Ухвала від 01.10.2015 по справі 2а-7948/11

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2015 року м. Київ К/800/19912/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючого, суддіГорбатюка С.А. (доповідач),

СуддівМороз Л.Л.

Шведа Е.Ю.

провівши у касаційному порядку попередній розгляд адміністративної справи за позовом ОСОБА_4 до Бахмацької міської ради Чернігівської області, третя особа - Відділ Держземагенства у Бахмацькому районі Чернігівської області про скасування рішення за касаційною скаргою Бахмацької міської ради Чернігівської області (далі - Бахмацька міська рада) на постанову Бахмацького районного суду Чернігівської області від 21 грудня 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2014 року

ВСТАНОВИЛА:

У жовтні 2011 року ОСОБА_4 у Бахмацькому районному суді Чернігівської області пред'явила позов до Бахмацької міської ради, третя особа - Відділ Держземагенства у Бахмацькому районі Чернігівської області про скасування рішення.

Просила скасувати рішення 11-ї сесії Бахмацької міської ради від 22 червня 2011 року "Про відмову у задоволенні заяви гр. ОСОБА_4." та зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та надання у власність земельної ділянки по АДРЕСА_1 загальною площею 0,0352 га для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та прийняти за результатом розгляду даної заяви законне та обґрунтоване рішення.

Постановою Бахмацького районного суду Чернігівської області від 21 грудня 2011 року, залишеною без зміни ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2014 року, позов ОСОБА_4 задоволено у повному обсязі.

Посилаючись на порушення судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, Бахмацька міська рада просить скасувати рішення судів та ухвалити нову постанову про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи касаційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що рішенням 47-ї сесії п'ятого скликання Бахмацької міської ради від 30 жовтня 2009 року ОСОБА_4 надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення та надання земельних ділянок у власність по АДРЕСА_1 для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, зобов'язано ОСОБА_4 виготовити проект землеустрою та подати його на затвердження сесії міської ради.

TOB "Деметра" виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку і господарських споруд, розташованої на території Бахмацької міської ради по АДРЕСА_1 загальною площею 0,0352 га. У проекті землеустрою наявні висновок головного державного санітарного лікаря Бахмацького району, начальника Відділу містобудування та архітектури Бахмацької райдержадміністрації, начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області, заступника начальника Головного управління культури, туризму і охорони культурної спадщини, заступника начальника Відділу Держкомзему в Бахмацькому районі Чернігівської області про можливість використання зазначеної земельної ділянки за цільовим призначенням.

Рішенням 11-ї сесії Бахмацької міської ради від 22 червня 2011 року позивачу відмовлено у задоволенні її заяви про затвердження проекту землеустрою щодо відведення та надання у власність земельної ділянки по

АДРЕСА_1.

Задовольняючи позов, суди першої та апеляційної інстанцій виходили з неправомірності рішення Бахмацької міської ради, яким відмовлено ОСОБА_4 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення та надання земельної ділянки.

Така правова позиція судів є правильною, оскільки вона ґрунтується на повно та всебічно встановлених обставинах справи та відповідає вимогам чинного законодавства.

Статтею 3 Конституції України закріплено принцип, за яким права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність.

Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною другою статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідної сільської, селищної, міської, районної, обласної ради, Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки).

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Частиною четвертою статті 123 Земельного кодексу України визначено, що розроблений проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки подається Комісії з розгляду питань, пов'язаних з погодженням документації із землеустрою.

Комісія протягом трьох тижнів з дня одержання проекту надає відповідному органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування свій висновок щодо погодження проекту або відмови у його погодженні. У разі відмови у погодженні проекту він повертається заявнику у зазначений у цій частині строк.

Підставою відмови у погодженні проекту може бути лише невідповідність його положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Згідно з частиною шостою статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.

Відповідно до частин 10 та 11 даної норми Закону підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів. Відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у наданні земельної ділянки у користування або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Матеріали справи не містять доказів того, що проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки не відповідає вимогам законодавства.

Як зазначено у статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Судом встановлено, що фактично ОСОБА_4 просила передати їй у власність земельну ділянку площею 0,0352 га по АДРЕСА_1 яка знаходиться у її користуванні, що підтверджується актом встановлення і погодження зовнішніх меж земельної ділянки в натурі за підписом Бахмацького міського голови ОСОБА_5

З урахуванням наведеного колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про те, що рішення Бахмацької міської ради від 22 червня 2011 року про відмову у задоволенні заяви ОСОБА_4 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність не відповідає вимогам чинного законодавства, а отже, є протиправним.

Висновки судів є правильними, обґрунтованими, та такими, що відповідають нормам матеріального та процесуального права, підстави для скасування чи зміни судових рішень відсутні.

Доводи касаційної скарги правильність висновків судів та обставини справи не спростовують.

Відповідно до частини першої статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

На підставі викладеного, керуючись статтями 210, 220, 220-1, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Бахмацької міської ради Чернігівської області залишити без задоволення, а оскаржувані постанову Бахмацького районного суду Чернігівської області від 21 грудня 2011 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2014 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_4 до Бахмацької міської ради Чернігівської області, третя особа - Відділ Держземагенства у Бахмацькому районі Чернігівської області про скасування рішення - без зміни.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.

Судді Горбатюк С.А.

Мороз Л.Л.

Швед Е.Ю.