про відмову у закритті провадження у справі
21 вересня 2015 року справа № 823/1760/15
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Каліновської А.В.,
суддів - Гараня С.М., Орленко В.І.,
при секретарі - Шалько І.П.,
за участю:
представника позивача - Парфьонової Р.В.,
представника відповідача - Пасєки В.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом військової частини НОМЕР_1 до Північно-східного територіального управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України, Міністерства оборони України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії, -
Позивач звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Північно-Східного територіального управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України, які полягають у ненаданні рекомендацій до аудиторського звіту про результати планового внутрішнього аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності позивача від 22.05.2015 №234/1/31/21 за період з 01.05.2013 до 05.05.2015, відповідно до вимог наказу Міністерства фінансів України від 04.10.2011 №1247 «Про затвердження стандартів внутрішнього аудиту»; зобов'язати Міністерство оборони України скасувати п. 1 розділу 3.1 пропозицій аудиторського звіту від 22.05.2015 №234/1/31/21 щодо прийняття рішення про відшкодування виявлених переплат та зайво перерахованих внесків на загальну суму 22741 грн. 97 коп., враховуючи невідповідність вказаного пункту вимогам законодавства та фактичним обставинам справи.
В судовому засіданні представником Північно-Східного територіального управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України заявлено клопотання про закриття провадження в адміністративній справі, оскільки справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Клопотання обґрунтоване тим, що відповідно до статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України предметом розгляду в адміністративній справі можуть бути лише такі рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, з якими пов'язується виникнення прав та обов'язків у інших осіб, однак аудиторський звіт від 22.05.2015 №234/1/31/21 - не є рішенням суб'єкта владних повноважень в розумінні п. 1 ч. 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України. Представник відповідача 1 заявлене клопотання підтримав в повному обсязі.
Представник позивача проти закриття провадження заперечив.
Відповідач 2 про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, в судове засідання не з'явився, надав суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника Міністерства оборони України.
Судом встановлено, що Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України проведено внутрішній фінансовий аудит фінансово-господарської діяльності та аудит відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини НОМЕР_1 за період з 01.05.2013 до 05.05.2015. За результатами планового внутрішнього аудиту складено аудиторський звіт від 22.05.2015 №234/1/31/21.
Відповідно до п. 6.6 Наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Стандартів внутрішнього аудиту» № 1247 від 04.10.2011р. (далі по тексту - Наказ) офіційним документом є аудиторський звіт - документ, складений за результатами внутрішнього аудиту, який містить відомості про хід внутрішнього аудиту, стан системи внутрішнього контролю, аудиторський висновок. До аудиторського звіту додаються рекомендації щодо удосконалення діяльності установи залежно від характеру виявлених проблем.
Пунктом 6.17 Наказу передбачено, що рекомендації за результатами внутрішнього аудиту повинні містити конструктивні пропозиції про удосконалення тих аспектів діяльності установи, щодо яких проводився внутрішній аудит.
Відповідно до п. 1 ч. 2 статті 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Відповідно до ч. 2 статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Отже, суди розглядають виключно спори, які виникають між учасниками певних правовідносин. Виходячи з наведеного, відсутність правовідносин виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.
Таким чином, аудиторський звіт є, по суті, лише засобом фіксації виявлених контролюючим органом фактів порушення чинного законодавства, не має обов'язкового характеру та сам по собі носить лише рекомендаційний характер.
Однак, слід звернути увагу, що позивачем оскаржуються дії відповідача щодо ненадання «Рекомендацій» до аудиторського звіту від 22.05.2015 №234/1/31/21 та скасування п. 1 розділу 3.1 «Пропозицій» аудиторського звіту від 22.05.2015 №234/1/31/21, а тому відсутні підстав для задоволення клопотання представника відповідача.
Керуючись ст. 157, ст. ст. 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі №823/1716/15 за позовом військової частини НОМЕР_1 до Північно-східного територіального управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю Міністерства оборони України, Міністерства оборони України про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Ухвала за наслідками розгляду питання про відмову у закритті провадження у справі окремо не оскаржується. Заперечення проти неї може бути включене до апеляційної чи касаційної скарги на постанову чи ухвалу суду, прийняту за наслідками розгляду справи.
Головуючий суддя А.В. Каліновська
Судді: С.М. Гарань
В.І. Орленко
Повний текст ухвали виготовлено 21.09.2015.