Кіровоградської області
12 жовтня 2015 рокуСправа № 912/2969/15
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Макаренко Т.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 912/2969/15
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Олександрійський Райагрохім"
до відповідача: Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області
за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача:
- Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області;
- Андріївської сільської ради Олександрійського району,
про визнання договору поновленим
представники учасників судового процесу:
від позивача: ОСОБА_1, довіреність № 012/15 від 17.04.2015;
від відповідача: участі не брали;
від третіх осіб: участі не брали
Публічним акціонерним товариством "Райагрохім" подано до господарського суду Кіровоградської області позовну заяву від 21.07.2015, вх. № 2969/15 від 27.07.15 з вимогою визнати поновленим договір оренди земельної ділянки від 17.03.2009, зареєстрований у Олександрійському районному відділі КРФ ДП "Центр Державного земельного кадастру при Державному Комітеті України по земельних ресурсах" 17.11.2009 за № 040938000084 на тих же умовах і на той самий строк.
В обґрунтування підстав позову позивач послався, зокрема, на приписи ст. 33 Закону України "Про оренду землі", та вказав, що є орендарем земельної ділянки згідно спірного договору оренди, належним чином виконує обов'язки орендаря та продовжує користуватися відповідною земельною ділянкою, письмове повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди відсутнє.
Головне управління Держземагенства у Кіровоградській області подало клопотання про заміну відповідача у справі № 912/2969/15 з Головного управління Державного агентства земельних ресурсів України у Кіровоградській області на Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Ухвалою господарського суду від 01.09.2015 Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області залучено до участі у справі в якості іншого відповідача.
Ухвалою суду від 12.10.2015 відповідача-1 - Головне управління Держземагентства у Кіровоградській області замінено на Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області в порядку процесуального правонаступництва. В результаті здійсненої заміни єдиним відповідачем у даній справі є Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області.
Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області подало відзив на позовну заяву від 01.10.2015, вх. № 31449/15, в якому заперечує проти вимог позивача. Свої заперечення Відповідач обґрунтовує відсутністю відповідного рішення уповноваженого органу, що здійснює розпорядження спірною земельною ділянкою, а тому підстави для поновлення Договору оренди щодо такої земельної ділянки відсутні.
3-тя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача (Олександрійська районна державна адміністрація Кіровоградської області) надала господарському суду письмові пояснення від 08.10.2015, вх.№ 32615/15 від 12.10.2015, відповідно до яких райдержадміністрація не заперечує проти заявлених позовних вимог та просить провести розгляд справи без участі представника.
3-я особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача (Андріївська сільська рада Олександрійського району) повідомляє господарський суд листом № 262 від 08.10.2015, вх.№ 32617/15 від 12.10.2015, що позовні вимоги підтримує повністю, просить провести розгляд справи без участі представника Андріївської сільської ради.
У судовому засіданні представник позивача вимоги, викладені у позовній заяві, підтримав повністю.
Позивач, відповідачі та треті особи належним чином повідомлені про час і місце проведення судового засідання, про що свідчать наявні в матеріалах справи повідомлення про вручення поштових відправлень № 02128850, № 02128869, № 02128834, № 02128842, № 02128826.
Розглянувши наявні матеріали справи та оцінивши подані сторонами докази і доводи, наведені в обґрунтування підстав позову і заперечень проти позовних вимог, заслухавши пояснення представників позивача, господарський суд встановив наступні обставини.
17.03.2009 між Олександрійською районною державною адміністрацією (Орендодавець) та публічним акціонерним товариством "Олександрійський Райагрохім" (Орендар) укладено договір оренди земельної ділянки загальною площею 30,4001 га на території Андріївської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області для ведення товарного сільськогосподарського виробництва строком на 5 років.
Договір оренди підписано сторонами Орендодавця і Орендаря та зареєстровано в Олександрійському районному відділі КРФ ДП "Центр Державного земельного кадастру при Державному комітеті України по земельних ресурсах", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17.11.2009 р. за № 040938000084.
