30 вересня 2015 року Справа № 876/11416/14
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого судді Кушнерика М.П.
суддів Мікули О.І., Старунського Д.М.
з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові апеляційну скаргу Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2014р. по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Кен-Пак Яворів» до Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Львівській області, Управління Державної казначейської служби України у Яворівському районі Львівської області про стягнення суми бюджетного відшкодування, -
10.10.2014р. позивач звернувся до суду з позовом, в якому з врахуванням уточнених вимог від 18.11.2014 року, просить стягнути з Державного бюджету України на користь ТзОВ «Кен-Пак Яворів» пеню, у розмірі 29237,83 грн.
В обґрунтування позовних вимог посилається на невиконання відповідачем свого обов'язку, встановленого вимогами п.200.12, 200.13 ст.200 Податкового кодексу України, чим порушено право позивача на своєчасне отримання бюджетного відшкодування податку на додану вартість. Враховуючи те, що відповідачем порушені строки відшкодування суми податку, просить у відповідності до п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України стягнути пеню, нарахованої на суму заборгованості.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 20.11.2014р. позов задоволено. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Кен-Пак Яворів» пеню в розмірі 29237 грн. 83 коп. по заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість.
Податковий орган оскаржив дану постанову з підстав неповного з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи
та порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного
вирішення справи, а саме ст.86 КАС України, п.200.12, п.200.13 ст.200 Податкового кодексу України.
Вимоги апеляційної скарги мотивує тим, що судом першої інстанції не взято до уваги доводи податкового органу, що розрахунок пені, нарахованої на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість, відповідно до п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України зроблений невірно, так як невірно вказано початок строку нарахування пені для суми бюджетного відшкодування, визначеної у декларації за червень 2014 року та липень 2014 року.
Довідка про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ТзОВ «Кен-Пак Яворів» бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявленого до відшкодування на розрахунковий рахунок за червень 2014 року складена 29.08.2014 року.
Відповідно до п.200.12 ст.200 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до п.200.13 ст.200 Податкового кодексу України на підставі отриманого висновку відповідного контролюючого органу орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку контролюючого органу.
Отже, податковий орган був зобов'язаний подати висновок казначейській службі до 03.09.2014 року, а казначейська служба перерахувати кошти до 10.09.2014 року.
Тому, початок строку нарахування пені для суми бюджетного відшкодування визначеної у декларації за червень 2014 року, настав не раніше 11.09.14р., проте позивачем розрахунок помилково зроблено починаючи з 04.09.2014 року.
Аналогічно, довідка про результати документальної позапланової виїзної перевірки правомірності нарахування ТзОВ «Кен-ІІак Яворів» бюджетного відшкодування податку на додану вартість, заявленого до відшкодування на розрахунковий рахунок за липень 2014 року, складена 16.09.2014 року.
Отже, податковий орган був зобов'язаний подати висновок казначейській службі до 22.09.2014 року, а казначейська служба перерахувати кошти до 29.09.2014 року.
Тому, початок строку нарахування пені для суми бюджетного відшкодування визначеної у декларації за червень 2014 року настав не раніше 30.09.14р., проте позивачем розрахунок помилково зроблено починаючи з 20.09.2014 року.
Просить скасувати постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апелянта в підтримку апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що 17.07.2014 року ТзОВ «Кен-Пак Яворів» подав до Яворівського відділення Городоцької ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за червень 2014 року разом із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування в сумі 647748,00 грн. (а.с.6-18).
15.08.2014 року ТзОВ «Кен-Пак Яворів» подав до Яворівського відділення Городоцької ОДПІ податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2014 року разом із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування в сумі 910750,00 грн. (а.с.19-30).
На виконання п.200.11 ст.200 Податкового кодексу України Яворівським відділенням Городоцької ОДПІ для визначення достовірності нарахування бюджетного відшкодування проведені документальні позапланові виїзні перевірки ТзОВ «Кен-Пак Яворів».
З 20.08.2014 року по 22.08.2014 року проведена документальна позапланова виїзна перевірка правомірності нарахування ТзОВ «Кен-Пак Яворів» бюджетного відшкодування податку на додану вартість заявленої до відшкодування на розрахунковий рахунок за червень 2014 року. Згідно з висновком перевірки, не встановлено порушень при відображенні ТзОВ «Кен-Пак Яворів» у декларації за червень 2014 року бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 647748,00 грн. За наслідками проведеної перевірки складена Довідка від 29.08.2014 року №1163/15-0/35413712 (а.с.31-40).
