Постанова від 07.11.2011 по справі 689/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м.Харків

07 листопада 2011 р. №2а-689/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

у складі: головуючого судді - Ізовітової - Вакім О.В.,

при секретарі судового засідання - Шевчук А.В.,

за участю: позивача, представника другого позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Харківської міської ради - ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Держкомзему у місті Харкові, Харківської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру", Харківської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачі звернулись до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просять суд:

- зобов'язати ОСОБА_4 Держкомзему у місті Харків видати технічне завдання на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована в районі вул.Ромашкіна у місті Харкові;

- зобов'язати ОСОБА_4 Держкомзему у місті Харків вжити заходів щодо визначення кадастрового номеру земельній ділянці площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована в районі вул.Ромашкіна у місті Харкові на ім'я ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована в районі вул.Ромашкіна у місті Харкові, що передбачені п.12 "Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України за №749 від 18 серпня 2010р.;

- зобов'язати Харківську регіональну філію ДП "Центр державного земельного кадастру" вжити заходів передбачених пунктами 13 та 14 "Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці" затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України за №749 від 18 серпня 2010р. щодо внесення відомостей до автоматизованої системи державного земельного кадастру відносно земельної ділянки площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована в районі вул.Ромашкіна у місті Харкові на ім'я ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована в районі вул.Ромашкіна у місті Харкові.

В обґрунтування позовних вимог позивачі зазначили, що 01.02.2008 року відповідно до договору купівлі продажу земельної ділянки ними було придбано у власність у рівних частках кожний по 1/2 частині земельної ділянки площею 0,15 га, що розташована на території Комунарської сільської ради в с.Мовчани, по вул. Заводській, 11. Земельна ділянка, що була придбана позивачами належала продавцю на підставі державного акту на право власності на землю від 05.09.1994р., зареєстрованого в книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №49 та була надана для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

У 2010 році у позивачів виникло бажання оформити належним чином документи на право власності на землю на їх ім'я, в зв'язку із чим між ними та ТОВ "Терра-Інвеста" було укладено договір про виконання землевпорядних робіт із виготовлення документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на неї.

Проте 27.09.2010 року ОСОБА_4 Держкомзему у Харківському районі Харківської області була надана відповідь на ім'я директора ТОВ "Терра-Інвеста", що згідно індексної карти Комунарської сільської ради та програмного модуля "Черговий шар землекористувань та землевідведень" земельна ділянка, що була придбана позивачами, ідентифікується за межами території Комунарської сільської ради, а саме в межах міста Харкова.

Після отримання вказаного листа позивачі звернулись до відповідача із заявою від 16.12.2010 року про призначення кадастрового номеру даній земельній ділянці та її реєстрацію.

На вказаний лист позивачів відповідачем було надано відповідь про те, що для вирішення питання щодо реєстрації придбаної земельної ділянки необхідно звернутися до суду.

Позивачі вважають, що вказані дії відповідача порушують право на належне оформлення документів, що посвідчують право позивачів на оформлення придбаної ними земельної ділянки.

Представник відповідача - ОСОБА_4 Держкомзему у місті Харків - у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив, письмових заперечень, заяв чи клопотань на адресу суду не надав.

Відповідач - Харківська регіональна філія ДП "Центр державного земельного кадастру" - у судове засідання уповноваженого представника не направив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений своєчасно та належним чином.

У поданих письмових запереченнях проти задоволення позову заперечував, пославшись на той факт, що Харківська регіональна філія Центру ДЗК, жодним чином не порушувала прав та законних інтересів позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_3 Позивачі по справі до Харківської регіональної філії Центру ДЗК не зверталися. Технічна документація із землеустрою на земельну ділянку громадян ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована в районі вул. Ромашкіна у місті Харкові до Харківської регіональної філії Центру ДЗК не надавалася.

Також відповідач зазначає, що земельно-кадастрова інформація по земельним ділянкам державні акти по яким видані у період до 2004 року, відсутня в базі даних АС ДЗК.

