Справа №592/7685/15-а
Провадження №2-а/592/228/15
06 жовтня 2015 року м.Суми
Ковпаківський районний суд м. Суми у складі:
головуючого судді - Косолап М.М.,
за участю секретаря - Коноплянченко А.В.,
позивача - ОСОБА_1 ,
представника відповідача - Максимовської Т.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся з вказаним адміністративним позовом і свої вимоги обґрунтовує тим, що у 2008 р. виникли обставини для перерахунку його пенсії - на підставі наказу МО України № 377, а з 01.01.2014 р. - згідно наказу МО № 814, про що йому стало відомо у липні 2015 р. від інших офіцерів з якими служив. Жодних перерахунків пенсії відповідно до цих наказів йому проведено не було. З порівняння довідок МО та ГУПФУ про грошове забезпечення вбачається, що відповідач самовільно зменшив розмір грошового забезпечення. Вказує, що всупереч ст. 63 Закону України № 2262-ХІІ відповідач не провів своєчасний перерахунок і виплату йому пенсії. Уточнивши позовні вимоги (а.с. 32-33) просив суд: визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії, на підставі Наказу МО України № 814 від 27.11.2013 р. протиправними; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області скласти список на його ім'я та подати до Сумського обласного військкомату для складання Довідки про розмір його грошового забезпечення згідно Наказу МО України № 814 р. від 27.11.2013 р. для перерахунку пенсії в повному обсязі; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок пенсії з 13.03.2015 р., згідно Довідки про розмір його грошового забезпечення наданої Сумським обласним військкоматом, у повному обсязі, не порушуючи Порядок проведення перерахунку пенсії, затвердженого Постановою КМ України № 45 від 13.02.2008 р.
У судовому засіданні позивач ОСОБА_1 , уточнені позовні вимоги з наведених підстав підтримав у повному обсязі, просив їх задовольнити. Суду пояснив, що працював старшим викладачем і дізнався від колег, що має право на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною посадового окладу на підставі Наказу МО України № 814 від 27.11.2013 р. У зв'язку з цим він звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 і отримав відповідь, що Наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 р. № 814 за посадою старший викладач Військового інституту встановлено посадовий оклад - 1460 грн.; розмір грошового забезпечення складає: посадовий оклад - 1460 грн. 00 коп.; оклад за військовим званням - 130 грн. 00 коп.; надбавка за вислугу років 40 % - 638 грн. 00 коп.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 % - 1113 грн. 00 коп.; надбавка за роботу з таємними документами 10 % - 146 грн. 00 коп.; премія 90 % - 1314 грн. 00 коп., всього 4799 грн. 00 коп. Потім з Довідкою ІНФОРМАЦІЯ_1 він звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії, але йому було безпідставно відмовлено. Вважає, що його пенсія підлягає перерахунку згідно Довідки Сумського обласного військового комісаріату від 22.07.2015 р. № 11/1536. Просив зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням зміненого грошового утримання, починаючи з 13.03.2015 р.
Представник відповідача Максимовська Т.С. у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просила відмовити у задоволенні позову, зазначила, що вимоги позивача про проведення перерахунку пенсії з 01.09.2008 р. виходить за межі процесуальних строків, встановлених ст. 99 КАС України. Наказ МО України від 28.07.2008 р. № 377 на даний час є не діючим та таким, що втратив чинність згідно з Наказом МО України від 27.11.2013 р. № 814 «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України, тому виходячи з принципу законності закріпленому в ст. 9 КАС України та ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно - правові акти не мають зворотної дії в часі, наказ МОУ № 377 є не чинним, відповідно відсутні підстави для покладення зобов'язань на відповідача щодо вчинення дій по перерахунку згідно не діючих норм. З моменту прийняття наказу № 814 від 27.11.2013 р. і досі повідомлення про визначення як підставу для перерахунку - наказ МО України № 814 до головного управління не надходило, таким чином підстави для будь-яких дій щодо перерахунку у відповідача відсутні. В матеріалах пенсійної справи позивача відсутні довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 , видані на підставі наказу МО України № 377 та наказу МО України № 814.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з 01.01.2007 р.
16.07.2015 р. позивач звернувся до відповідача з заявою про проведення перерахунку пенсії, зокрема у зв'язку з виданням Наказу Міністра оборони України № 814 та просив провести перерахунок пенсії у відповідності з Порядком подання та оформлення документів для перерахунку пенсії і Порядком проведення перерахунку пенсій, які затверджені постановою Правління ПФ України № 3-1 від 30.01.2007 р. та ч. 3 ст. 63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та надав довідку військкомату (а.с. 23).
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області на звернення позивача, листом від 24.07.2015 р. № 355/П-11 повідомило, що Кабінетом Міністрів України після 01.01.2008 р. рішень про зміну розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України не приймалось, підстави для перерахунку пенсій військовослужбовцям, зокрема військовослужбовцям Міністерства оборони України відповідно до наказів Міністра оборони України, зазначених у зверненні відсутні. Також позивачу надано повідомлення про розмір та складові пенсії № 3257 від 24.07.2015 р. з якої вбачається, що при нарахуванні пенсії враховано посадовий оклад у розмірі 1200 грн., виплачується підвищення до пенсії відповідно до постанови КМУ № 355 (а.с. 24-25).
