Постанова від 24.10.2015 по справі 810/5157/15

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2015 року справа № 810/5157/15

Колегія суддів Київського окружного адміністративного суду у складі:

головуючий - суддя Брагіна О.Є.; судді Щавінський В.Р., Виноградова О.І.

ОСОБА_1 , розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом кандидата в депутати Васильківської міської ради ОСОБА_2, кандидата на посаду Васильківського міського голови ОСОБА_3

до Васильківської міської виборчої комісії Київської області

про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

22.10.2015 р., о 19:34 години, до Київського окружного адміністративного суду звернувся кандидат у депутати в багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Васильківської міської ради Київської області ОСОБА_2 з вимогами до Васильківської міської виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності відповідача по не затвердженню рішень дільничних виборчих комісій, згідно яких встановлено членів комісії, які працюють на постійній основі; по неведенню табелю обліку робочого часу членів виборчих комісій та зобов?язання ведення такого табелю, з одночасним зобов?язанням укладання цивільно-правих угод на оплату праці з членами виборчих комісій.

22.10.2015 р. о 19:37 годин, до суду звернувся кандидат на посаду Васильківського міського голови в одномандатному виборчому окрузі ОСОБА_3 з вимогами до Васильківської міської виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності відповідача по не затвердженню рішень дільничних виборчих комісій, згідно яких встановлено членів комісії, які працюють на постійній основі; по неведенню табелю обліку робочого часу членів виборчих комісій та зобов?язання ведення такого табелю, з одночасним зобов?язанням відповідача на укладання цивільно-правих угод на оплату праці з членами виборчих комісій.

Ухвалою суду від 23.10.2015 р. було відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_2 до Васильківської міської виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності та зобов?язання вчинити певні дії, справу призначено до судового розгляду.

Ухвалою судді Харченко С.В. було відкрито провадження у справі №810/5158/15 за позовом кандидата на посаду Васильківського міського голови ОСОБА_3 до Васильківської міської виборчої комісії про визнання протиправною бездіяльності та зобов?язання вчинити певні дії, справу призначено до судового розгляду.

Згідно ухвали суду від 23.10.2015 р. обидві справи об?єднані в одне адміністративне провадження.

Звертаючись до суду із заявленими вимогами, позивачі зазначили, що на відповідача ст. 69 Закону України «Про місцеві вибори» покладено обов'язки складати кошторис видатків, підготовки і проведення місцевих виборів, також зазначив, що фінансування виборчих комісій здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Кошти на підготовку і проведення місцевих виборів перераховуються Центральній виборчій комісії не пізніше дня початку виборчого процесу, а територіальним виборчим комісіям - невідкладно після затвердження єдиного кошторису доходів і видатків на підготовку і проведення відповідних місцевих виборів.

Постановою Васильківської ТВК про затвердження кошторису було закладено кошти на оплату праці членів виборчих комісій. Робота члена територіальної, дільничної виборчої комісії, який виконує свої повноваження у виборчій справі на платній основі відповідно до частини 3 ст.28 Закону України «Про місцеві вибори» оплачується в розмірі та порядку, встановленому КМУ за рахунок коштів бюджету Автономної Республіки Крим, відповідного місцевого бюджету, отриманих як цільова субвенція з Державного бюджету України. Розмір оплати праці членів виборчих комісій визначається КМУ.

Для членів виборчих комісій, увільнених від виконання виробничих або службових обов?язків за основним місцем роботи, розмір оплати праці не може бути нижчим від середньої заробітної плати за основним місцем роботи але не вище розміру заробітної плати відповідного сільського, селищного, міського голови або голови відповідної ради. Розмір оплати праці члена виборчої комісії, який є пенсіонером або особою, яка тимчасово не працює, не може бути нижчим від розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на момент її нарахування. Робота членів виборчих комісій у день виборів та дні встановлення підсумків голосування і результатів виборів оплачується у розмірі та порядку, встановлених КМУ. Постановою КМУ від 08.09.2015 р. №687 було затверджено Порядок оплати праці членів територіальних і дільничних виборчих комісій з місцевих виборів, нарахування та виплати одноразової грошової винагороди відповідно до вказаного порядку.