Представник відповідача - Харківської міської ради - у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував та просив у задоволенні позову відмовити.

В обґрунтування заперечень зазначив, що дана земельна ділянка надана та придбана у власність у передбаченому законодавством порядку із земель Комунарської сільської ради Харківського району, а не із земель Харківської міської ради, що учасниками процесу не заперечується та не оскаржується, .

Харківська міська рада до надання спірної земельної ділянки у власність відповідно до вимог чинного законодавства жодного відношення не має.

Також, обов'язок державної реєстрації прав власності на земельні ділянки покладено на територіальні органи земельних ресурсів, які не є структурними підрозділами Харківської міської ради. Таким чином, Харківська міська рада не є органом державної реєстрації прав власності на земельні ділянки і ніяким чином не причетна до ускладнень при державній реєстрації права власності на спірну земельну ділянку.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши подані сторонами документи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається із матеріалів справи, ТОВ "Терра-Інвеста" було подано до ОСОБА_4 Держкомзему у Харківському районі Харківської області заяву щодо складання технічного завдання на виконання землевпорядних робіт та надання консультацій з державного земельного кадастру стосовно земельної ділянки, що розташована за адресою: Комунарська сільська рада, с.Мовчани, вул.Заводська, 11.

27.09.2010 року ОСОБА_4 Держкомзему у Харківському районі Харківської області була надано відповідь на ім'я директора ТОВ "Терра-Інвеста", з якої вбачається, що згідно індексної карти Комунарської сільської ради та програмного модуля "Черговий шар землекористувань та землевідведень" земельна ділянка, що була придбана позивачами, ідентифікується за межами території Комунарської сільської ради, а саме в межах міста Харкова.

26 жовтня 2010 року ОСОБА_1 та ОСОБА_3 звернулись до ОСОБА_4 Держкомзему у м.Харків з заявою, в якій просили призначити кадастровий номер та зареєструвати придбану земельну ділянку, що розташована за адресою: Харківська обл., сел. Мовчани, Комунарської сільської ради, вул. Заводська, 11.

ОСОБА_4 Держкомзему в місті Харків №4114 від 17.11.2010р. надано відповідь, в якій зазначено, що з доданих до листа матеріалів не вбачається можливим визначити територіальну належність земельної ділянки, яка була придбана за договором купівлі-продажу від 01.02.2008 року. Для належного розгляду питання викладеного у листі, заявників повідомлено про необхідність подання до ОСОБА_4 обмінного файлу формату іn-4 в місцевій системі координат.

16 грудня 2010 року позивачі звернулись до ОСОБА_4 Держкомзему у м.Харків з заявою, в якій просили призначити кадастровий номер та зареєструвати придбану ними земельну ділянку. До зазначеної заяви було додано технічну документацію на ділянку та лист ОСОБА_4 Держкомзему у Харківському районі Харківської області.

ОСОБА_4 Держкомзему в місті Харків №4790 від 30.12.2010р. заявників повідомлено, що згідно до обмінного файлу формату іn-4 в місцевій системі координат земельна ділянка, яка була придбана ними розташована в межах міста Харкова.

Вирішуючи спір по суті суд зазначає, що відповідно до частини 1 статті 81 Земельного кодексу України, громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі: а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами.

Статтею 125 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Положеннями частини 2 статті 126 Земельного кодексу України передбачено, що право власності на земельну ділянку, набуту у власність із земель приватної власності без зміни її меж, цільового призначення, посвідчується: а) цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, укладеною в порядку, встановленому законом, у разі набуття права власності на земельну ділянку за такою угодою.

Відповідно до пункту 10 "Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №749 від 18.08.2010р. (редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), визначення та присвоєння кадастрового номера земельній ділянці здійснюють територіальні органи Держкомзему.

Вимогами пункту 11 Тимчасового порядку передбачено, що для визначення кадастрового номера земельної ділянки розробник документації із землеустрою подає до територіального органу Держкомзему за місцезнаходженням земельної ділянки: серед інших документів, файл обміну даними про результати робіт із землеустрою в електронному вигляді (далі - обмінний файл).

