Харківський окружний адміністративний суд
61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, код 34390710 УХВАЛА
23 жовтня 2015 р. Справа № 820/10786/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого судді - Панченко О.В.,
суддів - Бадюкова Ю.В., Зінченка А.В.
при секретарі судового засідання - Самігулліній К.В.
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1
розглянувши адміністративну справу за позовом
Дергачівської районної організації Партії "Відродження" до Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області, третя особа: ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач - Дергачівська районна організація Партія "Відродження", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- зобов'язати Дергчівську міську виборчу комісію Дергачівського району Харківської області змінити виборчий бюлетень в Єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Дергачівського міського голови, зазначивши у ньому правильне місце проживання кандидата на посаду Дергачівського міського голови ОСОБА_2, а саме: м.Дніпропетровськ, Дніпропетровської області;
- судові витрати покласти на відповідача;
- встановити судовий контроль за виконанням судового рішення у строк три години з моменту його проголошення.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що у виборчому бюлетені в Єдиному одномандатному виборчому окрузі з виборів Дергачівського міського голови, затвердженого Дергачівською міською виборчою комісією, вказано кандидата під № 2 ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, безпартійний, директор ППФ "Аврора-Сервіс", місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_3, самовисування. Однак, у копії паспорта громадянина України ОСОБА_2, наданого Дергачівській міській виборчій комісії серед інших документів для реєстрації як кандидата на посаду Дергачівського міського голови, містяться відомості про реєстрацію місця проживання за адресою: м.Дніпропетровськ, Запорізьке шосе, буд.60. За таких підстав позивач стверджує, що затверджена відповідачем форма бюлетеня містить недостовірну інформацію, що суперечить вимогам ст.ст.13, 47 Закону України "Про місцеві вибори", а також формує спотворене уявлення виборців про кандидата на посаду Дергачівського міського голови ОСОБА_2.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав доводи, викладені у позовній заяві, наполягав на задоволенні позову.
Відповідач - Дергачівська міська виборча комісія Дергачівського району Харківської області, позов не визнав. У письмових поясненнях зазначив, що текст виборчого бюлетеня по Єдиному одномандатному виборчому округу з виборів Дергачівського міського голови був затверджений комісією ще 07.10.2015 р. згідно до вимог ст.74 Закону України "Про місцеві вибори". На засіданні комісії були присутні, з поміж інших, як член комісії від ДРО Партії "Відродження", так і представник цієї партії ОСОБА_3 Відповідно до приписів ч. 3 ст. 74 Закону України "Про місцеві вибори" суб'єкти виборчого процесу можуть протягом двох днів ознайомитись з текстом бюлетеня. Таким чином, позивач мав повідомити про недостовірні на його думку дані у тексті бюлетеню до 09.10.2015р. включно. Відповідно, заявити скаргу про порушення своїх інтересів мав би на протязі встановлених Законом 5 днів, або ж до 15.10.2015р. Разом з цим, цього не зробив, і відтак пропустив термін на оскарження вказаного порушеного права.
У судове засідання представник відповідача не прибув. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином. У письмових поясненнях голова комісії просив суд розглядати справу без участі повноважного представника комісії та його особисто.
Третя особа - ОСОБА_2, у судове засідання не прибув. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином. Правом надати письмові пояснення по справі не скористався.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову та заперечень проти нього, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Вирішуючи спір суд зазначає, що кожній особі в Україні гарантовано право на звернення до суду (ст.ст. 8, 55 Конституції України, ч. 1 ст. 6 КАС України). Не становлять винятку щодо наявності такого права й учасники виборчого процесу, які мають відповідні права та обов'язки в правовідносинах, пов'язаних з виборчим процессом.
Позивач, як суб'єкт виборчого процесу, звернувся з даним позовом до суду.
