Постанова від 12.10.2015 по справі 366/2638/15-а

Справа №366/2638/15-а

Провадження № 2-а/366/140/15

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 жовтня 2015 року , 13 год.30 хв. смт.Іванків

Іванківський районний суд Київської області у складі: судді Корчкова А.А., за участю секретаря судового засідання Пилипенко Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Зеленополянської сільської ради Поліського району Київської області про визнання протиправними та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення заробітної плати, -

ВСТАНОВИВ:

28 вересня 2015 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд визнати протиправними і скасувати рішення, прийняте на позачерговому пленарному засіданні ХХХХХХХХІІ сесії VІ скликання Зеленополянської сільської ради Поліського району Київської області № 301-92-VІ від 10.05.2015 року «Про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1»; поновити ОСОБА_1 на посаді сільського голови с. Зелена Поляна Поліського району Київської області з 10.05.2015 року; зобов'язати відповідача внести до трудової книжки ОСОБА_1 відомості про недійсність запису про звільнення її з посади сільського голови с. Зелена Поляна на підставі рішення Зеленополянської сільської ради Поліського району Київської області № 301-92-VІ від 10.05.2015 року «Про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1»; зобов'язати відповідача виплатити ОСОБА_1 заробітну плату за час вимушеного прогулу з 10.05.2015 року; допустити постанову суду до негайного виконання в частині виплати заробітної плати за перший місяць.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що, починаючи з 16.11.2010 ОСОБА_1 обіймала посаду сільського голови Зеленополянської сільської ради Поліського району Київської області.

10.05.2015 було проведено позачергову сесію Зеленополянської сільської ради на якій прийнято рішення № 301-92-VІ «Про дострокове припинення повноважень голови сільської ради ОСОБА_1, відповідно до п. 3 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Позивач вважає, що вищевказане рішення Зеленополянської сільської ради прийнято з порушенням вимог ч.3 ст.2 КАС України, Конституції України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».

Позивач в судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з'явився, подав до суду лист про розгляд справи без участі представника відповідача; позов визнають повністю.

Суд, встановивши обставини справи, що підтвердженні засобами доказування, дослідивши матеріали адміністративної справи та оцінивши докази в їх сукупності вважає, що позов підлягає задоволенню повністю, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що з 16 листопада 2010 року ОСОБА_1 обіймала посаду сільського голови Зеленополянської сільської ради Поліського району Київської області, на що вказує рішення Зеленополянської сільської ради №01-01-VI від 16.11.2010 року «Про визнання повноважень Зеленополянського сільського голови».

З 10 травня 2015 року повноваження Зеленополянського сільського голови ОСОБА_1 були достроково припинені, що підтверджується рішенням Зеленополянської сільської ради №301-92-VI від 10.05.2015 року та протоколом пленарного засідання ХХХХХХХХІІ сесії VІ скликання Зеленополянської сільської ради від 10.05.2015 року.

Так, систему та гарантії місцевого самоврядування в Україні, засади організації та діяльності, правового статусу і відповідальності органів та посадових осіб місцевого самоврядування визначає Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», статтею 79 якого визначено порядок дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради.

Відповідно до ч.1 ст.79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (в редакції, яка була чинною під час виникнення спірних правовідносин) повноваження сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради вважаються достроково припиненими у разі: 1) його звернення з особистою заявою до відповідної ради про складення ним повноважень голови; 2) припинення його громадянства; 3) набрання законної сили обвинувальним вироком щодо нього; 4) порушення ним вимог щодо обмеження сумісності його діяльності з іншою роботою (діяльністю), встановлених цим Законом; 5) визнання його судом недієздатним, безвісно відсутнім або оголошення таким, що помер; 6) його смерті.

Згідно ч.2 ст. 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути також достроково припинені, якщо він порушує Конституцію або закони України, права і свободи громадян, не забезпечує здійснення наданих йому повноважень.

Частиною 3 статті 79 зазначеного Закону передбачено, що повноваження сільського, селищного, міського голови за наявності підстав, передбачених частиною другою цієї статті, та в інших випадках можуть бути припинені достроково за рішенням місцевого референдуму або за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування не менш як двома третинами голосів депутатів від загального складу ради. Порядок проведення місцевого референдуму щодо дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови визначається законом про місцеві референдуми.

