ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43
м. Київ
09 лютого 2011 року < Час проголошення > № 2а-18126/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С. при секретарі судового засідання Шмігелю Т.В., розглянувши адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Бомон»
доДержавної податкової інспекції у Солом'янському районі міста Києва
треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача1. ОСОБА_1, 2. ОСОБА_2
проскасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій,
Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просив визнати нечинним та скасувати рішення ДПІ у Солом'янському районі міста Києва №0012042305 від 30.11.2010, про застосування до ТОВ «Бомон»штрафних санкцій.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав.
Відповідач подав до суду письмові заперечення проти позову, в яких просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 09.02.2011 проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 14.02.2011, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
15.11.2010 ДПІ у Солом'янському районі міста Києва було проведено перевірку за дотриманням ТОВ «Бомон»порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами якої складено Акт перевірки №1225/26/58/23/25661406 (далі -Акт перевірки), яким встановлено порушення позивачем п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»внаслідок незабезпечення відповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків показнику поточного звіту РРО (Х-звіту) на суму 2016,01 грн.
На підставі зазначеного акту перевірки ДПІ у Солом'янському районі міста Києва відповідно до ст. 22 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»прийнято рішення №0012042305 від 30.11.2010 про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 10080,05 грн. у зв'язку з порушенням п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
Відповідно до п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.
Згідно з ст. 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.
Водночас, з матеріалів справи видно, що ТОВ «Бомон»орендує нежиле приміщення за адресою м. Київ, вул. Солом'янська, 39 на підставі договору оренди №997/б від 11.09.2009, частину якого здає у суборенду відповідно до договору №02/2010 від 01.10.2010 фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, внаслідок чого у одному приміщенні за адресою м. Київ, вул. Солом'янська, 3 фактично здійснюють господарську діяльність два суб'єкта господарювання, які мають відокремлені каси.
Як встановлено судом, під час визначення суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків ТОВ «Бомон»посадовими особами ДПІ у Солом'янському районі міста Києва було враховано не тільки готівкові кошти у розмірі 1254,02 грн., які перебували у касі ТОВ «Бомон», а й кошти у розмірі 2016,01 грн., які знаходились у касі фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 та відображені у книзі № 10 обліку доходів і витрат, книзі доходів № 10 і відповідних звітах за 2010 рік.
Судом не приймається до уваги посилання відповідача на розписку касира ТОВ «Бомон»ОСОБА_2, у якій вказано, що на час перевірки на місці проведення розрахунків знаходилось 3270,03 грн., оскільки вказана фізична особа також перебуває у трудових відносинах і з фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, у якої відповідно до трудової угоди від 18.05.2005 працює на посаді бухгалтера-касира, а відтак, відповідно до пояснень, наданих під час судового засідання, під час проведення перевірки перерахувала грошові кошти, які знаходились не тільки в касі ТОВ «Бомон», а й у касі фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
Таким чином, з матеріалів справи видно, що на момент проведення перевірки 15.11.2010 ТОВ «Бомон»сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків фактично відповідала сумі коштів, яка була зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій (Х-звіті), з урахуванням чого суд приходить до висновку про відсутність у ДПІ у Солом'янському районі міста Києва належних правових підстав для застосування рішенням №0012042305 від 30.11.2010 до позивача штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 10080,05 грн. за порушення п. 13 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам відповідач як суб'єкт владних повноважень не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності винесення ним спірного рішення.
Водночас, позивач у позовній заяві просив визнати нечинним та скасувати рішення ДПІ у Солом'янському районі міста Києва №0012042305 від 30.11.2010, про застосування до ТОВ «Бомон»штрафних санкцій.
Проте, відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання нечинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення.
Зміст принципу офіційного з'ясування всіх обставин у справі, передбачений ст.ст. 7, 11 КАС України, також зобов'язує адміністративний суд до активної ролі у судовому засіданні, в тому числі і до уточнення змісту позовних вимог, з наступним обранням відповідного способу захисту порушеного права. Викладена правова позиція підтверджується, зокрема, постановою Верховного Суду України від 16.06.2009 у справі №21-684.
За таких умов суд вважає за необхідне захистити порушені права позивача шляхом скасування спірного рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0012042305 від 30.11.2010, прийнятого ДПІ у Солом'янському районі міста Києва.
Дослідивши обставини справи, проаналізувавши вищезазначені правові норми, суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими і підлягають задоволенню повністю.
За таких умов, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України на його користь з Державного бюджету України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Бомон»задовольнити повністю.
2. Скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0012042305 від 30.11.2010, прийняте ДПІ у Солом'янському районі міста Києва.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Бомон»(03141, м. Київ, вул. Солом'янська, 39) витрати зі сплати судового збору у розмірі 3 грн. 40 коп. (три гривні 40 коп.).
Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
СуддяОСОБА_3