На виконання рішення чергових загальних зборів учасників товариства від 27.04.2011 року, протокол № 1, наказом № 15 Х від 11.08.2011 Відкрите акціонерне товариство "Олександрійський Райагрохім" переіменовано з 11.08.2011 у Публічне акціонерне товариство "Олександрійський Райагрохім", що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Згідно з пунктом 7 договору оренди, договір укладено строком на 5 (п'ять) років та передбачено, що після закінчення строку договору оренди Орендар має переважне право на поновлення його на новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 30 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію.
Маючи намір продовжити строк дії Договору, позивач 14.10.2014 звернувся до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) Олександрійської районної державної адміністрації з пакетом документів, зокрема з листом-повідомленням про намір продовжити дію договору оренди. Даний факт підтверджується описом прийняття адміністратором ЦНАП Олександрійської районної державної адміністрації Кіровоградської області ОСОБА_2 від ОСОБА_3 пакету документів, необхідних для одержання адміністративної послуги від 14.10.2014 0 08:35 год за № 238. Відповіді чи будь-якого роз'яснення на отриманий пакет документів про продовження терміну дії договору оренди позивач не отримав.
20.04.2015 Публічне акціонерне товариство "Олександрійський райагрохім" офіційно звернулося до голови Олександрійської районної державної адміністрації з проханням щодо отримання копії листа Головного Управління Держземагенства в Кіровоградськії області від 22 січня 2015 року за № 14-11-0.6-1111/2-15, який знаходиться у Центрі надання адміністративних послуг Олександрійської райдержадміністрації.
У 2015 році на адресу Олександрійської районної державної адміністрації Головним управлінням Держземагенства в Кіровоградській області було направлено лист, у якому одним із пунктів надано інформацію про те, що відповідь на заяви ОСОБА_3 (керівник ПАТ Олександрійський Райагрохім") було направлено та видано адміністратору ЦНАПа під підпис, але станом на 23.04.2015 жодної відповіді за заявами ПАТ "Олександрійський Райагрохім" з Головного Управління Держземагенства в Кіровоградській області не надходили.
Окрім того, в листі Головного УправлінняДержземагенства у Кіровоградській області від 22.01.2015 повідомляється, що на заяви ОСОБА_3 від 14.10.2014 №№ 234-245 надані листи про відмову у задоволенні від 26.11.2014 № 479, які передано представником управління Держземагенства в Олександрійському районі до Центру надання адміністративних послуг під підпис.
Між тим, як зазначає у позовній заяві позивач, Головним управлінням Держземагентства у Кіровоградській області вчасно не надано відповіді на лист-повідомлення про намір продовжити дію договору оренди земельної ділянки, чим, на думку позивача, порушено вимоги ст. 33 Закону України "Про оренду землі". При цьому, позивач вказав, що після закінчення строку дії договору оренди продовжує користуватися земельною ділянкою площею 30,4001 га .
На підставі викладеного та посилаючись на ст. 33 Закону України "Про оренду землі", позивач, згідно поданого позову, просить визнати договір оренди земельної ділянки площею 30,4001 га поновленими.
Згідно ст. 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Законом України "Про оренду землі" передбачено, що оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності (ст. 1 Закону). Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону).
В силу положень частини четвертої ст. 4 Закону України "Про оренду землі" орендодавцями земельних ділянок, що перебувають у державній власності, є органи виконавчої влади, які відповідно до закону передають земельні ділянки у власність або користування.
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розмежування земель державної та комунальної власності" від 06.09.2012 № 5245-VI внесено зміни до статті 122 Земельного кодексу України та встановлено, що центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб. Вказані зміни набрали чинності з 01.01.2013.
Згідно Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру від 14.01.2015 №15, Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства і який реалізує державну політику у сфері топографо-геодезичної і картографічної діяльності та земельних відносин, а також у сфері Державного земельного кадастру.
Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру в області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 03.03.2015 №20, є територіальним органом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру та йому підпорядковане.
Згідно договору оренди від 17.03.2009 року та наявної у справі документації, земельна ділянка, яка є предметом договору, належить до категорії земель сільськогосподарського призначення державної форми власності (землі резервного фонду), повноваження по розпорядженню якими відноситься до компетенції центрального органу виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальних органів, до яких відноситься відповідач. Отже, Головне управління Держгеокадастру у Кіровоградській області є належним відповідачем у даній справі.
Цивільний кодекс України визначає, що строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору (ст. 631).
