Постанова від 23.09.2015 по справі 442/2270/15-а2-а/442/84/2015

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 вересня 2015 року Справа № 876/5254/15

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Святецького В.В., Судової-Хомюк Н.М.

за участі секретаря судового засідання: Омеляновської Л.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області на постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 16 квітня 2015 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області, Управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці Львівської області про визнання протиправними дій, скасування відмови в перерахунку пенсії, скасування розпорядження про призначення пенсії, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

У березні 2015 року позивач ОСОБА_1 звернулась в суд із адміністративним позовом до відповідача УПФ України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області, УПФ України в м. Трускавці Львівської області, в якому просила : 1) визнати неправомірними та протиправними дії УПФ України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області та скасувати відмову від 12.02.2015 року № 1454/11-22 в перерахунку пенсії відповідно до Законів України «Про службу в органах місцевого самоврядування» та «Про державну службу»; 2) визнати неправомірними та протиправними дії УПФ України у м. Трускавці Львівської області та скасувати розпорядження УПФ України у м. Трускавці від 15.03.2011 року № 112221 про призначення ОСОБА_1 пенсії з 02.03.2011 року в розмірі 2890,33 грн. на місяць; 3) зобов'язати УПФ України у м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області врахувати усі види оплати праці, на які нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, соціально-побутові потреби, індексацію грошових доходів, компенсацію за невикористану відпустку як складової заробітної плати та здійснити ОСОБА_1 нове обчислення пенсії з дати виникнення права на отримання пенсії, тобто 02 березня 2011 року та з 01 жовтня 2013 року як пенсіонеру, що проживає в гірському населеному пункті; 4) зобов'язати УПФ України у м. Дрогобичі та Дрогобицького району Львівської області виплатити ОСОБА_1 різницю в пенсії за весь минулий період, починаючи з 02 березня 2011 року.

Відповідачі УПФ України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області, УПФ України в м. Трускавці Львівської області в суді першої інстанції позовних вимог не визнали, подали заперечення. Вказували відповідачі, що позовні вимоги є безпідставними і що позивач звернулась в суд з пропуском строків звернення до адміністративного суду. Просили відмовити у задоволенні позову.

Постановою Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 16.04.2015 року позов задоволено частково. Визнано неправомірними дії УПФ України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області щодо невключення до середньомісячного заробітку державного службовця усіх видів оплати праці, на які нараховувався збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового доходу, компенсацію за невикористану відпустку як складових заробітної плати ОСОБА_1. Зобов'язано УПФ України в м.Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії починаючи з 04.02.2015 року (дата звернення з заявою про перерахунок) згідно з відповідною довідкою, про заробітну плату, яка відповідає вимогам закону, якою передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, відповідно до Закону України «Про державну службу» та на які нараховано і сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, включаючи суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації грошового доходу, компенсацію за невикористану відпустку. В решті позову відмовлено.

З цією постановою суду першої інстанції від 16.04.2015 року не погодився відповідач УПФ України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що постанова суду першої інстанції є незаконною, винесена з порушенням норм матеріального права та процесуального права, а тому постанова суду підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги апелянт посилається на те, що такі види оплати як матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація зарплати державного службовця, компенсація за невикористану відпустку не передбачені ст. 33 Закону України “Про державну службу”, як складові частини заробітної плати, а тому не можуть враховуватися в заробіток для обчислення пенсії державному службовцю. Таким чином, вважає апелянт, що немає підстав для проведення позивачу перерахунку пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації зарплати та компенсації за невикористану відпустку.

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати постанову суду першої інстанції від 16.04.2015 р. та постановити нове рішення, яким в задоволенні позову відмовити повністю.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які беруть участь у справі і які з'явились на апеляційний розгляд справи, перевіривши матеріали справи, обговоривши підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що таку апеляційну скаргу слід задоволити частково.

Так, судом встановлено і підтверджено матеріалами справи, що позивач ОСОБА_1 з 02.03.2011 р. отримує пенсію відповідно до Закону України “Про службу в органах місцевого самоврядування”, згідно розпорядження УПФ України у м. Трускавці від 15.03.2011 року № 112221 (а.с. 14).

На звернення ОСОБА_1 до УПФ в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області від 04.02.2015 р. про перерахунок пенсії з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, відповідачем листом від 12.02.2015 р. № 1454/11-22 у задоволенні такого звернення відмовлено (а.с. 8).

Суд апеляційної інстанції погоджується із висновком суду першої інстанції про те, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, суми індексації зарплати, компенсації за невикористану відпустку враховуються в заробіток застрахованої особи для обчислення пенсії, з врахуванням наступного.

Статтею 37 Закону України “Про державну службу” передбачено, що пенсія державним службовцям призначається у відсотковому розмірі суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України “Про оплату праці” заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частинами 2, 6 статті 33 Закону України “Про державну службу” передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються КМ України.

Постановою КМ України від 09.03.2006 р. № 268 “Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів” керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Згідно частини 4 статті 24 Закону України «Про відпустки» за бажанням працівника частина щорічної відпустки замінюється грошовою компенсацією. Тобто, компенсація за невикористану відпустку включається до фонду оплати праці та враховується при визначенні бази для оподаткування, для нарахування страхових внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування та збору до Пенсійного фонду.

