ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
місто Київ
07 жовтня 2015 року 11:00 №826/15564/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Літвінової А.В., при секретарі судового засідання Новик В.М., за участю представників сторін, розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомтовариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Мікко»
додержавної податкової інспекції у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві
провизнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 07 жовтня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено осіб, які брали участь у розгляді справи, з урахуванням вимог частини другої статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України. Під час проголошення вступної та резолютивної частин постанови сторонам роз'яснено зміст судового рішення, порядок і строк його оскарження, а також порядок отримання повного тексту постанови, визначеного статтею 167 Кодексу адміністративного судочинства України,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Мікко» звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної податкової інспекції у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, в якому просить (з урахуванням заяви від 07.10.2015):
- визнати протиправною відмову Державної податкової інспекції у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, викладену у листі №24332/10/26-55-15-07 від 16.04.2015, у визнанні уточнюючої декларації на прибуток за 2014 рік податковою звітністю, як такою;
- визнати уточнюючу податкову декларацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Мікко» з податку на прибуток підприємства за 2014 рік прийнятою податковою декларацією (звітністю) днем її фактичного отримання ДПІ у Печерському районі головного управління ДФС у м. Києві, а саме: 17.03.2015;
- зобов'язати Державну податкову інспекцію у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві внести зазначені в уточнюючій податковій декларації Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Мікко» з податку на прибуток підприємства за 2014 рік показники до електронних баз податкової звітності.
Позовні вимоги мотивовано тим, що в порушення положень податкового законодавства Державною податковою інспекцією у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві протиправно відмовлено Товариству з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Мікко» у прийнятті уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2014 рік.
Представник відповідача під час судового розгляду справи проти позову заперечував, вказавши, що, відмовляючи у прийнятті уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2014 рік, контролюючий орган діяв правомірно, у межах та на підставі наданих йому повноважень, оскільки остання містить невідповідність заповнення.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Мікко» засобами електронного зв'язку направило на адресу контролюючого органу уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2014 рік, на підтвердження чого у матеріалах справи міститься копії квитанції №1, згідно якої документ доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 17.03.2015, а згідно квитанції №2 податкову декларацію з податку на прибуток підприємства (річна) за 2014 рік (реєстраційний номер документу: 9081639566) доставлено до районного рівня ДПІ у Печерському районі ДФС у м. Києві 17.03.2015.
Надалі, листом від 16.04.2015 №24332/10/26-55-15-07 Державна податкова інспекція у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві повідомила позивача про те, що встановлено заповнення уточнюючої декларації з податку на прибуток за 2014 рік з відповідними додатками до неї (реєстраційний номер №9081639566 від 17.03.2015) з порушенням вимог складання податкової звітності, зазначених в статтях 46-48 Податкового кодексу України, наказі Державної податкової адміністрації України від 14.06.2012 №516, а саме: невідповідність заповнення уточнюючого розрахунку, у зв'язку з чим вказано, що податкова звітність, складена з порушеннями, не вважається податковою декларацією та запропоновано надання нової податкової звітності з податку на прибуток за відповідний звітний період, складену належним чином.
Вважаючи таку відмову у прийнятті уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2014 рік необґрунтованою, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з позовом до суду.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.
Приписами підпункту 16.1.3. пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України визначено, що платник податків, зокрема, зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
У відповідності до пункту 46.1 статті 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.
У разі якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу) платник податків самостійно (у тому числі за результатами електронної перевірки) виявляє помилки, що містяться у раніше поданій ним податковій декларації (крім обмежень, визначених цією статтею), він зобов'язаний надіслати уточнюючий розрахунок до такої податкової декларації за формою чинного на час подання уточнюючого розрахунку (пункт 50.1 статті 50 Податкового кодексу України).
Податкова декларація подається за вибором платника податків, якщо інше не передбачено цим Кодексом, в один із таких способів: а) особисто платником податків або уповноваженою на це особою; б) надсилається поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення; в) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством (пункт 49.3 ст. 49 Податкового кодексу України).
Податкова декларація складається за формою, затвердженою в порядку, визначеному положеннями пункту 46.5 статті 46 цього Кодексу та чинному на час її подання. Форма податкової декларації повинна містити необхідні обов'язкові реквізити і відповідати нормам та змісту відповідних податку та збору (пункт 48.1 статті 48 Податкового кодексу України).
У розумінні пункту 48.2 статті 48 Податкового кодексу України, обов'язкові реквізити - це інформація, яку повинна містити форма податкової декларації та за відсутності якої документ втрачає визначений цим Кодексом статус із настанням передбачених законом юридичних наслідків.
Податкова декларація повинна містити такі обов'язкові реквізити: тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий); звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація; звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку); повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами; код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер; реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку у паспорті); місцезнаходження (місце проживання) платника податків; найменування контролюючого органу, до якого подається звітність; дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми); ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток або інші відомості, визначені в абзаці сьомому цього пункту, посадових осіб платника податків; підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності) (пункт 48.3 статті 48 Податкового кодексу України).
У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити: відмітка про звітування за спеціальним режимом; код виду економічної діяльності (КВЕД); код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ; індивідуальний податковий номер згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період (пункт 48.4 статті 48 Податкового кодексу України).