Преамбулою Закону України “Про місцеві вибори” № 676-УІІІ визначено, що цей Закон визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних, міських голів та старост.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про місцеві вибори” № 676-УІІІ від 04.09.2015р., організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних, міських голів та старост регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
За правилами, встановленими статтею 74 Закону України “Про місцеві вибори” № 676-УІІІ від 04.09.2015р., форма та колір виборчого бюлетеня для кожних місцевих виборів затверджуються Центральною виборчою комісією не пізніш як за 30 днів до дня проведення чергових місцевих виборів і не можуть змінюватися до початку виборчого процесу наступних чергових виборів (ч.1), текст виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах затверджується відповідними територіальними виборчими комісіями не пізніш як за 17 днів до дня голосування (ч. 3), суб'єкти відповідного виборчого процесу можуть протягом двох днів з дня прийняття рішення комісії про затвердження тексту виборчих бюлетенів для голосування у відповідних виборчих округах ознайомитися з текстом бюлетеня (ч. 4), рішення територіальної виборчої комісії про затвердження тексту виборчого бюлетеня не пізніш як за 12 днів до дня голосування передається відповідним дільничним виборчим комісіям для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії.
З метою забезпечення однакового застосування на всій території України законодавства про місцеві вибори під час організації підготовки та проведення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015р., відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 24 Закону України “Про місцеві вибори”, керуючись ст. ст. 11 - 13, п. 4 ст. 17, п.п. 1-3 ст. 21 Закону України “Про Центральну виборчу комісію”, Центральна виборча комісія 10.08.2015р. постановила затвердити Календарний план основних організаційних заходів з підготовки та проведення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015р. (Постанова ЦВК № 154 від 10.08.2015р.), згідно до п. 97 якого строк забезпечення виготовлення поліграфічними підприємствами виборчих бюлетенів для голосування з виборів обласної, районної, міської ради та міського голови (п. 1 ч. 1 ст. 75 Закону) встановлений не пізніше ніж як за десять днів до дня голосування - до 14.10.2015р. Строк отримання виготовлених виборчих бюлетенів для голосування в упаковці підприємства - виготовлювача (п. 1 ч. 1 ст. 75 Закону), відповідно до п. 97 встановлений Календарного плану ЦВК - не пізніше як за дев'ять днів до дня голосування - до 15.10.2015р.
Згідно п. 97 Календарного плану основних організаційних заходів з підготовки та проведення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25 жовтня 2015р. (Постанова ЦВК № 194 від 28.08.2015р.), строк забезпечення виготовлення поліграфічними підприємствами виборчих бюлетенів для голосування з виборів депутатів міської, сільської, селищної ради, сільського, селищного, міського голови (п. 2 ч. 1 та ч. 2 ст. 75 Закону) встановлений не пізніше ніж як за п'ять днів до дня голосування - до 19.10.2015р. включно.
Відповідно до вимог ч. 6 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України, позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Як встановлено судовим розглядом справи, 07.10.2015р. відповідачем - Дергачівською міською виборчою комісією Дергачівського району Харківської області 07.10.2015 р. згідно до вимог ст.74 Закону України "Про місцеві вибори" на засіданні комісії був затверджений текст виборчого бюлетеня по Єдиному одномандатному виборчому округу з виборів Дергачівського міського голови. (а.с. 81-84).
На засіданні комісії були присутні, з поміж інших, як член комісії від ДРО Партії "Відродження", так і представник цієї партії ОСОБА_3, що підтверджується протоколом засідання комісії № 7 від 07.10.2015р. (а.с. 81-83).
Проти та утримались за затвердження тексту виборчого бюлетеня, за протоколом від 07.10.15р., “ 0” осіб. (а.с. 81-83).
Як вбачається з затвердженого бюлетеню, місце проживання ОСОБА_2 вказана: Харківська область, м. Дергачі (а.с. 85).
Отже враховуючи наведене вище, слід дійти висновку, що позивач дізнався про порушення своїх прав 07.10.2015р. під час затвердження комісією виборчого бюлетеню.
Позивачем подано даний позов о 21-07 год. 22.10.2015р., поважних причин щодо пропущення строку представником позивача не наведено, а відтак суд вважає що наявні правові підстави, визначені ст. 100 КАС України для залишення позову без розгляду відповідно до КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8 і 19 Конституції України, ст.ст.7-11, 100, 158-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Дергачівської районної організації Партії "Відродження" до Дергачівської міської виборчої комісії Дергачівського району Харківської області, третя особа: ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду відповідно до ч.5 ст.177 КАС України, а саме: шляхом подання через Харківський окружний адміністративний суд апеляційної скарги у дводенний строк з дня проголошення ухвали.
Ухвала набирає законної сили згідно з ч.3 ст.177 КАС України, а саме: після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя О.В. Панченко
Судді Ю.В. Бадюков
ОСОБА_4