Суд апеляційної інстанції також звертає увагу на те, що положення Законів України “Про державну службу” та “Про оплату праці” є загальними щодо спірних відносин. У той же час перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, за наведених обставин - стаття 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” та стаття 66 Закону України “Про пенсійне забезпечення”.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 66 Закону України “Про пенсійне забезпечення” до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Щодо включення до заробітку, з якого визначалась пенсія державного службовця сум індексації заробітної плати, суд апеляційної інстанції зазначає наступне.

Згідно ст. 1 Закону України “Про індексацію грошових доходів населення”, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Таким чином, мова йде про грошові доходи населення, які згідно ст. 66 Закону України “Про пенсійне забезпечення” включаються для обчислення пенсії.

Аналогічна правова позиція була висловлена і Верховним Судом України у постановах від 28 травня 2013 року (№21-97а13), від 04 березня 2014 року (№ 21-3а14), від 16 вересня 2014 року (№21-314а14), які відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень і для всіх судів України.

Матеріалами справи, зокрема, довідкою про складові заробітної плати від 29.01.2015 р. № 99 за період з 01.03.2009 р. по 28.02.2011 підтверджено, що матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, грошова компенсація за невикористану відпустку та індексація заробітної плати, входили до складу заробітної плати позивача і з цих виплат здійснено утримання єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (а.с. 17).

Що стосується доплати позивачу, як пенсіонеру, який проживає у гірському населеному пункті, то судом першої інстанції вірно зазначено і матеріалами справи підтверджується, що з цього питання у сторін немає фактичного спору і така доплата до пенсії призначена позивачу та проводиться з 01.10.2013 року.

Враховуючи вищенаведене, вимоги позивача про зобов'язання відповідача провести перерахунок призначеної пенсії державного службовця з включенням до заробітку, з якого визначалась пенсія, сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації зарплати, компенсації за невикористану відпустку, згідно з поданою довідкою про заробітну плату є підставними та обґрунтованими, підлягають задоволенню, починаючи з 04.02.2015 р. - часу звернення до відповідача про перерахунок пенсії.

При цьому, суд апеляційної інстанції враховує ту обставину, що позивачем пропущено встановлений ст. 99 КАС шестимісячний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи.

З цього приводу суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що позивач звернулася із позовом до суду 24.03.2015 року та не навела поважних причин пропуску строку звернення до суду за період до 24.09.2014 року. Тому, пропуск шестимісячного строку звернення до адміністративного суду є підставою для залишення без розгляду позовних вимог за період з 02.03.2011 року по 23.09.2014 року включно, в тому числі вимоги щодо скасування розпорядження УПФ України в м.Трускавці № № 112221 від 15.03.2011 року.

У задоволенні позовних вимог за період з 24.09.2014 р. по 03.02.2015 р. включно слід відмовити, оскільки позивач із заявою до відповідача про перерахунок пенсії звернулась 04.02.2015 року.

З врахуванням наведеного вище, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що постанову суду першої інстанції від 16.04.2015 року слід скасувати та прийняти нову постанову про часткове задоволення позовних вимог і залишення без розгляду частини позовних вимог.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

Враховуючи наведене, а також, що розмір судового збору на час подачі ОСОБА_1 даного адміністративного позову становив 73,08 грн., тому із Державного бюджету України в користь позивача слід стягнути судові витрати в розмірі 36,54 грн. сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 160 ч.3, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області - задоволити частково.

Постанову Дрогобицького міськрайонного суду Львівської області від 16 квітня 2015 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області, Управління Пенсійного фонду України в м. Трускавці Львівської області про визнання протиправними дій, скасування відмови в перерахунку пенсії, визнання протиправним і скасування розпорядження про призначення пенсії, зобов'язання вчинити дії - скасувати та прийняти нову постанову.

Позовні вимоги ОСОБА_1 щодо визнання протиправними дій і зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 02 березня 2011 року по 23 вересня 2014 р. включно, та щодо скасування Розпорядження № 112221 від 15.03.2011 року - залишити без розгляду.

Позовні вимоги ОСОБА_1 про скасування відмови в перерахунку пенсії, визнання протиправними дій та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 24 вересня 2014 р. - задоволити частково.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області щодо не включення ОСОБА_1 до середньомісячного заробітку державного службовця сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку під час обчислення пенсії.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Дрогобичі та Дрогобицькому районі Львівської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсію державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, компенсації за невикористану відпустку, з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, згідно із поданими довідками про заробітну плату, якими передбачені складові заробітної плати для призначення пенсії, починаючи з 04 лютого 2015 р., з урахуванням фактично виплачених сум.

У задоволенні решта позовних вимог ОСОБА_1 - відмовити.

Стягнути з Державного бюджету на користь ОСОБА_1 36,54 грн. сплаченого судового збору.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення.

На постанову протягом двадцяти днів після набрання нею законної сили може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий: В.В. Гуляк

Судді: В.В. Святецький

ОСОБА_2

Повний текст постанови виготовлено та підписано 28.09.2015 року.