Копія
Справа № 822/5992/15
23 жовтня 2015 року м. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд
в складі :головуючого-судді суддівОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
при секретарі за участі:ОСОБА_4 позивача представника позивача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_5 офіційний спостерігач від громадської організації "Всеукраїнський департамент виявлення та протидії корупції в органах влади та місцевого самоврядування " до Городоцької районної виборчої комісії про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся до Городоцької районної виборчої комісії з позовом в якому просить:
1) визнати протиправною бездіяльність Городоцької районної виборчої комісії, а саме, не оприлюдненні проміжного фінансового звіту Городоцької районної організації політичної партії "За конкретні справи" та інших учасників виборчого процесу до Городоцької районної ради.
2) зобов'язати Городоцьку районну виборчу комісію оприлюднити проміжний фінансовий звіт Городоцької районної організації політичної партії "За конкретні справи" та інших учасників виборчого процесу до Городоцької районної ради.
В обгрунтування позовних вимог зазначає, що відповідно до акту про виявлення порушення Закону України "Про місцеві вибори" (далі - Закону) на місцевих виборах 25 жовтня 2015 року, від 22.10.2015 року, про те, що 22 жовтня 2015 року о 15 год 48 хв, під час відвідування приміщення Городоцької районної виборчої комісії (32000, Хмельницька обл., м. Городок, вул. Грушевського, 51, приміщення центральної районної бібліотеки), було виявлено порушення Закону, а саме про відсутність опублікування відомостей проміжних фінансових звітів Городоцькою районною виборчою комісією, та вказує, що це підтверджується візуальним оглядом приміщення комісії та інформаційного стенду Городоцької районної виборчої комісії, а також відвідуванням сайту Городоцької районної ради. Такою бездіяльністю Городоцької районної виборчої комісії було грубо порушено ст.71 ч.10 Закону.
Позивач та представник позивача в судовому засіданні уточнили позовні вимоги і просять, визнати протиправними дії Городоцької районної виборчої комісії, щодо не оприлюднення проміжних фінансових звітів учасників виборчого процесу до Городоцької районної ради та зобов'язати Городоцьку районну виборчу комісію оприлюднити проміжні фінансові звіти учасників виборчого процесу до Городоцької районної ради, які подали проміжні фінансові звіти, просили позов задоволити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи належним чином повідомлений, заперечень на адресу суду не надходило. Надіслав клопотання про розгляд справи без участі представників Городоцької районної виборчої комісії, та зазначив, що Городоцькою районною організацією політичної партії "За конкретні справи" виборчий фонд згідно ст.70 Закону не відкривався.
Заслухавши пояснення позивача та представника позивача, дослідивши докази, які наявні у матеріалах справи в їх взаємному зв'язку та сукупності, суд дійшов наступних висновків.
Згідно з довідкою виданою Городоцькою районною виборчою комісією Хмельницької області про те, що відповідно до статті 71 Закону, 19 жовтня 2015 року було прийнято звіти про формування виборчого фонду місцевих організацій політичних партій , кандидати в депутати від яких зареєстровані в багатомандатних виборчих округах від Городоцької районної організації партії у Хмельницькій області "ОСОБА_6 Порошенка "Солідарність" та Городоцької районної партійної організації Всеукраїнського об'єднання "Батьківщина".
Відповідно до протоколу засідання Городоцької районної виборчої комісії Хмельницької області №12 від 20 жовтня 2015 року, члени комісії постановили: відповідно до ч.10 ст.71 Закону, визнати спосіб оприлюднення проміжних та остаточних фінансових звітів місцевих організацій партій шляхом роздрукування та розміщення у відповідній папці на робочому столі Городоцької районної виборчої комісії Хмельницької області.
Відповідно до ч.1 ст.70 Закону, місцева організація партії, кандидати в депутати від якої зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, кандидат у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, старости можуть відкрити рахунок власного виборчого фонду.
Виборчий фонд місцевої організації партії, кандидати у депутати від якої зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі (далі - виборчий фонд місцевої організації партії), має один накопичувальний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації, а також поточні рахунки, з яких здійснюється фінансування витрат на передвиборну агітацію. На поточні рахунки виборчого фонду місцевої організації партії кошти надходять виключно з накопичувального рахунку виборчого фонду. Підставою для відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду місцевої організації партії є копія рішення територіальної виборчої комісії про реєстрацію кандидатів у депутати, включених до виборчого списку від місцевої організації партії. Підставою для відкриття поточного рахунку виборчого фонду місцевої організації партії є довідка установи банку про відкриття накопичувального рахунку місцевої організації партії.
Виборчий фонд кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости має один поточний рахунок, на який надходять кошти для фінансування передвиборної агітації. Підставою для відкриття поточного рахунку виборчого фонду є копія рішення територіальної виборчої комісії про реєстрацію відповідного кандидата.
Згідно ч.10 ст.71 Закону, відомості проміжних та остаточних фінансових звітів оприлюднюються територіальною виборчою комісією протягом двох днів з дня їх отримання у місцевих друкованих засобах масової інформації або в інший, визначений нею спосіб.
Відповідно до п.2 ч.4 ст.71 Закону, розпорядник коштів накопичувального рахунку виборчого фонду місцевої організації партії зобов'язаний за п'ять днів до дня голосування подати до відповідної територіальної виборчої комісії проміжний фінансовий звіт за період з дня відкриття накопичувального рахунку виборчого фонду до десятого дня до дня голосування за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
Згідно ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З врахуванням наведеного, колегія суддів вважає, що дії Городоцької районної виборчої комісії є законними та обґрунтованими, а тому позовні вимоги позивача є безпідставними та не ґрунтуються на нормі закону, що є підставою для відмови в задоволенні позову.
Згідно з ч.9 ст.172 КАС України, у разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.2 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
Відповідно до ст.4 Закону України "Про судовий збір" за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою, ставка судового збору складає 0,4 розміру мінімальної заробітної плати. Згідно з ч.3 ст.6 вказаного Закону, у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
При поданні позовної заяви з двома позовними вимогами немайнового характеру позивачем не сплачено судовий збір.
Таким чином, в зв'язку із відмовою в задоволенні позовних вимог з позивача необхідно стягнути 974 грн. 40 коп. на користь Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст. 71, 94, 158-163, 172, 177 КАС України, суд -
в задоволенні позову ОСОБА_5 офіційного спостерігача від громадської організації "Всеукраїнський департамент виявлення та протидії корупції в органах влади та місцевого самоврядування" до Городоцької районної виборчої комісії про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_5 офіційного спостерігача від громадської організації "Всеукраїнський департамент виявлення та протидії корупції в органах влади та місцевого самоврядування" (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 974 (дев'ятсот сімдесят чотири) грн. 40 коп., зарахувавши за платіжними реквізитами для сплати судового збору Хмельницького окружного адміністративного суду.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд не пізніше як за чотири години до початку голосування 25 жовтня 2015 року.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 177 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 23 жовтня 2015 року
Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1