Справа № 815/6279/15
24 жовтня 2015 року о 15:30 год. м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі: Головуючого судді - Єфіменка К.С., суддів Глуханчука О.В., Кравченка М.М., при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом довіреної особи кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_1, ОСОБА_2 в інтересах кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_1 до ОСОБА_3 районної виборчої комісії Одеської області про визнання протиправною бездіяльність ОСОБА_3 районної виборчої комісії Одеської області при розгляді скарги довіреної особи кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_1 ОСОБА_4 ОСОБА_5 від 19.10.2015 року, зобов'язати ОСОБА_3 районну виборчу комісію Одеської області визнати протиправною бездіяльність Дальницької сільської виборчої комісії при розгляді заяви довіреної особи кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_1 ОСОБА_4 ОСОБА_5 від 12.10.2015 року та доручити Дальницькій сільській виборчій комісії невідкладно звернутися до відповідних правоохоронних органів щодо перевірки зазначеного повідомлення та реагування відповідно до законів України,-
З позовом до суду звернулась довірена особа кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_1 ОСОБА_4 ОСОБА_5 в інтересах кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_1 до ОСОБА_3 районної виборчої комісії Одеської області про визнання протиправною бездіяльність ОСОБА_3 районної виборчої комісії Одеської області при розгляді скарги довіреної особи кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_1 ОСОБА_4 ОСОБА_5 від 19.10.2015 року, зобов'язати ОСОБА_3 районну виборчу комісію Одеської області визнати протиправною бездіяльність Дальницької сільської виборчої комісії при розгляді заяви довіреної особи кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_1 ОСОБА_4 ОСОБА_5 від 12.10.2015 року та доручити Дальницькій сільській виборчій комісії невідкладно звернутися до відповідних правоохоронних органів щодо перевірки зазначеного повідомлення та реагування відповідно до законів України.
Ухвалою суду від 23.10.2015 року о 15.00 годині відкрито провадження по справі, закінчено підготовче провадження та справа призначена до судового розгляду на 24.10.2015 року о 14.00 год.
В судовому засіданні 24.10.2015 року позивач підтримав заявлені позовні вимоги з підстав, наведених у позовній заяві та пояснив, що вважає протиправною бездіяльність ОСОБА_3 РВК з розгляду його скарги від 19.10.2015 року. Представник відповідача - ОСОБА_3 районної виборчої комісії Одеської області заперечив проти задоволення позовних вимог з огляду на те, що фактично матеріали, що надійшли від Дальницької СВК разом із скаргою позивача від 12.10.2015 року передані до правоохоронних органів зверненням від 23.10.2015 року №103.
Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини.
Постановою Центральної виборчої комісії від 29.08.2015 року №209 було оголошено з 05.09.2015 року початок виборчого процесу чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25.10.2015 року, призначених згідно із п.1 Постанови Верховної Ради України від 17.07.2015 року №645-VІІІ “Про призначення чергових виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів у 2015 році”.
Позивач - ОСОБА_2 є довіреною особою кандидата на посаду Дальницького сільського голови Овідіопольського району Одеської області ОСОБА_1, що підтверджується посвідченням Дальницької СВК від 12.10.2015 року №3.
12.10.2015 року о 12:40 годині довірена особа кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_1 ОСОБА_4 ОСОБА_5 звернувся до Дальницької сільської виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області із заявою, яка зареєстрована Відповідачем за вхідним №2 від 12.10.2015 року відповідно до Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 05.09.2015 року №228.
У заяві суб'єкт звернення зазначив що 12.10.2015 року у двох населених пунктах на території Овідіопольського району Одеської області розповсюджено афішу кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_6, яка не містила даних про установу, що здійснила друк, тираж та інформацію про осіб, відповідальних за випуск, що є порушенням п.2 ст.56 Закону України “Про місцеві вибори”. Контрольний екземпляр, що знаходиться в територіальній комісії із зазначенням тиражу у чотири примірники є відмінним від тих, що розповсюджені за формою і розташуванням тексту та просив розглянути заяву у його присутності.
