Постанова від 06.10.2015 по справі 818/3383/15

копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 жовтня 2015 р. Справа № 818/3383/15

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Осіпової О.О.,

за участю секретаря судового засідання - Мікулінцевої А.П.,

представника позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/3383/15

за позовом Управління фінансів Охтирської міської ради

до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації, Охтирської районної державної адміністрації

про зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Управління фінансів Охтирської міської ради (далі - позивач) звернулося до суду із позовом, в якому просить зобов'язати Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації (далі - відповідач, Управління соцзахисту) сплачувати податок на доходи фізичних осіб до міського бюджету м. Охтирка, мотивуючи свої вимоги тим, що всупереч вимог ч.2 ст.64 Бюджетного кодексу України Управлінням соцзахисту до міського бюджету м. Охтирка не зараховується податок на доходи фізичних осіб. Зокрема, місцезнаходженням відповідача, де він фактично здійснює свою діяльність, є м. Охтирка, вул. Київська,1, а місцем реєстрації - Сумська область, Охтирський район, с. В'язове, вул. Леніна 44. Оскільки відповідно до ст.93 Цивільного кодексу України місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи та здійснення управління і обліку, то сплата податку на доходи фізичних осіб до бюджету В'язівської сільської ради є протиправною.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила позов задовольнити.

Представник Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації, належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи (а.с.23), в судове засідання не з'явився, надіслав заяву (а.с.32), в якій розгляд справи просить проводити у його відсутність, та письмові заперечення на позовну заяву (а.с.26-27), в яких зазначив, що згідно з пунктом 45.2 ст.45 Податкового кодексу України податковою адресою юридичної особи є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що знаходяться в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, яким у даному випадку є Сумська область, Охтирський район, с. В'язове, вул. Леніна 44. Відтак, податок на доходи фізичних осіб з працівників Охтирської районної державної адміністрації повинен зараховуватися до бюджету В'язівської сільської ради.

Представник Охтирської районної державної адміністрації, належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи (а.с.22), в судове засідання не з'явився, заперечень проти позову від нього не надходило.

Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та не підлягають задоволенню з огляду на наступне.

Відповідно до ч.2 ст. 64 Бюджетного кодексу України податок на доходи фізичних осіб, який сплачується (перераховується) податковим агентом - юридичною особою (її філією, відділенням, іншим відокремленим підрозділом) чи представництвом нерезидента - юридичної особи, зараховується до відповідного бюджету за їх місцезнаходженням (розташуванням) в обсягах податку, нарахованого на доходи, що виплачуються фізичній особі.

Згідно з п.п.168.4.4 п.168.4 статті 168 Податкового кодексу України, яка регулює порядок сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб, юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням не уповноважених сплачувати податок відокремлених підрозділів, відокремлений підрозділ, який уповноважений нараховувати, утримувати і сплачувати (перераховувати) до бюджету податок, за своїм місцезнаходженням одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні рахунки, відкриті в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів за місцезнаходженням відокремлених підрозділів.

Органи, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів в установленому Бюджетним кодексом України порядку розподіляють зазначені кошти згідно з нормативами, визначеними Бюджетним кодексом України, та спрямовують такі розподілені суми до відповідних бюджетів.

Відповідно до пункту 45.5 ст.45 ПК України податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Отже, у розумінні вищевказаних норм закону податок на доходи фізичних осіб підлягає сплаті до бюджету за місцезнаходженням юридичної особи, відомості про яке містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, тобто за податковою адресою платника податків.

Оскільки місцезнаходженням Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації, зареєстрованим у встановленому Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» порядку, є Сумська область, Охтирський район, с. В'язове, вул. Леніна 44, що підтверджується відповідним витягом (а.с.28-31), то податок на доходи фізичних осіб з працівників Охтирської районної державної адміністрації повинен зараховуватися до бюджету В'язівської сільської ради.

З приводу посилань позивача на положення ст.93 Цивільного кодексу України, за якими місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку, як на підставу для задоволення позовних вимог, слід відмітити, що цивільне законодавство не застосовується до податкових та бюджетних відносин (ч.2 ст.1 ЦК України), тому визначення поняття «місцезнаходження юридичної особи» в даному випадку має проводитися з урахуванням положень Податкового кодексу України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Крім того, варто зазначити, що відповідно до п.168.4.6 ст.168 ПК України контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює контролюючий орган за місцезнаходженням юридичної особи або її відокремленого підрозділу, а саме Охтирська об'єднана державна податкова інспекція ГУ ДФС у Сумській області.

Частиною1 ст.71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Проте, позивачем не доведено суду правомірність заявлених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 186, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Управління фінансів Охтирської міської ради до Управління соціального захисту населення Охтирської районної державної адміністрації, Охтирської районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії -відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови складено ті підписано 12.10.2015 року.

Суддя (підпис) О.О. Осіпова

З оригіналом згідно

Суддя О.О. Осіпова