Для укладання цивільно-правового договору член виборчої комісії подає до територіальної виборчої комісії певні документи.

Позивачі зазначають, що станом на 22.10.2015 р. жодної цивільно-правової угоди з членами Васильківської МВК не укладено і такі договори відповідач укладати не збираються, мотивуючи це тим, що оплату роботи членів комісії сплачують партії та інші суб?єкти висування, в тому числі, і роботу членів в день голосування. Крім того, позивачі зазначають, що жодного рішення відповідача про оплату праці членів виборчих комісій на постійній основі не затверджено, а з усних пояснень відповідача з причин того, що не має коштів.

Отже, позивачі вважають, що бездіяльність відповідача грубо порушує їхні права на рівність учасників виборчого процесу і створює для них нерівні умови перед тими суб?єктами, які сплачують кошти своїм членам комісій.

Також, позивачі стверджували, що бездіяльність відповідача примушує суб?єктів виборчого процесу на фінансування з джерел не передбачених Законом, тобто до кримінального злочину та створює нерівні умови для тих учасників виборчого процесу, які не мають можливості фінансувати роботу членів дільничних комісій. З посиланням на ст.ст.28,69 Закону України «Про місцеві вибори», просили позов задовольнити.

У судове засідання з?явився позивач ОСОБА_2, представник позивача ОСОБА_3, уповноважений представник відповідача у судове засідання не прибув, про дату та місце розгляду справи був повідомлений судом належним чином, через канцелярію суду 23.10.2015 р. голова Васильківської МВК надав клопотання №17644/15 про розгляд справи за його відсутності.

У своїх запереченнях на подані позовні заяви зазначив, що він приступив до виконання своїх обов?язків 20.10.2015 р. о 12:00 годин. Документів щодо укладання цивільно-правових угод на оплату праці з членами ДВК попереднім головою передано не було. Станом на 23.10.2015 р. цивільно-правові угоди на оплату праці з членами ДВК підготовлені, але не підписані у зв?язку з тим, що розпорядчий підпис на фінансові документи він одержав 23.10.2015 р.

Відповідно до положень ч.6 ст.128 КАСУ, з урахуванням відсутності потреби у допиті свідків та проведенні судової експертизи, суд здійснив розгляд даної справи в порядку письмового провадження.

Дослідивши доводи позовних заяв, встановивши обставини справи, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, надавши правової оцінки наявним у справі доказам, суд прийшов до висновку про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог, з огляду на таке:

вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є однією з найважливіших форм впливу суспільства на управління в державі, є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування.

На місцевих виборах, згідно Законом України «Про місцеві вибори» складається така система комісій: Центральна виборча комісія (ЦВК), яка є виборчою комісією найвищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів, територіальні виборчі комісії (ТВК) до яких відносяться обласні виборчі комісії, районні виборчі комісії, міські виборчі комісії, селищні, сільські виборчі комісії, а також комісії, які безпосередньо організовують

Виборчі комісії з місцевих виборів є «спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.

Територіальна виборча комісія є постійно діючим колегіальним органом, який діє 5 років - до сформування на чергових місцевих виборах нового складу відповідної територіальної виборчої комісії. На цих місцевих виборів новий склад ТВК формується на основі партійних подань у ЦВК із пропозиціями щодо персонального складу ТВК - з 26 серпня до 1 вересня 2015 року включно. До 6 вересня ЦВК утворює територіальні комісії в областях, районах і містах обласного значення (ст. 22 ЗУ «Про місцеві вибори»). В утворених ТВК може бути від 9 до 18 осіб. Виборчі комісії одночасно з формуванням складу територіальної виборчої комісії призначають голову, заступника голови, секретаря такої виборчої комісії. Голова, заступник голови та секретар територіальної виборчої комісії мають призначатися від різних політичних партій, що є суб'єктами подань.

Новоутворені комісії є повноважними після складення присяги більшістю від складу ТВК, яку складають на першому засіданні - фактично члени нових ТВК мають зібратися не пізніше як на другий день після дня прийняття рішення про формування їх складу.

