28 вересня 2015 р. Справа № 876/10233/14
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Сапіги В.П.,
суддів: Левицької Н.Г., Обрізка І.М.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації на постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 13.10.2014 року у справі за адміністративним позовом прокурора Луцького району Волинської області в інтересах ОСОБА_1 до Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
Прокурор Луцького району в інтересах ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації про визнання дій протиправними, скасування протоколу відповідача №4 від 30.05.2014 року в частині відмови у порушенні клопотання про присвоєння почесного звання «Мати-героїня» та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 з урахуванням наявності у позивача права на присвоєння почесного звання України «Мати-героїня».
Постановою Луцького міськрайонного суду Волинської області від 13.10.2014 року позов задоволено, оскільки суд встановив наявність підстав для порушення клопотання про присвоєння ОСОБА_1 почесного звання «Мати-героїня».
Відповідач - Департамент соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації, не погоджуючись з прийнятим рішення, подав апеляційну скаргу. Вважає оскаржувану постанову неправомірною, тому просить її скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову з підстав, викладених в апеляційній скарзі.
Апеляційну скаргу обґрунтовує аналогічно запереченню на адміністративний позов, зазначаючи зокрема, що робочою комісією з розгляду клопотань про присвоєння ОСОБА_1 почесного звання «Мати-героїня» брався до уваги той факт, що дочка ОСОБА_2 притягувалася до кримінальної відповідальності, була засуджена та на сьогоднішній день не має судимості. Проте, вчинення злочину дочкою позивача свідчить про те, що під час її виховання не відбулося формування високих духовних і моральних якостей, поваги до прав і свобод людини і громадянина, підготовки до свідомого життя у суспільстві, тобто не реалізовано умови щодо вагомого особистого внеску позивачем у виховання дітей. Наслідком чого основний обов'язок батьків у формування особистості дитини здійснювалося неналежним чином.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється, та згідно п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України підлягає розгляду в порядку письмового провадження.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення обставин справи, правильність їх юридичної оцінки, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно відхилити з наступних мотивів.
Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, колегія суддів врахувала наступні обставини справи та норми чинного законодавства.
Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, ОСОБА_1, яка проживає у ІНФОРМАЦІЯ_1, є матір'ю п'ятьох дітей: ОСОБА_3,04.01.1993р.н., ОСОБА_4, 08.10.19991р.н., ОСОБА_5, 02.04.1988р.н., ОСОБА_6, 29.03.1985р.н., ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2 У встановленому порядку звернулася до відповідних суб'єктів владних повноважень щодо присвоєння їй почесного звання "Мати-героїня".
Постановою Луцького міськрайонного суду від 22.03.2013 року визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Піддубцівської сільської ради Луцкого району від 30.08.2012 року № 88 «Про присвоєння почесного звання» про відмову у поданні клопотання до Луцької районної державної адміністрації про присвоєння почесного звання «Мати-героїня» ОСОБА_1
У травні 2013 року ОСОБА_1 повторно звернулась до Піддубцівської сільської ради із заявою про присвоєння їй почесного звання «Мати-героїня». За результатами розгляду її звернення рішенням виконавчого комітету Піддубцівської сільської ради Луцького району № 17 від 24.04.2014 року ОСОБА_1 представлена до нагородження почесним званням «Мати-героїня», на ім'я якої 16.05.2014 року сільським головою був виданий нагородний лист. В подальшому її заяву з документами було скеровано для розгляду та прийняття відповідного рішення до Луцької районної державної адміністрації, а в подальшому до Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації.
Як вбачається з протоколу №4 засідання робочої комісії з розгляду клопотань про присвоєння почесного звання «Мати-героїня» від 30.05.2014 року багатодітна мати ОСОБА_1, дочка якої притягувалася до кримінальної відповідальності та була засуджена, не має підстав для порушення клопотання про присвоєння їй почесного звання України «Мати-героїня».
Статтею 1 Закону України «Про державні нагороди України» встановлено, що державні нагороди України є вищою формою відзначення громадян за видатні заслуги у розвитку економіки, науки, культури, соціальної сфери, захисті Вітчизни, охороні конституційних прав і свобод людини, державному будівництві та громадській діяльності, за інші заслуги перед Україною.