За правилами ст. 19 Закону України "Про оренду землі" строк дії договору оренди землі визначається за згодою сторін, але не може перевищувати 50 років. Наслідками закінчення строку договору оренди землі, згідно ст. 31 Закону України "Про оренду землі", є припинення договору оренди землі.
Пунктом 7 договору оренди земельної ділянки від 17.03.2009 встановлено строк дії договору п'ять років, зареєстровано вказаний договір 17.11.2009, а отже з урахуванням положень Закону України "Про оренду землі" щодо набрання чинності договорами оренди землі в редакції Закону, яка діяла на момент укладення позивачем договору, строк його дії закінчився 17.11.2014.
Положеннями ст. 33 Закону України "Про оренду землі" передбачено, що по закінченню строку, на який було укладено договір оренди землі, орендар, який належно виконував обов'язки за умовами договору, має переважне право перед іншими особами на укладення договору оренди землі на новий строк (поновлення договору оренди землі) (частина перша).
Орендар, який має намір скористатися переважним правом на укладення договору оренди землі на новий строк, зобов'язаний повідомити про це орендодавця до спливу строку договору оренди землі у строк, встановлений цим договором, але не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди землі (частина друга).
До листа-повідомлення про поновлення договору оренди землі орендар додає проект додаткової угоди (частина третя).
При поновленні договору оренди землі його умови можуть бути змінені за згодою сторін. У разі недосягнення домовленості щодо орендної плати та інших істотних умов договору переважне право орендаря на укладення договору оренди землі припиняється (частина четверта).
Орендодавець у місячний термін розглядає надісланий орендарем лист-повідомлення з проектом додаткової угоди, перевіряє його на відповідність вимогам закону, узгоджує з орендарем (за необхідності) істотні умови договору і, за відсутності заперечень, приймає рішення про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної та комунальної власності), укладає з орендарем додаткову угоду про поновлення договору оренди землі. За наявності заперечень орендодавця щодо поновлення договору оренди землі орендарю направляється лист-повідомлення про прийняте орендодавцем рішення (частина п'ята).
У разі якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором. У цьому випадку укладання додаткової угоди про поновлення договору оренди землі здійснюється із:
власником земельної ділянки (щодо земель приватної власності);
уповноваженим керівником органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування без прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності) (частина шоста).
Керівник органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який уповноважений підписувати додаткову угоду до договору оренди землі щодо земельної ділянки державної або комунальної власності, визначається рішенням цього органу (частина сьома).
Додаткова угода до договору оренди землі про його поновлення має бути укладена сторонами у місячний строк в обов'язковому порядку (частина восьма).
Відмова, а також наявне зволікання в укладенні додаткової угоди до договору оренди землі може бути оскаржено в суді (частина дев'ята).
У разі зміни межі або цільового призначення земельної ділянки поновлення договору оренди землі здійснюється у порядку одержання земельної ділянки на праві оренди (частина десята).
Таким чином ст. 33 Закону України "Про оренду землі" фактично об'єднує два випадки пролонгації договору оренди. Так, у частинах першій - п'ятій ст. 33 цього Закону передбачено переважне право орендаря на укладення договору оренди на новий строк, реалізація якого можлива лише за умови дотримання встановлених цією нормою певної процедури і строків.
Частиною шостою ст. 33 Закону України "Про оренду землі" передбачена інша підстава поновлення договору оренди, а саме у тому разі, якщо орендар продовжує користуватися земельною ділянкою після закінчення строку договору оренди і за відсутності протягом одного місяця після закінчення строку договору листа-повідомлення орендодавця про заперечення у поновленні договору оренди землі такий договір вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд України у своїх постановах від 25.02.2015 у справах № 6-10цс15, № 6-219цс.
Матеріалами справи підтверджено, що позивач в межах встановлених пунктом 7 договору та частиною другою ст. 33 Закону України "Про оренду землі" строків звертався до Головного управління Держземагентства у Кіровоградській області із листом-повідомленням про намір продовжити дію договору оренди до якого додавав проект договору на продовження договору оренди, проте відповіді не отримав.
