Постанова від 20.10.2015 по справі 806/3067/15

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 жовтня 2015 року м.Житомир справа № 806/3067/15

час прийняття: 13 год. 05 хв. категорія 6.2

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Черноліхова С.В.,

секретар судового засідання Павлюк В.О.,

за участю: представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, Коростишівської міської ради про визнання дій неправомірними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом, у якому просила:

- визнати неправомірними дії Коростишівської міської ради щодо відмови їй в погодженні надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка оформлена листом від 16 червня 2015 року № 557/21/02-17;

- визнати неправомірними дії Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо відмови ОСОБА_3 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,25 га у власність для ведення особистого селянського господарства на території Коростишівської міської ради, яка оформлена листом від 26 червня 2015 року № 19-6-0.21-191/25-15;

- зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області повторно розглянути звернення ОСОБА_3 від 26 травня 2015 року.

В обгрунтування своїх вимог позивачка зазначила, що 26 травня 2015 року направила до Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області заяву, у якій просила надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовним розміром 0, 25 га, розташованої за межами м. Коростишів, для ведення особистого селянського господарства. На вказане звернення ОСОБА_3 отримала лист № 19-6-0.21-191/25-15 від 26 червня 2015 року з повідомленням про те, що оскільки відповідно до отриманого від Коростишівської міської ради листа від 16 червня 2015 року № 557/21/02-17 дана земельна ділянка, згідно з Генеральним планом, розташована в межах міста Коростишева і планується її виділення під індивідуальне житлове будівництво мешканцям територіальної громади, тому Коростишівська міська рада не погодила надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної ділянки. Дії відповідачів по відмові ОСОБА_3 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,25 га у власність для ведення особистого селянського господарства позивачка вважає протиправними, так як Коростишівська міська рада направила Головному управлінню Держгеокадастру у Житомирській області заперечення щодо надання такого дозволу без розгляду цього питання на пленарному засіданні і за відсутності відповідних повноважень. Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області, в свою чергу, у листі від 26 червня 2015 року № 19-6-0.21-191/25-15 відмовило у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки з підстав, не передбачених статтею 118 Земельного кодексу України.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю і просив їх задовольнити.

Представник Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області у судовому засіданні позовні вимоги не визнала і просила у їх задоволенні відмовити. Пояснила, що ОСОБА_3 у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовним розміром 0, 25 га відмовлено у зв'язку з наявністю заперечень Коростишівської міської ради, що у повній мірі відповідає положенням частини 7 статті 118 Земельного кодексу України та Наказу Державного агентства земельних ресурсів України від 31 березня 2015 року № 83 "Про деякі питання реалізації повноважень з питань передачі земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на безконкурентних засадах) для всіх потреб".

Представник Коростишівської міської ради до суду не прибув, хоча про час і місце розгляду справи був повідомлений у передбаченому законом порядку. У ході розгляду справи надіслав письмові заперечення проти позову, у яких просив у задоволенні позову ОСОБА_3 відмовити з тих підстав, що на даний час по місту Коростишеву розроблений новий Генеральний план, який пройшов громадські слухання і знаходиться в інституті "НДІ проектреконструкція", згідно з ним спірна земельна ділянка включена в межі м. Коростишів як територія малоповерхової і садибної забудови та буде передана у власність громадян для будівництва житлових будинків.

Заслухавши пояснення представників сторін, які прибули до суду, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що ОСОБА_3 зверталася до Головного управління Держземагенства у Житомирській області, яке було реорганізовано у Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області, із заявою від 26 травня 2015 року з проханням надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовним розміром 0, 25 га, розташованої за межами м. Коростишів, для ведення особистого селянського господарства. До заяви надала викопіювання з індексно-кадастрової карти (плану) Коростишівської міської ради.

Після отримання вказаної заяви Головне управління Держземагенства у Житомирській області направило запит до Коростишівської міської ради з проханням висловити свою позицію щодо можливості передачі земельної ділянки у власність ОСОБА_3

У своєму листі від 16 червня 2015 року № 557/21/02-17 Коростишівська міська рада повідомила про те, що земельна ділянка, запроектована для позивачки, згідно з Генеральним планом, ввійшла до меж міста Коростишева і планується її виділення під індивідуальне житлове будівництво мешканцям територіальної громади, тому Коростишівська міська рада не погоджує надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки.