Із системного аналізу зазначених норм Закону вбачається, що за рішенням відповідної ради, прийнятим шляхом таємного голосування, повноваження сільського голови можу бути достроково припиненні лише за наявності порушення ним Конституції або законів України, прав і свобод громадян, не забезпечення здійснення наданих йому повноважень та в інших випадках.

Однак, а ні в рішенні Зеленополянської сільської ради №301-92-VI від 10.05.2015 року, а ні в протоколі пленарного засідання від 10.05.2015 року не зазначено, факти порушення позивачем, під час здійснення нею повноважень сільського голови, Конституції України, законів України, прав та свобод громадян, невиконання чи неналежного виконання нею повноважень.

Окрім того, в матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б вказували на притягнення ОСОБА_1, як сільського голову, до кримінальної, адміністративної чи дисциплінарної відповідальності, висловлювання позивачу недовіри депутатським корпусом, чи про визнання її роботи незадовільною, хоча відповідно до ч.2 ст. ст. 71 КАС України, саме на відповідача покладено обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення.

Отже, жодна з підстав, передбачених ст.79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не існувала, а тому зазначене рішення не може вважатися таким, що прийняте на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, враховуючи визнання відповідачем позовних вимог, суд вважає, що рішення, прийняте на позачерговому пленарному засіданні ХХХХХХХХІІ сесії VІ скликання Зеленополянської сільської ради Поліського району Київської області № 301-92-VІ від 10.05.2015 року «Про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1» є протиправним і тому підлягає скасуванню.

Щодо виплатити позивачу заробітної плати за час вимушеного прогулу суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 235 КЗпП України при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.

Пунктом третім ч. 1 ст.256 КАС України визначено, що негайно виконуються постанови суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби.

Відповідно до п. 32 постанови Пленуму Верховного Суду України № 9 від 06 листопада 1992 року «Про практику розгляду судами трудових спорів» при присудженні оплати за час вимушеного прогулу зараховується заробіток за місцем нової роботи (одержана допомога по тимчасовій непрацездатності, вихідна допомога, середній заробіток на період працевлаштування, допомога по безробіттю), який працівник мав в цей час.

Отже, при поновленні на посаді незаконно звільнена особа має право на відшкодування середнього заробітку за час вимушеного прогулу, проте, вказана сума має бути зменшена на суму заробітку за місцем нової роботи, виплат за цей період, в тому числі, допомога по безробіттю, який працівник отримав в цей час, а відтак, відповідач має виплатити позивачу робітну плату за час вимушеного прогулу з 10.05.2015 року.

Враховуючи зазначене, суд приходить до висновку, що позов ОСОБА_1 до Зеленополянської сільської ради Поліського району про визнання протиправними та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення заробітної плати є обґрунтованим та підлягає задоволенню повністю.

На основі вищевикладеного, керуючись 46, 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», 235 КЗпП України, статтями 69-71, 76, 79, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254, 256 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1 до Зеленополянської сільської ради Поліського району Київської області про визнання протиправними та скасування рішення, поновлення на посаді та стягнення заробітної плати - задовольнити повністю.

Визнати протиправними і скасувати рішення, прийняте на позачерговому пленарному засіданні ХХХХХХХХІІ сесії VІ скликання Зеленополянської сільської ради Поліського району Київської області № 301-92-VІ від 10.05.2015 року «Про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1».

Поновити ОСОБА_1 на посаді сільського голови с. Зелена Поляна Поліського району Київської області з 10 травня 2015 року.

Зобов'язати Зеленополянську сільську раду Поліського району Київської області внести до трудової книжки ОСОБА_1 відомості про недійсність запису про звільнення її з посади сільського голови с. Зелена Поляна на підставі рішення Зеленополянської сільської ради Поліського району Київської області № 301-92-VІ від 10.05.2015 року «Про дострокове припинення повноважень сільського голови ОСОБА_1».

Зобов'язати Зеленополянську сільську раду Поліського району Київської області виплатити ОСОБА_1 заробітну плату за час вимушеного прогулу з 10 травня 2015 року.

Постанову допустити до негайного виконання в частині виплати заробітної плати за один місяць.

Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених КАС України.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя А.А. Корчков