Ухвала від 04.12.2012 по справі 2а-1003/10/0970

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 грудня 2012 р. Справа № 28834/10/9104

Львівський апеляційний адміністративний суд у складі

головуючого судді Каралюса В.М.,

суддів: Гулида Р.М., Улицького В.З.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу Державного науково-реставраційного управління в Івано-Франківській області на постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 червня 2010 року у справі за позовом Контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області до Державного науково-реставраційного управління в Івано-Франківській області про зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

В березні 2010 року позивач ОСОБА_1 управління в Івано-Франківській області звернувся до суду з адміністративним позовом до Державного науково-реставраційного управління в Івано-Франківській області, в якому просив зобов'язати виконати обов'язкові вимоги позивача від 27.05.2008 року № 09-06-14/2555 «Про усунення порушень, втявлених ревізією», в частині забезпечення донарахування та поступлення орендної плати 10 орендарям за оренду приміщень на загальну суму 115900 грн. (в тому числі ПДВ - 19300 грн.), з яких 64800 грн. підлягає сплаті до обласного бюджету.

В ході розгляду справи в суді першої інстанції позивач уточнив позовні вимоги, просив зобов'язати забезпечення донарахування та сплати 10 орендарям платежів по орендній платі за оренду приміщень на загальну суму 115900,00 грн., сума коштів, яка підлягає сплаті до обласного бюджету внаслідок недонарахування 10 орендарям орендної плати за оренду приміщень становить 57860,00 грн.

Постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 червня 2010 року позов задоволено повністю. Зобов'язано Державне науково-реставраційного управління в Івано-Франківській області виконати обов'язкові вимоги Контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області від 27.05.2008 року № 09-06-14/2555 «Про усунення порушень, виявлених ревізією», в частині забезпечення донарахування та поступлення орендної плати 10-ти орендарям за оренду приміщень на загальну суму 115 900 грн., з яких 57860 грн. підлягає сплаті до обласного бюджету.

Не погодившись із винесеним судовим рішенням, зазначену постанову оскаржив відповідач, який покликаючись на те, що постанова суду першої інстанції винесена з невірним застосуванням норм матеріального права, неповним з'ясуванням обставин справи, висновки суду не відповідають обставинам справи, в зв'язку з чим просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нову, якою залишити позовну заяву без розгляду.

В обґрунтування вимог апеляційної скарги зазначає, що Державним науково-реставраційним управлінням в Івано-Франківській області не було донараховано орендну плату 10 орендарям за оренду приміщень на загальну суму 115900,00 грн., з яких 57860,00 грн. підлягає сплаті до обласного бюджету, оскільки відповідно до згаданої Методики виключні повноваження орендодавця обєктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області здійснює Управління з питань майна комунальної власності та корпоративних прав Івано-Франківської обласної державної адміністрації, а в подальшому управління майна спільної власності територіальних громад області Івано-Франківської обласної ради. Вважає, що відповідач не був зобов'язаний проводити відповідні нарахування, так як останній втратив повноваження орендодавця майна, а тому відповідно не мав правових підстав для внесення змін до договорів оренди нерухомого майна, зокрема щодо перерахування орендної плати згідно нової Методики. Правонаступником прав та обов'язків в частині оренди майна з 07.11.2005 року виступали вказані управління.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи скарги в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, на виконання п.1.2.6 плану контрольно-ревізійної роботи контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області на І квартал 2008 року та на підставі направлень, виданих контрольно-ревізійним управлінням в Івано-Франківській області, головним контролером - ревізором ОСОБА_2 та контролером - ревізором ОСОБА_3 з 25.03.2008 року по 07.05.2008 року проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності Державного науково-реставраційного управління в Івано-Франківській області за період з 01.01.2005 року по 01.01.2008 року.

За результатами проведеної ревізії складено акт № 06-21/09 від 07.05.2008 року, яким зафіксовано факт неврахування відповідачем змін орендних ставок за оренду нежитлових приміщень, встановлених вказаною Методикою, внаслідок чого ним недонараховано 12 орендарям та відповідно ними не сплачено орендної плати за оренду приміщень на загальну суму 129550,00 грн., з яких 64770,00 грн. підлягає сплаті до обласного бюджету.

На підставі зазначеного акту, на виконання ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», заступником начальника контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області ОСОБА_4 направлено вимоги про усунення Державним науково-реставраційного управлінням в Івано-Франківській області порушень, виявлених ревізією.

В силу норми ч.2 ст.15 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» законні вимоги службових осіб державної контрольно-ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами обєктів, що ревізуються.

Законні вимоги контрольно-ревізійного управління згідно листа Державного науково-реставраційного управління в Івано-Франківській області за № 69/07-6 від 27.06.2008 року частково виконані, двом орендарям донараховано орендну плату за оренду приміщень на загальну суму 13600,00 грн.