16.10.2015 року голова Дальницької сільської виборчої комісії ОСОБА_7 направив звернення ОСОБА_2 та ОСОБА_8 та бланки неофіційного тиражу до ОСОБА_3 районної виборчої комісії для розгляду та прийняття певних мір. Як вбачається з листа, 15.10.2015 року о 15.00 на засіданні Дальницької сільської виборчої комісії було розглянуто заяву ОСОБА_2 та прийнято рішення звернутись до районної територіальної комісії для подальшого розгляду. Звернення прийняті секретарем Овідіопольської РВК 16.10.2015 року.
18.10.2015 року ОСОБА_3 районною виборчою комісією Одеської області о 21.00 годині прийнято постанову №54 «Про розгляд звернення Дальницької сільської виборчої комісії Овідіопольського району Одеської області», якою рекомендовано Дальницькій сільській виборчій комісії надати роз'яснення вимог ст.54,56 Закону України “Про місцеві вибори” кандидатам у депутати Дальницької сільської ради в одномандатних виборчих округах, кандидатам на посаду Дальницького сільського голови. Також рекомендовано, у разі необхідності кандидатам у депутати Дальницької сільської ради в одномандатних виборчих округах, кандидатам на посаду Дальницького сільського голови звернутись до правоохоронних органів. Прийняття колегіального рішення підтверджено протоколом №24 засідання від 18.10.2015 року щодо розгляду звернення Дальницької сільської виборчої комісії.
Не погодившись з таким рішенням ОСОБА_3 РВК позивач 19.10.2015 року подав повторну скаргу (а.с.9), в якій просив поновити порушені права кандидата на посаду Дальницького сільського Голови ОСОБА_1, визнати протиправною бездіяльність Дальницької СВК при розгляді скарги від 12.10.2015 року та зобов'язати Дальницьку СВК невідкладно звернутись до відповідних правоохоронних органі щодо перевірки зазначеного повідомлення та реагування відповідно до законів України.
21.10.2015 року ОСОБА_3 районною виборчою комісією Одеської області о 21.10 годині прийнято постанову №61 «Про розгляд скарги ОСОБА_2 довіреної особи кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_1К.» (а.с.10), якою у задоволенні скарги було відмовлено з посиланням на Закон України «Про місцеві вибори» та постанову Одеського окружного адміністративного суду від 21.10.2015 року по справі №815/6202/15.
Вивчивши позовну заяву та дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.1 ст.11 Закону України «Про місцеві вибори» виборчий процес місцевих виборів - це здійснення суб'єктами виборчого процесу відповідних місцевих виборів, виборчих процедур, передбачених цим Законом. Виборчий процес здійснюється на засадах: дотримання принципів виборчого права, зазначених у статтях 3-8 цього Закону; законності та заборони незаконного втручання будь-кого в цей процес; політичного плюралізму та багатопартійності; публічності і відкритості; свободи передвиборної агітації; неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, судів, підприємств, установ і організацій, їх керівників, інших посадових і службових осіб до місцевих організацій партій, кандидатів.
Згідно із ч.1 ст.94 Закону України «Про місцеві вибори» кандидат, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник в територіальній виборчій комісії або уповноважена особа, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 95 - 98 цього Закону.
Суб'єкт виборчого процесу може звернутися до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України.
Частиною 2 цієї ж статті передбачено, що суб'єкти звернення зі скаргою, зазначені в частині першій цієї статті, можуть з урахуванням вимог цього Закону оскаржити до відповідної виборчої комісії рішення, дії чи бездіяльність, що стосуються виборчого процесу, таких суб'єктів оскарження: 1) виборчої комісії, члена виборчої комісії; 2) місцевої організації партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, крім рішення чи дій, які відповідно до закону, її статуту (положення) належать до внутрішньої організаційної діяльності місцевої організації партії; 3) кандидата; 4) уповноважених осіб, довірених осіб, офіційних спостерігачів від суб'єктів виборчого процесу - лише щодо скарг, передбачених частиною шостою статті 97 цього Закону.