Згідно із статтею 10 Закону України «Про державні нагороди України» та пунктом 8 Положення про почесні звання України, затвердженого Указом Президента України від 29.06.2001 року №476/2001 встановлено таке почесне звання як «Мати-героїня».
Відповідно до пункту 9 Положення почесне звання «Мати-героїня» присвоюється жінкам, які народили та виховали до восьмирічного віку п'ятьох і більше дітей, у тому числі дітей, усиновлених у встановленому законодавством порядку, враховуючи вагомий особистий внесок у виховання дітей у сім'ї, створення сприятливих умов для здобуття дітьми освіти, розвитку їх творчих здібностей, формування високих духовних і моральних якостей.
Пунктом 10 Положення визначено, що подання про присвоєння почесних звань вносяться Президентові України Верховною Радою України, Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, Конституційним Судом України, Верховним Судом України, Вищим арбітражним судом України, Генеральною прокуратурою України, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, а також Комісією державних нагород та геральдики при Президентові України, творчими спілками, об'єднаннями громадян.
Згідно п.12 цього положення клопотання про присвоєння почесних звань, які порушуються органами місцевого самоврядування, подаються Президентові України через відповідні обласні, Київську, Севастопольську міські державні адміністрації.
Згідно із пунктом 7 Порядку представлення до нагородження та вручення державних нагород України, затвердженого Указом Президента України від 19 лютого 2003 року № 138/2003, подання про відзначення державними нагородами, що вносяться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим і Представництвом Президента України в Автономній Республіці Крим (за спільним поданням), обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями - мають бути попередньо письмово погоджені з відповідними центральними органами виконавчої влади.
Судом першої інстанції встановлено, що одна з дочок позивача притягувалася до кримінальної відповідальності.
Щодо факту судимості однієї з дочок позивача, колегія суддів звертає увагу на наступні обставини.
Згідно листа управління інформаційно-аналітичного забезпечення УМВС України У Волинській області від 30.07.2014 року за №1/1374 ОСОБА_2 була засуджена вироком Луцького міськрайонного суду від 26.12.2011 року за вчинення злочину, передбаченого ч.1 ст.185 КК України до покарання у вигляді штрафу в сумі 850 грн. Викорк всупив в законну силу 11.01.2012 року. На підставі ст. 89 КК України гр.. ОСОБА_2 визнається такою, що не має судимості.
Водночас, згідно реєстру №13-29072013/07210 управління інформаційно-аналітичного забезпечення УМВС України У Волинській області за автоматизованими обліками громадянка України ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_3, на території України станом на 09.08.2013 року до кримінальної відповідальності не притягується, засудженою (за кримінальними справами) не значиться та в розшуку не перебуває.
Також необхідно вказати, що Положенням про почесні звання України не встановлено, що наявність судимості у дітей може бути безспірною підставою для відхилення клопотання про присвоєння почесного звання «Мати-героїня». На переконана суду апеляційної інстанції основними вимогами для присвоєння почесного звання «Мати-героїня» є народження нею п'ятьох і більше дітей та виховання їх до восьмирічного віку, тому у відповідача відсутні підстави для відмови у задоволенні клопотання про присвоєння позивачу почесного звання «Мати-героїня».
З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції, що у ОСОБА_1 наявні всі підстави, передбачені Положенням про почесні звання України, для порушення клопотання про присвоєння почесного звання «Мати-героїня».
Відповідно до ст. 159 КАС України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин у адміністративній справі, підтверджених такими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Аналізуючи чинне законодавство та обставини справи суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що суд першої інстанції повно і всебічно встановив обставини справи, дав їм належну юридичну оцінку, правильно застосував норми матеріального і процесуального права та задовольнив позовні вимоги.
З огляду на таке, наведені в апеляційній скарзі доводи не викликають сумнівів щодо правильності висновків суду першої інстанції та застосування норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на те, що суд правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, апеляційну скаргу належить залишити без задоволення, а постанову суду - без змін.
Керуючись ст.ст.160, 197, 199, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд апеляційної інстанції
Апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Волинської обласної державної адміністрації залишити без задоволення.
Постанову Луцького міськрайонного суду Волинської області від 13.10.2014 року у справі № 161/14748/14-а - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя В.П. Сапіга
Судді І.М. Обрізко
ОСОБА_8