29 вересня 2015 р. Справа № 876/1975/15
Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Гулида Р.М.,
суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,
при секретарі судового засідання - Коцур В.К.,
за участю:
представника відповідача - ОСОБА_1.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 січня 2015 року у справі за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_2 до Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області про визнання протиправним та скасування рішення № НОМЕР_1 від 08.12.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій, -
ФО-П ОСОБА_2 звернувся з позовом до ДПІ у м. Івано-Франківську про визнання протиправним та скасування рішення № НОМЕР_1 від 08.12.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що контролюючим органом проведена перевірка позивача, як суб'єкта підприємницької діяльності щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу в крамниці, яка знаходиться в м. Івано-Франківську по вулиці Вовчинецькій, 196 “Б”, де позивач здійснює свою підприємницьку діяльність. За результатами перевірки на підставі встановлених порушень відображених у акті перевірки № 090458 від 23.11.2009 року відповідачем було винесено рішення № НОМЕР_1 від 08.12.2009 року, яким на підставі пункту 4 статті 17, статті 21 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” до нього застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2 558 гривень. Вважає таке рішення необґрунтованим та просить суд визнати його протиправним і скасувати.
Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 січня 2015 року, позов задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції у м.Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області № НОМЕР_1 від 08.12.2009 року про застосування до ФОП ОСОБА_2 штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 2558 грн..
Не погодившись із зазначеним судовим рішенням, ДПІ у м.Івано-Франківську ГУ ДФС в Івано-Франківській області подала апеляційну скаргу до Львівського апеляційного адміністративного суду, в якій просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою в задоволенні позову відмовити повністю.
В обґрунтування доводів апеляційної скарги зазначає, що приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а допущена упереджена оцінка зібраних доказів та довільне трактування законодавства за текстом постанови, не відповідає фактичним обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи по суті позовних вимог.
Заслухавши доповідача - суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін, мотивуючи це наступним.
Судом першої інстанції встановлено, що апелянтом була проведена перевірка позивача як суб'єкта підприємницької діяльності щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу в крамниці, що знаходиться в м.Івано-Франківську по вул. Вовчинецькій, 196 “Б”, де позивач здійснює свою підприємницьку діяльність.
23.11.2009 року податковим органом за результатами перевірки було складено акт за №090458 від (а.с. 8 -9) та протокол про адміністративне правопорушення щодо позивача, яким встановлено порушення позивачем п. 9, 12 ст. 3, ст.ст. 6, 9 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме: не забезпечення щоденного друку на реєстраторі розрахункових операцій фіскального звітного чеку (звіт №1894 за 06.04.2009 року роздрукований 07.04.2009 року), порушення порядку ведення обліку товарних запасів за місцем їх реалізації, здійснення продажу товарів, які не обліковані у встановленому порядку на суму 1109 гривень.
На підставі зазначеного акту, апелянтом винесено рішення № НОМЕР_1 від 08.12.2009 року, яким на підставі п. 4 ст. 17, ст. 21 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” застосовано штрафні (фінансові) санкції в розмірі 2 558 гривень. (а.с. 10).
Слід зазначити, що на час перевірки обов'язок ведення обліку товарних запасів не міг бути покладений на фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснювали підприємницьку діяльність за спрощеною системою оподаткування відповідно до Указу Президента України від 03.07.1998 року № 727/98 “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємства” передбачено, що платник єдиного податку веде книгу обліку доходів і витрат.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верхового Суду України від 25.02.2014 року (№ 21-19а14).
Оскільки для ведення обліку товарних запасів форма книги не встановлена, а книгу обліку доходів і витрат ведуть фізичні особи-підприємці, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, то як встановлено, облік товарних запасів, позивач відображав у книзі обліку доходів і витрат. Зазначене підтверджується актом № 090325 від 18.06.2010 року перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари, регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій.
Перевіряючи роботу крамниці позивача, яка розташована по вул. Вовчинецькій, 196 В в м. Івано-Франківську податковий орган зазначив в пункті 2.1.11 складеного акту від 18.06.2010 року, що поряд з іншою документацією велась і книга обліку доходів та витрат за № 17042, котра велась з 14.01.2004 року. (а.с. 168 - 169).
Згідно пояснень позивача, перевірка крамниці ОСОБА_2 по вул. Вовчинецькій, 196 В у м. Івано-Франківську, 23.11.2009 року проводилась за відсутності позивача, а присутня на робочому місці щойно працевлаштована працівниця крамниці розгубилась і не подала для огляду працівникам ДПІ жадану книгу про облік товарних запасів.
Суб'єкт владних повноважень, на якого в силу ст. 71 КАС України покладається обов'язок доказування правомірності свого рішення, не спростував в цій частині доводи позивача.
06.04.2009 року в наслідок пошкодження кабелю живлення, в крамниці позивача вийшов з ладу РРО, що підтверджується довідкою організації, яка обслуговує РРО. Окрім цього, в книзі обліку розрахункових операцій на РРО зареєстрованому в ДПІ у м. Івано-Франківська, в розділі 4 “Облік ремонтів та технічного обслуговування РРО” (номер запису 7) було вказано про заміну кабелю живлення РРО працівниками обслуговуючої організації (а.с. 11). Довідкою про опломбування РРО також підтверджується, що 07.04.2009 року було здійснено переопломбування РРО (а.с. 115 - 116).
Відповідно до матеріалів справи, при виході з ладу РРО позивач проведення розрахункових операцій здійснював з використанням книги обліку розрахункових операцій від 20.10.2009року, зареєстрованої в ДПІ м. Івано-Франківська.
Однак, по даному факту представниками податкового органу 08.12.2009року складено протокол про вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
22.01.2010 року Постановою Івано-Франківського міського суду провадження по даній справі було закрито у зв'язку з відсутністю в діях позивача складу адміністративного правопорушення. (а.с. 47).
У відповідності до ч. 4 ст. 72 КАС України, постанова суду у справі про адміністративний вчинок, яка набрала законної сили, є обов'язковою для адміністративного суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, щодо якої ухвалена постанова суду, в призмі: чи мало місце діяння та чи вчинене воно цією особою.
Враховуючи наведені обставини, колегія суддів дійшла єдиної думки про те, що оскаржуване рішення № НОМЕР_1 від 08.12.2009 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій є протиправним, а тому підлягає скасуванню.
Перевіривши дійсні обставини справи та додатково проаналізувавши зібрані документальні докази по матеріалах справи, колегія суддів прийшла до неспростовного переконання про те, що суд першої інстанції у відповідності до вимог ст.200 КАС України, правильно встановив обставини справи, ухвалив законне та обґрунтоване судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду, а тому підстав для його скасування немає.
Керуючись ст. 160, ст. 195, ст. 196, п.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Івано-Франківську Головного управління Державної фіскальної служби в Івано-Франківській області - залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20 січня 2015 року у справі №809/4206/14 - без змін.
Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її проголошення, але може бути оскаржена у касаційному порядку шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом двадцяти днів з дня набрання нею законної сили.
Головуючий: Р.М. Гулид
Судді: С.М. Кузьмич
ОСОБА_3
Повний текст ухвали виготовлено 05.10.2015 року