Згідно із ч.2,3 ст.25 Закону України «Про місцеві вибори» районна територіальна виборча комісія розглядає звернення, заяви і скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної місцевої ради, приймає щодо них рішення.
Повноваження сільської, селищної територіальної виборчої комісії закріплені у ч.4 ст.25 зазначеного Закону, а саме здійснення контролю за використанням кандидатами власних виборчих фондів згідно із цим Законом.
Таким чином, ОСОБА_3 районна виборча комісія Одеської області уповноважена розглядати звернення, заяви та скарги стосовно підготовки та проведення місцевих виборів до відповідної місцевої ради, приймати за результатами розгляду відповідні рішення.
Відповідно до частини 1 статті 97 Закону України «Про місцеві вибори» порядок розгляду скарг виборчими комісіями визначається цим законом та порядком розгляду скарг, встановленим Центральною виборчою комісією.
Порядок розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів затверджений постановою Центральної виборчої комісії від 05.09.2015 року №229. Вимоги до форми та змісту скарги, що подається до виборчої комісії, викладені у статті 96 Закону України “Про місцеві вибори”.
Скарга, яка оформлена з додержанням вимог статті 96 цього Закону, розглядається відповідною територіальною виборчою комісією на засіданні протягом двох днів з дня її отримання.
Позивач звернувся до Овідіпольської РВК зі скаргою 19.10.2015 року, а постанова відповідача щодо розгляду цієї скарги №61 «Про розгляд скарги ОСОБА_2 довіреної особи кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_1К.» була винесена 21.10.2015 року о 21.10 годині, що відповідає вищенаведеним вимогам діючого законодавства про місцеві вибори.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що скарга позивача від 19.10.2015 року була розглянута відповідачем ОСОБА_3 РВК порядком та у строки визначені законом, шляхом прийняття відповідної постанови №61 «Про розгляд скарги ОСОБА_2 довіреної особи кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_1К.», що свідчить про відсутність в діях відповідача протиправної бездіяльності, а тому в задоволенні цієї позовної вимоги слід відмовити на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.
Відносно позовної вимоги про зобов'язання ОСОБА_3 районну виборчу комісію Одеської області визнати протиправною бездіяльність Дальницької сільської виборчої комісії при розгляді заяви довіреної особи кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_1 ОСОБА_4 ОСОБА_5 від 12.10.2015 року та доручити Дальницькій сільській виборчій комісії невідкладно звернутися до відповідних правоохоронних органів щодо перевірки зазначеного повідомлення та реагування відповідно до законів України слід зазначити наступне.
Відповідно до п.1 ч.5 ст.99 Закону України «Про місцеві вибори» під час розгляду скарги виборча комісія може визнати рішення суб'єкта оскарження чи окремих його положень, дії чи бездіяльність такими, що не відповідають вимогам законодавства.
Встановивши, що до Дальницької СВК 12.10.2015 року надійшла скарга позивача та матеріали, що у двох населених пунктах на території Овідіопольського району Одеської області розповсюджено афішу кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_6, яка не містила даних про установу, що здійснила друк, тираж та інформацію про осіб, відповідальних за випуск, що є порушенням п.2 ст.56 Закону України “Про місцеві вибори” відповідно до приписів ч.14 ст.60 Закону України «Про місцеві вибори» не передала їх правоохоронних органів для здійснення перевірки та реагування відповідно до законів України, а передала їх до ОСОБА_3 РВК 16.10.2015 року, відповідач повинен був задовольнити скаргу позивача від 19.10.2015 року у цій частині та згідно наведеної норми Закону України «Про місцеві вибори» визнати таку бездіяльність Дальницької СВК протиправною.
Оскільки цього зроблено не було, суд вважає, що є підстави для зобов'язання відповідача ОСОБА_3 РВК до дня голосування прийняти окрему постанову за результатами розгляду скарги позивача від 19.10.2015 року про визнання протиправною бездіяльність Дальницької СВК щодо не передачі скарги позивача від 12.10.2015 та доданих до неї матеріалів до правоохоронних органів в порядку ч.14 ст.60 Закону України «Про місцеві вибори» відповідно до положень ч.2 ст.162 КАС України.