Також позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 і на своє звернення отримав відповідь № 11/153 від 22.07.2015 р., відповідно до якої Наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 р. № 814 за посадою старший викладач Військового інституту встановлено посадовий оклад - 1460 грн. Розмір грошового забезпечення складає: посадовий оклад - 1460 грн. 00 коп.; оклад за військовим званням - 130 грн. 00 коп.; надбавка за вислугу років 40 % - 638 грн. 00 коп.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50 % - 1113 грн. 00 коп.; надбавка за роботу з таємними документами 10 % - 146 грн. 00 коп.; премія 90 % - 1314 грн. 00 коп., всього 4799 грн. 00 коп. (а.с. 5).
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у строки, встановлені частиною другою статті 51 цього Закону.
Як вбачається з наведеної норми права, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом встановлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.
Згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 (далі - постанова № 45), перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Пунктом 3 постанови КМУ від 07.11.2007 р. № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу» були затверджені схеми посадових окладів військовослужбовців у розмірах згідно з додатками, а пунктом 5 цієї постанови керівникам державних органів надано право в межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, установлювати посадові оклади військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу, посади яких не передбачені цією постановою, - у розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами згідно з додатками 1 - 23 і 30 - 32 за аналогічними посадами.
На виконання п. 12 ч. 2 постанови № 1294, з метою впорядкування розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України Міністром оборони України було видано Наказ від 27.11.2013 року № 814 - «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».
Тобто, Кабінет Міністрів України делегував своє право керівникам державних органів, у тому числі й Міністру оборони України, визначати розміри посадових окладів, а тому суд приходить до висновку, що наказ № 814, яким затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України, є підставою для перерахунку пенсії позивача відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, оскільки змінює розмір однієї зі складових грошового забезпечення зазначених осіб - посадового окладу.
Аналогічна правова позиція щодо наказу Міністру оборони України, яким затверджені схеми посадових окладів за основними типовими посадами керуючого та наукового складу офіцерів військово-навчальних закладів та наукових установ Збройних Сил України (№ 377) викладена у постановах Верховного Суду України від 24.04.2012 року № 21-84а12, від 16.01.2013 року № 21-416а12, від 18.06.2013 року № 21-165а13, від 01.07.2014 р. № 21-252-а14. Вказані Висновки Верховного Суду України за приписами ст. 244-2 КАС України є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права та мають враховуватися іншими судами загальної юрисдикції при застосуванні таких норм права.
Судом встановлено, що відповідач виплачує пенсію позивачу з урахуванням зокрема посадового окладу у розмірі 1200 грн., хоча наказом № 814 посадовий оклад старшого викладача вищого військового інституту, на посаді якого працював позивач визначено у розмірі 1460 грн.
Цей факт не заперечувала представник відповідача у судовому засіданні.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням нового розміру грошового забезпечення, визначеного наказом Міністра оборони України від 27.11.2013 року № 814.
Посилання відповідача на те, що Пенсійний фонд України у відповідності до Порядку, встановленому постановою № 45 не повідомляв відповідача про наявність підстав для перерахунку пенсій військовослужбовцям у зв'язку з виданням Міністром оборони України наказу № 814 на думку суду є безпідставними.
Відповідно до п. 2 і п. 3 постанови № 45 Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Згідно пункту 3.18 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей, що затверджене Наказом Міністерства оборони України № 530 від 14.08.2014 р., на підставі списків обласні військові комісаріати та військова частина НОМЕР_1 готують для перерахунку пенсій довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатком 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій та в місячний строк подають їх до головних управлінь Пенсійного фонду України.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.
Органи Пенсійного фонду самостійно не визначають розміри грошового забезпечення, і Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зможе здійснити перерахунок пенсії позивача лише за наявності довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії, що розрахований на підставі Наказу Міністерства оборони України № 814 від 27.11.2013 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних сил України».
У розумінні вищенаведених норм права Сумський обласний військовий комісаріат позивачу довідку не надавав, а надавав ОСОБА_1 відповідь на його звернення від 22.07.2015 р. за № 11/1536, тому для перерахунку пенсії згідно цієї відповіді підстави відсутні і в цій частині вимоги є необґрунтованими.
Таким чином, для здійснення захисту порушених прав позивача необхідно зобов'язати відповідача скласти та подати список на ім'я позивача до Сумського обласного військового комісаріату для надання Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням змін, внесених у розміри грошового забезпечення наказом Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 р. «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» згідно з п. 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що права позивача підлягають захисту, а позовні вимоги - частковому задоволенню. Так, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» слід визнати неправомірними, відповідача необхідно зобов'язати скласти та подати список на ім'я ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 для надання Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням змін, внесених у розміри грошового забезпечення наказом Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України»; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області після отримання Довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої Сумським обласним військовим комісаріатом Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та провести відповідні виплатити із урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 13.03.2015 року.
В задоволенні інших позовних вимог слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 2, 6-9, 11, 69-71, 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області - задовольнити частково.
Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до наказу Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України» - неправомірними.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області скласти та подати список на ім'я ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 для надання Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням змін, внесених у розміри грошового забезпечення наказом Міністра оборони України № 814 від 27.11.2013 року «Про затвердження схем розмірів посадових окладів військовослужбовців військових навчальних закладів (військових навчальних підрозділів вищих навчальних закладів України) і наукових установ Збройних Сил України».
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області після отримання Довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 на підставі наданої Сумським обласним військовим комісаріатом Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії та провести відповідні виплатити із урахуванням раніше виплачених сум, починаючи з 13.03.2015 року.
В іншій частині позовних вимог - відмовити.
На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Харківського апеляційного адміністративного суду через Ковпаківський районний суд м. Суми протягом десяти днів з дня її проголошення, з одночасним надісланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Якщо було подано апеляційну скаргу постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 09.10.2015 р.
Суддя М.М. Косолап