З 08.09.2014 року по 09.09.2014 року проведена документальна позапланова виїзна перевірка правомірності нарахування ТзОВ «Кен-Пак Яворів» бюджетного відшкодування податку на додану вартість заявленої до відшкодування на розрахунковий рахунок за липень 2014 року. Згідно з висновком перевірки, не встановлено порушень при відображенні ТзОВ «Кен-Пак Яворів» у декларації за липень 2014 року бюджетного відшкодування податку на додану вартість у сумі 910750,00 грн. За наслідками проведеної перевірки складена Довідка від 16.09.2014 року №1349/15-0/35413712 (а.с.41-50).
Городоцька ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області, у визначений п.200.12 ст.200 Податкового кодексу України, п'ятиденний строк після закінчення перевірки, не подала до органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
29.10.2014 року на поточний рахунок ТзОВ «Кен-Пак Яворів» перераховано суму бюджетного відшкодування, а саме: 647748,00 грн. - згідно з декларацією за червень 2014 року та 910750,00 грн. - згідно з декларацією за липень 2014 року. (а.с.75).
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що ТзОВ «Кен-Пак Яворів» вчинило всі необхідні дії, передбачені Податковим кодексом України щодо отримання бюджетного відшкодування за червень та липень 2014 року, а відповідач у справі - Городоцька ОДПІ ГУ Міндоходів у Львівській області, не відшкодував зазначену суму податку на додану вартість у строки, встановлені п.200.12 ст.200 Податкового кодексу України. Податковий орган за результатами перевірки визнав право позивача на отримання бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за червень, липень 2014 року, та підтвердив достовірність розрахунку заявленої позивачем до бюджетного відшкодування суми податку на додану вартість за червень та липень 2014 року.
Порядок визначення суми податку, що підлягає відшкодуванню з Державного бюджету України (бюджетному відшкодуванню), та строки проведення розрахунків врегульовано ст.200 ПК України.
Відповідно до пунктів 200.7 та 200.10 ст.200 Податкового кодексу України платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. Протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
У разі виконання платником податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування, передбачених пунктами 200.7 та 200.8 статті 200 Податкового кодексу України вимог, та підтвердження достовірності нарахування такого відшкодування органом державної податкової служби за результатами проведення камеральної чи документальної позапланової виїзної перевірки, цей орган зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Протягом п'яти операційних днів після отримання зазначеного висновку орган Державного казначейства України повинен видати платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку.
Згідно з пунктом 200.23 статті 200 Податкового кодексу України суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість. На суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.
Неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з податку на додану вартість, не позбавляє платника податку права пред'явити вимоги про стягнення зазначеної пені.
Суд першої інстанції дійшов правильного висновку із таким погоджується колегія суддів, що ТзОВ «Кен-Пак Яворів» набуло право на нарахування пені в порядку, встановленому п.200.23 ст.200 Податкового кодексу України, виходячи з наступного:
Відповідно до Постанови Правління Національного банку України від 15.07.2014 року №417 «Про регулювання грошово-кредитного ринку», встановлено облікову ставку в розмірі 12,5%.
Датою виникнення права у ТзОВ «Кен-Пак Яворів» на бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за червень 2014 року є - 04.09.2014 року (закінчення п'ятиденного строку після закінчення перевірки), фактичне перерахування коштів відбулось - 29.10.2014 року. Таким чином, сума пені за несвоєчасне бюджетне відшкодування за червень 2014 року складає 14640,88 грн.
Датою виникнення права у ТзОВ «Кен-Пак Яворів» на бюджетне відшкодування з податку на додану вартість за липень 2014 року є - 20.09.2014 року (закінчення п'ятиденного строку після закінчення перевірки), фактичне перерахування коштів відбулось - 29.10.2014 року. Таким чином, сума пені за несвоєчасне бюджетне відшкодування за липень 2014 року складає 14596,95 грн.
При цьому, колегія суддів враховує вимоги ч.2 ст.71 КАС України, якою передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
За таких обставин, колегія суддів вважає, що судове рішення відповідає вимогам матеріального та процесуального права і воно не може бути скасоване з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Керуючись ст.160 ч.3, 195, 196, 198 ч.1 п.1, 200, 205 ч.1 п.1, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Городоцької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Львівській області - залишити без задоволення, а постанову Львівського окружного адміністративного суду від 20 листопада 2014р. по справі №813/6930/14 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили, а у разі складення ухвали в повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення ухвали в повному обсязі.
Головуючий суддя: М.П.Кушнерик
Судді: О.І.Мікула
ОСОБА_1
Повний текст виготовлено 02.10.2015р.