05 жовтня 2015 року м. Київ К/9991/59946/12
Вищий адміністративний суд України в складі колегії суддів:
головуючого Ланченко Л.В.
суддів Пилипчук Н.Г.
Цвіркуна Ю.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу
Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби
на постанову Київського окружного адміністративного суду від 06.04.2012 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2012
у справі № 2а-6141/11/1070
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Магістраль-Будсервіс»
до Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби
про визнання дій протиправними , -
Постановою Київського окружного адміністративного суду від 06.04.2012, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2012, позов задоволено. Визнано протиправними дії Васильківської ОДПІ Київської області, що виявились у проведенні позапланової виїзної перевірки ТОВ «Магістраль-Будсервіс» з питань формування податкового зобов?язання та податкового кредиту з податку на додану вартість за липень 2011 року, результати якої оформлено актом від 10.11.2011 №4388/23-112/35803675.
У справі відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою відповідача, у якій ставиться питання про скасування рішення суду першої та апеляційної інстанції та прийняття нового рішення про відмову в позові, з підстав порушення норм матеріального та процесуального права.
Сторони представників у судове засідання касаційної інстанції не направили, про час ті місце розгляду справи повідомлені. Відповідно до ст.41 Кодексу адміністративного судочинства України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Перевіривши повноту встановлення обставин справи та правильність їх юридичної оцінки в судових рішеннях, в межах доводів касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з такого.
Відповідно до пп. пп. 20.1.6, 20.1.23 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України визначено право органів державної податкової служби для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом; у випадках виявлення порушення вимог податкового та іншого законодавства України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, надсилати платникам податків письмові запити щодо надання засвідчених належним чином копій документів.
Згідно із пп. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, зокрема, за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що у серпні 2011 позивачем подано до податкового органу податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2011 року, у якій задекларовано податкові зобов'язання, зокрема, по господарським взаємовідносинам з контрагентом - Товариством з обмеженою відповідальністю «Едветайзинг-Експерт».
07.10.2011 відповідачем на адресу позивача надіслано запит № 9970/10/15-336 про необхідність надання позивачем пояснень та їх документального підтвердження по взаємовідносинах із зазначеною вище юридичною особою, у зв?язку з наявністю сумнівів у факті здійснення платниками податків господарських операцій.
Вказаний запит отримано позивачем 12.10.2011, про що свідчить підпис його представника на запиті.
20.10.2011 керівником Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області прийнято рішення, оформлене наказом від 20.10.2011 № 1144-П про проведення з 21.10.2011 терміном 10 робочих днів позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Магістраль - Будсервіс» з питань формування платником податків податкового зобов'язання та податкового кредиту з податку на додану вартість за липень 2011 року.
Однак, враховуючи положення пп.78.1.1 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, позивач повинен був надати податковому органу інформацію на вказаний запит протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту, тобто, у строк до 26.10.2011 включно, і як наслідок, у відповідача право розпочати проведення перевірки у разі ненадання позивачем відповіді на запит виникає з 27.10.2011.
Крім того, як вбачається з акта перевірки, відповідач ініціювавши проведення позапланової виїзної перевірки платника, провів її у приміщенні Васильківської ОДПІ з використанням бази даних АІС «Система співставлення податкових зобов?язань та податкового кредиту з ПДВ в розрізі контрагентів на рівні ДПАУ» та документів, які були надані платником податків, тобто фактично проведено позапланову невиїзну перевірку.
Відповідно до п. 79.1 ст. 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Пунктом 79.2 ст. 79 Податкового кодексу України передбачено, що документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Згідно п. 78.4 ст. 78 Податкового кодексу України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.
Згідно із п. 79.3 ст. 79 Податкового кодексу України присутність платників податків під час проведення документальних невиїзних перевірок не обов'язкова.
Враховуючи правовий висновок Верховного Суду України, викладений у постанові від 27.01.2015 року у справі 21-425а14, колегія суддів зазначає, що з наказом про перевірку, відомостями про дату її початку та місце проведення платник має бути ознайомлений у встановлений законом спосіб до її початку.
Невиконання вимог пп. 78.1.1 п. 78.1 ст.78 та п.79.2 ст.79 Податкового кодексу України призводить до визнання перевірки незаконною та відсутності правових наслідків такої.
Доводи касаційної скарги не спростовують висновків суду першої та апеляційної інстанції та встановлених обставин справи.
З огляду на викладене, судова колегія вважає, що суд першої та апеляційної інстанції, виконавши всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевіривши обставини справи, вирішили справу у відповідності з нормами матеріального права та постановили обґрунтоване рішення, підстав для їх скасування, з мотивів викладених в касаційній скарзі, не вбачається.
Керуючись ст. ст. 220, 221, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Касаційну скаргу Васильківської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Київського окружного адміністративного суду від 06.04.2012 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 13.09.2012 - без змін.
Ухвала вступає в законну силу з моменту проголошення. Заява про перегляд судового рішення в адміністративній справі може бути подана з підстав, в порядку та у строки встановлені ст.ст.236-2391 КАС України безпосередньо до Верховного Суду України.
Головуючий Л.В.Ланченко
Судді Н.Г.Пилипчук
Ю.І.Цвіркун