про залишення позовної заяви без руху
Справа № 819/2574/13-a
06 листопада 2013 року м. Тернопіль
Суддя Тернопільського окружного адміністративного суду Мірінович У.А., перевіривши виконання вимог ст.ст. 105, 106 КАС України за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 районної ради, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_3 відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області про скасування рішення, -
ОСОБА_1 звернувся у Тернопільський окружний адміністративний суд з позовною заявою до ОСОБА_2 районної ради, третя особа яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_3 відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області про скасування рішення сесії ОСОБА_2 районної ради № 176 від 15 травня 2008 року, мотивуючи свої позовні вимоги тим, що згідно рішення ОСОБА_2 районної ради № 176 від 16 травня 2008 року, прийнятого на підставі протоколу засідання представників засновників № 1 від 25.12.2007 року, за ОСОБА_2 районною радою визнано право комунальної власності на нежитлові будівлі та споруди колишньої «ОСОБА_2 міжгосподарської шляхобудівельної пересувної механізованої колони № 11». Дане майно було передано ВАТ «ОСОБА_2 АТП - 16151».
Проте, приймаючи вищевказане рішення ОСОБА_2 районна рада не взяла до уваги те, що ОСОБА_2 МШБ ПМК №11 ліквідована 13 травня 1995 року і ніхто з колективних с/г підприємств які не існують ніяких претензій щодо частки їхнього майна не заявив, а тому майно яке передано ОСОБА_3 відділенні Фонду державного майна України по Тернопільській області не може бути відчужене без згоди загальних зборів товариства.
Крім того, позивач у позовних вимогах, просить суд забезпечити позов шляхом зобов'язати ОСОБА_2 районну раду не вчиняти будь яких дій щодо відчуження нерухомого майна.
Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.
У відповідності до вимог п. 3 ч.1 ст. 107 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.
На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України “Про судовий збір” від 08.07.2011 року № 3674-VI ставки судового збору встановлюються у таких розмірах:
- за подання до суду позовної заяви немайнового характеру 0,06 розміру мінімальної заробітної плати;
- за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення доказів або позову 0,1 розміру мінімальної заробітної плати.
Статтею 8 Закону України “Про державний бюджет України на 2013 рік” встановлено, що мінімальна заробітна плата з 01.01.2013 становить 1147,00 гривень.
Таким чином, з 01.01.2013 ставка судового збору за подання до адміністративного суду позовних заяв немайнового характеру становить 68,82 гривні, за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення позову становить 114,70 грн.
Як слідує з адміністративного позову позивачем не викладено будь-яких обставин про порушення прав саме ОСОБА_1 відповідачем ОСОБА_2 районною радою внаслідок прийняття оскаржуваного рішення. Таким чином, позивачем не викладено у даному позові обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, чим не дотримано вимоги ч. 1 ст. 106 КАС України.
Крім того, до позовної заяви не додано документа про сплату судового збору за подання до суду позовної заяви немайнового характеру та за подання до адміністративного суду заяви про забезпечення позову на визначений рахунок для його перерахування, а саме:
- одержувач УДКС у м. Тернополі, 22030001, ідентифікаційний код одержувача 37977726, номер рахунку 31216206784002, назва банку одержувача ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012.
Згідно ч. 1 ст.108 КАС України, суддя встановивши, що позовну заяву подано без дотримання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюють строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулась із позовною заявою.
За наведених обставин суддя приходить до переконання, що позовну заяву ОСОБА_1 слід залишити без руху, надавши позивачу час для усунення недоліків позовної заяви, шляхом подання до Тернопільського окружного адміністративного суду позовної заяви та її копії для відповідача та третіх осіб, із зазначенням обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. До позовної заяви слід долучити оригінали відповідних документів про сплату судового збору у визначеному законом розмірі.
З урахуванням викладеного, керуючись ст. 106, ч.1 ст.108 КАС України, суддя -
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 районної ради, третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_3 відділення Фонду державного майна України по Тернопільській області про скасування рішення, - залишити без руху.
Копію ухвали про залишення адміністративного позову без руху надіслати позивачу.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків поданої позовної заяви до 28 листопада 2013 року.
Роз'яснити позивачу, що у разі не усунення зазначених недоліків у встановлений судом строк, відповідно до статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України позовна заява буде повернута йому та вважатиметься неподаною.
Ухвала може бути оскаржена особою, яка подала адміністративний позов.
Ухвала набирає законної сили та може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду у порядок і строк, передбачений статтями 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Мірінович У.А.
Копія вірна
Суддя Мірінович У.А.