Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
15:50 год.
"09" жовтня 2015 р. № 820/10530/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі
Головуючого судді Спірідонова М.О.,
Суддів Зінченка А.В., Бадюкова Ю.В.
за участю секретаря судового засідання Сайко А.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом
Кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі №4 з виборів депутатів до Чугуївської районної ради Харківської обл. від Чугуївської партійної організації ПП "ВО "Цент" ОСОБА_1
до Чугуївської районної виборчої комісії Харківської області
про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії ,
Позивач, Кандидат у депутати в багатомандатному виборчому окрузі №4 з виборів депутатів до Чугуївської районної ради Харківської області від Чугуївської партійної організації ПП "ВО "Цент" ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд:
1. Скасувати постанову №24 від 06 жовтня 2015 року Чугуївської районної виборчої комісії Харківської області.
2. Зобов'язати Чугуївську району виборчу комісію Харківської області поновити реєстрацію кандидата ОСОБА_2 у депутати до Чугуївської районної ради Харківської області у багатомандатному виборчому окрузі №4 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що постанова №24 від 06 жовтня 2015 року Чугуївської районної виборчої комісії Харківської області є такою, що порушують вимоги чинного законодавства та його конституційні права брати участь у виборчому процесі шляхом самовисування на посаду Введенського селищного голови Чугуївського району Харківської області в одномандатному виборчому окрузі та висування його як кандидат у депутати до Чугуївської районної ради Харківської області (виборчий округ №4)на місцевих виборах 25 жовтня 2015р від Чугуївської районної партійної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Центр»».
У судовому засіданні позивач підтримав доводи, викладені у позові, наполягав на задоволенні позову.
Відповідач - Чугуївська районна виборча комісія Харківської області в судове засідання не з'явилась але була повідомлена про дату час та місце слухання справи належним чином та надала заяву про слухання справи за її відсутністю.
Розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову заслухавши пояснення позивача, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд виходить з таких підстав та мотивів.
Преамбулою Закону України “Про місцеві вибори” № 676-УІІІ від 04.09.2015р. визначено, що цей Закон визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних, міських голів та старост.
Відповідно до ст. 1 Закону України “Про місцеві вибори” № 676-УІІІ від 04.09.2015р., організація і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних, міських голів та старост регулюються Конституцією України, цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.
За приписами ч. 1 та ч. 3 ст. 4 означеного закону, місцеві вибори є рівними. Громадяни України беруть участь у відповідних місцевих виборах на рівних засадах. Усі кандидати у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, зареєстровані у встановленому цим Законом порядку (далі - кандидати), мають рівні права і можливості брати участь у виборчому процесі відповідних місцевих виборів.
Згідно ч. 1 ст. 20 Закону № 676-УІІІ від 04.09.2015р., виборчі комісії з місцевих виборів є спеціальними колегіальними органами, уповноваженими організовувати підготовку та проведення відповідних місцевих виборів і забезпечувати додержання та однакове застосування законодавства України про місцеві вибори.
При вирішенні справи суд бере до уваги, що у порядку, передбаченому статтею 172 КАС України, звернутися до суду мають право особи, які мають намір реалізувати своє право на участь у виборчому процесі або набути статусу суб'єкта виборчого процесу, у разі відмови в цьому виборчими комісіями або органами державної влади чи органами місцевого самоврядування. Точне і неухильне додержання адміністративними судами норм Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом (далі також - виборчий спір, виборча справа), є неодмінною умовою їх правильного, справедливого та своєчасного вирішення (Постанова Пленуму ВАСУ № 15 від 01.11.2013р. “Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом).
Також, відповідно до ст. 172 КАС України, суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у дводенний строк після надходження позовної заяви. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли до дня голосування, вирішуються судом у дводенний строк, але не пізніше ніж за дві години до початку голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування вирішуються судом до закінчення голосування. Адміністративні справи за позовними заявами, що надійшли у день голосування, але після закінчення голосування, вирішуються судом у дводенний строк після надходження позовної заяви.
Слід зазначити, що строк розгляду даної адміністративної справи обмежений вказаною вище нормою КАС України.
Судом встановлено, що позивач - 29 вересня 2015 року Постановою №13 Чугуївської районної виборчою комісією Харківської області «Про реєстрацію кандидатів у депутати до Чугуївської районної ради Харківської області» у багатомандатному окрузі, включений до виборчого списку від Чугуївської районної партійної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Центр»», як кандидат у депутати до Чугуївської районної ради Харківської області (виборчий округ №4).
