Постанова від 24.10.2012 по справі 2-а/1970/3271/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/3271/12

"24" жовтня 2012 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Данилевич Н.А.

при секретарі Стасюк А.В.

за участю:

представника прокуратури ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі справу за адміністративним позовом прокурора Тернопільського району в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі до суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_4 про стягнення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 15 117,00грн. суд -

ВСТАНОВИВ:

Прокурор Тернопільського району в інтересах держави в особі управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі (далі-позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_4 (далі-відповідач) про стягнення заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 15 117,00грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач всупереч вимогам п.1. ч.2. ст. 6 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» та п.4.3.6 Інструкції «Про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-5 від 27.09.2010р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 р. за N 994/18289, не у повному обсязі проводив сплату єдиного внеску до Пенсійного Фонду України, внаслідок чого, станом на 13.09.2012 року за нею рахується заборгованість в сумі 15117,00 грн.

В судовому засіданні представник прокуратури та представник позивача позовні вимоги підтримали з мотивів, викладених у позовній заяві та просили позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, подав письмові заперечення та пояснив, що рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені були прийняті з порушенням вимог чинного законодавства, зокрема підписані різними особами.

Заслухавши у судовому засіданні представника прокуратури, представника позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази, суд вважає, що позов підставний і підлягає до задоволення, виходячи з наступних міркувань.

ОСОБА_4 (код за ЄДРПОУ НОМЕР_1) є фізичною особою -підприємцем, та перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Тернопільському районі за реєстраційним №191504785 як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до положень Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464-VІ (далі -Закон №2464-VI) та «Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України № 21-5 від 27.09.2010р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 жовтня 2010 р. за N 994/18289 (далі - Інструкція) на відповідача покладено обов'язки по нарахуванню, обчисленню та сплаті в установлені строки та в повному обсязі єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до ч.2 ст. 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок.

Згідно із ч.12 ст.9 цього Закону, єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Відповідно до п. 7 ст. 1 Закону №2464-VI Пенсійний фонд України - орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.

Відповідно до статті 12 Закону №2464-VI завданням Пенсійного фонду є забезпечення збору єдиного внеску, ведення обліку надходжень від його сплати та здійснення контролю за сплатою єдиного внеску, відповідно забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску, здійснення контролю за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.

Крім того п.7 ст.13 Закону №2464-VI встановлено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право стягувати з платників несплачені суми єдиного внеску.

Так, зокрема в п. 1 ч. 1 ст.4 Закону №2464-VI та п. 2.1 ст.2 Інструкції встановлено, що фізичні особи - підприємці, зокрема ті, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством про працю, чи за цивільно-правовим договором (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців) є платниками єдиного внеску на ¦загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Крім того, у відповідності до п. 4.1 ст. 4 Інструкції єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати

Відповідно до п.3.1 ст.3 Інструкції єдиний внесок встановлюється у відсотках від суми нарахованої заробітної плати за видами виплат, які включають основну та додаткову заробітну плату, інші заохочувальні та компенсаційні виплати, у тому числі в натуральній формі, що визначаються відповідно до Закону України «Про оплату праці», відповідно до класів професійного ризику виробництва, до яких віднесено платників єдиного внеску з урахуванням видів їх економічної діяльності.

Єдиний внесок нараховується незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.

Відповідно до п.8 ст.9 Закону №2464-VI та пп. 4.6.2 п. 4.6 ст. 4 інструкції, платники сплачують єдиний внесок у вигляді авансового платежу в розмірі, який самостійно визначили, до 20 числа місяця, наступного за місяцем, за який він сплачується. При цьому платники, зазначені у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, під час кожної виплати заробітної плати (доходу, грошового забезпечення), на суми якої (якого) нараховується єдиний внесок, одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати нарахований на ці виплати єдиний внесок у розмірі, встановленому для таких платників (авансові платежі). Винятком є випадки, якщо внесок, нарахований на ці виплати, вже сплачений у строки, встановлені абзацом першим цієї частини (а саме не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом), або за результатами звірення платника з територіальним органом Пенсійного фонду за платником визнана переплата єдиного внеску, сума якої перевищує суму внеску, що підлягає сплаті, або дорівнює їй. Кошти перераховуються одночасно з отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, грошового забезпечення), у тому числі в безготівковій чи натуральній формі. При цьому фактичним отриманням (перерахуванням) коштів на оплату праці (виплату доходу, (грошового забезпечення) вважається отримання відповідних сум готівкою, зарахування на рахунок одержувача, перерахування за дорученням одержувача на будь-які цілі, отримання товарів (послуг) або будь-яких інших матеріальних цінностей у рахунок зазначених виплат, фактичне здійснення з таких виплат відрахувань згідно із законодавством або виконавчими документами чи будь-яких інших відрахувань. Базовим звітним Періодом є календарний місяць.