Згідно пункту 48.7 статті 48 Податкового кодексу України, податкова звітність, складена з порушенням норм цієї статті, не вважається податковою декларацією, крім випадків, встановлених пунктом 46.4 статті 46 цього Кодексу.
Відмова посадової особи контролюючого органу прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється (пункт 49.10 статті 49 Податкового кодексу України).
У разі подання платником податків до контролюючого органу податкової декларації, заповненої з порушенням вимог пунктів 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу, такий контролюючий орган зобов'язаний надати такому платнику податків письмове повідомлення про відмову у прийнятті його податкової декларації із зазначенням причин такої відмови у разі отримання такої податкової декларації, надісланої поштою або засобами електронного зв'язку, - протягом п'яти робочих днів з дня її отримання (підпункт 49.11.1 пункту 49.11 статті 49 Податкового кодексу України).
Таким чином, з урахуванням вищенаведених правових норм, перелік підстав для відмови контролюючого органу від прийняття податкової декларації, визначений положеннями статей 48 та 49 Податкового кодексу України, є вичерпним, а, відтак, неприйняття податкової декларації з інших підстав податковим законодавством не передбачено, а тому забороняється. При цьому, строк для повідомлення про відмову у прийнятті податкової декларації чітко регламентований положеннями податкового законодавства, який у разі надіслання такої податкової декларації засобами електронного зв'язку становить п'ять днів з дня її отримання.
Натомість, як вбачається зі змісту листа Державної податкової інспекції у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві від 16.04.2015 №24332/10/26-55-15-07, в якості причини для відмови у прийнятті уточнюючої податкової декларації Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Мікко» з податку на прибуток підприємства за 2014 рік вказано невідповідність заповнення уточнюючого розрахунку, тобто причина, яка не передбачена наведеними вище положеннями податкового законодавства. При цьому, інших причин для такої відмови з листа від 16.04.2015 №24332/10/26-55-15-07 не вбачається, а відповідачем під час судового розгляду справи не наведено.
Під час судового розгляду справи відповідачем також не наведено суду доказів невідповідності уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2014 рік, яка отримана останнім 17.03.2015, вимогам закону.
Крім того, уточнюючу податкову декларацію з податку на прибуток підприємства за 2014 рік доставлено до центрального рівня Державної податкової служби України 17.03.2015 (квитанція №1) та доставлено до районного рівня Державної податкової інспекції у Печерському районі головного управління ДФС у м. Києві 17.03.2015 (квитанція №2).
Натомість, про відмову у прийнятті вказаної декларації Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Мікко» повідомлено листом відповідача від 16.04.2015 №24332/10/26-55-15-07, який, у відповідності до наявної у матеріалах справи копії конверту, направлено позивачеві 17.04.2015.
З огляду на викладене, відповідачем повідомлено Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Мікко» про неприйняття уточнюючої податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2014 рік, яка отримана останнім 17.03.2015, лише листом від 16.04.2015 (направлено 17.04.2015), тобто з порушенням строку, встановленого підпунктом 49.11.1 пункту 49.11 статті 49 Податкового кодексу України, який у даному випадку складає п'ять робочих дні.
Таким чином, враховуючи відсутність передбачених податковим законодавством підстав для неприйняття відповідачем уточнюючої податкової декларації Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Мікко» з податку на прибуток підприємства за 2014 рік, виходячи зі змісту листа від 16.04.2015 №24332/10/26-55-15-07, а також повідомлення про таке неприйняття з порушенням строку, встановленого приписами підпункту 49.11.1 пункту 49.11 статті 49 Податкового кодексу України, суд дійшов висновку про протиправність відмови Державної податкової інспекції у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, викладену у листі від 16.04.2015 №24332/10/26-55-15-07, у визнанні уточнюючої декларації на прибуток за 2014 рік податковою звітністю, як такою, з огляду на що суд зазначає про визнання прийнятою податковою декларацією (звітністю) уточнюючу податкову декларацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Мікко» з податку на прибуток підприємства за 2014 рік днем її фактичного отримання Державною податковою інспекцією у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, а саме 17.03.2015, та зобов'язання Державної податкової інспекції у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві привести показники електронних баз податкової звітності відносно Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Мікко» у відповідність із показниками уточнюючої податкової декларації Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Мікко» з податку на прибуток підприємства за 2014 рік.
Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, керуючись статтями 69-71, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Визнати протиправною відмову державної податкової інспекції у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, викладену у листі від 16.04.2015 №24332/10/26-55-15-07, у визнанні уточнюючої декларації на прибуток за 2014 рік податковою звітністю, як такою.
Визнати уточнюючу податкову декларацію товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Мікко» з податку на прибуток підприємства за 2014 рік прийнятою податковою декларацією (звітністю) днем її фактичного отримання державною податковою інспекцією у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві, а саме 17.03.2015.
Зобов'язати державну податкову інспекцію у Печерському районі головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві привести показники електронних баз податкової звітності відносно товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Мікко» у відповідність із показниками уточнюючої податкової декларації товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Мікко» з податку на прибуток підприємства за 2014 рік.
Постанова набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Літвінова А.В.