ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/16150/15-а
провадження № 2-а/753/349/15
"12" жовтня 2015 р. Дарницький районний суд м. Києва
в складі: головуючого судді ЛЕОНТЮК Л.К.
за участю секретаря ДРАГА О.А.
сторін:
представника відповідача БОНДАРЕНКО С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві
адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ в ДАРНИЦЬКОМУ РАЙОНІ м. КИЄВА про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, суд
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати незаконними дії відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зобов'язати відповідача призначити йому пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014 рік, на підставі його заяви від 20.08.2015 року та доданих до неї документів.
Свої вимоги мотивує тим, що він отримував пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». При призначенні пенсії за віком УПФУ в Дарницькому районі м. Києва було застосовано показник середньої заробітної плати у галузях економіки України за 2007 рік, в зв'язку з чим він звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з застосуванням показника заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії за 2014 рік, в сумі 2 960, 62 гривні. Відповідач у своєму листі від 27.08.2015 р. за № 501/С-464 відмовив йому у проведенні перерахунку пенсії з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014 рік, з посиланням на вимоги ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Такі дії відповідача вважає незаконними та такими, що порушують його особисті інтереси, бо у його випадку відбувається перехід пенсії за вислугою років як військовослужбовця, призначеної Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військовослужбовців та деяких інших осіб», на пенсію за віком на умовах, визначених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто умови та порядок обчислення цих пенсій визначені різними законодавчими актами.
Позивач в судове засідання не з"явився , у п.5 своїх позовних вимог просив розглядати адміністративний позов за його відсутності, вимоги підтримує та просив їх задовольнити.
Представник відповідача Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва за довіреністю № 17/08 від 05.01. 2015 року Бондаренко С.В. надавши свої письмові заперечення з проханням відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, які надійшли через загальну канцелярію за вх. № 47359 від 01.10. 2015 року, які підтримала у повному обсязі.
Вислухавши пояснення представника відповідача Бондаренко С.В., яка діє за довіреністю " 17/08 від 05.01. 2015 року, дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому район м. Києва та раніше отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». 27.08.2015 р. позивач подав до управління ПФУ заяву про перерахування призначеної йому пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати зайнятих у галузях економіки України за 2014 рік.
Згідно відповіді Управління ПФУ в Дарницькому районі м. Києва від 27.08.2015 р. за № 501/С-464 при призначенні пенсії позивачу було застосовано показник середньої заробітної плати за 2007 рік в сумі 1197,91 грн., а не показник середньої заробітної плати за 2014 рік, з посиланням на те, що він до цього отримував пенсію, яку було призначено у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком, пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання, пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Частиною 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено переведення з одного виду пенсії за цим Законом на інший.
Правовідносини сторін регулюються Конституцією України, Законом України від 09 липня 2003 року № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом № 2262.
Відповідно до статті 7 Закону № 2262 військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, які одночасно мають право на різні державні пенсії, призначається одна пенсія за їх вибором. У разі, якщо особа має право на отримання пенсії відповідно до цього Закону та Закону № 1058, призначається одна пенсія за її вибором.
Статтею 10 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Згідно ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики.
Згідно з ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням змін, внесених Законом України від 08 липня 2011 року № 3668-VI «Про заходи по законодавчому забезпеченню реформування пенсійної системи» переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачу при розрахунку пенсії за віком застосовувався показник середньої заробітної платні у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачені страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для розрахунку пенсії за 2007 рік - 1197,91 грн., за рік, що передував призначенню пенсії за віком.
Даний перерахунок відповідачем проведений неправомірно, оскільки позивач не звертався до Управління з заявою про переведення з одного виду пенсії на іншій, а просив призначити йому іншу пенсію за іншим Законом.
Доводи Управління ПФУ не приймаються до уваги, так як в ч. 3 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсій по матеріалам пенсійної справи, що в даному випадку відсутнє, так як мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону.
Згідно ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень суд перевіряє чи вчинені вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та Законами України.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги позивача є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», ст. ст. 158, 159, 160-163, 167 КАС України, суд
Адміністративний позов ОСОБА_3 до УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ в ДАРНИЦЬКОМУ РАЙОНІ м. КИЄВА про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати незаконними дії Управління Пенсійного Фонду України в Дарницькому районі м. Києві щодо відмови в перерахунку пенсії ОСОБА_3 з застосуванням показника середньої заробітної плати за 2014 рік при призначенні пенсії за віком.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва провести перерахунок та виплату ОСОБА_3 пенсії за віком з 20.08.2015 року з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, за 2014 рік в сумі 2960,62 грн. на підставі його заяви від 20.08.2015 р. та доданих до неї документів.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, зареєстрованого та проживаючого у АДРЕСА_1 судовий збір в розмірі 73,08 (сімдесят три) гривні 08 копійок.
Постанова може бути оскаржена до Адміністративного Апеляційного суду м. Києва через Дарницький районний суд протягом 10 днів з дня її проголошення . Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб"єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених ч.4 ст. 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п"ятиденного строку з моменту отримання суб"єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
СУДДЯ ЛЕОНТЮК Л.К.