Крім цього, згідно пп. 4.3.6 п. 4.3 ст. 4 Інструкції - нараховані за відповідний базовий звітний період суми єдиного внеску сплачуються платниками не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом, незалежно від виплати заробітної плати та інших видів виплат, на суми яких нараховується єдиний внесок.

Згідно з п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону №2464-VI сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена територіальними органами Пенсійного фонду України у випадках, передбачених цим Законом вважається недоїмкою.

Відповідно до ч.2. та ч.3. ст. 25 Закону №2464-VI - у разі виявлення своєчасно не сплачених сум страхових внесків платники єдиного внеску зобов'язані самостійно обчислити ці внески і сплатити їх з нарахуванням пені в порядку і розмірах, визначених цією статтею. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Як передбачено ч.10 ст.25 Закону №2464-VI - на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу. Крім цього, згідно ч.2 ст.11 Закону №2464-VI - за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до самостійно поданих відповідачем звітів про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів Пенсійного фонду України суб'єкт підприємницької діяльності -фізична особа ОСОБА_4 повинна перерахувати 14264,39 грн. Крім цього, рішеннями №552 від 06.07.2012 року та №692 від 09.08.2012 року (а.с.11-12) до відповідача було застосовано штрафні санкції на загальну суму 400,83 грн. та нарахована пеня на загальну суму 451,78 грн. за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску. Рішення №552 від 06.07.2012 року та №692 від 09.08.2012 року направлялися на адресу відповідача 16.08.2012 року рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення та отримано відповідачем 18.08.2012 року (а.с.11). Дані рішення не оскаржувалися ні в адміністративному, ні в судовому порядку. Відтак загальна сума заборгованості заявлена до стягнення в даному позові складає 15117,00 грн.

Вказана заборгованість підтверджується даними карток особового рахунку платника єдиного внеску юридичної особи або фізичної особи (а.с.7-10) та копіями звітів про суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування поданих відповідачем до органів Пенсійного фонду України та копіями рішень.

Виходячи з вищенаведеного, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, а отже підлягають до задоволення.

Суд не приймає до уваги, як доказ посилання представника відповідача на те, що рішення №552 від 06.07.2012 року та №692 від 09.08.2012 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску є нечинними, оскільки підписані різними посадовими особами. Дані аргументи не заслуговують на увагу з огляду на те, що представником позивача та матеріалами справи доведено правомірність підписання Рішення №692 від 09.08.2012 року заступником начальника управління на законних підставах.

Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 КАС України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 6, 50, 86, 128, 158, 163-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності -фізичної особи ОСОБА_4 (вул.І.Франка, 72, с.Петриків, Тернопільський район, Тернопільська область, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь управління Пенсійного фонду України в Тернопільському районі (майдан Перемоги, 1, м. Тернопіль, 46009, ідентифікаційний код 21153972) 15117,00 грн. (п'ятнадцять тисяч сто сімнадцять гривень) заборгованості по сплаті єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з них:

- 13104,69 грн. -заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування нарахованого на фонд оплати праці (в т.ч. по єдиному внеску -12252,08 грн., 400,83 грн. -штрафні санкції та 451,78 грн. -пеня, за ставкою 36,8%) на р/р37195005001915 в управлінні ДКС України в Тернопільському районі, МФО 838012;

- 1402,48 грн. -заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування нарахованого на фонд оплати праці (за ставкою 3,6% (утримання із заробітної плати)) на р/р 37195083001915 в управлінні ДКС України в Тернопільському районі, МФО 838012;

- 603,34 грн. -заборгованість зі сплати єдиного внеску за осіб, які одержують допомогу по тимчасовій непрацездатності (33,2%) на р/р 37195072001915 в управлінні ДКС України в Тернопільському районі, МФО 838012;

- 6,49 грн. -заборгованість зі сплати єдиного внеску за осіб, які одержують допомогу по тимчасовій непрацездатності (2,0%) на р/р 37192086001915 в управлінні ДКС України в Тернопільському районі, МФО 838012.

Постанова набирає законної сили в порядку встановленому ст. 254 КАС України і може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, передбачені ст.186 КАС України.

Головуючий суддя Данилевич Н.А.

копія вірна

Суддя Данилевич Н.А.