Справа № 815/5400/15
22 жовтня 2015 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Глуханчук О.В., розглянувши у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості,
Державна податкова інспекція у Київському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області звернулась до суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості у загальному розмірі 173 472, 03 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що ФОП ОСОБА_1 перебуває на обліку в ДПІ у Київському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області, як платник податків передбачених Податковим кодексом України.
На час звернення до суду, за відповідачем, згідно облікових карток рахується заборгованість у загальному розмірі 173 472, 03 грн., яка складається з боргу по податку на додану вартість, податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковим агентом, із доходів платника податку у вигляді з/п, по штрафних санкціях за порушення законодавства про патентування, порушення норм регулювання обігу готівки, по адміністративним штрафам та іншим санкціям, а також податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування.
Вказана заборгованість, як зазначає позивач, є узгоджено та податковою вживались заходи її погашення, а саме боржнику направлялась податкова вимога форми "Ф" №16-23 від 27 лютого 2015 року, проте відповідач податковий борг не сплатив, що стало підставою звернення до суду із зазначеним адміністративним позовом.
У судове засідання представник позивача не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, через канцелярію суду надавав клопотання про розгляд справи без участі представника податкової в порядку письмового провадження.
Відповідач у судові засідання не з'являвся, судова кореспонденція, яка направлялась на його адресу, повернута до суду з відміткою відповідальної особи поштового зв'язку: «за закінченням терміну зберігання». Відповідно до положень ч. 11 ст. 35 КАС України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Згідно з ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, судом встановлено наступні обставини та факти.
Відповідно до свідоцтва про державну реєстрацію серії В01 №626680, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 зареєстрований Виконавчим комітетом Одеської міської ради 18 січня 2006 року (а.с. 8).
Згідно довідки форми № 4-ОПП від 10 серпня 2015 року №1515511400452, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (ІН НОМЕР_1) узятий на облік в контролюючих органах 26.01.2006 року за №2529/29 та на дату видачі довідки перебував на обліку в ДПІ у Київському районі м. Одеси ГУ ДФС в Одеській області (а.с. 9).
Згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, основним видом економічної діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 є: 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.
Як вбачається з довідки про податкову заборгованість станом на 28.08.2015 року за відповідачем рахується заборгованість у загальному розмірі 173 472, 03 грн. (а.с. 6).
Згідно даних облікових карток платника податків вказана заборгованість виникла за відповідачем по наступним платежам:
- за платежем 14010100 - Податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у розмірі 29 820, 26 грн. (а.с. 11-13);
- за платежем 11010100 - Податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковим агентом, із доходів платника податку у вигляді з/п у розмірі 510, 00 грн. (а.с. 14-15);
- за платежем 21080900 - Штрафні санкції за порушення законодавства про патентування у розмірі 918, 00 грн. (а.с. 16-17);
- за платежем 21081103 - Адміністративні штрафи та інші санкції у розмірі 459, 45 грн. (а.с. 18).
- за платежем 21080900 - Штрафні санкції за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій - у розмірі 135 270, 52 грн. (а.с. 20-21);
- за платежем 11010500 - Податок на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 6 493, 80 грн. (а.с. 22-25).
Судом встановлено, що зазначена заборгованість виникла за відповідачем з огляду на наступне.