До складу будь-якого виду виборчої комісії можуть входити громадяни України, які мають право голосу на цих місцевих виборах, причому одночасно лише однієї виборчої комісії.

Дільнична виборча комісія (ДВК) - здійснює в межах території відповідної виборчої дільниці контроль за додержанням та однаковим застосуванням законодавства про місцеві вибори; отримує список виборців від органу ведення Державного реєстру виборців, складає список виборців у випадках, передбачених законом, надає його для загального ознайомлення та у передбачених випадках вносить до нього зміни; забезпечує можливість ознайомлення виборців з відомостями про кандидатів у депутати, зареєстрованих у відповідному виборчому окрузі, та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости а також з рішеннями, опублікованими або оприлюдненими в інший спосіб Центральною виборчою комісією, відповідними територіальними виборчими комісіями, власними рішеннями та повідомленнями; завчасно вручає або надсилає кожному виборцю отримані від органа ведення Державного реєстру виборців іменні запрошення із зазначенням дати проведення місцевих виборів, адреси приміщення для голосування, часу початку і закінчення голосування; забезпечує підготовку приміщення для голосування та виборчих скриньок; у випадках, передбачених цим Законом, вносить зміни до виборчого бюлетеня; організовує голосування на виборчій дільниці; здійснює підрахунок голосів виборців, поданих на виборчій дільниці; складає протоколи про підрахунок голосів виборців, поданих на виборчій дільниці; визнає недійсним голосування на виборчій дільниці у передбачених випадках; розглядає звернення з питань підготовки місцевих виборів, організації голосування на виборчій дільниці та в межах своїх повноважень приймає щодо них рішення.

Робота члена територіальної, дільничної виборчої комісії, який виконує свої повноваження у виборчій комісії на платній основі, оплачується в розмірі та порядку, встановлених Кабінетом Міністрів України, одночасно для членів виборчих комісій, звільнених від виконання виробничих або службових обов'язків за основним місцем роботи, розмір оплати праці не може бути нижчим від середньої заробітної плати за основним місцем роботи але не вищий від розміру заробітної плати відповідного сільського, селищного, міського голови або голови відповідної ради.

Розмір оплати праці члена виборчої комісії, який є пенсіонером або особою, яка тимчасово не працює, не може бути нижчим від розміру мінімальної заробітної плати, встановленого на момент її нарахування. Так само членам виборчих комісій у межах загальної економії фонду оплати праці, передбаченого кошторисом видатків відповідної виборчої комісії на підготовку та проведення місцевих виборів, може бути нарахована і виплачена одноразова грошова винагорода в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до постанови КМУ від 14 вересня 2015 р. № 700 затверджено "Порядок фінансування виборчих комісій під час підготовки і проведення місцевих виборів" Порядок визначає джерела фінансування, механізм перерахування коштів територіальним виборчим комісіям для підготовки і проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост села, селища (далі - місцеві вибори), а також повернення територіальними виборчими комісіями невикористаних коштів, відшкодування кредиторської заборгованості територіальних виборчих комісій за умови незавершеного фінансування зазначених виборів.

Розпорядником коштів місцевого бюджету для здійснення заходів із підготовки і проведення місцевих виборів є територіальна виборча комісія в особі її голови, а за його відсутності - заступника голови комісії.

Для підготовки і проведення чергових місцевих виборів територіальна виборча комісія в межах затверджених Центральною виборчою комісією середніх норм видатків складає, затверджує та узгоджує з головою відповідної місцевої ради/сільським, селищним, міським головою єдиний кошторис видатків за формою згідно з додатком, яким передбачаються видатки на підготовку і проведення відповідних місцевих виборів за повною економічною класифікацією видатків, кошторис, план асигнувань загального фонду місцевого бюджету із включенням до нього власних видатків та видатків дільничних виборчих комісій.

