24 жовтня 2015 року м. Чернігів Справа № 825/3503/15-а
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Соломко І.І.,
суддів Добрянського В.В., Скалозуба Ю.О.,
за участю секретаря Шило М.В.,
представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні справу №825/3503/15-а за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Коропської районної виборчої комісії про зобов'язання вчинити певні дії
23.10.2015 о 14 год. 55 хв. ОСОБА_2 (далі - ОСОБА_2В.) звернулась до суду з позовом до Коропської районної виборчої комісії (далі - Коропська РВК), в якому просить суд зобов'язати Коропську РВК опублікувати у газеті «Нові горизонти» відомості про реєстрацію кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій партій, із зазначенням назви місцевої організації партії, номера територіального виборчого округу, за яким закріплюється кандидат (у разі такого закріплення), прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата в депутати.
24.10.2015 представником відповідача у судовому засіданні заявлено клопотання про залишення без розгляду справи №825/3503/15-а за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Коропської районної виборчої комісії про зобов'язання вчинити певні дії.
Вказане клопотання обґрунтовано тим, що у відповідності до частини 6 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності. У свою чергу, вказаний п'ятиденний строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Разом з тим, позивачем фактично оскаржується бездіяльність Коропської районної виборчої комісії щодо не опублікування останньою у газеті «Нові горизонти», датованої 10.10.2015 року, відомостей про реєстрацію кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій партій. Тобто, позивачем пропущено п'ятиденний звернення до суду з вказаним адміністративним позовом.
Представник позивача у судове засідання 24.10.2015 не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Представник відповідача у судовому засіданні 24.10.2015 просив задовольнити його клопотання та залишити адміністративний позов ОСОБА_2 без розгляду.
Проаналізувавши клопотання представника відповідача про залишення без розгляду адміністративного позову ОСОБА_2 та вивчивши матеріали адміністративного позову, суд вважає, що вищевказане клопотання підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Так, позивач у прохальній частині адміністративного позову просить суд зобов'язати Коропську РВК опублікувати у газеті «Нові горизонти» відомості про реєстрацію кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій партій, із зазначенням назви місцевої організації партії, номера територіального виборчого округу, за яким закріплюється кандидат (у разі такого закріплення), прізвища, власного імені (усіх власних імен), по батькові (за наявності), числа, місяця, року народження, відомостей про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття), місце проживання кожного кандидата в депутати.
Тобто, фактично позивачем оскаржується дії (бездіяльність) Коропської районної виборчої комісії щодо не опублікування останньою у газеті «Нові горизонти» у повному обсязі відомостей про реєстрацію кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій партій у строк та у спосіб, визначений частиною 13 статті 41 Закону України «Про місцеві вибори».
У відповідності до частин 1,4,6,7 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
У свою чергу, суд вважає за необхідне зазначити, що вказаний п'ятиденний строк обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відповідно до статті 179 КАС України на обчислення строків, встановлених статтями 172 - 177 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 103 цього Кодексу.
Строки, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, обчислюються календарними днями і годинами.
Останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події.
Днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення.
Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Строки подання позовних заяв щодо виборчих спорів є абсолютними і їх не може бути поновлено (частина 5 статті 179 КАС України), у тому числі незалежно від того, коли позивач дізнався про прийняття рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності.
Аналогічна правова позиція викладена і у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01.11.2013 року № 15 «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом».
Разом з тим, як вбачається з копії Коропської районної газети «Нові горизонти», наявної у матеріалах справи (а.с.23), датою опублікування відповідачем відомостей щодо реєстрації кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій партій, є 10.10.2015.
Тобто, позивач про порушення своїх законних прав та охоронюваних законом інтересів повинен був дізнатися з моменту опублікування відповідачем відомостей щодо реєстрації кандидатів у депутати, включених до виборчих списків місцевих організацій партій у Коропській районній газеті «Нові горизонти» від 10.10.2015.
При цьому, з відбитку печатки на адміністративному позові вбачається, що позивач до суду за захистом порушених прав, свобод та інтересів звернувся лише 23.10.2015 о 14 год. 55 хв., тобто останнім був пропущений п'ятиденний строк звернення до суду, встановлений частиною 6 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України.
За таких обставин та з урахуванням того, що позивач звернувся з адміністративним позовом до суду з порушенням, встановленого статтею 172 КАС України строку, який, у свою чергу не може бути поновленим, позовна заява ОСОБА_2 підлягає залишенню без розгляду.
На підставі наведеного та керуючись статтями 160,165,172,177,179 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Клопотання представника відповідача - задовольнити.
Позовну заяву ОСОБА_2 до Коропської районної виборчої комісії про зобов'язання вчинити певні дії - залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 177, 185 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 7 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга стосовно судового рішення, що було ухвалене до дня голосування, розглядається не пізніше ніж за дві години до початку голосування.
Головуючий суддя І.І. Соломко
Судді В.В. Добрянський
ОСОБА_3