Ухвала від 22.09.2015 по справі 2а-5530/11

УХВАЛА

22 вересня 2015 р.Справа № 57891/12/9104

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Гулида Р.М.,

суддів - Кузьмича С.М., Улицького В.З.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Львові питання про виправлення описки в ухвалі Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2012 року за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі Тернопільської області на постанову Кременецького районного суду Тернопільської області від 15 вересня 2011 року у справі №2а-5530/11/1909 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі Тернопільської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2012 року апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі Тернопільської області залишено без задоволення, а постанову Кременецького районного суду Тернопільської області від 15 вересня 2011 року у справі № 2а-5530/11 - без змін.

Однак в ухвалі апеляційного суду через технічну помилку помилково вказані і вирішені вимоги щодо здійснення нарахування і виплати позивачу підвищення до пенсії відповідно до ст. 6 Закону України “Про соціальний захист дітей війни”, хоч, як вбачається з матеріалів справи, такий позов не заявлявся, натомість було заявлено адміністративний позов про зобов'язання управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі Тернопільської області провести перерахунок призначеної пенсії позивачу пенсії згідно із положенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із 01 липня 2011 року, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, який вирішено, але через технічну помилку вказано інші обставини.

Колегія суддів вважає наведене опискою, яку слід виправити.

Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може з власної ініціативи або за заявою особи, яка брала участь у справі, чи іншої заінтересованої особи, виправити допущені в судовому рішенні цього суду описки, очевидні арифметичні помилки незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.

Керуючись ст. 169 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Виправити описку в ухвалі Львівського апеляційного адміністративного суду від 17 липня 2012 року за апеляційною скаргою управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі Тернопільської області на постанову Кременецького районного суду Тернопільської області від 15 вересня 2011 року у справі №2а-5530/11/1909 за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі Тернопільської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії (номер справи в суді апеляційної інстанції 57891/12), вказавши в описовій, мотивувальній та резолютивній частині наступне:

“ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом, яким просила зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі Тернопільської області провести перерахунок призначеної пенсії позивачу пенсії згідно із положенням Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із 01 липня 2011 року, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Постановою Кременецького районного суду Тернопільської області від 15 вересня 2011 року позов задоволено: зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі Тернопільської області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01 липня 2011 року із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні для призначення пенсії за 2010 рік, з врахуванням виплачених сум. Постанову звернено до негайного виконання.

Постанову в апеляційному порядку оскаржив відповідач управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі Тернопільської області, вважає, що суд порушив норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Просить постанову скасувати та прийняти нову, якою в позові відмовити повністю.

Оскільки апеляційну скаргу подано на постанову суду першої інстанції, яка прийнята в порядку скороченого провадження за результатами розгляду справи, передбаченої п. 2 ч. 1 ст. 183-2 КАС України, колегія суддів відповідно до ч. 1 п. 2 ст.197 КАС України розглядає справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Абзацом “б” підпункту 9 пункту 35 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України”, який набрав чинності з 01.01.2008 року, підпункт 4 частини 2 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” було викладено в новій редакції:

“Зс (середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів”.

Цим же Законом (підпункт “б”підпункту 10 пункту 35 розділу II) частину 4 статті 42 викладено в такій редакції: “У разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону. У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менше ніж 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії провадиться не раніше як через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію”.

Таким чином, з 01.01.2008 року змінено показник середньої заробітної плати (доходу) - однієї із складових формули заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії та встановлено, що цим показником має бути середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески. Також змінено порядок перерахунку пенсії особам, які після призначення пенсії продовжували працювати.

Однак рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року № 10-рп/2008, зокрема, положення підпункту “б” підпункту 9, підпункту “б” підпункту 10 пункту 35 розділу II Закону України “Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України” визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Таким чином, з 22 травня 2008 року відновлено дію положення частини другої статті 40 та частини четвертої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” у первинній його редакції (від 09.07.2003 року), які й підлягають застосуванню.

Частиною 2 статті 40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” встановлено порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії. Перерахунок пенсій у зв'язку зі збільшенням, зокрема страхового стажу, встановлено частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону.

Так, частиною другою статті 40 цього Закону встановлено формулу заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії.

У редакції зазначеного Закону від 09.07.2003 року, яка набрала чинності з 01.01.2004 року, зазначена формула була такою:

Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії;

Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 +... + Кзn);

К - кількість місяців страхового стажу, за які розраховано коефіцієнти заробітної плати (доходу) застрахованої особи (абзаци другий - шостий частини другої статті 40 Закону).

Частиною четвертою статті 42 зазначеного Закону, в редакції Закону від 09.07.2003 року визначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через два роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.

Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Аналіз частини четвертої статті 42 цього Закону свідчить, що при перерахунку пенсії застосовується заробітна плата (дохід) пенсіонера, яку він отримував до призначення пенсії, або яку він отримував за період роботи, який є періодом страхового стажу.

З огляду на викладене під час перерахунку пенсії у формулі Зп = Зс х (Ск : К) змінюються лише показники Ск та К. Зокрема, у величину Ск додаються коефіцієнти заробітної плати (доходу) за кожен місяць страхового стажу, який став підставою для перерахунку пенсії. Що ж стосується показника К, то він збільшується кількістю додаткових місяців страхового стажу. Решта показників залишається без змін.

Виходячи із аналізу положень частини четвертої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, колегія суддів дійшла висновку, що зазначена норма не встановлює обмеження можливості працюючого пенсіонера скористатись правом на перерахунок пенсії в будь-який час після її призначення. Однак містить застереження, що наступний перерахунок пенсії може бути проведений не раніш як через два роки після здійснення попереднього. При цьому під час перерахунку пенсії величина середньої заробітної плати (доходу) враховується та, яка використовувалася під час призначення пенсії, тобто це - середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.

З матеріалів справи вбачається, що при розрахунку заробітку для обчислення пенсії управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі Тернопільської області застосовувало показник “середнього заробітку за минулий рік”, тобто за 2007 рік - 1197,91 грн., а тому відсутні правові підстави перерахунку позивачу пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати за 2010 рік.

За наведених обставин колегія суддів приходить до висновку, що оскаржувана постанова підлягає скасуванню, оскільки вона прийнята з порушенням норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, суд неповно з'ясував обставини, що мають значення для справи, а висновки суду не відповідають обставинам справи.

Керуючись ст. ст. 160, 195, 197, п. 3 ч. 1 ст. 198, п. п. 3, 4 ст. 202, ч. 2 ст. 205, ст. ст. 207, 254 КАС України,- постановив:

Апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Кременецькому районі Тернопільської області задовольнити. Постанову Кременецького районного суду Тернопільської області від 15 вересня 2011 року у справі №2а-5530/11/1909 - скасувати та прийняти нову постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю. Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає”.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: Р.М. Гулид

Судді: С.М. Кузьмич

ОСОБА_2