Заборгованість з податку на додану вартість у загальному розмірі 29 820, 26 грн. виникла на підставі донарахувань ДПІ у Київському районі ГУ Міндоходів в Одеській області згідно податкових повідомлень-рішень:
- № НОМЕР_2 від 24.09.2014 року, прийнятого на підставі акту перевірки №2824/17-02 від 22.09.2014 року, яким за затримку сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість до відповідача застосовано штраф у розмірі 60, 96 грн. (а.с. 65-66);
- № НОМЕР_3 від 24.09.2014 року, прийнятого на підставі акту перевірки №2824/17-02 від 22.09.2014 року, яким за затримку сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість до відповідача застосовано штраф у розмірі 1136, 52 грн. (а.с. 67);
- № НОМЕР_4 від 31 жовтня 2014 року, прийнятого на підставі акту перевірки №2247/17-01/НОМЕР_1 від 15.09.2014 року, яким за порушення граничного строку сплати грошового зобов'язання з податку на додану вартість до відповідача застосовано штраф у розмірі 1 000, 54 грн. (а.с. 58);
- № НОМЕР_5 від 31 жовтня 2014 року, прийнятого на підставі акту перевірки №2247/17-01/НОМЕР_1 від 15.09.2014 року, яким за порушення п. 187.1 ст. 187, п. 198.6 ст. 198 ПК України відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 27 707, 00 грн., з них 17 138, 00 грн. - за основним платежем та 8 569, 00 грн. - за штрафними санкціями (а.с. 59);
- № НОМЕР_6 від 18.03.2015 року, прийнятого на підставі акту перевірки 319/17-02 від 28.01.2015 року, яким до відповідача застосовано штраф у розмірі 34, 71 грн. (а.с. 75).
Зазначені податкові повідомлення-рішення направлялись відповідачу поштовим відправленням, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення та як вбачається з матеріалів справи позивачем не оскаржувались.
Заборгованість по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються податковим агентом, із доходів платника податку у вигляді з/п у розмірі 510, 00 грн. виникла за відповідачем на підставі податкового повідомлення-рішення №0018611701 від 31 жовтня 2014 року, прийнятого на підставі акту перевірки №2247/17-01/НОМЕР_1 від 15.09.2014 року, яким за порушення ст. 51, п. 176.2 ст. 176 ПК України відповідачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на доходи фізичних осіб на 510, 00 грн. за штрафними санкціями (а.с. 62).
Заборгованість по штрафним санкціям за порушення законодавства про патентування у розмірі 918, 00 грн. виникла за відповідачем на підставі податкового повідомлення-рішення №0018601701 від 31 жовтня 2014 року, прийнятого на підставі акту перевірки №2247/17-01/НОМЕР_1 від 15.09.2014 року, яким за порушення пп. 267.1.1 п. 267.1 ст. 267 ПК України до відповідача застосовано штрафні санкції на суму 918, 00 грн. (а.с. 63).
Заборгованість по штрафним санкціям за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій - у розмірі 135 270, 52 грн. виникла за відповідачем на підставі податкового повідомлення-рішення №0018631701 від 31 жовтня 2014 року, прийнятого на підставі акту перевірки №2247/17-01/НОМЕР_1 від 15.09.2014 року, яким за порушення п. 1, п. 12 ст. 3, ст. 6 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 135 270, 52 грн. (а.с. 60).
Заборгованість по адміністративним штрафам та іншим санкціям у розмірі 459, 45 грн. виникла за відповідачем на підставі податкового повідомлення-рішення №0018591701 від 31 жовтня 2014 року, прийнятого на підставі акту перевірки №2247/17-01/НОМЕР_1 від 15.09.2014 року, яким за порушення п. 44.1, п. 44.3 ст. 44 ПК України до відповідача застосовано штрафні санкції у розмірі 510, 00 грн. (а.с. 64).
Заборгованість по податку на доходи фізичних осіб, що сплачуються фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 6 493, 80 грн. виникла за відповідачем з огляду на наступне.
Так, після самостійного декларування платником податків грошових зобов'язань, згідно Податкової декларації про майновий стан і доходи за 2013 рік №9090086160 від 08.02.2014 року та Розрахунку податкових зобов'язань з податку на доходи фізичних осіб, отриманих ФОП від провадження господарської діяльності, податковим органом було донараховано відповідачу грошові зобов'язання, а також штрафні санкції, згідно податкових повідомлень рішень № НОМЕР_7 від 23.06.2014 року у розмірі 55, 56 грн., №0005061702 від 23.06.2014 року у розмірі 73, 09 грн., №0009161702 від 24.09.2014 року у розмірі 200, 00 грн., №0018621701 від 31.10.2014 року про збільшення позивачу суму грошового зобов'язання на 3 667, 32 грн. за основним платежем та 1 833, 66 грн. за штрафними санкціями (а.с. 61, 68-72).