Проте відповідачем не забезпечено донарахування та поступлення орендної плати 10 орендарям за оренду приміщень на загальну суму 115900,00 грн., з яких 57860,00 грн. підлягає сплаті до обласного бюджету.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до розпорядження Івано-Франківської обласної державної адміністрації «Про оренду об'єктів спільної власності територіальних громад області» № 40 від 24.01.2000 року Державне науково-реставраційне управління Івано-Франківської області до 07.11.2005 року було орендодавцем і балансоутримувачем будівель пам'яток архітектури.

Пунктами 1,2 розпорядження Івано-Франківської обласної держадміністрації «Про виключні повноваження орендодавця майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області» № 593 від 07.11.2005 року встановлено виключні повноваження управління з питань майна комунальної власності та корпоративних прав Івано-Франківської обласної державної адміністрації щодо нарахування орендної плати та зобов'язано Державне науково-реставраційне управління Івано-Франківської області передати всі діючі договори оренди по актах приймання-передачі.

Згідно ч.2 ст.19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна»методика розрахунку пропорції розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем та балансоутримувачем та порядок орендної плати визначаються органами місцевого самоврядування для обєктів, що перебувають у комунальній власності.

На виконання Закону рішенням Івано-Франківської обласної ради від 02.03.2006 року № 809-23/2006 затверджено Методику розрахунку пропорції розподілу між обласним бюджетом, орендодавцем та балансоутримувачем та порядок використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, якою керуватися при укладенні договорів оренди майна.

Згідно п.2 Методики раніше укладені договори оренди майна повинні бути переукладені відповідно до вимог цієї Методики до 01.01.2007 року, а при відмові орендаря переукласти договір оренди на умовах затвердженої цим рішенням Методики, договір може бути розірваний в односторонньому порядку.

Згідно матеріалів справи, державне науково-реставраційне управління в порушення ст.6 Закону України «Про місцеві державні адміністрації» не виконало розпорядження Івано-Франківської обласної державної адміністрації від 07.11.2005 року № 593, так як не передало всі договори оренди управлінню з питань майна комунальної власності та корпоративних прав Івано-Франківської обласної державної адміністрації.

За таких обставин відповідні органи були позбавлені будь-якої можливості нарахування орендної плати, а відповідачем не було здійснено належного контролю за виконанням умов договорів оренди, зокрема з питань правильності нарахування та повнотою сплати орендної плати на правах орендодавця (балансоутримувача) майна.

Відтак, Державне науково-реставраційне управління Івано-Франківської області за умови невиконання розпорядження Івано-Франківськоої Івано-Франківської обласної держадміністрації «Про виключні повноваження орендодавця майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області» № 593 від 07.11.2005 року повинно було здійснювати контроль за виконанням умов договору, в тому числі за правильністю нарахування та повнотою сплати орендної плати на правах орендодавця (балансоутримувача) майна.

Однак рішення Івано-Франківської обласної ради № 809-23/2006 року від 02.03.2006 року «Про методику розрахунку пропозиції розподілу між обласним бюджетом, орендодавцем та балансоутримувачем та порядок використання плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області» позивач не виконав, так і не привів у відповідність до вказаної методики розмір орендної плати, тим самим не була донарахована 10 орендарям плата за оренду приміщень на загальну суму 115937,82 грн.

Крім того, рішення контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області про усунення порушень, виявлених ревізією № 09-06-14/2555 від 27.05.2008 року в частині визнання обов'язку щодо донарахування 10 орендарям орендної плати в сумі 115 937,82 грн. незаконним було предметом оскарження по адміністративній справі № 2а-4598/08/0970 за позовом Державного науково-реставраційного управління Івано-Франківської області до контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області. 12.01.2009 року постановою Івано-Франківського окружного адміністративного суду по вказаній справі в задоволенні позову Державного науково-реставраційного управління Івано-Франківської області відмовлено. 25.02.2010 року ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду залишено без змін.

Оскільки згідно рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду, яке набрало законної сили, дії контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області є законними, а тому відповідно до ч.1 ст.72 КАС України доказуванню не підлягають.

Враховуючи наведене, колегія суддів не приймає до уваги покликання апелянта з приводу відсутності повноважень внесення змін до договорів оренди нерухомого майна в частині зміни орендної ставки для розрахунку орендної плати.

За таких обставин, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що вимога контрольно-ревізійного управління в Івано-Франківській області від 27.05.2008 року № 09-06-14/2555 «Про усунення порушень, виявлених ревізією», в частині забезпечення донарахування та поступлення орендної плати 10-ти орендарям за оренду приміщень на загальну суму 115 900 (сто п'ятнадцять тисяч девятсот) грн., з яких 57860 (пятдесят сім тисяч вісімсот шістдесят) грн. є обгрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків рішення суду, а тому підстав для скасування постанови колегія суддів не вбачає і вважає, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200 п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. ст. 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Державного науково-реставраційного управління в Івано-Франківській області залишити без задоволення, а постанову Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02 червня 2010 року у справі № 2а-1003/10 - без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, що беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий суддя В.М. Каралюс

суддя Р.М. Гулид

суддя В.З. Улицький