Рішення від 14.07.2010 по справі 2-662/2010

Справа №2-662/2010

Провадження №б/н

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14.07.2010 року Кіцманський районний суд Чернівецької області

у складі: : головуючого - судді Усатого М.В.

при секретарі - Анучкіній Л.З.

за участю: представника відповідача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Кіцманської райдержадміністрації про визнання дій неправомірними і виплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 в квітні 2010 року звернулася до суду з позовом до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Кіцманської райдержадміністрації про стягнення недоплаченої державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку за період з 01 травня 2007 року по 31 грудня 2009 року включно. В обґрунтування своїх вимог посилається на те, що вона є матір'ю двох доньок ОСОБА_4 та ОСОБА_5,ІНФОРМАЦІЯ_1, за яким здійснює догляд до досягнення трирічного віку. Вказує на те, що щомісячний розмір допомоги по догляду за дітьми не відповідає вимогам Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», згідно якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років. Тому у лютому 2010 року вона звернулася до відповідача із заявою про здійснення перерахунку та доплату належних їй за законом платежів щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, однак отримала відмову у здійсненні вказаного перерахунку. Вважає, що нею недоотримана допомога по догляду за дітьми за період з 01 травня 2007 року по грудень 2009 року, тому просить позов задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Кіцманської райдержадміністрації позовні вимоги не визнала та надала суду заперечення, в яких просила відмовити в задоволенні позовних вимог у зв'язку з тим, що посилання позивача на рішення Конституційного суду України від 09.07.2007 року № 6-рп/2007, яким визначено, що положення абзацу 3 частини 2 статті 56 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» не відповідають Конституції України стосовно встановлених розмірів виплат допомоги, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»,- є необґрунтованим та безпідставним, оскільки вважає, що лише Закон України «Про Державний бюджет України» встановлює виплати на відповідний фінансовий (календарний) рік. Аналогічно на 2008 рік Законом України «Про Державний бюджет України» передбачений відповідний обсяг видатків, а тому нарахований та виплачений позивачці розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку є правильним і законодавчо підтвердженим.

Заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (далі по тексту - Закон) громадяни України, в сім'ях яких виховуються та проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках та на умовах, передбачених цим Законом та іншими законами України. Одним з видів державної допомоги сім'ям з дітьми є допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (п. З ч. 1 ст. З Закону).

Згідно із ст.ст. 13, 14 Закону право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновитель, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно.

Судом встановлено, що позивачка є матір”ю двох доньок ОСОБА_4. та ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_2. З 13 липня 2007 року вона одержує в ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення допомогу на дітей. 15 лютого 2010 року ОСОБА_2 звернулася до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Кіцманської райдержадміністрації із заявою про здійснення перерахунку та доплату належних їй за законом платежів щомісячної державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 01 травня 2007 року по 31 грудня 2009 року у розмірі, не меншому за прожитковий мінімум, встановлений законодавством для дітей віком до 6 років. Листом від 04 березня 2010 року позивачка отримала мотивовану відмову відповідача у здійсненні перерахунку допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Наведені обставини підтверджуються свідоцтвом про народження ОСОБА_5. Серії І-МИ № 050414 та свідоцтвом про народження ОСОБА_4 ОСОБА_5 1-МИ №050415, листом від 04 березня 2010 року № С-4 та довідкою №154 від 02 березня 2010 р.

Відповідно до ст. 15 Закону в редакції, що діяла до набрання законної сили Законом України «Про державний бюджет України на 2007 рік», допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно з п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний Бюджет на 2007 рік» дію ст. 12, ч. 1 ст. 15 та п. 3 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" зупинено на 2007 рік.

Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року, у справі за поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень статей ч. 2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» (справа про соціальні гарантії громадян), визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) положення п. 14 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік», яким зупинено дію ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» в частині визначення розміру допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

При цьому дане рішення Конституційного Суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у зв'язку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, що визнані неконституційними.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Виходячи з приписів ч.2 ст.152 Конституції України та дати ухвалення рішення Конституційним Судом України, управління праці та соціального захисту населення Кіцманської райдержадміністрації Чернівецької області повинно було нараховувати та сплачувати позивачці державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, передбачену ч. 1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», тобто з 09 липня 2007 року, оскільки з моменту ухвалення Конституційним Судом України Рішення щодо неконституційності пункту 12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України», ця норма втратила чинність та не підлягала застосуванню.

