29 вересня 2015 р. Справа № 876/7427/15
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого-судді Кузьмича С. М.,
суддів Гулида Р. М., Улицького В. З.
за участю секретаря Корнієнко О. А.
представника позивача ОСОБА_1
представника відповідача ОСОБА_2
розглянувши в відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газенергокомплект" на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17 червня 2015 року по справі № 813/2582/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Газенергокомплект" до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області про визнання протиправними дій і зобов'язання вчинити дії,
15 травня 2015 року позивач звернувся з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Франківському районі м. Львова Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області, яким просить визнати протиправними дії відповідача із внесення до Інформаційної системи “Податковий блок” відносно ТзОВ “Газенергокомплект” даних, які свідчать про наявність відхилень між показниками податкового кредиту з податку на додану вартість (надалі - ПДВ) та податкових зобов'язань з ПДВ, самостійно задекларованими ТзОВ “Газенергокомплект” в податкових деклараціях з ПДВ за грудень 2013 року, та показники податкового кредиту з ПДВ та податкових зобов'язань з ПДВ “Газенергокомплект” за грудень 2013 року згідно з Актом перевірки №1461/13-05-22-04/32842046 від 21 серпня 2014 року без прийняття податкового повідомлення-рішення та проведення процедури узгодження самостійно визначеного контролюючим органом грошового зобов'язання з податку;
- зобов'язати ДПІ у Франківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області видалити з Інформаційної системи “Податковий блок” дані показників податкового кредиту з ПДВ та податкових зобов'язань з ПДВ, обчислених згідно з Актом перевірки №1461/13-05-22-04/32842046 від 21 серпня 2014 року та дані про наявність відхилень від показників податкового кредиту з ПДВ та податкових зобов'язань з ПДВ, самостійно узгоджених ТзОВ “Газенергокомплект” в податкових деклараціях з ПДВ за грудень 2013 року;
- зобов'язати відповідача відобразити у відповідних вкладках Інформаційної системи “Податковий блок” (АІС “Аудит”, АІС “Система автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту з ПДВ в розрізі контрагентів на рівні Державної податкової адміністрації України” та інші) показники, відображені ТзОВ “Газенергокомплект” самостійно у податкових деклараціях з ПДВ за грудень 2013 року.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 17 червня 2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
З таким рішенням суду не погодився позивач. Подав апеляційну скаргу, в якій посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким позов задоволити повністю.
В апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції не взято до уваги той факт, що внесення даних до податкової бази до моменту донарахування позивачу грошового зобов'язання в порядку передбаченому законодавством, порушує права позивача та є порушенням принципу добросовісності платника, який існує в українському законодавстві.
Представник позивача в судовому засіданні надав пояснення, просив рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким позов задоволити повністю.
Представник відповідача в судовому засідання надав пояснення, просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційна скарга не належить до задоволення з наступних підстав.
Вивчивши матеріали справи судом апеляційної інстанції встановлено, що працівниками відповідача проведено документальну позапланову невиїзну перевірку позивача з наступних питань:
- господарських відносин з ТзОВ “Екогазконтракт” за грудень 2013 року;
- документального підтвердження використання у господарській діяльності товарів (робіт, послуг) або про подальшу реалізацію цих товарів (робіт, послуг) від вищезгаданих контрагентів.
За результатами вказаної перевірки податковим органом складено акт №1461/13-05-22-04/32842046 від 21 серпня 2014 року. В акті відображено, що податковим органом було виявлено наступні порушення:
- завищено витрати, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування за 2013 рік на суму 17143303 грн (придбання товарів (робіт, послуг) у ТзОВ “Екогазконтракт”);
- завищено доходи, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування за 2013 рік на суму 17477108,2 грн (по операціях з ЛМКП “Львівтеплоенерго”, ТзОВ “Радехівський цукор”, ТзОВ “Газпромсервіс”);
- завищено суму податкових зобов'язань за грудень 2013 року на суму 3495521,64 грн (по операціях з ЛМКП “Львівтеплоенерго”, ТзОВ “Радехівський цукор”, ТзОВ “Газпромсервіс”);
- завищення суми податкового кредиту за грудень 2013 року на суму 3428660,6 грн за рахунок проведення взаєморозрахунків з “Екогазконтракт”.
Відповідно до матеріалів справи, ТзОВ “Газенергокомплект” подано запит №16/04/2015-01 від 16 квітня 2015 року до ДПІ у Франківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області про надання інформації чи відбувалося внесення будь-яких змін до АІС “Податковий блок”, а також, чи відбувалось коригування сум нарахованих податкових зобов'язань чи податкового кредиту по ПДВ на підставі акту перевірки №1461/13-05-22-04/32842046 від 21 серпня 2014 року в інтегрованій картці платника ПДВ.
У відповіді ДПІ у Франківському районі м. Львова ГУ ДФС у Львівській області №7840/10/13-05-22-413 від 6 травня 2015 року вказано, що інформацію по проведеній перевірці ТзОВ “Газенергокомплект” внесено до АС “Податковий блок”.