Згідно абз.4 пункту 1.2 "Вимог до структури, змісту та формату оформлення результатів робіт із землеустрою в електронному вигляді (обмінного файлу)", затвердженого наказом Державного комітету України із земельних ресурсів №573 від 02.11.2009р., обмінний файл - це електронний документ уніфікованої форми для обміну інформацією, яка використовується при веденні Поземельної книги та книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі в електронному вигляді, державного земельного кадастру і здійсненні топографо-геодезичних робіт, робіт із землеустрою.

Відповідно до пункту 6 "Порядку складення та затвердження індексних кадастрових карт (планів) і кадастрових планів земельних ділянок, вимоги до їх оформлення", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1117 від 8 грудня 2010р., кадастрові карти (плани) в електронному (цифровому) вигляді складаються шляхом зазначення на індексній кадастровій карті (плані) в електронному (цифровому) вигляді відомостей про межі та нумерацію адміністративно-територіальних одиниць, земельних ділянок, межі зон з особливими умовами використання земель, контурів об'єктів нерухомого майна, розташованих на земельних ділянках.

Відповідно до п.11 "Порядку складення та затвердження індексних кадастрових карт (планів) і кадастрових планів земельних ділянок, вимоги до їх оформлення", індексні кадастрові карти (плани) затверджуються керівником територіального органу Держкомзему, засвідчуються його підписом, що скріплюється печаткою такого органу.

Згідно вимог пункту 12 "Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці", територіальний орган Держкомзему перевіряє протягом трьох робочих днів відповідність меж земельної ділянки даним чергового кадастрового плану та:

1) у разі відповідності меж земельної ділянки даним чергового кадастрового плану: визначає кадастровий номер земельної ділянки з дотриманням вимог пунктів 8 і 9 цього Тимчасового порядку та вносить до обмінного файла відомості про кадастровий номер земельної ділянки; робить на титульному аркуші документації із землеустрою, плані меж або кадастровому плані земельної ділянки, відомостях про обробку теодолітного ходу та визначення координат поворотних точок меж земельної ділянки позначку, в якій зазначаються кадастровий номер, дата його визначення, прізвище та ініціали посадової особи, що зробила цю позначку, і ставиться її підпис. Виправлення у такій позначці не допускаються. Визначений та зазначений на даних документах кадастровий номер земельної ділянки не вважається присвоєним; подає до державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" (далі - Центр кадастру) документацію із землеустрою та обмінний файл згідно з актом приймання-передачі;

2) у разі невідповідності меж земельної ділянки даним чергового кадастрового плану повертає розробникові документації із землеустрою таку документацію та обмінний файл для доопрацювання протягом п'яти робочих днів з урахуванням зауважень, зазначених у протоколі проведення перевірки та викопіюванні з чергового кадастрового плану, і проведення повторної перевірки.

З листа ОСОБА_4 Держкомзему у місті Харків №4790 від 30.12.2010р. вбачається, що відмовою у призначенні кадастрового номеру та реєстрації придбаної земельної ділянки є встановлений факт невідповідності фактичного розташування земельної ділянки (територіальної приналежності) з юридичними документами по її оформленню (рішенням органу місцевого самоврядування та зареєстрованому державному акті). Згідно обмінного файлу формату іn-4 в місцевій системі координат встановлено, що земельна ділянка, яка була придбана ними розташована в межах міста Харкова.

Суд враховує, що позивачами заявлено вимоги щодо зобов'язання ОСОБА_4 Держкомзему у місті Харків видати технічне завдання на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована в районі вул.Ромашкіна у місті Харкові, та зобов'язання відповідача вжити заходів щодо визначення кадастрового номеру зазначеної земельної ділянки.

Разом з цим, позивачі при зверненні до ОСОБА_4 Держкомзему у місті Харків просили призначити кадастровий номер та зареєструвати придбану земельну ділянку, що розтошована за адресою: Харківська обл., сел. Мовчани, Комунарської сільської ради, вул.Заводська, 11.