Згідно ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум на одну особу на місяць для дітей віком до 6 років складає: з 01 квітня - 463 грн., з 01 жовтня - 470 грн..

Отже, відповідач з 09 липня 2007 року і по 31 грудня 2007 року включно мав діяти у відповідності з приписами діючої норми ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», нараховувати та здійснювати виплати позивачці відповідну державну грошову допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Посилання відповідача на відсутність бюджетного фінансування передбачених Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» соціальних виплат як на причину невиконання покладених на нього зобов'язань до уваги судом не приймаються, оскільки реалізація особою права, що пов'язане з отриманням бюджетних коштів, яке базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань (рішення Європейського суду з прав людини у справі “Кечко проти України”).

Статтею 58 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” від 28.12.2007 року затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на дітей віком до 6 років: з 1 січня - 526 грн., з 1 квітня - 538 грн., з 1 липня - 540 грн., з 1 жовтня - 557 грн., а згідно пункту 23 розділу ІІ цього ж Закону ч. 1 ст. 15 та п.п. 8 п. 3 розділу VIII “Прикінцеві положення” Закону викладено у такій редакції: “Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім”ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень”.

Враховуючи викладене, суд вважає, що вимоги позивачки щодо виплати їй допомоги за період з січня 2008 року по грудень 2009 року не підлягають задоволенню, оскільки ця допомога була здійснена відповідно до положень Закону України від 28.12.2007 року, яким визначено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім”ї в розрахунку на одну особу за попередні 6 місяців, але не менше 130 грн. ( п. 23 розділу ІІ), і дане положення рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року не було визнане неконституційним, тобто діє редакція Закону від 28.12.2007 року «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України». Отже, ніяких підстав для перерахунку позивачці допомоги за зазначений період немає.

Крім того, задовольняючи частково позовні вимоги, суд виходить з того, що вимоги про стягнення з управління праці та соціального захисту населення Кіцманської райдержадміністрації Чернівецької області у визначеній позивачкою грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки такі виплати не були їй нараховані, а суд не може перебирати на себе функцію здійснення перерахунку та нарахування допомоги по догляду за дитиною замість органу, якому надані такі повноваження.

Окрім цього, не підлягають задоволенню вимоги позивачки про зобов'язання відповідача в подальшому виплачувати допомогу на дитину в повному обсязі, як передбачено ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», оскільки відсутні факти порушення соціальних прав позивача в майбутньому.

На підставі викладеного, ст. 152 Конституції України, ст.ст. 1, 13, 14, 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», ст.ст. 62, 71 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік”, ст. 58, п. 23 розділу 11 Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, рішення Конституційного Суду України № 6-рп/2007 від 09 липня 2007 року, рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, керуючись ст.ст. 3, 5, 6, 8, 10, 57, 79, 118, 209, 214, 215 ЦПК України, суд, -

РІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_3 праці та соціального захисту населення Кіцманської райдержадміністрації Чернівецької області про стягнення недоплати державної допомоги по догляду за дітьми до досягнення ними трирічного віку - задовольнити частково .

Зобов'язати управління праці та соціального захисту населення Кіцманської райдержадміністрації Чернівецької області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 недоплачену щомісячну державну грошову допомогу по догляду за дітьми до досягнення ними 3 річного віку на підставі ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано, а якщо було подано таку заяву, але не подано апеляційну скаргу у строк, рішення набирає законної сили після закінчення цього строку.

Рішення може бути оскаржене у апеляційному порядку до апеляційного суду Чернівецької області через Кіцманський районний суд шляхом подачі в 1- - денний строк з дня його проголошення заяви про апеляційне оскарження і подання після цього протягом 20 днів апеляційної скарги з подачею її копій до апеляційного суду в порядку, передбаченому ч.4 ст.295 ЦПК України.

Суддя: