ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
05 жовтня 2015 року № 826/11838/15
В приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Великій Васильківській, 81-а, Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу
за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві
про зобов'язання вчинити дії,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про зобов'язання Державну податкову інспекцію у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві повернути надмірно сплачений єдиний внесок у сумі 2 412,70 грн.
В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», Порядок зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 9 вересня 2013 року № 450, та зазначає, що фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 за 2013 рік та частину 2014 року помилково сплачено єдиний внесок, проте Державною податковою інспекцією у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві кошти повернуті частково.
Представник відповідача заперечив по суті заявлених позовних вимог та зазначив, що у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 була наявна переплата в сумі 3 668,33 грн., проте 14 лютого 2015 року в картці особового рахунку платника податків здійснено в автоматичному режимі коригування, а саме: збільшено щоквартальних нарахувань, здійснено коригування щоквартальних нарахувань по Єдиному внеску на суму 1 218,67 грн. у зв'язку з чим в автоматизованому режимі контролюючим органом зменшено переплату до 2 449,66 грн., яка була повернута позивачу.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець 13 травня 2013 року та з 1 червня 2013 року перебуває на спрощеній системі оподаткування, ІІ група, що підтверджується свідоцтвом платника єдиного податку.
11 лютого 2015 року ОСОБА_1 звернулася до Державної податкової інспекції у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві із заявою, в якій просила повернути сплачені помилково платежі.
У заяві ОСОБА_1 зазначила, що вона у 2013 році та частково у 2014 році помилково сплатила єдиний внесок, який згідно пункту 4 статті 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не повинна була сплачувати як пенсіонерка.
До заяви фізична особа-підприємець ОСОБА_1 додала копії платіжних доручень за 2013-2014 роки та копію банківської довідки про відкритий рахунок ОСОБА_2
12 травня 2015 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 повторно звернулася до контролюючого органу із заявою про повернення сплачених помилково платежів, до якої додала завірені копії платіжних доручень.
В травні 2015 року Державна податкова інспекція у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві повернула фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 надмірно сплачений єдиний внесок у сумі 2 412,70 грн.
Пунктом 2 частини першої статті 1 Закон України від 08.07.2010 № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 2464-VI) єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно пункту 4 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.
Статтею 9 Закону № 2464-VI встановлено, що обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (частина друга).
Обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів , бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок (частина третя).
Платники єдиного внеску, зазначені у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний рік, до 10 лютого наступного року, крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, які сплачують єдиний внесок, нарахований за календарний квартал, до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок (абзац третій частини восьмої статті 9 Закону № 2464-VI).
Періодом, за який платники єдиного внеску подають звітність до органу доходів і зборів (звітним періодом), є календарний місяць, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, для яких звітним періодом є календарний рік. У разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця її останнім звітним періодом є період з дня закінчення попереднього звітного періоду до дня державної реєстрації припинення підприємницької діяльності такої фізичної особи (абзац п'ятий частини восьмої статті 9 Закону № 2464-VI)
Виходячи з системного аналізу наведених норм права суд зазначає, що фізичні особи-підприємці, які перебувають на спрощеній системі оподаткування самостійно визначають суму єдиного внеску для себе та сплачують його до 20 числа місяця, що настає за кварталом, за який сплачується єдиний внесок.
Як вбачається з матеріалів справи, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 в період з 19 липня 2013 року по 17 червня 2014 року сплатила єдиного внеску на суму 4 862,36 грн., що підтверджується квитанціями № 17622111 від 19 липня 2013 року, № 17878344 від 20 серпня 2013 року, № 18139164 від 20 вересня 2013 року, № 18390580 від 18 жовтня 2013 року, № 18981630 від 25 грудня 2013 року, № 19187416 від 17 січня 2014 року, № 19712615 від 20 березня 2014 року, № 19965829 від 17 квітня 2014 року, № 20412473 від 17 червня 2014 року.
Разом з тим, частиною четвертою статті 1 Закону № 2464-VI встановлено, що особи, зазначені у пункті 4 частини першої цієї статті, які обрали спрощену систему оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу. Такі особи можуть бути платниками єдиного внеску виключно за умови їх добровільної участі у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно довідки Управління Пенсійного фонду України у Ямпільському районі Вінницької області від 22 вересня 2015 року № 1909/13-10/2295, ОСОБА_1 перебуває на обліку і отримує пенсію за віком по Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 1 червня 2009 року.
З урахуванням наведеного суд приймає до уваги позицію позивача щодо помилковості сплати єдиного внеску.
Відповідно до частини тринадцятої статті Закону № 2464-VI суми помилково сплаченого єдиного внеску зараховуються в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску або повертаються платникам у порядку і строки, визначені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної бюджетної політики, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно Порядку зарахування в рахунок майбутніх платежів єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування або повернення надміру та/або помилково сплачених коштів, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 9 вересня 2013 року № 450, у випадку помилкової сплати сум єдиного внеску на відповідні небюджетні рахунки за балансовим рахунком 3719 "Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування" (далі - рахунок 3719), відкриті в органах Державної казначейської служби України (далі - органи Казначейства) відповідно до законодавства, територіальними органами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, Міжрегіональним головним управлінням Міндоходів - Центральним офісом з обслуговування великих платників, державними податковими інспекціями в районах, містах (крім міст Києва та Севастополя), районах у містах, об'єднаними та спеціалізованими державними податковими інспекціями Міндоходів (далі - органи доходів і зборів) здійснюється зарахування помилково сплачених сум єдиного внеску у рахунок майбутніх платежів за тим самим рахунком відповідно до встановленого розміру єдиного внеску в порядку календарної черговості виникнення зобов'язань платника з цього платежу.