Суд зазначає, що до суду не надано належних та допустимих доказів, які б підтверджували той факт, що придбана позивачами земельна ділянка за адресою: Харківська обл., сел. Мовчани, Комунарської сільської ради, вул.Заводська, 11 та ділянка, що розташована в районі вул.Ромашкіна у місті Харкові, є однією і тією ж самою земельною ділянкою.

Таким чином, вимоги позивача про зобов'язання ОСОБА_4 Держкомзему у місті Харків видати технічне завдання на розробку технічної документації із землеустрою та зобов'язання вжити заходів щодо визначення кадастрового номеру зазначеної земельної ділянки задоволенню не підлягають.

Щодо вимоги позивача про зобов'язання Харківської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру" вжити заходів щодо внесення відомостей до автоматизованої системи державного земельного кадастру відносно земельної ділянки площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована в районі вул.Ромашкіна у місті Харкові на ім'я ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на земельну ділянку площею 0,15 га для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, яка розташована в районі вул.Ромашкіна у місті Харкові, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 13 "Тимчасового порядку присвоєння кадастрового номера земельній ділянці", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №749 від 18.08.2010р., центр кадастру проводить протягом п'яти робочих днів з дня надходження документації із землеустрою та обмінного файла: 1) перевірку такої документації та обмінного файла щодо: відповідності вимогам, установленим до структури кадастрового номера земельної ділянки; відповідності структурних елементів кадастрового номера земельної ділянки індексній кадастровій карті; відсутності дублювання кадастрового номера земельної ділянки; 2) процедуру приймання обмінного файла.

Оскільки на час розгляду справи судом жодні документи із землеустрою землеустрою не надходили до Харківської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру", відповідач не мав можливості здійснити перевірку зазначених документів та прийняти будь-яке рішення за результатами проведеної перевірки.

Таким чином, суд дійшов висновку, що Харківська регіональна філія Центру ДЗК не порушувала прав та законних інтересів позивачів ОСОБА_1 та ОСОБА_3

При цьому, згідно вимог п.5 ст.3 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав. Згідно вимог п.1 ст.6 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", систему органів державної реєстрації прав становить спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади з питань державної реєстрації прав Міністерство юстиції України, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної реєстрації прав, та його територіальні органи, які є органами державної реєстрації прав.

Згідно п.2, п.3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень", державна реєстрація прав на нерухоме майно в порядку, визначеному цим Законом, здійснюється з 1 січня 2012 року.

До 1 січня 2012 року державна реєстрація права власності та права користування (сервітут) земельними ділянками, права постійного користування земельними ділянками, договорів оренди земельних ділянок; права користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); права забудови земельної ділянки (суперфіцій) проводиться територіальними органами земельних ресурсів.

Відповідно до вимог земельного законодавства України, яке набуло чинності з 01.01.2011р. ДП "Центр ДЗК" та його структурні підрозділи, у тому числі Харківська регіональна філія, не наділене відповідними повноваженнями проводити державну реєстрацію прав на земельні ділянки та їх обтяжень.

Суд зазначає, що під час розгляду справи судом не було встановлено, що ДП "Центр державного земельного кадастру" було відмовлено у внесенні відомостей до автоматизованої системи державного земельного кадастру відносно земельної ділянки, яка була придбана позивачами, у зв'язку з чим адміністративний позов в цій частині задоволенню також не підлягає.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачі діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому адміністративний позов не підлягає задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до положень статті 94 КАС України, судові витрати не підлягають стягненню на користь позивачів.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8-14, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1, ОСОБА_3 до ОСОБА_4 Держкомзему у місті Харкові, Харківської регіональної філії ДП "Центр державного земельного кадастру", Харківської міської ради про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити у повному обсязі.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Повний текст постанови складено 11.11.2011 року.

Суддя Ізовітова-Вакім О.В.