Статтею 12 Закону України “Про місцеві вибори” передбачено, що суб'єктами виборчого процесу на відповідних місцевих виборах є виборець; Центральна виборча комісія; виборчі комісії, сформовані (утворені) відповідно до цього Закону або інших законів України, які уповноважені забезпечувати організацію та проведення відповідних місцевих виборів; кандидати в депутати, кандидати на посади сільського, селищного, міського голови, старости; місцева організація партії, яка висунула кандидата (кандидатів) для участі у відповідних місцевих виборах; офіційний спостерігач від кандидата, від місцевої організації партії - суб'єкта відповідного виборчого процесу, від громадської організації, зареєстрований у порядку, встановленому цим Законом.

Порядок і строки подання та розгляду скарг, що стосуються місцевих виборів, визначено розділом XIII Закону України "Про місцеві вибори" та Порядком розгляду скарг виборчими комісіями з місцевих виборів, який затверджений постановою Центральної виборчої комісії 05.09.2015 № 229 та розроблений на виконання пунктів 1, 8 частини першої статті 24, статей 94 - 99 Закону України "Про місцеві вибори" (надалі - Порядок № 229).

Відповідно до положень пункту 1.2 Порядку № 229, під скаргою, що стосується виборчого процесу з місцевих виборів, слід розуміти звернення, в якому містяться інформація щодо порушення законодавства України про місцеві вибори та вимога забезпечити реалізацію і захист виборчих прав, законних інтересів суб'єктів виборчого процесу з місцевих виборів, поновити порушені виборчі права.

Як вбачається із поданої позовної заяви, позивачами оскаржується бездіяльність відповідача в частині неналежного фінансування членів ДВК та порушення їх права на оплату праці та порядку оформлення з ними трудових відносин.

Статтею 55 Конституції України встановлено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 8 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Відповідно до ч.1 ст.6 КАСУ кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб?єкта владних повноважень порушені її права, свободи чи інтереси.

Відповідно до ст. 47 КАС України особами, які беруть участь у справі, є сторони, треті особи, представники сторін та третіх осіб.

Практика Європейського Суду з прав людини застосовуються судами України при розгляді справ згідно з Конвенцію про захист прав людини і основних свобод та протоколів до неї, вказані міжнародні документи є джерелами права в Україні.

Так, у справі Delcourt v. Belgium Європейський суд зазначив, що у демократичному суспільстві у світлі розуміння Конвенції, право на справедливий суд посідає настільки значне місце, що обмежувальне тлумачення ст. 6 не відповідало б меті та призначенню цього положення. У справі Bellet v. Fгаnсе Суд зазначив, що “стаття 6 § 1 Конвенції містить гарантії справедливого судочинства, одним з аспектів яких є доступ до суду. Рівень доступу, наданий національним законодавством, має бути достатнім для забезпечення права особи на суд з огляду на принцип верховенства права в демократичному суспільстві. Для того, щоб доступ був ефективним, особа повинна мати чітку практичну можливість оскаржити дії, які становлять втручання у її права”.

Варто зазначити, що при вирішенні справ, пов?язаних з виборчим процесом суд має установити наявні порушення законодавства про вибори та визначити у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або прийняти інше передбачене законом рішення. У разі виявлення порушень, що можуть бути підставою для притягнення до іншої відповідальності, суд постановляє окрему ухвалу з повідомленням про наявність таких порушень і надсилає її до органів чи осіб.

Згідно з частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Частиною першою статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, зокрема, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, у яких обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Однак, покладений на суб'єкта владних повноважень даною нормою тягар доказування правомірності свого рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності не звільняє позивачів від обов'язку доказування своїх тверджень чи заперечень.

Позивачі не надали суду належних та допустимих доказів на обґрунтування позовних вимог, а їх твердження про бездіяльність Васильківської міської виборчої комісії Київської області що має своїм наслідком порушення їх прав як суб?єктів виборчого процесу має лише характер припущень.

Так, позивачі стверджують, що фіксування та оплата праці членів ДВК може призвести до порушення прав позивачів на рівність всіх учасників виборчого процесу та створити нерівні умови перед тими суб?єктами, які сплачують кошти своїм членам виборчих комісій. Вважають, що допущена бездіяльність відповідача призведе до того, що суб?єкти виборчого процесу будуть отримувати фінансування із інших, не передбачених законодавством джерел та до кримінального злочину. Вказані аргументи з боку позивачів не підтверджені жодним доказом.

