевірки управління Держкомзему в Чортківському районі в особі в.о. начальника Управління, відмовило, чим унеможливило проведення перевірки.

Згідно листа №2423 від 20.09.2012 року (а.с.63) управління Держкомзему в Чортківському районі Тернопільської області вважає, що на сьогоднішній день відсутні правові підстави щодо включення Управління в перелік об'єктів перевірки.

Адміністративна колегія Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України винесла Розпорядження від 04 жовтня 2012 року №71 у справі №614-ПП (а.с.28-29) про початок розгляду справи у зв'язку з наявністю в діях управління Держкомзему в Чортківському районі Тернопільської області ознак порушення законодавства про захист економічної конкуренції передбаченого пунктом 16 статті 50 Закону України «Про захист економічної конкуренції»у вигляді створення перешкод працівникам Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у проведенні перевірки.

Згідно ч.1. ст.1. Закону України «Про Антимонопольний комітет України»від 26.11.1993 року №3659-ХІІ (далі Закон №3659) - Антимонопольний комітет України є державним органом із спеціальним статусом, метою діяльності якого є забезпечення державного захисту конкуренції у підприємницькій діяльності та у сфері державних закупівель.

Як передбачено п.п. 4), 5) ч.1. ст.7 Закону №3659 - у сфері здійснення контролю за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції Антимонопольний комітет України має такі повноваження: 4) перевіряти суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю щодо дотримання ними вимог законодавства про захист економічної конкуренції та під час проведення розслідувань за заявами і справами про порушення законодавства про захист економічної конкуренції; 5) при розгляді заяв і справ про порушення законодавства про захист економічної конкуренції, проведенні перевірки та в інших передбачених законом випадках вимагати від суб'єктів господарювання, об'єднань, органів влади, органів місцевого самоврядування, органів адміністративно-господарського управління та контролю, їх посадових осіб і працівників, інших фізичних та юридичних осіб інформацію, в тому числі з обмеженим доступом.

Відповідно до ст.22. Закону №3659 - розпорядження, рішення та вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимоги уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення в межах їх компетенції є обов'язковими для виконання у визначені ними строки, якщо інше не передбачено законом.

Невиконання розпоряджень, рішень та вимог органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, вимог уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення тягне за собою передбачену законом відповідальність.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.22-1. Закону №3659 - Суб'єкти господарювання, об'єднання, органи влади, органи місцевого самоврядування, органи адміністративно-господарського управління та контролю, інші юридичні особи, їх структурні підрозділи, філії, представництва, їх посадові особи та працівники, фізичні особи зобов'язані на вимогу органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення подавати документи, предмети чи інші носії інформації, пояснення, іншу інформацію, в тому числі з обмеженим доступом та банківську таємницю, необхідну для виконання Антимонопольним комітетом України, його територіальними відділеннями завдань, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції.

Документи, статистична та інша інформація, необхідні для виконання завдань, передбачених законодавством про захист економічної конкуренції, надаються на вимогу органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України, уповноважених ними працівників Антимонопольного комітету України, його територіального відділення безкоштовно. Вимоги органу Антимонопольного комітету України, голови територіального відділення Антимонопольного комітету України можуть передбачати як одноразове, так і періодичне надання інформації.

Згідно п.п. 3, 5, 6 Розпорядження Антимонопольного комітету України від 25 грудня 2001 року №182-р «Про Положення про порядок проведення перевірок додержання законодавства про захист економічної конкуренції»зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2002 року за №139/6427 (далі -Положення) - плановою виїзною перевіркою вважається перевірка об'єктів, яка проводиться за їх місцезнаходженням або за місцезнаходженням їхнього відокремленого структурного підрозділу, у комплексі питань уповноваженими працівниками Комітету, відділення, виходячи з їхніх функціональних повноважень, і передбачена планами роботи. Підставою для проведення планових перевірок є план-графік перевірок, затверджений Головою Комітету, головою відділення. Планові виїзні перевірки додержання законодавства про захист економічної конкуренції об'єктами перевірки проводяться лише в тому разі, коли їм не пізніше ніж за десять календарних днів до дня проведення вказаної перевірки надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати її проведення.

Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади, місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Враховуючи вищенаведене, та врахувавши вимоги п.6 Положення, де передбачено, що про проведення перевірки об»єкти перевірки повинні бути повідомлені не пізніше ніж за десять календарних днів до дня проведення перевірки із зазначенням дати її проведення, та врахувавши, що листом від 08.08.2012р. позивач був повідомлений про проведення планової перевірки з 03.09.2012р., однак на перевірку прибув 20.09.2012 року, що не є,на думку суду, підставою для відмови у допуску до проведення перевірки.

Не заслуговують на увагу і твердження представників позивача про те, що у план-завдання на перевірку були включені питання, які не узгоджуються з повноваженнями Управління. Даний аргумент не може бути підставою для створенні перешкод у проведення планової перевірки, і ці питання, на думку суду, повинні з»ясовуватися в процесі перевірки.

Таким чином, дослідивши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів позивача та відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 2, 69, 70, 71, 77, 94, 137, 160-163, Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову управління Держкомзему в Чортківському районі Тернопільської області до Тернопільського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання незаконними дій -відмовити.

Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.

Головуючий суддя Данилевич Н.А.

копія вірна

Суддя Данилевич Н.А.