Ухвала від 24.09.2015 по справі 819/315/15-а

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2015 року Справа № 876/5370/15

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі :

Головуючого судді - Каралюса В.М.,

суддів: Затолочного В.С., Матковської З.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області на постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 березня 2015 року у справі за позовом Приватного агропромислового підприємства «Січ» до Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області про скасування рішення про застосування фінансових санкцій,-

ВСТАНОВИВ:

В лютому 2015 року позивач ОСОБА_1 агропромислове підприємство «СІЧ» звернулося з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі, в якому просив визнати протиправним рішення №1 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 29.01.2015р. у розмірі 21 247,99 грн. нарахованої пені. Скасувати рішення №1 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 29.01.2015р. у розмірі 21 247,99 грн. нарахованої пені.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 березня 2015 року адміністративний позов задоволено. Визнано протиправним та скасовано Рішення Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області «Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду від 29.01.2015р.

Не погодившись із вказаним рішенням суду відповідач подав апеляційну скаргу, в якій покликаючись на те, що суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права, просить скасувати оскаржуване рішення та винести нове рішення по справі, яким позов залишити без задоволення.

Сторони в судове засідання не прибули, про дату, час і місце апеляційного розгляду були повідомлені належним чином, а тому, колегія суддів, у відповідності до ч.1 п.2 ст.197 КАС України, вважає за можливе розглядати справу у порядку письмового провадження.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, Рішенням про застосування фінансових санкцій та нарахування пені №511 від 06.10.2008 до приватного агропромислового підприємства "Січ" застосовано штраф в розмірі 4073,04 грн. та нараховано пеню в розмірі 879,74 грн. Вказане рішення одержано ПАП "Січ" 22.10.2008.

Рішенням про застосування фінансових санкцій та нарахування пені №1275 від 21.11.2008 до ПАП "Січ" застосовано штраф в розмірі 30985,31 грн. та нараховано пеню в розмірі 12055,31 грн. Вказане рішення одержано ПАП "Січ" 05.12.2008.

Не погодившись із винесеними рішеннями про застосування фінансових санкцій та нарахування пені №511 від 06.10.2008 та №1275 від 21.11.2008 ПАП "Січ" 08.12.2008 року звернулось до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області, в якому просило визнати нечинним та скасувати рішення відповідача №1275 від 21.11.2008 року та № 511 від 06.10.2008 року.

Постановою Тернопільського окружного адміністративного суду від 24 травня 2011 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.12.2014 №50686/11/9104 постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 24.05.2011 у справі №2а-1970/1045/11 залишено без змін, а апеляційну скаргу ПАП "Січ" без задоволення.

Таким чином, з моменту оскарження в судовому порядку позивачем рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені №511 від 06.10.2008 та №1275 від 21.11.2008 та відкриття провадження у адміністративній справі, останні втратили статус узгоджених, а суми визначені вказаними рішеннями не підлягали обліку як заборгованість ПАП "Січ", що і було зроблено управлінням ПФУ в Чортківському районі шляхом виключення 02.01.2009 з карток особового рахунку ПАП "Січ" суми заборгованості, визначеної вказаними вище рішеннями.

Після набрання законної сили ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.12.2014 №50686/11/9104, ПАП "Січ" 21.01.2015 перерахувало на рахунки Управління пенсійного фонду України в Чортківському районі кошти в сумі 47992,40 грн. в погашення заборгованості визначеної рішеннями про застосування фінансових санкцій та нарахування пені №511 від 06.10.2008 та №1275 від 21.11.2008.

Після сплати заборгованості УПФУ в Чортківському районі 29.01.2015 прийняло рішення №1 "Про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду", яким нарахувало позивачу пеню в розмірі 21247,99 грн., зокрема за період з 19.12.2008 по 21.01.2015 в сумі 18178,80 грн. та за період з 22.11.2010 по 21.01.2015 в сумі 2869,67 грн. та 199,52 грн.

При винесенні вказаного рішення №1 УПФУ в Чортківському районі керувалось п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Частиною 12 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що нарахування пені, передбаченої частинами дев'ятою і десятою цієї статті, починається з першого календарного дня, що настає за днем настання строку відповідного платежу, до дня його фактичної сплати страхувальником, або з першого календарного дня, що настає за днем закінчення строку перерахування (зарахування) відповідних сум, до дня їх фактичного перерахування (зарахування) банками та організаціями, які здійснюють виплату і доставку пенсій.

З наведеного випливає, що оскільки ПАП "Січ" не погодившись із винесеними рішеннями про застосування фінансових санкцій та нарахування пені №511 від 06.10.2008 та №1275 від 21.11.2008 оскаржило їх в судому порядку 08.12.2008, суми заборгованості визначені цими рішеннями не набули статусу узгодженої заборгованості, а у позивача виник обов'язок щодо їх сплати лише після набрання чинності остаточним судовим рішенням за наслідками оскарження рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені №511 від 06.10.2008 та №1275 від 21.11.2008, тобто ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 09.12.2014.

Також УПФУ в Чортківському районі виключило 02.01.2009 з карток особового рахунку ПАП "Січ" суми заборгованості, визначені вказаними вище рішеннями №511 від 06.10.2008 та №1275 від 21.11.2008 у зв'язку з їх оскарженнями в судовому порядку.

Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що у відповідача були відсутні правові підстави, для винесення рішення №1 від 29.01.2015, яким позивачу нараховано пеню в розмірі 21247,99 грн., в зв'язку з чим позовні вимоги слід задовольнити.

Крім того, Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", який набрав чинності 01.01.2011 виключено ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Пунктом 7 розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" визначено, що стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

З наведеного випливає, що повноваження органів Пенсійного фонду України щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообовязкове державне соціальне страхування", - зберігаються для органів Пенсійного фонду лише щодо: сум штрафних санкцій - нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року; нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав.

Відтак, оскільки оскаржуваним рішенням №1 від 29.01.2015 нараховано пеню за несвоєчасну сплату штрафних санкцій, строк сплати яких, як зазначалося вище, станом на 01.01.2011 не настав, в УПФУ в Чортківському районі були відсутні правові підстави для нарахування таких сум пені на підставі п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки збереження повноважень органів ПФУ визначених п. 7 Розділу VII Прикінцеві та перехідні положення Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" не поширюється на правовідносини щодо контролю за своєчасністю сплати штрафних санкцій, строк сплати яких станом на 01.01.2011 не настав, відтак суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо необхідності задоволення заявлених позовних вимог.

Зважаючи на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу на неї слід залишити без задоволення.

Враховуючи вищенаведене та керуючись ст.ст. 195, 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Чортківському районі Тернопільської області залишити без задоволення, а постанову Тернопільського окружного адміністративного суду від 18 березня 2015 року у справі № 819/315/15-а - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання ухвалою законної сили.

Головуючий суддя В.М. Каралюс

суддя В.С. Затолочний

суддя З.М. Матковська