Також судом встановлено, що 30 вересня 2015 року постановою Введенської селищної територіальної виборчої комісії № 8 «Про реєстрацію кандидатів на посаду Введенського селищного голови в одномандатному виборчому окрузі» позивача було зареєстровано кандидатом на посаду Введенського селищного голови в одномандатному виборчому окрузі шляхом самовисування.
06 жовтня 2015 року до Чугуївської районної виборчої комісії Харківської області на позивача була подана скарга від представника політичної партії «ОСОБА_3 Порошенко «Солідарність»» ОСОБА_4, в якій він посилається на порушення позивачем законодавства України саме ч.5 ст.35 Закону України про місцеві вибори та ч.8 ст.41 цього Закону, а саме, вказавши про на неможливість позивача одночасного балотуватися на депутата у багатомандатному виборчому окрузі від Чугуївської районної партійної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Центр»» до Чугуївської районної ради Харківської області та на посаду Введенського селищного голови Чугуївського району Харківської області в одномандатному виборчому окрузі як самовисуванця.
06 жовтня 2015 року постановою Чугуївської районної виборчої комісії Харківської області № 24 було прийнято рішення про скасування реєстрації кандидата у депутати Чугуївської районної ради у багатомандатному виборчому окрузі - ОСОБА_2 включеного до виборчого списку за № 15 по округу №4 від Чугуївської партійної організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Центр»»
Підставою для прийняття згаданого вище рішень, комісією вказано ч. 5 ст. 35, п. 8 ст. 41 ч. 3 ст. 47, п. 5 ч.2 ст. 47 Закону України № 676-УІІІ.
Вирішуючи спір суд відзначає, що відповідно до ч. 2 ст. 35 Закону України № 676-УІІІ від 04.09.2015р., право висування кандидатів у депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, міської, в тому числі міст Києва та Севастополя, районної у місті ради реалізується виборцями у відповідних багатомандатних виборчих округах через місцеві організації партій у порядку, передбаченому цим Законом. Право висування кандидатів у депутати сільських, селищних рад реалізується виборцями в одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом. Право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реалізується виборцями у відповідних єдиних одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.
Згідно ч. 4 ст. 35 Закону України № 676-УІІІ від 04.09.2015р., особа не може бути висунута кандидатом у депутати у багатомандатному виборчому окрузі більше ніж до однієї місцевої ради відповідного рівня (більше ніж до однієї обласної, однієї районної, однієї міської, однієї районної в місті ради).
Частина 5 ст. 35 Закону України № 676-УІІІ від 04.09.2015р. встановлює, що особа, з урахуванням вимог частини четвертої цієї статті, може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.
З положень наведеної норми закону чітко випливає, що особа може одночасно бути висунута кандидатом у депутати місцевих рад, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови або старости або шляхом висування місцевою організацією лише однієї політичної партії або лише шляхом самовисування.
Як встановлено ч. 1 п. 8 ст. 41 Закону України № 676-УІІІ від 04.09.2015р., у разі якщо особа, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації політичної партії, включена за її письмовою заявою про згоду балотуватися за виборчим списком кандидатів у депутати від місцевої організації іншої політичної партії та (або) висунута за її письмовою заявою про згоду балотуватися кандидатом у депутати, кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації іншої політичної партії або шляхом самовисування, відповідні територіальні виборчі комісії виключають таку особу з усіх виборчих списків, до яких вона була включена, скасовують її реєстрацію як кандидата в депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, про що повідомляють відповідні м Закону України № 676-УІІІ від 04.09.2015р. місцеві організації партій та цю особу.
За правилами, визначеними п. 5 ч. 1 ст. 47 Закону України № 676-УІІІ від 04.09.2015р., територіальна виборча комісія скасовує рішення про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі: порушення вимог частин третьої - п'ятої статті 35 цього Закону.
Таким чином, в ході розгляду справи судом жодних порушень виборчою комісією прав позивача не встановлено.
Оскільки за матеріалами справи судом не встановлено невідповідності форми правової поведінки відповідача у спірних правовідносинах вимогам ч.3 ст.2 КАС України, то поданий позов належить залишити без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст.8 і 19 Конституції України, ст.ст.7-11, 158-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі №4 з виборів депутатів до Чугуївської районної ради Харківської обл. від Чугуївської партійної організації ПП "ВО "Цент" ОСОБА_2 до Чугуївської районної виборчої комісії Харківської області про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду відповідно до ч.5 ст.177 КАС України, а саме: шляхом подання через Харківський окружний адміністративний суд апеляційної скарги у дводенний строк з дня проголошення постанови.
Постанова набирає законної сили згідно з ч.3 ст.177 КАС України, а саме: після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя М.О. Спірідонов
Судді А.В. Зінченко
ОСОБА_5