Виходячи з положень частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі", для поновлення договору оренди землі з підстав, передбачених наведеною нормою, необхідна наявність наступних юридичних фактів: орендар продовжує користування виділеною земельною ділянкою; орендар належно виконує свої обов'язки за договором; відсутнє письмове повідомлення орендодавця про відмову у поновленні договору оренди; сторони укладають додаткову угоду про поновлення договорів оренди.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, висловленою у постановах від 25.02.2015 у справах № 6-10цс15, № 6-219цс.
При цьому, відповідно до частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" прийняття рішення органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування про поновлення договору оренди землі (щодо земель державної або комунальної власності) не вимагається, що є новелою порівняно з редакцією норми до 12.03.2011.
Матеріалами справи встановлено, що ПАТ "Олександрійський Райагрохім" продовжує користуватися земельною ділянкою по закінченню строку договору оренди та не має заборгованості зі сплати орендної плати за землю, що підтверджується довідкою виконавчого комітету Андріївської сільської ради № 274 від 26.06.15, копією податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності), відомостями про наявні земельні ділянки, копією довідки про наявність земель та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями (за даними форми 6-зем), копією звіту ф. 37-сг "Сівба та збирання врожаю сільськогосподарських культур, проведення інших польових робіт", доданими копіями платіжних доручень на перерахування орендної плати позивачем, а також довідкою Олександрійської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Кіровоградськії області № 2180/10/11-26-23-22 від 01.07.2015 про відсутність заборгованості з податків, зборів, платежів, що контролюються органами доходів і зборів.
Відповідач у встановлений частиною шостою ст. 33 Закону України "Про оренду землі" не повідомив позивача про заперечення у поновленні договору.
За таких обставин, в силу положень частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" договір оренди земельної ділянки площею 30,4001 га вважається поновленим на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Стаття 15 Цивільного кодексу України передбачає право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Захист цивільних прав - це передбачені законом способи охорони цивільних прав у разі їх порушення чи реальної небезпеки такого порушення. Загальний перелік таких способів захисту цивільних прав та інтересів визначений у ст. 16 Цивільного кодексу України.
Між тим, законодавчі обмеження матеріально-правових способів захисту цивільного права чи інтересу підлягають застосуванню з дотриманням положень ст. ст. 55, 124 Конституції України та ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, відповідно до яких кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.
За положеннями частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" поновлення договору оренди землі за наведених в даній нормі умов презюмується.
Таким чином, звернення особи до суду з позовом про визнання договору оренди землі поновленим на підставі частини шостої ст. 33 Закону України "Про оренду землі" не є необхідним, проте такі вимоги можуть розглядатися судом у разі наявності відповідного спору.
На підставі викладеного, враховуючи, що між сторонами існує спір щодо поновлення договору оренди землі від 17.03.2009, що набув чинності 17.11.2009, господарський суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для задоволення позову відносно відповідача - Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області і визнання договору оренди земельної ділянки від 17.03.2009 року, який зареєстровано в Олександрійському районному відділі Кіровоградської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17.11.2009 № 040938000084, поновленим на той же строк і на тих же умовах, які були передбачені договором.
У зв'язку із задоволенням позовних вимог, судовий збір за правилами ст. 49 Господарського процесуального кодексу України покладається на відповідача.
Керуючись ст. ст. 22, 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, Законом України "Про судовий збір", господарський суд
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Визнати поновленим договір оренди земельної ділянки від 17.03.2009, укладений між Олександрійською районною державною адміністрацією та ВАТ "Олександрійський Райагрохім" (наразі ПАТ "Олександрійський РАйагрохім"), який зареєстровано у Олександрійському районному відділі Кіровоградської регіональної філії "Центр державного земельного кадастру при Держкомземі України", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17.11.2009 № 040938000084 на той самий строк і на тих самих умовах, які були передбачені договором.
Стягнути з Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області (25006, м. Кіровоград, вул. Тимірязєва, 84, ідентифікаційний код 39767636) на користь Публічного акціонерного товариства "Олександрійський Райагрохім" (28053, Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Андріївка, вул. Леніна, 33) судовий збір в сумі 1 218,00 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи Дніпропетровським апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга на рішення подається через місцевий господарський суд, який розглянув справу, протягом десяти днів з дня підписання рішення, оформленого відповідно до ст. 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено 19.10.15
Суддя Т. В. Макаренко