В подальшому Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області надіслало ОСОБА_3 лист № 19-6-0.21-191/25-15 від 26 червня 2015 року з повідомленням про те, що оскільки відповідно до отриманого від Коростишівської міської ради листа від 16 червня 2015 року № 557/21/02-17 спірна земельна ділянка, згідно з Генеральним планом, розташована в межах міста Коростишева і планується її виділення під індивідуальне житлове будівництво мешканцям територіальної громади, тому Коростишівська міська рада не погодила надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо її відведення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносин суд виходить з наступного.

Статтею 3 Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України, земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з частиною 1 статті 116 Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до ОСОБА_4 міністрів Автономної Республіки Крим. ОСОБА_4 Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідно до частини 1 статті 122 Земельного кодексу України, сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з частиною 4 статті 122 Земельного кодексу України, центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Згідно з частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Тобто, законом визначений вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, який не підлягає розширеному тлумаченню.

Як вбачається із листа Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області від 26 червня 2015 року № 19-6-0.21-191/25-15, підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства став лист Коростишівської міської ради від 16 червня 2015 року № 557/21/02-17 із запереченням щодо надання такого дозволу.

Суд при цьому зазначає, що відсутність згоди міської ради на надання органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів дозволу на розроблення громадянином проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України не передбачена. Також норми земельного законодавства України, зокрема, Земельного кодексу України, не містять положень, які б передбачали надіслання органом виконавчої влади з питань земельних ресурсів запиту органу місцевого самоврядування запиту стосовно висловлення його позиції про можливість передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення у власність громадянина.

Суд не приймає до уваги посилання Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області на Наказ Державного агентства земельних ресурсів України від 31 березня 2015 року № 83 "Про деякі питання реалізації повноважень з питань передачі земель та земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування (на безконкурентних засадах) для всіх потреб", яким передбачено надіслання відповідним територіальним органом у строк, що не перевищує двох днів, запиту органу місцевого самоврядування (сільській, селищній, міській раді) за місцем розташування земельної ділянки з проханням висловити позицію щодо можливості передачі земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності у власність або користування, оскільки вказаний Наказ не пройшов державну реєстрацію в Міністерстві юстиції України.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо відмови ОСОБА_3 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,25 га у власність для ведення особистого селянського господарства на території Коростишівської міської ради, оформленої листом від 26 червня 2015 року № 19-6-0.21-191/25-15, вчинені поза межами правового поля і наданих повноважень, не на підставі закону, тому позовні вимоги про визнання їх неправомірними є обгрунтованими і підлягають задоволенню.

Стосовно дій Коростишівської міської ради щодо відмови в погодженні надання дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою, суд зазначає слідуюче.

У вказаному листі міська рада зазначила, що земельна ділянка, запроектована для позивачки, за погодженням з районною державною адміністрацією і Держкомземом у Коростишівському районі (2011 рік) ввійшла за Генеральним планом до меж міста Коростишева і планується її виділення під індивідуальне житлове будівництво мешканцям територіальної громади, тому підстави для погодження Коростишівською міською радою надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення вказаної земельної ділянки відсутні.

Разом з цим, судом із листа сектору містобудування, архітектури та будівництва Коростишівської райдержадміністрації № 01-12/188 від 04 вересня 2015 року встановлено, що Генеральний план м. Коростишева розроблено, однак він ще не затверджений міською радою. Його затвердження буде проведено лише після отримання позитивного висновку експертизи, на якій він перебуває.

Протилежного міською радою, всупереч положенням статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, не доведено і не надано доказів включення земельної ділянки, в отриманні права власності на яку зацікавлена ОСОБА_3, в межі міста Коростишева.

За таких обставин суд вважає дії Коростишівської міської ради щодо відмови в погодженні надання дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка оформлена листом від 16 червня 2015 року № 557/21/02-17, протиправними, а позовні вимоги про визнання їх такими - обгрунтованими і такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 86, 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

постановив:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Коростишівської міської ради щодо відмови в погодженні надання дозволу ОСОБА_3 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яка оформлена листом від 16.06.2015 року №557/21/02-17.

Визнати неправомірними дії Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області щодо відмови ОСОБА_3 в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 0,25 га у власність для ведення особистого селянського господарства на території Коростишівської міської ради, яка оформлена листом від 26.06.2015 року за №19-6-0.21-191/25-15.

Зобов'язати Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області повторно розглянути звернення ОСОБА_3 від 26.05.2015 року.

Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції у порядку, визначеному статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання копії повного тексту постанови.

Суддя С.В. Черноліхов

Повний текст постанови виготовлено: 22 жовтня 2015 р.