Постанова від 05.10.2015 по справі 825/3118/15-а

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 жовтня 2015 року м.Чернігів Справа № 825/3118/15-а

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Житняк Л.О.,

за участі секретаря Стасюк Т.В.,

представника відповідача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Управління пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «АПБ-Цегла» про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, -

ВСТАНОВИВ:

01.09.2015 позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «АПБ-Цегла» (далі -ТОВ «АПБ-Цегла») про стягнення фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за липень-серпень 2015 року в розмірі 20 033,63 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що відповідач в порушення вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не відшкодував витрати на виплату і доставку пільгових пенсій за липень-серпень 2015 року громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_3, які отримують пенсію за списком №2 відповідно до п. "б"-"з" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». У зв'язку з цим, за відповідачем утворилась заборгованість в сумі 20 033,63 грн., яку позивач просить стягнути в судовому порядку.

Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення, наявними в матеріалах справи. В позовній заяві просив розгляд справи провести без участі його представника.

Представник відповідача в судовому засіданні надав клопотання, в якому просив судове засідання перенести на іншу дату для надання терміну для подання відповідачем апеляційних скарг на постанови Борзнянського районного суду Чернігівської області, які стали підставою для призначення пільгових пенсій та відповідно формування розрахунків.

Протокольною ухвалою суду в задоволенні даного клопотання відмовлено.

Представник відповідача позов не визнав, у задоволенні позовних вимог просив відмовити повністю, обґрунтовуючи це тим, що для призначення пенсії ОСОБА_3, підприємством було видано довідку про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. Факт підтвердження наявного трудового стажу закріплено в рішенні Борзнянського районного суду Чернігівської області від 29.07.2014 по справі №730/627/2014-ц яке набрало законної сили. Вказаним рішенням щодо періоду роботи ОСОБА_3 встановлено, що ОСОБА_3 переведений з посади виконроба на посаду начальника ППО з 15.09.1992 відповідно до наказу. В той же час, відповідно до змісту даного наказу запис про переведення ОСОБА_3 на іншу посаду відсутній. Крім того, відповідно до штатного розпису на 1992 рік він значиться на посаді начальника ППО.З огляду на зазначене, судом було відмовлено в задоволенні позовних вимог в частині видачі уточнюючої довідки за період з 01.01.1992 по 15.09.1992 в зв'язку з відсутністю первинних документів, які б підтверджували його стаж роботи, що дає право на пільгову пенсію. Окрім цього, всупереч змісту положень КАС України, постановою Борзнянського районного суду Чернігівської області від 30.03.2015 по справі №730/191/15-а ОСОБА_3 на підставі належним чином оформленої трудової книжки встановлено загальний стаж роботи на посадах майстра та виконроба у розмірі 6 років 11 місяців та 27 днів (із врахуванням періоду роботи з 01.01.1992 по 15.09.1992). Саме зазначена постанова стала підставою для призначення пільгової пенсії ОСОБА_3 З огляду на зазначене, відповідач вважає, що законні підстави для використання трудового стажу на протязі 6 років 11 місяців 27 днів відсутні.

Щодо громадянина ОСОБА_2 зазначив, що підтвердження пільгового стажу для призначення пільгових пенсій повинно відбуватися на підставі наявних первинних документів, які відповідають законодавству та підтверджують фактичний стаж роботи працівників на посадах зі шкідливими і важкими умовами праці повний робочий день, що відповідають Спискам №1 та №2. Так в наказі про звільнення №55 від 12.11.1999 відсутній запис про звільнення, при тому, що в трудовій книжці зроблено запис про звільнення за власним бажанням згідно згаданого наказу. Вказане свідчить про недотримання вимог щодо заповнення та оформлення трудових книжок та тягне за собою суперечливість даних щодо встановлення та підтвердження періоду роботи ОСОБА_4 та унеможливлює визначення та підтвердження трудового стажу. Таким чином, наявні документи не можуть у повній мірі бути використаними як документи, що встановлюють факт здійснення працівником визначеної роботи та відповідно бути підставою для підтвердження терміну роботи на підприємствах. Отже, законні підстави, на думку відповідача, для використання трудового стажу для призначення пенсій на пільгових умовах за період з 08.10.1980 по 12.11.1999 та відповідно підтвердження трудового стажу на підприємстві, що врахований при обчисленні пенсії на пільгових умовах на протязі 12 років 6 місяців.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ТОВ «АПБ-Цегла» (ід. код 03588301) зареєстровано як юридичну особу 14.02.2002 та взято на облік Управлінням пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області.