Повернення коштів здійснюється у випадках:
- надміру або помилково сплачених сум єдиного внеску, безпідставно стягнених сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій або інших коштів (далі - кошти) на відповідний рахунок органу доходів і зборів, відкритий в органі Казначейства за балансовим рахунком 3719;
- помилкової сплати сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій на невідповідний рахунок органу доходів і зборів.
Повернення коштів у випадках, передбачених пунктом 4 цього Порядку (окрім випадку надходження до органу доходів і зборів рішення суду про визнання безпідставним стягнення ним з юридичних і фізичних осіб сум єдиного внеску та/або застосованих фінансових санкцій), здійснюється виключно на підставі заяви платника про повернення надміру або помилково сплачених коштів (далі - заява), яка подається в довільній формі до органу доходів і зборів.
У заяві обов'язково зазначаються: найменування платника (суб'єкта господарювання); код ЄДРПОУ (для юридичної особи) або прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи; реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний номер), або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та мають відмітку у паспорті); місцезнаходження та номер контактного телефону; причини повернення коштів; сума коштів, що підлягає поверненню; напрям перерахування коштів із зазначенням реквізитів рахунка одержувача коштів.
До заяви платник обов'язково додає оригінал або завірену ним копію розрахункового документа (квитанцію, платіжне доручення тощо), який підтверджує сплату коштів на рахунок відповідного органу доходів і зборів.
Структурний підрозділ органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, одержавши від платника заяву, у строк не більше п'яти робочих днів проводить перевірку викладених у ній даних та у разі необхідності вимагає від платника та його посадових осіб надання додаткових документів, інформації та пояснень.
У разі наявності у платника єдиного внеску заборгованості зі сплати єдиного внеску або фінансових санкцій за іншими рахунками, повернення надміру або помилково сплачених коштів здійснюється після погашення платником такої заборгованості.
У разі відмови в задоволенні заяви, платнику єдиного внеску структурним підрозділом органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, надається (надсилається) повідомлення за підписом посадової особи органу доходів і зборів із зазначенням причин відмови.
У разі задоволення заяви, заява з відміткою про підтвердження повернення надміру або помилково сплачених коштів структурного підрозділу органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, передається до координаційно-моніторингового підрозділу для підготовки висновку.
Координаційно-моніторинговий підрозділ органу доходів і зборів у строк не більше ніж три робочих дні з дня отримання заяви з відміткою структурного підрозділу органу доходів і зборів, на який покладено функцію адміністрування єдиного внеску, про підтвердження повернення надміру або помилково сплачених коштів, на підставі даних інтегрованих карток платників готує висновки за формою, наведеною у додатку 1, та два примірники Реєстру висновків про повернення надміру або помилково сплачених коштів (далі - Реєстр висновків) за формою, наведеною у додатку 2. Висновки реєструються в журналі обліку висновків про повернення надміру або помилково сплачених коштів єдиного внеску за формою, наведеною у додатку 3, та протягом одного робочого дня від дати реєстрації передаються до підрозділів фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку органу доходів і зборів згідно з Реєстром висновків для підготовки розрахункових документів.
На підставі висновку у строк не пізніше ніж три робочих дні з дня отримання Реєстру, до якого включено такий висновок, підрозділ фінансово-економічної роботи та бухгалтерського обліку органу доходів і зборів здійснює повернення надміру або помилково сплачених коштів з рахунку, на який їх було сплачено, шляхом оформлення розрахункових документів та направлення їх відповідним органам Казначейства.
Органи Казначейства на підставі розрахункових документів органу доходів і зборів перераховують кошти за належністю за рахунок поточних надходжень за день з відповідних рахунків органу доходів і зборів.
Повернення коштів здійснюється на рахунки платників єдиного внеску, відкриті в банках або органах Казначейства, зазначені в заяві платника. Платникам, які сплатили кошти готівкою, повернення коштів здійснюється на рахунки, вказані у заяві платника.
Як вбачається з облікової картки платника податків ОСОБА_1, станом на 31 грудня 2014 року за ОСОБА_1 обліковувалася переплата в розмірі 3 668,33 грн., з якої 2 449,66 грн. повернуто ОСОБА_1 та на 1218,67 грн. збільшено щоквартальні нарахування по єдиному внеску № 1133780 від 14 лютого 2015 року, термін сплати 14 лютого 2015 року.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку, що контролюючим органом не звільнено фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 від сплати за себе єдиного внеску в повному обсязі, а частина сплачених ОСОБА_1 коштів зараховуються в рахунок погашення єдиного внеску.
Разом з тим, згідно частини третьої статті 9 Закону № 2464-VI обчислення єдиного внеску органами доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до органів доходів і зборів , бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.
Проте, відповідачем під час розгляду справи не надано доказів наявності підстав для нарахування ОСОБА_1 єдиного внеску контролюючим органом.
Відповідно до статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно положень частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
В контексті наведеного суд зазначає, що під час розгляду справи відповідачем не доведено обставин щодо наявності обов'язку у фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 по сплаті єдиного внеску в розмірі 2 412,70 грн. та відповідно обставин відносно того, що вказані кошти не є помилково сплаченими, а тому суд приходить до висновку про зобов'язання Державну податкову інспекцію у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві повернути надмірно сплачений єдиний внесок у сумі 2 412,70 грн.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що підлягає задоволенню повністю.
Відповідно до частини першої 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Керуючись статтями 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Державну податкову інспекцію у Солом'янському районі Головного управління ДФС у м. Києві повернути фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1 надмірно сплачений єдиний внесок у сумі 2 412 (дві тисячі чотириста дванадцять) грн. 70 коп.
3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) судові витати у розмірі 182 (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя М.А. Бояринцева