Справа № 875/43/15
Суддя-доповідач: Кузьменко В. В.
Іменем України
13 жовтня 2015 року м. Київ
Колегія Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого - судді Кузьменка В. В.,
суддів Василенка Я. М., Степанюка А. Г,
за участю секретаря Рипік О. А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві справу за адміністративним позовом кандидата на посаду Віто-Поштового сільського голови Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови від 11.10.2015 року №421, -
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови Центральної виборчої комісії від 11.10.2015 року №421 про окремі питання діяльності Віто-Поштової сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що оскаржувана постанова прийнята з порушенням ст. 19 Конституції України, ст. ст. 2, 3 Закону України «Про Центральну виборчу комісію», ст. ст. 2, 11, 24, 25, 29 Закону України «Про місцеві вибори».
Стверджує, що з оскаржуваної постанови Центральної виборчої комісії не можливо встановити, які саме порушення Віто-Поштовою сільською виборчою комісією стали підставою для встановлення Центральною виборчою комісією факту систематичного порушення цією комісією норм Закону України «Про місцеві вибори», в чому полягає систематичність та наслідки таких порушень.
У зв'язку з цим, вважає протиправними дії Центральної виборчої комісії з приводу прийняття оскаржуваної постанови та просить скасувати постанову від 11.10.2015 року №421 про окремі питання діяльності Віто-Поштової сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області.
Відповідно до ч. 11 ст. 172 КАС України, суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк після надходження позовної заяви.
В судове засідання з'явились учасники процесу.
Позивач наполягав на задоволенні вимог адміністративного позову, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві. В судовому засіданні також надав копію постанови територіальної виборчої комісії від 10.10.2015 року №11. Та пояснив, що названою постановою на його думку підтверджено тиск зі сторони відповідача щодо реєстрації на посаду кандидата селищного голови ОСОБА_3
Представник Відповідача в судовому засіданні заперечив проти адміністративного позову та просив суд відмовити в його задоволенні посилаючись на те, що Центральною виборчою комісією в межах її повноважень прийнято обґрунтоване рішення, підставою для прийняття якого послугували матеріали, що надійшли до Комісії, та які, на думку Відповідача вказують на систематичне порушення Віто-Поштовою сільською виборчою комісією Києво-Святошинського району Київської області вимог законодавства про місцеві вибори. Системність стосувалась порушень чинного законодавства, які були допущені під час реєстрації кандидата на посаду сільського голови ОСОБА_3, що стало підставою, як для скасування його реєстрації та підставою для припинення повноважень територіальної комісії.
Суду надано належним чином завірену копію оскаржуваної постанови та копії документів, які стали підставою для її прийняття.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши надані сторонами докази, колегія суддів вважає, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України «Про місцеві вибори» від 14.07.2015 року № 595-VIII (далі - Закон № 595-VIII).
При цьому, порядок утворення, правовий статус, основні засади організації діяльності Центральної виборчої комісії як постійно діючого колегіального державного органу, до компетенції якого належить забезпечення організації підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні, забезпечення реалізації та захисту конституційних виборчих прав громадян України і прав на участь у референдумах, суверенного права Українського народу на виявлення своєї волі визначає Закон України «Про Центральну виборчу комісію» від 30.06.2004 року №1932-IV (далі - Закон №1932-IV).
Так, відповідно до ч. 2 ст. 1 Закону №1932-IV крім іншого, Комісія здійснює контроль за діяльністю та консультативно-методичне забезпечення виборчих комісій, які утворюються для організації підготовки та проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, та комісій з місцевих референдумів.
Згідно з ч. 2 ст. 3 Закону №1932-IV Комісія та її члени зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України, цим та іншими законами України.
Судом встановлено, що постановою Центральної виборчої комісії від 11.10.2015 року №421 про визнання протиправною скасування постанови Центральної виборчої комісії від 11.10.2015 року №421 про окремі питання діяльності Віто-Поштової сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області було прийнято рішення:
1. Скасувати постанову Віто-Поштової сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 08.10.2015 року № 10 про відмову ОСОБА_3 в реєстрації кандидатом на посаду Віто-Поштового сільського голови.
2. Встановити факт систематичного порушення Віто-Поштовою сільською виборчою комісією Києво-Святошинського району Київської області вимог Закону України «Про місцеві вибори».
3. Достроково припинити повноваження усього складу Віто-Поштової сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області у зв'язку із систематичним порушенням Закону України «Про місцеві вибори».
4. Києво-Святошинській районній виборчій комісії Київської області довести до відома місцевих організацій політичних партій, про утворення депутатських фракцій яких оголошено на першій черговій сесії Верховної Ради України поточного скликання, а також зареєстрованих в установленому законом порядку у відповідній адміністративно-територіальній одиниці місцевих організацій політичних партій, які мають право подання кандидатур до складу Віто-Поштової сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області, про можливість подання до 13.10.2015 року включно до Києво-Святошинської районної виборчої комісії Київської області нових кандидатур для включення до складу зазначеної сільської виборчої комісії.