За липень-серпень 2015 року Управлінням Пенсійного фонду в Борзнянському районі витрачено 20 033,63 грн, на доставку пільгових пенсій громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_3, які отримують пенсію за списком №2 відповідно до п. "б"-"з" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що також підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій (а.с.8-10).

Досліджуючи правильність нарахування ТОВ «АПБ-Цегла» фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, необхідно врахувати норми ст. 5 Закону України від 09.07.2003 № 1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058), яка регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці правовідносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що йому не суперечить.

Згідно з абз. 4 п. 1 ст. 2 Закону України від 26.06.1997 № 400/97-ВР «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 ст.1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст.26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зокрема 100 відсотків від об'єкта оподаткування.

Відповідно до п. 2 розділуПрикінцевих положень вказаного Закону пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вищезазначеним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України від 05.11.1991 № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Порядок відшкодування підприємствами витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663.

Згідно п. 6.1 розділу 6 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в розмірах - для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 розділу 2 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Як визначено пп.6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно в повідомленнях про розрахунок сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» які надсилаються підприємством до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених пенсій.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем на адресу відповідача направлявся розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» з 2015 року, який був отриманий відповідачем (а.с.11, 12).

Згідно з пп. 6.7 п. 6 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунках місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.

Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.

В зв'язку з набранням чинності Закон України від 28.12.2014 №71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким внесено зміни до Податкового кодексу України, а саме: з переліку загальнодержавних податків і зборів виключено фіксований сільськогосподарський податок.

Для платників єдиного податку виключень щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, чинним законодавством не передбачено. Відповідно, з 01.01.2015 у вищезазначених платників виникає обов'язок відшкодування пільгових пенсій.

Заперечення відповідача щодо необґрунтованого призначення пенсії ОСОБА_3 суд до уваги не приймає, в силу преюдиціальності рішення Борзнянського районного суду Чернігівської області від 30.03.2015 по справі №730/191/15-а, яким встановлено право працівника на призначення пільгової пенсії.

Щодо призначення пенсії ОСОБА_2 суд зазначає, що посилання відповідача на відсутність законних підстав для використання трудового стажу для призначення пенсій на пільгових умовах за період з 08.10.1980 по 12.11.1999 та відповідно підтвердження трудового стажу на підприємстві, що врахований при обчисленні пенсії на пільгових умовах на протязі 12 років 6 місяців у зв'язку з недотриманням вимог щодо заповнення та оформлення трудових книжок, яке тягне за собою суперечливість даних викладених в трудовій книжці та наказі про звільнення, - є безпідставними, оскільки є порушенням п.4 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 № 301 «Про трудові книжки працівників» та Інструкції про порядок ведення трудових книжок. Вказана обставина відбулась з вини відповідача та жодним чином не може позбавити права працівника на отримання пільгової пенсії на підставі записів трудової книжки, яка в силу ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» є основним документом, який підтверджує стаж роботи.

Враховуючи все вищевикладене, суд зазначає, що відповідач не вніс до Управління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі Чернігівської області суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за липень-серпень 2015 року в розмірі 20 033,63 грн, чим порушив вимоги пункту 6 Інструкції.

Виходячи із аналізу правових норм, що регулюють обов'язки відповідача, під час дослідження позовних вимог судом встановлено, що за липень-серпень 2015 року заборгованість ТОВ «АПБ-Цегла» по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених громадянам ОСОБА_2, ОСОБА_3, які отримують пенсію за списком №2 відповідно до п. "б"-"з" ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», становить 20 033,63 грн.

На час розгляду судом цієї адміністративної справи зазначена заборгованість відповідачем не сплачена, доказів на спростування цієї обставини суду не надано.

З огляду на встановлене, керуючись ч. 1 ст. 9, ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України суд визнає, що вимоги позивача про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій в сумі 20 033,63 грн є обґрунтованими та підтверджуються матеріалами справи, а відтак підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судові витрати по справі згідно ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "АПБ-Цегла" (вул. Паризької комуни, буд.33, м.Борзна, Борзнянський район, Чернігівська область, 16400, код 03588301) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 20 033,63 грн (двадцять тисяч тридцять три гривні 63 коп.) на користь Укправління Пенсійного фонду України в Борзнянському районі (вул.Незалежності, 2, м.Борзна, Чернігівська область, 16400, код 24841460, р/р 25601303202258, МФО 353553 в ЧОУ АТ ''Ощадбанк'').

Постанова суду набирає законної сили в порядку статей 167, 186 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя Л.О. Житняк