28 вересня 2015 р. Справа № 876/4936/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Ільчишин Н.В.,
суддів Пліша М.А., Глушка І.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Приватного підприємства «Західсоцбуд» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22.11.2011 року у справі за позовом Державної податкової інспекції у Пустомитівському районі Львівської області до Приватного підприємства «Західсоцбуд» про припинення юридичної особи,-
ДПІ у Пустомитівському районі Львівської області 31.10.2011 року звернулася до суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства «Західсоцбуд» про припинення юридичної особи.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 22.11.2011 року позов задоволено.
Не погодившись із зазначеним рішенням відповідач оскаржив його в апеляційному порядку. Просить постанову скасувати та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позову, покликаючись на невірне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Особи, які беруть участь у справі, в судове засідання апеляційного суду не з'явилися, а відтак на підставі п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги у їх сукупності, колегія суддів приходить до висновку, що подана скарга не підлягає задоволенню з наступних мотивів.
Судом встановлено і підтверджується матеріалами справи, що згідно витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Приватне підприємство «Західсоцбуд» зареєстроване в ДПІ у Пустомитівському районі 29.12.2006 року за №2800.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 11.03.2011 року державним реєстратором внесено запис про відсутність юридичної особи за вказаною адресою.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 року №755-IV (далі - Закон №755-IV) державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Згідно із частиною 3 статті 4 Закону України №755-IV зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи-підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.7 Закону України №755-IV державний нагляд за дотриманням законодавства у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців здійснює Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України №755-IV відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Згідно з ч.11 ст.19 Закону України №755-IV юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.
Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України №755-IV, однією з підстав для постановлення судового рішення щодо припинення юридичної особи, що не пов'язано з банкрутством юридичної особи, зокрема є наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним її місцезнаходженням.
Враховуючи вищевикладене колегія суддів дійшла висновку, що припинення юридичної особи, було здійснено правомірно, оскільки наявність в Єдиному державному реєстрі запису про відсутність юридичної особи за вказаним місцезнаходження є встановленим та підтвердженим записом реєстратора, щодо зазначеного в апеляційній скарзі на спростування про наявність податкових декларацій, які направлялись на адресу податкового органу, то суд не бере їх до уваги, оскільки надані копії і не підтверджено про направлення саме вказаних документів ДПІ у Пустомитівському районі, а тому суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Враховуючи викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку про порушення судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, що відповідно до частини 1 статті 200 Кодексу адміністративного судочинства України є підставою для залишення апеляційної скарги без задоволення, а постанови суду - без змін.
Керуючись ст. ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України суд, -
Апеляційну скаргу Приватного підприємства «Західсоцбуд» - залишити без задоволення.
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 22.11.2011 року у справі № 2а-12307/11/1370 - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі, може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий Н.В. Ільчишин
Судді М.А. Пліш
ОСОБА_1