Разом з тим, постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 23.10.2015 року по справі №815/6202/15 за позовом довіреної особи кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_1, ОСОБА_2 в інтересах кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_1 до ОСОБА_3 районної виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльність відповідача при розгляді заяви скарги ОСОБА_2, який є довіреною особою кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_1 від 12.10.2015 року, зобов'язати відповідача невідкладно звернутись до правоохоронних органів щодо перевірки заяви довіреної особи кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_1 ОСОБА_4 ОСОБА_5 від 12.10.2015 року та реагування відповідно до законів України було зобов'язано відповідача ОСОБА_3 РВК невідкладно звернутись до правоохоронних органів щодо перевірки заяви позивача від 12.10.2015 року та реагування відповідно до законів України.
На виконання вказаного судового рішення відповідачем - ОСОБА_3 РВК 23.10.2015 року о 19.10 годині було прийнято постанову №63 «По звернення до правоохоронних органів відповідно до рішення Апеляційного суду м.Одеси», яким внесені зміни до постанови комісії від 21.10.2015 року №61 щодо звернення до правоохоронних органів за результатами розгляду скарги позивача від 19.10.2015 року.
Відповідно до вказаної постанови ОСОБА_3 РВК 23.10.2015 року направило звернення №103 до начальника Овідіопольського РВ ГУ МВС України в Одеській області до якого були додані звернення позивача від 12.10.2015 року та додані до нього матеріали, що надійшли до ОСОБА_3 РВК 16.10.2015 року від Дальницької СВК.
Оскільки Дальницька СВК на теперішній час не має звернення позивача від 12.10.2015 року та доданих до нього матеріалів, які відповідачем ОСОБА_9 РВК вже передані до правоохоронних органів згідно положень ч.14 ст.60 Закону України «Пр місцеві вибори» зверненням від 23.10.2015 року №103, підстави для задоволення позовних вимог про зобов'язання відповідача доручити Дальницькій СВК здійснити вказану передачу матеріалів до правоохоронних органів відсутні, в зв'язку із чим, в задоволенні вказаної позовної вимоги слід відмовити на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.
Відповідно до ч.9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом, а відтак враховуючи те, що позивач не відноситься до категорії осіб, які користуються пільгами щодо сплати судового збору, однак при зверненні до суду з позовом судовий збір ним не сплачений, на підставі ст. 94 КАС України з позивача належить стягнути судовий збір у розмірі 968,40 грн. (487,20 грн. * 2), оскільки судом відмовлено у задоволенні двох з трьох заявлених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.94,158-163,172,177-179 КАС України, суд, -
1. Позовні вимоги задовольнити частково.
2. Зобов'язати ОСОБА_3 районну виборчу комісію Одеської області до дня голосування прийняти окрему постанову за результатами розгляду скарги довіреної особи кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_1 ОСОБА_4 ОСОБА_5 від 19.10.2015 року про визнання протиправною бездіяльність Дальницької СВК щодо не передачі скарги позивача від 12.10.2015 та доданих до неї матеріалів до правоохоронних органів в порядку ч.14 ст.60 Закону України «Про місцеві вибори».
3. В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
4. Стягнути з довіреної особи кандидата на посаду Дальницького сільського голови ОСОБА_1 ОСОБА_4 ОСОБА_5 (ІК НОМЕР_1, адреса: 67832, Овідіопольський район, с.Великодолинське, вул. Крупської 89) на користь Управління ДКС у м.Одесі /Київський район, Код ЄДРПОУ отримувача 38016923, банк отримувача ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО 828011, розрахунковий рахунок 31212206784005, Код класифікації доходів 22030001 судовий збір в розмірі 968 гривень 40 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 2-денний строк з дня її проголошення, але з особливостями та обмеженнями, визначеними ч.5 ст.177 КАС України (не пізніше як за чотири години до початку голосування).
Головуючий суддя Єфіменко К.С.
Судді Глуханчук О.В.
ОСОБА_10