З матеріалів справи та даних автоматизованої системи «Діловодство спеціалізованого суду» судом не встановлено доказів оскарження позивачем вказаних податкових повідомлень-рішень.
Таким чином, загальна сума податкової заборгованості відповідача, з урахуванням існуючих переплат, складає 173 472, 03 грн.
У відповідності до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах , встановлених законом.
Згідно з п. 16.1 ст. 16 ПК України, платник податків, зокрема, зобов'язаний, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 54.1 ст. 54 ПК України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
У відповідності з п. 57.3 ст. 57 ПК України, у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Доказів оскарження податкових повідомлень-рішень, на підставі яких виник податковий борг, відповідач до суду не надав, з матеріалів справи та даних автоматизованої системи «Діловодство спеціалізованого суду» судом також не встановлено доказів їх оскарження. Отже, на час звернення до суду вказані повідомлення-рішення вважаються узгодженими.
У разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.1 ст. 59 ПК України).
Відповідно до п. 59.3 ст. 59 ПК України, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
Податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення (п. 59.4 ст. 59 ПК України).
Як вбачається з матеріалів справи, позивач надав до суду податкову вимогу форми «Ф» від 27 лютого 2015 року №16-23, яка направлялась на адресу ОСОБА_1 про те, що загальна сума податкового боргу платника податків за узгодженими грошовими зобов'язаннями станом на 27.02.2015 року становить 173 437, 32 грн., у тому числі основні платежі - 21 169, 30 грн., штрафні (фінансові) санкції (штрафи) - 150 086, 85 грн., пеня - 2181.17 грн. (а.с. 81).
Згідно з п. 59.5 ст. 59 ПК України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
За змістом п.п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України, податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
Згідно з п. 20.1 ст. 20 ПК України, контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 ст. 95 ПК України).
Судом встановлено, що позивачем додержані вищенаведені вимоги Податкового кодексу України щодо надіслання відповідачу податкової вимоги від 27 лютого 2015 року №16-23.
Разом із тим, судом встановлено, що згідно Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, відносно фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 праведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності, запис від 31.07.2014 року, за власним рішенням (а.с. 84-85).
Порядок погашення грошових зобов'язань або податкового боргу в разі припинення державної реєстрації фізичної особи-підприємця регулює стаття 97 Податкового кодексу України.
Так, згідно п. 97.3 ст. 97 ПК України, у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи погашення грошових зобов'язань та/або податкового боргу здійснюється за рахунок майна зазначеної особи.
Пунктом 97.4 статті 97 ПК України визначено, що особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу платника податків стосовно фізичної особи - підприємця є така фізична особа.
Згідно пункту 11.32 Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 року за №1588, зняття з обліку самозайнятих фізичних осіб як платників податків у контролюючих органах здійснюється у такому порядку: 4) державна реєстрація (реєстрація) припинення підприємницької чи незалежної професійної діяльності фізичної особи або внесення до Реєстру самозайнятих осіб запису про припинення такої діяльності фізичною особою не припиняє її зобов'язань, що виникли під час провадження підприємницької чи незалежної професійної діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобов'язань та застосування санкцій за їх невиконання. 5) у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи чи реєстрації у відповідному уповноваженому органі припинення незалежної професійної діяльності фізичної особи (якщо така реєстрація була умовою ведення незалежної професійної діяльності) погашення грошових зобов'язань та/або податкового боргу здійснюється за рахунок майна зазначеної особи. Особою, відповідальною за погашення грошових зобов'язань чи податкового боргу фізичної особи - підприємця або фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, є така фізична особа. 6) після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності.
Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу річну податкову декларацію за звітний рік, у якому проведено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця.
Відповідно до ч. 1 ст. 52 Цивільного кодексу України, фізична особа - підприємець відповідає за зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом не може бути звернено стягнення.
