ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про відкриття провадження в адміністративній справі
12 вересня 2011 року
м. Київ
№ 2а-11437/11/2670
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Винокуров К.С., ознайомившись з позовною заявою
Товариства з обмеженою відповідальністю «Рада 2»
до
Державної інспекції з контролю за цінами в м.Києві
про
скасування рішення про застосування економічних санкцій
визнав подану позовну заяву і додані до неї документи достатніми для відкриття провадження у справі.
Керуючись ст.ст. 104-107 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про скасування рішення Державної інспекції з контролю за цінами в м.Києві Про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 22.04.2011 р. № 37
Одночасно із поданням позову позивач порушив перед судом клопотання про відновлення строку звернення до суду з адміністративним позовом.
В обґрунтування клопотання позивач зазначив, що позивач вже звертався з позовною заявою в строки встановлені КАС України, проте 05.07.2011 р. ухвалою ОАС м.Києва суддею Саніним Б.В. позовну заяву було залишено без розгляду на підставі п.4 ч. 1 ст. 155 КАС України. Проте позивач надав докази, що клопотання повідомив суд, що уповноважений представник перебував у щорічній відпустці з 20.06.2011р. по 13.07.2011 р., внаслідок чого не міг з'явитися у судове засідання.
Враховуючи те, що 30.07.2010 року набрав чинності Закон України "Про судоустрій та статус суддів", яким були внесені зміни до Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема, у статтю 99 КАС, відповідно до яких змінено строк звернення до суду з річного на шестимісячний, позивач просить поновити строк для подання адміністративного позову до суду.
Оскільки позивач звернувся в межах річного строку, який був встановлений статтею 99 КАС України до внесення змін Законом № 2453-VI та діяв на той момент, коли позивач дізнався про прийняття оскаржуваного рішення, суд вважає, що відсутні підстави вважати, що позов поданий із пропущенням строку для звернення до адміністративного суду.
Відповідно до положень ст. 107 КАС України питання про відкриття провадження в адміністративній справі суддя вирішує протягом трьох днів з дня надходження позовної заяви. В ухвалі про відкриття провадження у справі, зокрема, зазначається висновок суду про поновлення строку звернення до суду, якщо для цього є підстави.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за можливе задовольнити клопотання позивача.
Відповідно до ч.1 ст. 24 КАС України адміністративні справи, предметом оскарження в яких є рішення, дії чи бездіяльність центральних органів виконавчої влади розглядаються і вирішуються в окружному адміністративному суді колегією у складі трьох суддів.
Підготовку справи до судового розгляду згідно положень глави 2 КАС України здійснює суддя адміністративного суду.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за необхідне призначити попереднє судове засідання у справі.
Керуючись ст.ст. 24, 104-107, 111 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
1. Відкрити провадження в адміністративній справі, яка буде розглядатись суддею Винокуровим К.С.
2. Призначити попереднє судове засідання на 03 жовтня 2011 року о 15:40 год.
3. Судове засідання відбудеться в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою: м.Київ, вул. Дестинна, 4/6, зал судового засідання № 13.
Викликати в судове засідання повноважних представників сторін.
4. Поновити позивачу строк звернення до адміністративного суду.
5. Витребувати від позивача:
- копію витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про знаходження відповідача в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України на момент розгляду спору у суді;
- власне письмове підтвердження того, що у провадженні судів України або іншого органу, який в межах своєї компетенції вирішує спір, немає справи зі спору між тими ж сторонами, про той же предмет і з тих же підстав та немає рішення цих органів з такого спору;
- всі оригінали доданих до позовної заяви документів або письмові пояснення з зазначенням поважних причин їх відсутності.
6. Зобов'язати відповідача подати суду:
- заперечення на позов, докази на підтвердження заперечень, якщо такі є;
- документи на підтвердження статусу юридичної особи (довідку про знаходження в ЄДРПОУ тощо).
Суддя К.С. Винокуров
Додаток на адресу відповідача: позовна заява з додатками на _________аркушах.
Інформація про процесуальні права і обов'язки осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст.49, 51 Кодексу адміністративного судочинства України особи, які беруть участь у справі, мають рівні процесуальні права і обов'язки. Особи, які беруть участь у справі, зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами і неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Особи, які беруть участь у справі, мають право: 1) знати про дату, час і місце судового розгляду справи, про всі судові рішення, які ухвалюються у справі та стосуються їхніх інтересів; 2) знайомитися з матеріалами справи; 3) заявляти клопотання і відводи; 4) давати усні та письмові пояснення, доводи та заперечення; 5) подавати докази, брати участь у дослідженні доказів; 6) висловлювати свою думку з питань, які виникають під час розгляду справи, задавати питання іншим особам, які беруть участь у справі, свідкам, експертам, спеціалістам, перекладачам; 7) подавати заперечення проти клопотань, доводів і міркувань інших осіб; 8) знайомитися з технічним записом та журналом судового засідання і подавати письмові зауваження до них; 9) робити із матеріалів справи виписки, знімати копії з матеріалів справи, одержувати копії судових рішень; 10) оскаржувати судові рішення у частині, що стосується їхніх інтересів; 11) користуватися іншими процесуальними правами, наданими їм цим Кодексом. Особи, які беруть участь у справі, можуть за власний рахунок додатково замовити та отримати в суді засвідчені копії документів і витяги з них.
Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, позивач має право змінити підставу або предмет адміністративного позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог або відмовитися від адміністративного позову в будь-який час до закінчення судового розгляду. Позивач має право відмовитися від адміністративного позову й у суді апеляційної чи касаційної інстанції до закінчення відповідно апеляційного чи касаційного розгляду.
Крім прав та обов'язків, визначених у статті 49 цього Кодексу, відповідач має право визнати адміністративний позов повністю або частково, подати заперечення проти адміністративного позову.
Сторони можуть досягнути примирення на будь-якій стадії адміністративного процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі.
Суд не приймає відмови позивача від адміністративного позову, визнання адміністративного позову відповідачем і не визнає умов примирення сторін, якщо ці дії суперечать закону або порушують чиї-небудь права, свободи чи інтереси.