Відповідно до пункту 61.1 статті 61 Податкового кодексу України (надалі - ПК України) податковий контроль - це система заходів, що вживаються контролюючими органами з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган.
Одним зі способів ведення податкового контролю є інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів.
Відповідно до пункту 71.1 статті 71 ПК України інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності контролюючих органів - це комплекс заходів щодо збору, опрацювання та використання інформації, необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій.
Статтею 72 ПК України визначено, яка інформація використовується для інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючого органу. Підпунктами вказаної статті встановлено, що зазначена інформація надходить від платників податків та податкових агентів. Зокрема, це інформація, що міститься в податкових деклараціях, розрахунках, інших звітних документах а також у наданих великими платниками податків в електронній формі копіях документів з обліку доходів, витрат та інших показників, пов'язаних із визначенням об'єктів оподаткування (податкових зобов'язань), первинних документах, які ведуться в електронній формі, регістрах бухгалтерського обліку, фінансовій звітності, інших документах, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків і зборів.
З аналізу пункту 74.1 статті 74 ПК України зрозуміло, що податкова інформація, зібрана відповідно до приписів цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
Відповідно до пункту 2.6 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами між підрозділами державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом Державної фіскальної служби України №22 від 31.07.2014 року (надалі - Методичні рекомендації), працівники підрозділів, що здійснюють (очолюють) перевірки, вносять необхідну інформацію до інформаційної бази результатів контрольно-перевірочної роботи підсистеми “Податковий аудит” інформаційної системи “Податковий блок” на кожному етапі організації, проведення та реалізації матеріалів перевірок (при направленні повідомлення платнику податків про початок документальної планової (невиїзної позапланової) перевірки, оформленні направлення на проведення перевірки, реєстрації акта (довідки) перевірки (звірки), інших складених актів (довідок), прийнятті та направленні податкового повідомлення-рішення, вимог та рішень щодо єдиного внеску, складанні протоколів про адміністративне правопорушення тощо - в день вчинення відповідних дій.
Відповідно до Методичних рекомендацій, до підсистеми “Податковий аудит” інформаційної системи “Податковий блок” додатково вносяться наступні документи:
- наказ про проведення перевірки; протокол засідання постійної комісії із розгляду спірних питань;
- заперечення до акта перевірки;
- висновок і відповіді на такі заперечення;
- інші визначені підсистемою дані.
Відповідні підрозділи органу державної фіскальної служби, на обліку в якому перебуває платник податків, забезпечують внесення до інформаційних баз даних відповідної інформації не пізніше наступного робочого дня з дня отримання.
Відповідно до пункту 63.12 статті 63 ПК України інформація, що збирається, використовується та формується органами державної податкової служби у зв'язку з обліком платників податків, вноситься до інформаційних баз даних і використовується з урахуванням обмежень, передбачених для податкової інформації з обмеженим доступом.
Приймаючи оскаржену постанову суд першої інстанції виходив з того, що внесення даних перевірки до підсистеми “Податковий аудит” інформаційної системи “Податковий блок” є виключно службовою діяльністю податкового органу, яка передбачає фіксацію у інформаційних базах кожного наявного етапу звірки, незалежно від того, винесені податкові повідомлення-рішення, чи ні.
Суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити, що права позивача можуть бути порушені відповідачем внаслідок прийняття за результатами перевірки податкових повідомлень-рішень.
Оскільки такі рішення податковим органом не виносились, а внесення даних до підсистеми “Податковий аудит” інформаційної системи “Податковий блок” права та свободи позивача не порушують, оскільки мають виключно інформаційний та статистичний характер, призначені для обліку результатів контрольно-перевірочної роботи та формування на основі наявних даних відповідної звітності.
Внесення та зміна інформації у базах вказаних підсистем не створює для платника податків будь-яких юридичних наслідків, не змінює прав та обов'язків платника податків, оскільки внесення такої інформації не призводить до коригування податкових зобов'язань та податкового кредиту платника податків.
Обов'язковою ознакою дій суб'єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб'єктів відповідних правовідносин і мають обов'язків характер. Висновки, викладені у акті перевірки є відображенням дій посадових інспекторів, не породжують правових наслідків для платника податків і відповідно такий акт не порушує прав останнього. Включення суб'єктом владних повноважень до бази даних інформації про таку перевірку не створює жодних перешкод для діяльності платника податку.
Така ж правова позиція висловлена в рішенні Верховного суду України від 9 грудня 2014 року у справі № 21-511а14.
Зважаючи на вищевикладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції було правильно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а ухвалу суду - без змін. Доводи апеляційної скарги не спростовують рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України,
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Газенергокомплект" залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 17 червня 2015 року по справі № 813/2582/15 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий Кузьмич С. М.
Судді Гулид Р. М.
ОСОБА_3
Повний текст ухвали складено 2 жовтня 2015 року