В постанові Верховного суду України від 4 грудня 2013 у справі № 6-125цс13 зроблено висновок про те, що з огляду на положення статей 51, 52, 598 - 609 ЦК України, статей 47 - 49 Закону України від 14 травня 1992 р. № 2343-ХІІ “Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” однією із особливостей підстав припинення зобов'язань для фізичної особи - підприємця є те, що у разі припинення суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи (виключення з реєстру суб'єктів підприємницької діяльності) її зобов'язання не припиняються, а залишаються за нею як фізичною особою, оскільки фізична особа не перестає існувати. Фізична особа - підприємець відповідає за своїми зобов'язаннями, пов'язаними з підприємницькою діяльністю, усім своїм майном.
З наведеного слідує, що податковий борг, який виник за ФОП ОСОБА_1, з моменту припинення його підприємницької діяльності є боргом ОСОБА_1, як фізичної особи.
Згідно з п. 41.2 ст. 41 ПК України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Згідно з ч. 1 ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що матеріалами справи підтверджено існування за відповідачем податкового боргу у розмірі 173 472, 32 грн., доказів самостійної його сплати відповідачем до суду не надано, відтак, позовні вимоги Державної податкової інспекції у Київському районі м. Одеси Головного управління ДФС в Одеській області є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 6-9, 11, 23, 35, 69, 71, 72, 86, 128, 158-163, 254 КАС України, Податковим кодексом України,
Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Київському районі м.Одеси Головного управління ДФС в Одеській області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкової заборгованості - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер: НОМЕР_1, місце проживання: 65015, АДРЕСА_1) заборгованість перед бюджетом у розмірі 173 472, 03 грн., а саме:
- у сумі 29 820, 26 грн.: бюджетна класифікація - 14010100; бюджетний рахунок - 31116029700005; отримувач - УК у м. Одесі/Київський р-н/ 14010100; код ЄДРПОУ отримувача - 38016923, банк отримувача - ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО банку отримувача - 828011; призначення платежу - *;147;2713112471; стягнення заборгованості в межах виконавчого провадження;;;
- у сумі 6 493, 80 грн.: бюджетна класифікація - 11010500, бюджетний рахунок - 33115341700005, отримувач - УК у м. Одесі/Київський р-н/11010500, код ЄДРПОУ утримувача - 38016923, банк отримувача - ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО банку отримувача - 828011; призначення платежу - *;147;2713112471; стягнення заборгованості в межах виконавчого провадження;;;
- у сумі 135 270, 52 грн.: бюджетна класифікація - 21080900, бюджетний рахунок - 31116104700005, отримувач - УК у м. Одесі/Київський р-н/21080900, код ЄДРПОУ утримувача - 38016923, банк отримувача - ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО банку отримувача - 828011; призначення платежу - *;147;2713112471; стягнення заборгованості в межах виконавчого провадження;;;
- у сумі 510, 00 грн.: бюджетна класифікація - 11010100, бюджетний рахунок - 33116340700005, отримувач - УК у м. Одесі/Київський р-н/11010100, код ЄДРПОУ утримувача - 38016923, банк отримувача - ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО банку отримувача - 828011; призначення платежу - *;147;2713112471; стягнення заборгованості в межах виконавчого провадження;;;
- у сумі 459, 45 грн.: бюджетна класифікація - 21081103, бюджетний рахунок - 31114106700005, отримувач - УК у м. Одесі/Київський р-н/21081103, код ЄДРПОУ утримувача - 38016923, банк отримувача - ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО банку отримувача - 828011; призначення платежу - *;147;2713112471; стягнення заборгованості в межах виконавчого провадження;;;
- 918, 00 грн.: бюджетна класифікація - 21080900, бюджетний рахунок - 31412541700005, отримувач - УК у м. Одесі/Київський р-н/21080900, код ЄДРПОУ утримувача - 38016923, банк отримувача - ГУ ДКСУ в Одеській області, МФО банку отримувача - 828011; призначення платежу - *;147;2713112471; стягнення заборгованості в межах виконавчого провадження;;;
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано у строк, встановлений статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Суддя О.В. Глуханчук