29 вересня 2015 р. № 876/3765/15
Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Гінди О.М.
суддів: Качмара В.Я., Ніколіна В.В.
розглянувши у порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області на постанову Любешівського районного суду Волинської області від 19 лютого 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області про визнання протиправним дій та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії, -
встановив:
26.12.2014 позивач звернувся в суд із адміністративним позовом до УПФ України в Любешівському районі Волинської області в якому просив визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії з урахуванням 1 % заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до вимог ч. 2 ст. 56 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 № 796-XII (далі - Закон № 796-XII), а також зобов'язати відповідача провести перерахунок і виплату пенсії з урахуванням вказаного збільшення заробітку за кожен рік понад встановлений мінімальний стаж роботи 15 років, за період у межах визнаного законом строку звернення до суду.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що він віднесений до 3-ої категорії осіб постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, та отримує пенсію за віком зі зниженням пенсійного віку згідно ст. 55 Закон № 796-XII, а тому відповідно до ч. 2 ст. 56 вказаного Закону має право на збільшення заробітку на 1 % за кожен рік роботи понад 15 років, але не вище 75 %. Проте, відповідачем вимоги ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII не враховуються, а застосовується положення ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) відповідно до якої розмір пенсії збільшується на 1% за кожен рік страхового стажу понад 20 років. Вважає такі дії відповідача протиправними, а тому просить суд зобов'язати його провести перерахунок пенсії.
Постановою Любешівського районного суду Волинської області від 19.02.2015 позов задоволено частково. Визнано протиправними дії УПФ України в Любешівському районі Волинської області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 з її збільшенням на 1% заробітку за кожен рік роботи понад мінімальний стаж 15 років відповідно до положень ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII та зобов'язано провести такий перерахунок пенсії з 26.06.2014. Постанову в частині суми стягнення за один місяць допущено до негайного виконання. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
Із цією постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та оскаржив її в апеляційному порядку. Вважає, що така прийнята з порушенням норм матеріального і процесуального права, а тому просить її скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні позову відмовити.
В обґрунтування апеляційних вимог апелянт посилається на те, що позивачу пенсію призначено за віком згідно Закону № 1058-IV, а тому виплата пенсії здійснюється зі збільшенням на 1% за кожен рік стажу понад 20 років, як це передбачено ст. 28 Закону вказаного Закону.
Враховуючи те, що усі особи, які беруть участь у справі в судове засідання не прибули, хоча належним чином повідомлені про його дату, час та місце, у відповідності до п. 2 ч. 1 ст. 197 КАС України апеляційний розгляд справи проведено у порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції, заслухав доповідь судді-доповідача, перевірив матеріали справи та обговорив підстави і межі апеляційної скарги, вважає, що така задоволеною бути не може.
Суд першої інстанції позов задовольнив частково та виходив з того, що позивачу пенсія за віком призначена з 15.11.1994 зі зниженням пенсійного віку відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ст. 55 Закону № 796-XII, з урахуванням положень ч. 2 ст. 56 Закону № 796-XII. Проте, з 01.01.2004 пенсія позивача перерахована відповідно до Закону № 1058-IV, після чого виплата пенсії за понаднормовий стаж здійснюється відповідно до ст. 28 Закону № 1058-IV. Оскільки відповідачем не надано доказів того, що позивач звертався із заявою про зміну умов пенсійного забезпечення, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність дії відповідача, а відтак позов задовольнив.
З такими висновками суду першої інстанції погоджується і суд апеляційної інстанції, з огляду на таке.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про пенсійне забезпечення» умови, норми та порядок такого забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» або їм надається право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Таким чином, цією нормою надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом України «Про пенсійне забезпечення» або спеціальним Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Поряд з цим, статтею 55 Закону № 796-XII (у редакції чинній на час виникнення спірних відносин) особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій. Призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і цього Закону.
Як вбачається з матеріалів справи позивачу, 15.11.1994 призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону № 796-ХІІ, як потерпілому від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 3 категорії.
Отже, обставини справи свідчать про те, що позивач обрав умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, встановлені спеціальним Законом № 796-ХІІ. Суд апеляційної інстанції з метою офіційного з'ясування обставин справи, витребував у відповідача заяви про призначення (перерахунок) пенсії, протоколи про призначення (перерахунок) пенсії. Проте, з наданих відповідачем документів, не вбачається, що позивач звертався до відповідача про зміну умов пенсійного забезпечення.
Статтею 56 цього Закону передбачено пільги щодо обчислення стажу роботи (служби) осіб, які підпадають під його дію. Зокрема, згідно з частиною 2 зазначеної статті право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорій 1, 2, 3, 4 за умови стажу роботи не менше ніж 20 років чоловіки, 15 років жінки, зі збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад установлений стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком N 1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.
Аналіз викладеного положення закону свідчить про те, що для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений в частині другій статті 56 Закону № 796-ХІІ.
Такий висновок суду апеляційної інстанції відповідає правовій позиції Верховного Суду України викладеній у постанові від 07.07.2015 по справі № 754/12702/14-а.
Водночас порядок перерахунку пенсій Законом № 796-ХІІ не встановлений, що є підставою для застосування судом при розгляді цього публічно-правового спору аналогії закону на підставі частини 7 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ознакам, передбаченим вказаною процесуальною нормою, відповідає абзац 2 частини першої статті 28 Закону № 1058-IV, зі змісту якого випливає, що за кожний повний рік страхового стажу понад установлений законом мінімальний трудовий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком, остання збільшується на 1 % визначеної законом її розрахункової величини.
Для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, ця розрахункова величина має пільговий характер і визначена в частині другій статті 56 Закону № 796-ХІІ як сума заробітку за кожний рік роботи понад установлений цим пунктом стаж роботи. Згідно з цим Законом вона дорівнює мінімальному розміру пенсії за віком, який згідно з абзацом 1 частини другої статті 28 Закону № 1058-IV встановлений у розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Таким чином, особам, яким призначена пенсія на умовах визначених положеннями Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», перерахунок пенсії має здійснюватися за кожний повний рік стажу роботи понад установлений для них мінімальний трудовий стаж для призначення пенсії (15 років - для жінок і 20 років - для чоловіків) шляхом збільшення пенсії на 1 % заробітку за рік.
Із наведеного випливає, що суд першої інстанцій вірно застосував норми вищевказаних Законів, внаслідок чого дійшов правильного висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог.
З огляду на викладене, суд першої інстанції обґрунтовано частково задовольнив позовні вимоги, правильно і повно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування оскарженої постанови, суд апеляційної інстанції не вбачає.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд -
ухвалив:
апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Любешівському районі Волинської області - залишити без задоволення, а постанову Любешівського районного суду Волинської області від 19 лютого 2015 року у справі № 162/2565/14-а (2-а/162/735/2015) - без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі.
На ухвалу протягом двадцяти днів, після набрання нею законної сили, може бути подана касаційна скарга безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: О.М. Гінда
Судді: В.Я. Качмар
ОСОБА_2