Натомість, суд звертає увагу, що згідно із п.7 «Порядку фінансування виборчих комісій під час підготовки і проведення місцевих виборів" передбачено контроль за правильним і цільовим використанням коштів Державного бюджету України, що виділяються на підготовку і проведення виборів депутатів. Цей контроль здійснюється Рахунковою палатою України, Головним контрольно-ревізійним управлінням України відповідно до його повноважень, визначених законами України, та Центральною виборчою комісією.

Згідно Порядку окружна виборча комісія на підставі затвердженого Центральною виборчою комісією єдиного кошторису видатків складає та затверджує кошториси видатків для потреб дільничних виборчих комісій відповідного одномандатного виборчого округу.

Згідно п.п. 24,28,28 Порядку зведення розрахункових відомостей із заробітної плати відображається у Меморіальному ордері № 5 а формою № 405 (бюджет). Суми прибуткового податку з нарахованих доходів працівників окружних і дільничних виборчих комісій обчислюються відповідно до положень Декрету Кабінету Міністрів України "Про прибутковий податок з громадян" від 26 грудня 1992 року N 13-92 ( 13-92 ).

Відповідно до пункту "б" частини другої ст. 19 зазначеного Декрету окружна виборча комісія подає органу державної податкової служби за місцем її реєстрації відомості про суми виплачених доходів та утриманих з них податків працівників окружних і дільничних виборчих комісій за формою №8ДР, затвердженою наказом Державної податкової адміністрації України від 30 грудня 1997 року ).

Кожному працівникові окружної і дільничної виборчих комісій, яким нараховувалися будь-які доходи, обов'язково видається довідка про суми нарахованих доходів та утриманих податків за формою №3, затвердженою наказом Головної державної податкової інспекції України від 25 грудня 1995 року № 97, для проведення перерахунків прибуткового податку з сукупного доходу за рік.

Окружна виборча комісія у період здійснення своїх повноважень подає до органу Державного казначейства України за місцем свого знаходження та до Центральної виборчої комісії фінансову звітність про надходження і використання коштів Державного бюджету України на підготовку і проведення виборів депутатів. До органів Державного казначейства України окружна виборча комісія подає звітні документи за формами та порядком, встановленим Державним казначейством України.

До Центральної виборчої комісії окружна виборча комісія у десятиденний строк з дня офіційного оприлюднення результатів виборів відповідно до графіка подачі фінансових звітів, затвердженого Головою Центральної виборчої комісії, подається у двох примірниках звіти та фінансові звіти про порядок використання одержаних для проведення виборів коштів.

Таким чином, діючим законодавством встановлений жорсткий контроль за порядком використання коштів, спрямованих на проведення виборів, в тому числі і щодо оплати роботи як постійних членів виборчих комісій, так і тих хто виконує роботу в комісіях на основі цивільно-правових угод.

Станом на день звернення позивачів до суду жоден із членів дільничних виборчих комісій або окружної комісії до суду з вимогами щодо порушення його трудових прав, в тому числі і на оплату праці не звертався, у суду також відсутня інформація щодо претензій до відповідача з боку Державного казначейства України або податкового органу.

Ураховуючи все вищевикладене, колегія суддів приходить до висновку про безпідставність заявлених позивачами вимог та необхідність відмови у їх задоволенні.

Відповідно до ст.94 КАСУ у зв?язку з несплатою позивачами судового збору при подачі позовів, такий збір підлягає стягненню у солідарному порядку у розмірі 1948,80 грн.

Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Стягнути солідарно з ОСОБА_2, ОСОБА_3 1948,80 грн. (одну тисячу дев'ятсот сорок вісім) грн. 80 коп.

Постанова відповідно до ч. 3 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження.

Згідно з ч. 5 ст.177 Кодексу адміністративного судочинства України постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий - суддя Брагіна О.Є.

Судді: Виноградова О.І.

ОСОБА_1