м. Вінниця
12 жовтня 2015 р. Справа № 802/3769/15-а
15:00 год.
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Сало Павло Ігорович, розглянувши матеріали подання Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області про стягнення податкового боргу з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1,
12.10.2015 року о 13 год. 11 хв. Козятинська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області (далі - Козятинська ОДПІ) звернулась до суду з поданням в порядку ст. 183-3 КАС України про стягнення податкового боргу в сумі 359,88 грн. з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
Ознайомившись з поданням та доданими до нього матеріалами, вважаю, що його належить залишити без руху з наступних підстав.
Пунктом 6 частини 1 статті 3 КАС України визначено, що адміністративний позов - це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів або на виконання повноважень у публічно-правових відносинах.
При цьому згідно із ст. 183-3 КАС України подання є різновидом звернення органу доходів і зборів до суду, в тому числі щодо стягнення коштів за податковим боргом.
Перелік особливих вимог, що визначені до подання органу доходів і зборів, та особливий перелік процесуальних дій суду, які можуть вчинятися в процесі розгляду такого подання встановлено статтею 183-3 КАС України. Водночас в частині, що не врегульована цієї статтею, вимоги до подання визначаються загальними нормами, зокрема статтею 106 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 106 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
В силу положень п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Пунктом 21 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" (у редакції, чинній до 31.08.2015 року включно) передбачалось, що органи доходів і зборів звільняються від сплати судового збору.
Проте 01.09.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спати судового збору" від 22.05.2015 року № 484-VII, яким не передбачено пільг щодо сплати судового збору для органів державної влади, в тому числі органів доходів і зборів.
Крім того, згідно з п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" у редакції Закону від 22.05.2015 року № 484-VII за подання до адміністративного суду позову майнового характеру ставка судового збору для суб'єкта владних повноважень становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до Закону України "Про Державний бюджет України на 2015 рік" станом на 01.01.2015 року розмір мінімальної заробітної плати складав 1218 грн.
Отже, ставка судового збору за звернення до суду Козятинської ОДПІ із поданням про стягнення податкового боргу з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 становить 1218 грн.
Однак, до матеріалів подання позивачем не долучено документа про сплату судового збору, тоді як підстави для звільнення від його сплати відсутні.
Крім того, пунктом 6 частини 3 статті 183-3 КАС України передбачено, що подання органів доходів і зборів подається до суду першої інстанції у письмовій формі та повинно містити в тому числі підпис уповноваженої особи суб'єкта владних повноважень, що скріплюється печаткою.
Норми частини 3 статті 183-3 КАС України не містять виключень і поширюють на всі випадки звернення органів доходів і зборів до суду із поданням, у зв'язку з чим недотримання положень даної статті свідчить про невідповідність подання вимогам закону.
Встановлено, що подання Козятинської ОДПІ підписано заступником начальника ОСОБА_2 Разом із тим, в доданих до подання матеріалах відсутні належні документи на підтвердження його повноважень як законного представника інспекції, а отже і права підпису позовних заяв чи будь-яких інших документів від імені відповідного органу державної влади. Крім того, підпис ОСОБА_2 не скріплений печаткою інспекції.
Частиною 7 статті 56 КАС України визначено, що законним представником органу, підприємства, установи, організації в суді є його керівник чи інша особа, уповноважена законом, положенням, статутом.
Згідно з ч. 2 ст. 58 КАС України повноваження законних представників підтверджуються документами, які стверджують займану ними посаду чи факт родинних, опікунських тощо відносин з особою, інтереси якої вони представляють.
Відповідно до ч. 4 ст. 70 КАС України обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
З огляду на викладене та враховуючи відсутність у матеріалах подання документів, які б підтверджували повноваження ОСОБА_2 як законного представника Козятинської ОДПІ та його право на підписання подання від імені інспекції, суд позбавлений можливості встановити факт належного представництва.
Крім того, підпис ОСОБА_2, як уповноваженої особи інспекції, не скріплений печаткою інспекції, що є порушенням вимог пункту 6 частини 3 статті 183-3 КАС України.
Згідно з ч. 4 ст. 183-3 КАС України у разі недотримання вимог частини третьої цієї статті суд повідомляє про це заявника та надає йому строк, але не більше ніж 24 години, для усунення недоліків.
Враховуючи наведене та керуючись ст. ст. 105, 106, 108, 165, 183-3, 185, 186, 254 КАС України,
1. Залишити без руху подання Козятинської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області про стягнення податкового боргу з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1.
2. Надати Козятинській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Вінницькій області строк для усунення недоліків, зазначених у мотивувальній частині ухвали, до 15:00 год. 13.10.2015 року, шляхом приведення подання у відповідність з вимогами ч. 3 ст. 106, ч. 3 ст. 183-3 КАС України та надання суду доказів сплати судового збору у встановленому законом порядку та розмірі.
3. Копію ухвали невідкладно надіслати заявнику - для відома та виконання.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 254 КАС України.
Відповідно до ст. 186 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Сало Павло Ігорович