5. Зобов'язати Києво-Святошинську районну виборчу комісію Київської області до 14.10.2015 року включно затвердити новий склад Віто-Поштової сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області.
6. Звернути увагу нового складу Віто-Поштової сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області (після його затвердження) на необхідність неухильного дотримання вимог законодавства України.
Копії цієї постанови надіслано Віто-Поштовій сільській виборчій комісії Києво-Святошинського району Київської області, Києво-Святошинській районній виборчій комісії Київської області.
Підставою для прийняття вказаної постанови стало надходження до Центральної виборчої комісії постанов Віто-Поштової сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області від 08.10.2015 року № 10, від 10.10.2015 року № 11 про розгляд заяви ОСОБА_3 та постанови Києво-Святошинського районного суду Київської області від 05.10.2015 року в справі № 369/10778/15а ( провадження № 2-а/369/329/15), яка набрала законної сили.
Розглянувши зазначені документи, Відповідачем встановлено порушення Віто-Поштовою сільською виборчою комісією Києво-Святошинського району Київської області порядку прийняття та оформлення рішень виборчої комісії, зокрема ч. 15 ст. 27 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» та п. 9.7 Порядку організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 05.09.2015 року № 228, а саме: постанова Віто-Поштової сільської виборчої комісії від 08.10.2015 року № 10 не містить найменування, часу і місця її прийняття та включає кілька рішень з різних, не пов'язаних між собою, питань, а постанова від 10.10.2015 року № 11 не містить часу і місця її прийняття, мотивувальної частини, посилань на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії, або судові рішення, якими керувалася комісія під час прийняття рішення.
За таких обставин, відповідач дійшов до висновку, що необхідно скасувати постанову Віто-Поштової сільської виборчої комісії від 08.10.2015 року № 10 про відмову ОСОБА_3 в реєстрації кандидатом на посаду Віто-Поштового сільського голови.
Відповідно до пояснень представника Центральної виборчої комісії, наданих у засіданні, при винесенні спірної постанови було встановлено систематичні порушення законодавства допущені Віто-Поштовою сільською виборчою комісією Києво-Святошинського району Київської області. Однак, на думку колегії, не наведено назване систематичне порушення законів. Представник Центральної виборчої комісії пояснила, що систематичність полягала у порушеннях допущених при прийнятті рішень щодо реєстрації ОСОБА_3, які виразились в недотриманні законодавства щодо змісту рішення та стосовно порушення прав ОСОБА_3. Колегія суддів критично відноситься до вказаних пояснень представника Відповідача, так як названа законом систематичність передбачає неодноразове порушення «повторність порушень» законодавства. Відповідачем не доведено і судом не встановлено систематичність порушення під час здійснення територіальною виборчою комісією своєї діяльності. Наслідками діяльності якої є постанови, в тому числі і стосовно ОСОБА_3.
Суд також не може погодитись з посиланнями представника Центральної виборчої комісії, що про систематичність свідчить рішення Києво-Святошинського районного суду Київської області від 05.10.2015 року по справі №369/10778/15-а, оскільки названим судовим документом не вказано щодо систематичності порушень.
Таким чином, у відповідача були відсутні законні підстави для визнання в діях територіальної виборчої комісії систематичних порушень, а тому, спірна постанова Центральної виборчої комісії винесена з порушенням норм діючого законодавства і як наслідок цього є протиправною.
Перевіривши мотивування та доводи адміністративного позову, відповідно до вимог ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод щодо справедливого судового розгляду, врахувавши ст. 8 КАС України, відповідно до якої суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини, судова колегія вважає, що доводи Відповідача не знайшли своє відображення в ході розгляду справи та спростовуються матеріалами.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 8 - 11, 94, 122, 158 - 163, 167, 172, 174, 177, 179 КАС України, колегія суддів, -
Адміністративний позов кандидата на посаду Віто-Поштового сільського голови Києво-Святошинського району Київської області ОСОБА_2 до Центральної виборчої комісії про визнання протиправною та скасування постанови від 11.10.2015 року №421 задовольнити повністю.
Визнати протиправною та скасувати постанову Центральної виборчої комісії від 11.10.2015 року №421 про окремі питання діяльності Віто-Поштової сільської виборчої комісії Києво-Святошинського району Київської області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку у дводенний строк з дня її проголошення до Вищого адміністративного суду України через Київський апеляційний адміністративний суд.
Головуючий суддя: В. В. Кузьменко
Судді: Я. М. Василенко
А. Г. Степанюк
Головуючий суддя Кузьменко В. В.
Судді: Василенко Я.М.
Степанюк А.Г.